Satın Alma Rehberi

2022’deki En İyi DSLR Fotoğraf Makineleri

Son yıllarda aynasız kameraların popülaritesi artarken, DSLR kameralar hala birçok fotoğrafçının ticaret araçlarında yer alıyor. Özellikle profesyonel fotoğrafçılar için onları birinci sınıf seçimler yapan çeşitli avantajlara sahipler. Bunlara optik vizör avantajları, daha iyi ergonomi, daha uzun ömürlü piller ve daha geniş lens seçimi dahildir.

Gittikçe daha fazla DSLR daha ucuz hale geliyor ve bu da onları aynasız fotoğraf makinelerine kıyasla fotoğrafçılığa girmenin daha uygun fiyatlı yolları haline getiriyor.

Bununla birlikte, hala oldukça iyi fırsatlar olarak sunulan gerçekten inanılmaz kameralar var. Ancak, sizin için en iyi DSLR’nin bütçenize ve fotoğraf makinesiyle ne çekmeyi planladığınıza bağlı olduğunu unutmayın. Bir DSLR almaya karar verdiyseniz ancak henüz hangi modeli alacağınızdan emin değilseniz, seçenekleri sizin için daralttık.

Ne Arıyoruz…

Basitçe söylemek gerekirse, DSLR’leri hala harika araçlar haline getiren en iyi özellik kombinasyonunu mevcut en iyi fiyat noktalarında sunan modellere dikkat çekmek istedik. Örneğin, DSLR’ler aynasız fotoğraf makinelerinden açıkça daha büyüktür, ancak birçok fotoğrafçı onları tutmanın hala daha rahat olduğunu düşünüyor.

Ayrıca, hangi modellerin otomatik odaklama, düşük ışık performansı ve video yeteneklerini daha popüler aynasız benzerleriyle eşit veya daha iyi seviyede tutmaya devam ettiğini görmek istiyoruz.

Her zaman olduğu gibi, yeni başlayanlardan profesyonellere kadar her fotoğrafçı için bir şeyler içeren bir seçki oluşturmak istedik.

Genel Olarak En İyi DSLR: Canon EOS-1D X Mark III

2022'deki En İyi DSLR Fotoğraf Makineleri

Ocak 2020’nin başlarında Canon’un en yeni profesyonel amiral gemisi kamerası olarak piyasaya sürülen EOS-1D X Mark III , hem fotoğraf hem de video çekimi için selefinden kayda değer bir sıçrama yapmakla övünüyordu.

Bu tam çerçeve DSLR, Dual Pixel AF özellikli güncellenmiş 20,1 MP CMOS sensör, yeni bir DIGIC X görüntü işlemcisi, daha az titreşim ve karartma için yeni bir aynalı sürücü mekanizması, şaşırtıcı derecede yüksek sürekli çekim hızları (optik kullanarak 16 fps’ye kadar) ile donatılmıştır. Canlı Görünümde vizör ve 20 fps), makine öğrenimini kullanarak AF konu tanıma, 191 adede kadar AF noktasına (OVF) sahip gelişmiş Canlı Görünüm ve vizör AF sistemleri ve çift CFExpress kart yuvası. Video tarafında ise 5.5K/60p 12-bit RAW video kaydı, kırpılmamış 4K/60p 4:2:2 10-bit H.265/HEVC kaydı ve HEIF 10-bit kaydı bulunuyor.

Bunun gibi özelliklerle, çok yönlü EOS-1D X Mark III’ü çok çeşitli fotoğrafçıların, özellikle de spor, vahşi yaşam ve etkinlik çeken profesyonel fotoğrafçıların elinde görmek kolaydır. Gövde özünde önceki modellerle aynı olduğundan, uzun süredir Canon fotoğrafçıları, zaten aşina oldukları kontrollere sahip bir kamerayı kullanmaktan da memnun olacaklar. İki CFExpress kart yuvası, görüntülerini bir yerine iki son derece hızlı kartta tutmayı tercih edenler için de kullanışlıdır.

Bazıları, Nikon’un profesyonel spor fotoğrafçılığına yönelik en yeni ve en büyük teklifi olan D6‘nın bu kategori için bir rakip olabileceğini söyleyebilir. Bununla birlikte, 1D X Mark III, özellikle sürekli çekim hızı, canlı görüntü otomatik odaklama, esasen sınırsız 1000 çekimlik arabellek ve video yetenekleri olmak üzere pek çok kategoride onu yener. 1D X Mark III’ün Dual Pixel CMOS AF sistemi, D6’nın çok daha yavaş kontrast algılamalı otomatik netlemesine kıyasla nesneleri daha doğru bir şekilde izleyebilir ve daha hassas göz otomatik netlemesi elde edebilir. Video çekimine gelince, 1 DX Mark III, D6’yı daha fazla video özelliğiyle süpürür.

