Kılavuzlar

DSLR Kamera nedir?

Takip edebileceğinizden daha fazla yeni fotoğrafçılık teknolojisi var gibi görünüyorsa, muhtemelen haklısınız. Ancak, bunun sizi sektör standartlarını ve içindeki terimleri öğrenmekten alıkoymasına izin vermeyin. Muhtemelen karşılaşacağınız bu terimlerden biri, son on yılda fotoğraf için önde gelen kamera türü olan dijital tek lensli refleks (DSLR) kameradır.

DSLR’nin saltanatının sonuna yaklaşmış (veya zaten) olsak da, DSLR önümüzdeki yıllarda fotoğrafçılıkla ilgili olacak. Bu kılavuz, bir DSLR kameranın ne olduğunu ve diğer kamera türleriyle nasıl karşılaştırıldığını anlamanıza yardımcı olacaktır.DSLR Ne Anlama Geliyor?

“Dijital tek lens refleksi”, doğrudan anlaması en kolay terim değil. Ancak, her bir parçayı kırdığınızda daha mantıklı geliyor.

Dijital : Bu, kameranın film tabanlı olmadığını ve fotoğrafların ışığa duyarlı film kullanmak yerine bir görüntü sensöründe dijital olarak yakalandığını ima eder. Film tabanlı muadili (DSLR’den önce gelen) tek lensli refleks veya SLR kamera olarak adlandırıldı.

Tek Lens : Bu terim biraz açıklayıcıdır ve kamerada yalnızca bir lensin kullanıldığı anlamına gelir. Lens, görüntünün alınmasında ve ön izlemesinde kullanılır. Bu, esasen fotoğraf çekmek için bir lens ve fotoğraf çekilmeden önce sahneyi görüntülemek için bir lens kullanan çift lensli refleks kameranın karşıtıdır.

Refleks : Bu, fotoğrafçının bir DSLR fotoğraf makinesi kullanarak tam olarak hangi sahnenin çekileceğini görebileceği gerçeğini ifade eder. DSLR’deki ayna, ışığı optik vizöre yönlendirir. Diğer kamera türlerinin bazen farklı mekanizmaları vardır ve her zaman çekilecek olan sahneyi tam olarak yansıtmazlar.

DSLR kameralar, ışığı fotoğrafçının görmesi için optik vizöre doğru yönlendiren 45 derecelik açılı bir ayna kullanarak çalışır. Işık dijital bir yoldan yönlendirilmez, bu nedenle bir DSLR’nin kapalıyken vizöründen bir sahne görebilirsiniz.

Deklanşöre basıldığında, bir poz için kameranın sensörünü ortaya çıkarmak için ayna kaldırılır. Bu, ışığın vizöre giden yolunu doğrudan sensöre gitmeye değiştirir, bu nedenle fotoğraf çekerken vizörde kısa bir karartma olur. Bu aynı zamanda, genellikle DSLR fotoğraf makineleriyle ilişkilendirilen tatmin edici, ancak bazen rahatsız edici deklanşör gürültüsünü de üretir.

DSLR Kamera nedir?
Dahili bileşenlerin görünümüyle bir DSLR kameranın nasıl çalıştığını gösteren bir diyagram.

İlk ticari olarak satılan DSLR kameralar 1980’lerde ve 1990’larda piyasaya çıkarken, film kameraları fiyat ve hız gibi çeşitli faktörler nedeniyle en az on yıl boyunca profesyonel alana hakim oldu. Son yıllarda DSLR ve aynasız kameralar arasında benzer bir geçiş yaşanıyor ve çoğu kişi, aynasız kameraların genel olarak DSLR’lerden daha fazla arzu edildiği noktaya ulaştığımızı iddia edecek. Bununla birlikte, bu makalede ele alınacak olan DSLR’ler için hala argümanlar var.

DSLR Gövde Tasarımları

DSLR fotoğraf makineleri iki ana gövde stilinde gelir. En yaygın stil, film fotoğrafçılığı günlerinden kalma geleneksel SLR fotoğraf makinesine dayanmaktadır – çoğu insanın değiştirilebilir lensli bir fotoğraf makinesi düşündüklerinde düşündüğü prototipik şekildir.

standard dslr shape
Canon 5D Mark IV ve Nikon D850, daha yaygın DSLR gövde tasarımına sahip iki popüler modeldir.