Çoğu Kişi İçin En İyi DSLR: Canon EOS 90D

DSLR Fotoğraf Makineleri

Piyasaya sürülmesinden bu yana bir buçuk yıl sonra, orta sınıf Canon EOS 90D , profesyonel tüketiciler için hala iyi ve uygun fiyatlı bir DSLR. 1,6x kırpma özelliğine sahip 32,5 megapiksel APS-C CMOS sensör, DIGIC 8 görüntü işlemcisi, 3 inç Değişken açılı LCD dokunmatik ekran, %100 kapsama alanlı optik vizör ve bir AF joystick’e sahiptir. Temel özellikler arasında 45 çapraz tip AF noktasına sahip Dual Pixel CMOS AF sistemi, 11 fps’ye kadar kesintisiz çekim ve Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısı yer alıyor. Video çekmeye gelince, EOS 90D, kırpılmadan UHD 4K 30p ve Full HD 120p çekebilir.

Bunlar, çeşitli fotoğrafçılık türleriyle uğraşan çoğu tüketici için yeterli olması gereken özelliklerden sadece birkaçı. EOS 90D, özellikle Canon’un çok çeşitli portre lensleri ile portre çekmeye başlamak isteyenler için iyi bir seçimdir. Yüz Algılama AF ve Göz Algılama AF, keskin odaklı portrelerde de yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hava sızdırmazlığı olduğu için seyahat ve manzara fotoğrafçılığı için de harikadır. Bu arada, 100-25.600 ISO aralığı ve -3 EV kadar düşük çalışma aralığı, düşük ışıkta doğru otomatik odaklamaya izin verir. Kit lens vasat olsa da, yapmak istediğiniz fotoğrafçılık için daha yetenekli bir camla eşleştirebilir ve mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Çoğu Profesyonel İçin En İyi DSLR: Nikon D850

nikond850 800x499 1

Nikon D850 neredeyse dört yaşında olmasına rağmen, bu tam çerçeve DSLR, profesyonel fotoğrafçılar için yetenekli bir araç olmaya devam ediyor . 46 MP arkadan aydınlatmalı CMOS sensör, AE/AF ile 7 fps sürekli çekim modu, 153 noktalı bir AF sistemi, 3,2 inç eğilebilir dokunmatik ekran, ışıklı kontroller ve gelişmiş zaman atlamalı özelliklere sahiptir. Video çekimi için, 30p’ye kadar tam genişlikte UHD 4K yakalama, 120p’ye kadar 1080 video ve kamera içi 4K zaman atlamalı video oluşturma özelliğine sahiptir. Daha ince bir form, daha iyi kavrama ve iyileştirilmiş hava sızdırmazlığına sahip olan bu model, çeşitli koşullarda daha iyi yol tutuşu ve dayanıklılık vaat ediyor.

Profesyonel fotoğrafçıların da farklı ışık koşullarıyla uğraşırken çevik olmaları gerekecek ve bu model buna hazır. Arkadan aydınlatmalı sensör, iyileştirilmiş düşük ışık performansı ve kenarlara yakın görüntü kalitesi sağlar. D810’da olduğu gibi, D850 de parlak koşullarda daha iyi fotoğraflar ve daha geniş bir dinamik aralık için ISO 64 moduna sahiptir. Tüm bunlara Nikon’un amiral gemisi spor DSLR’si D5’in tam AF özelliklerini de eklediğinizde, çok çeşitli profesyonel uygulamalar için çok yetenekli bir kameranız olur.

Ekim 2020’deki 500 dolarlık fiyat indirimi, D850’yi tam çerçeve profesyonel bir DSLR almak isteyen herkes için daha da uygun bir seçenek haline getirdi.

Şimdi, bazılarınız Canon 5D Mark IV‘ün faturaya daha iyi uyduğunu söyleyebilir. Bununla birlikte, şirketin son 5 serisi DSLR’si, zayıf video özellikleri ve etkileyici dinamik aralığı ile aslında genel bir hayal kırıklığıydı. Bir Canon atıcı için teorik olarak Mark III’e yükseltme yapmak iyi olsa da, aslında piyasaya sürüldüğü zamanların gerisinde olan bir DSLR’ye para harcamaktansa Canon’un aynasız tekliflerine geçmek daha akıllıca olurdu. Tüm profesyonel seviye DSLR’ler arasında, DSLR nesillerinin en zayıfıydı.

Yeni Başlayanlar için En İyi DSLR: Canon EOS 250D

canon eos 250d

Fotoğrafçılığı daha ciddi bir şekilde yapmaya yeni başlayanlar için, iki yaşındaki Canon EOS 250D bir akıllı telefon kamerasından iyi bir sıçrama olabilir. Bu ultra kompakt DSLR fotoğraf makinesi, ipleri öğrenmek için ihtiyacınız olan tüm özelliklerle birlikte gelir: 24 megapiksel APS-C sensör, hızlı Çift Piksel sensör üzeri otomatik netleme, ikincil 9 noktalı otomatik netleme sistemine sahip optik vizör, tamamen eklemli dokunmatik ekran, 4K video kaydı (1,7x kırpma ile de olsa), fotoğrafları aktarmak için Bluetooth bağlantılı WiFi ve optik vizör kullanıldığında 1.070 çekime kadar pil ömrü (Dual Pixel AF ile canlı görüntü kullanılırken 320 çekim).

Harika fotoğraflar üreten 24 megapiksel APS-C kameralarla dolu bir alanda, Rebel SL3’ü aynı görüntü kalitesini sunan daha popüler aynasız modellerden daha iyi bir seçim yapan nedir? Temelde mükemmel, yeni başlayanlar için uygun “kılavuzlu” mod ve optik vizör tercihi. Rehber modunu kullanarak, yeni başlayanlar, uygun bir pozlamanın ne olduğu hakkında daha iyi bir fikre sahip olacaklar. Optik vizör, bu özelliğin yanında harika çalışıyor çünkü esasen ekranda sadece kılavuz moduna sahip olabilirsiniz, ardından kompozisyon oluşturup vizörden çekiminizi yapabilirsiniz. Bunu elektronik vizörlü aynasız kameralarla yapamazsınız, çünkü hem ekran hem de vizör size sadece sahnenizin canlı görüntüsünü gösterecektir.

En İyi Kompakt DSLR: Pentax K-3 Mark III

pentaxk3iii

eni duyurulan Pentax K-3 Mark III , önceki yinelemeden önemli güncellemeleri için kompakt DSLR hayranlarının radarındaydı. Sabitlenmiş 25,7 megapiksel arkadan aydınlatmalı CMOS sensör, 1,05x büyütme ve göz algılamalı AF’ye sahip yeni bir optik vizör ve 12 fps’ye kadar hız sağlayan yeni bir deklanşör mekanizması gibi ana bileşenlerinin çoğu tamamen yükseltilmiş veya değiştirilmiştir. devamlı atış. Gövde içi stabilizasyon sistemi artık bir K-mount kamerada görülen en yüksek değer olan 5.5 EV düzeltmeye sahip. Tamamen yeni SAFOX 13 AF modülü, 25 çapraz tip içeren 101 AF noktası ile önceki versiyondan daha geniş bir çerçeve kapsamına sahiptir. Ricoh’a göre, K-3 Mark III, makine öğrenimi sayesinde artık daha iyi bir AF izleme performansına sahip.

Peki Ricoh’un yeni amiral gemisi APS-C DSLR’sini dikkat edilmesi gereken bir ürün yapan nedir? Yüksek ISO çekimi açısından full frame sensörlü kameralarla rekabet edebilir. Pentax DSLR’leri yoğun bir şekilde kullandıysanız, ilk incelemeler, ele nasıl oturduğundan ne kadar hızlı çalıştığına kadar onunla kendinizi evinizde hissedeceğinizi söylüyor. Bir Pentaxian iseniz, bu kompakt model muhtemelen beklediğiniz teknik yükseltmeleri taşıyor.