Bununla birlikte, profesyoneller için tasarlanan amiral gemisi DSLR’ler, tipik olarak, kameraya yerleşik bir pil yuvasına sahip daha büyük kare şeklinde bir tasarıma sahiptir. Bu ek tutuş, fotoğrafçıların, ister portre ister yatay yönde çekim yaparken, fotoğraf makinesini aynı şekilde rahatça tutmasını sağlar.

pro style dslrs 1
Amiral gemisi Canon EOS 1D X Mark III ve Nikon D6, yerleşik pil kulpları ile daha büyük bir profesyonel kamera tasarımına sahip iki DSLR fotoğraf makinesidir.

Aynı form faktörünü, ergonomiyi ve artırılmış pil ömrünü sağlayabilen alt uç DSLR’ler için isteğe bağlı pil tutucu ekleri de vardır.

Canon EOS 400D 9506
Pil tutacağı takılı Canon EOS Digital Rebel XTi (AKA Canon 400D).

DSLR Sensör Boyutları

Yıllar boyunca DSLR fotoğraf makinelerinde çok çeşitli sensör boyutları kullanılmış olsa da en yaygın iki görüntü sensörü formatı tam kare ve APS-C olmuştur.

Üst düzey (ve daha pahalı) DSLR’ler tipik olarak, 35 mm film karesiyle tam olarak aynı boyutta olan tam kare sensörlere sahiptir.

Kırpma sensörlü kamera gövdeleri olarak da bilinen APS-C (Gelişmiş Fotoğraf Sistemi tip-C) DSLR’ler, tam kareden tipik olarak 1.4-1.6 kat daha küçük olan ve Super tarafından 35 mm filme kaydedilen dikey karelere dayanan daha küçük bir görüntü sensörüne sahiptir. 35 mm sinema kameraları.

full frame vs crop sensor canon dslrs
Canon 5D Mark IV (solda), Canon 90D APS-C DSLR’den (sağda) daha büyük bir sensöre sahip tam çerçeve bir DSLR’dir.

Tam çerçeve dışındaki sensör formatları , fotoğrafçılara 35 mm tam çerçeveye göre lenslerin eşdeğer odak uzaklığı için bir referans sağlayan farklı kırpma faktörlerine sahiptir. Aynı odak uzaklığı, daha küçük bir sensörde kullanıldığında daha dar bir görüş alanına sahip olacaktır.

Popüler DSLR Modelleri ve Markaları

Canon ve Nikon genellikle DSLR pazarının liderleri olarak kabul edilir ve ilgili Canon EF ve Nikon F lens ekosistemlerinde, yıllar içinde geliştirilen ve en yeni fotoğraf makineleriyle uyumlu olmaya devam eden binlerce lens bulunur.

Amiral gemisi Canon EOS-1D X Mark III ve Nikon D6 , hızları ve hassas otomatik odaklamaları nedeniyle birçok profesyonel spor ve düğün fotoğrafçısı tarafından kullanılıyor. Canon 5D Mark IV ve Nikon D850 gibi diğer kameralar daha yüksek çözünürlüklü sensörlere, ancak daha yavaş otomatik odaklama ve sürücü sistemlerine sahiptir.

Canon Rebel DSLR serisi, yeni başlayan fotoğrafçılar için tasarlanmıştır ve piyasadaki en ucuz, en küçük ve en hafif DSLR’lerden bazılarıdır. Sonuçta, kullandığınız kameranın markası size kalmış ve bunun için ne kadar endişelenmeniz gerektiğine dair farklı teoriler var.

Halen DSLR fotoğraf makineleri üreten diğer şirketler arasında Pentax, Leica ve Sigma bulunmaktadır.

Bas-Çek vs DSLR

DSLR fotoğraf makineleri, çoğu amatör fotoğrafçılara yönelik olmasına rağmen, genellikle “profesyonel” fotoğraf makineleri olarak düşünülür. Esas olarak kalite ve kapasitelerindeki artış nedeniyle, çoğu bas-çek kameradan (kompakt kameralar olarak da bilinirler) daha pahalıdırlar. DSLR kullanan çoğu fotoğrafçı birden fazla lens isteyeceğinden, lens değiştirme yeteneği başka bir potansiyel maliyet ekler.

Burada bas-çek kameralar ile DSLR kameralar arasındaki birkaç önemli fark bulunmaktadır.

 • Görüntü kalitesi . DSLR kameralar genellikle daha yüksek kaliteli bir görüntü üreten daha büyük sensörlere sahiptir. Sensör ayrıca düşük ışık koşullarında daha iyi performans gösterecektir.
 • Vizör . Çoğu bas ve çek kamera, LCD ekranın arkasında bir sahnenin dijital olarak işlenmiş bir önizlemesini görüntüler. Bu, belirli aydınlatma koşullarında görüntülenmesi zor olabilir ve her zaman sahnenin nasıl çekileceğinin tam bir temsili değildir.
 • Otomatik odaklama . Kameraya bağlı olmasına rağmen, DSLR’ler tipik olarak bas-çek kameralardan daha hızlı ve daha doğru otomatik odaklamaya sahiptir.
 • Değiştirilebilir lensler . Çoğu bas-çek lens, dijital veya optik yakınlaştırma sağlayacak bir lens sunar. İstenen tüm odak uzunluklarını kapsayacak bir lens yapmak zordur, bu nedenle bas-çek kameralar genellikle görüş alanlarıyla sınırlıdır. Ayrıca dijital yakınlaştırma, görüntüleri büyütür ve kaliteden ödün verir. DSLR kameraları lenslerinden ayrı varlıklar olarak düşünün ve her odak uzaklığı aynı boyut ve kalitede görüntü üretebilir (lens keskinliği/kalitesindeki farklılıklar dikkate alınmadan).
 • Özelleştirilebilir . DSLR fotoğraf makineleri genellikle bas-çek fotoğraf makinelerine göre daha fazla ayar ve seçeneğe sahiptir. Her kamera farklı olsa da, DSLR kameralar genellikle daha fazla ayar ve kontrol sunar.
 • Fiyat . Bas-çek kameralar genellikle DSLR kameralardan daha ucuzdur, ancak daha pahalı bas-çek kameralar ve daha ucuz DSLR kameralar bulacaksınız.
 • Boyut . Küçük boyutları ve geri çekilebilir lensleri nedeniyle, bas-çek fotoğraf makineleri genellikle DSLR fotoğraf makinelerine göre daha küçük ve daha taşınabilirdir. Ayrıca genellikle daha hafiftirler.
 • kolaylık . Kamera ayarları hakkında endişelenmek istememenin genel rahatlığı, birçok kişinin bir bas-çek kamera seçerken göz önünde bulundurduğu bir faktördür. Bir bas-çek almak, çantanıza atmak ve birkaç fotoğraf çekmek istediğinize karar vermeniz durumunda yanınızda bulundurmak kolaydır. Bunu bir DSLR ile yapmak çok zor olmasa da, bas-çek ile daha kullanışlıdır.

Aynasız vs DSLR

Ya DSLR benzeri kalitede (veya daha iyi) tüm yığın olmadan bir kamera varsa? Endüstri standardı olma unvanı için DSLR’nin rakibi olan aynasız kameraya girin. Aynasız kameralar , adından da anlaşılacağı gibi çalışır – ışığı optik vizöre yansıtmak için ayna gerekmez. Bunun yerine, görüntünün dijital projeksiyonunu görüntülemek için elektronik bir vizör (EVF) kullanılır.

dslr vs mirrorless diagram
DSLR ve aynasız kameralar arasındaki tasarım farklılıkları.

Aynasız kameraların çoğu hala bir lensin takılmasına ve değiştirilmesine izin verir ve aynasız sensör boyutları DSLR kameralarla karşılaştırılabilir (veya bazen daha büyüktür). Her iki kamera türünün de artıları ve eksileri vardır ve temel farklılıkları anlamak önemlidir.

DSLR Avantajları ve Aynasız

 • Pil ömrü. DSLR’ler genellikle burada üstünlüğe sahiptir, çünkü bir DSLR fotoğraf makinesinde bir aynayı hareket ettirmek, aynasız bir fotoğraf makinesinde görüntünün dijital bir projeksiyonunu görüntülemekten daha az güç gerektirir. Aynasız kameralar da DSLR kameralardan daha küçük olmaya çalışıyor, bu da genellikle daha düşük kapasiteli pillerin kullanıldığı anlamına geliyor. Her iki kamera türü için de ek piller satın alınabilse de, marka pillerin her biri 50 dolardan fazla olabilir.
 • Maliyet ve seçim. Giriş seviyesi DSLR’lere olan talep, şirketleri profesyonel modellerden daha az özelliğe sahip daha ucuz DSLR modelleri üretmeye yöneltti. Giriş seviyesi aynasız kameralar mevcut olmasına ve zamanla daha iyi olmasına rağmen, DSLR’lerin hala daha geniş bir seçimi var.
 • Lensler. DSLR lens teknolojisi on yılı aşkın bir süredir geliştirilmiştir, bu nedenle aynasız lens seçiminin aynı kalibrede olması zaman alacaktır. Ancak, üçüncü taraf lens üreticileri de dahil olmak üzere birçok şirket, daha aynasız uyumlu lensler yapmak için çalışıyor.
 • Genel endüstri kaynakları. DSLR kameralar uzun yıllardır fotoğrafçılık endüstrisine öncülük ettiğinden ve DSLR ile ilgili tonlarca kaynak mevcuttur. Onarım uzmanlarından DSLR fotoğraf makinelerinin nasıl değiştirileceğine dair kılavuzlara kadar, DSLR dünyası hala aynasız dünyadan daha fazla kaynağa sahip. Ancak, aynasız dünya sürekli genişlemektedir.
 • İyi gözden geçirilmiş ve test edilmiştir. Son on yılda, DSLR’ler, en azından profesyonel düzeyde, aynasız kameralardan daha büyük bir ölçekte test edildi ve gözden geçirildi. Aynasız, yetişiyor, ancak DSLR’leri profesyonel olarak kullanarak fotoğraf çeken çok sayıda kullanıcı açısından DSLR’lerin hala bir avantajı var.

Aynasız vs DSLR Dezavantajları

 • Boyut. Aynasız kameraların bütün bir ayna ve ayna hareketi mekanizması içermesi gerekmez. Ek olarak, elektronik bir vizörün kullanılması, vizörün daha kompakt olabileceği anlamına gelir. Bu, lens boyutu ve model boyutları değişse de, aynasız kameraların genellikle DSLR kameralardan daha küçük olduğu anlamına gelir.
 • Hız. Aynasız bir kamerada görüntü yakalamak için daha az fiziksel hareket gerekir, çünkü bir aynanın deklanşör düğmesine basılarak yukarı ve aşağı çevrilmesi gerekmez. Aynasız kameralar genellikle DSLR kameralardan daha hızlı kare hızlarına sahiptir ve profesyonel düzeydeki aynasız kameralar genellikle tam çözünürlükte saniyede 20-30 kare çeker. Üst düzey DSLR’ler buna ayak uydurabilir, ancak hız, çözünürlük veya arabellek kapasitesi açısından daha büyük sınırlamalar vardır.
 • Otomatik odaklama. Aynasız bir kameradaki otomatik odaklama sistemi, sensörü engelleyen bir ayna olmadığı için sensörün kendisinde bulunabilir. Bu, otomatik odaklama sistemlerinin genellikle daha hızlı olduğu ve DSLR otomatik odaklama sistemlerinden daha doğru olabileceği anlamına gelir. Aynasız sistemlerde ayrıca daha fazla sayıda otomatik netleme noktası vardır çünkü odaklama, ayrı bir otomatik netleme sensörü yerine sensörün kendisinde gerçekleşir.
 • Ses. Bir kamera deklanşörünün dikkati dağıtacağı durumlarda, aynasız kameralar avantajlıdır. Birçok DSLR’nin “sessiz modu” vardır, ancak deklanşör gürültüsü hala biraz duyulabilir. Aynasız kameraların deklanşöre basıldığında aynayı hareket ettirmesi gerekmez, bu nedenle ses (veya çok sessiz) olmaz. Bu, videonun başka bir kamerada çekildiği ve deklanşör sesinin sesi keseceği senaryolarda faydalı olabilir.

Sonuç

İster fotoğrafçılığa yeni başlıyor olun, ister bir süredir sektörde olun, ticaretin araçlarını anlamak önemlidir. DSLR kameralar, en azından son on yıldır fotoğraf endüstrisinde lider kameralar olmuştur ve gelecekte de geçerli olmaya devam edebilirler. Diğer kamera türlerine dikkat edin, çünkü DSLR muhtemelen uzun süre lider olmayacak (veya belki de zaten olmayacak), ancak DSLR’ler hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçılar için harika seçenekler olmaya devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.