Devamını oku : İnceleme: Pentax K-3 III, DSLR Teknolojisinin Bitmekten Uzak Olduğunu Kanıtlıyor

Spor için En İyi DSLR: Nikon D500

nikond500 800x474 1

Daha önce bahsedilen diğer profesyonel DSLR modelleri kesinlikle bir spor fotoğrafçısına iyi hizmet edecektir. Başka bir seçeneğe sahip olmak istiyorsanız, beş yaşındaki Nikon D500 bu aksiyon çekimlerini de iyi yapacak. Bu üst düzey, yarı profesyonel kırpma sensörlü DSLR, yeni 20,9 megapiksel CMOS sensöre, Nikon’un yeni AF noktası seçicili profesyonel AF sistemine, 10 fps sürekli çekime, büyük bir optik vizöre ve eğilebilen dokunmatik ekrana sahiptir. Ayrıca, Nikon D5’in 153 noktalı faz algılamalı otomatik odaklama dizisini ve EXPEED 5 işlemcisini devralarak, performans, hassasiyet ve düşük ışık yetenekleri arasında en iyi dengeyi kullanmasına olanak tanıyor.

Durdurulan D5, daha büyük sensörü nedeniyle görüntüleme yetenekleri söz konusu olduğunda üstünlük kazanmış olabilir. Bu, bunun yerine biraz kullanılmış bir D5 almayı düşünmenize neden olabilir. Yine de D500, gelişmiş DSLR kullanıcıları için bir dizi başka özellik ile bunu telafi ediyor. Bunlar arasında yerleşik WiFi ve Bluetooth bağlantısı, daha esnek çekim için eğilen arka ekran, daha yüksek dinamik aralık ve tabii ki daha uygun bir fiyat bulunur. D5 gibi, D500 de 2,25x kırpma ile 4K UHD videolar çekebilir.

Yakın zamanda herhangi bir üst düzey Nikon DSLR’ye sahipseniz, bu orta boy atıcı, kendinizi evinizde hissedeceksiniz. D5 sizin için çok büyükse, daha küçük olan D500 harika bir alternatiftir. Hafif, hava koşullarına dayanıklı gövdesi, iyi yerleştirilmiş kontrolleri ve ergonomisiyle, aksiyonu sizinle birlikte kovalamaya hazır yetenekli bir kameranız olacak.

Paranız İçin En İyi DSLR DSLR: Nikon D780

nikond780 800x515 1

Nikon D750, birçok kişi tarafından şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı DSLR fotoğraf makinelerinden biri olarak kabul ediliyor. Halefi D780, onun izinden gidiyor ama daha yetenekli hale geldi. Hala 24,5 megapiksel sensör ve 51 noktalı AF sistemini taşıyor, ancak onu özel yapan şey, içinde birçok aynasız teknolojiye sahip olması. Bir DSLR’de ilk kez böyle bir kombinasyon görülüyor. Yani aslında, bir DSLR fiyatına sevgili D750’den ve her yönüyle Nikon Z6’dan en iyi şekilde yararlanıyorsunuz.

D780, şirketin daha yüksek seviyeli DSLR’lerinin özelliklerini daha küçük, daha hafif ve daha ucuz bir gövdede bir araya getiriyor. Arkadan aydınlatmalı tam çerçeve CMOS sensöre, maksimum 51200 ISO’ya (204800’e genişletilebilir), tam çözünürlükte 7 fps sürekli çekime (elektronik deklanşör kullanılarak 12 fps) ve Z6’da görülen aynı EXPEED 6 görüntü işlemcisine sahiptir. ve Z7 tam çerçeve aynasız kameralar. Bunlar daha yüksek hızlar, daha iyi düşük ışık performansı ve daha düşük enerji tüketimi sağlar.

Optik vizörlere alışkınsınız, ancak aynı zamanda güvenilir bir canlı görüntü çekimine geçme esnekliği mi istiyorsunuz? D780, size her ikisini de sunar. Optik vizör, D5 gibi gelişmiş AF algoritmasına sahip 51 noktalı bir AF sistemi kullanır. Canlı görüntüye geçtiğinizde, Z6’nın 2.733 noktalı odak düzlemli Hibrit AF sistemini çerçevenin %90’ında kullanmak üzere kullanacaksınız.

Video çekimine gelince, D780, yine Z6 teknolojisi sayesinde Nikon DSLR’ler arasında en güçlü video özelliklerine sahip. Bunlar arasında tam piksel okumalı 40 fps’de tam kare 4K video, N-Log veya HDR destekli 10 bit çıkış ve aralık ölçer bulunur.

Tüm bu özellikler ve daha fazlası, size neredeyse her tür fotoğrafçılıkta kullanabileceğiniz bir DSLR sunmak için bir araya geliyor. Hava koşullarına dayanıklı gövdesi, USB şarjı ve mükemmel pil ömrü, onu seyahat fotoğrafçılığı için harika bir arkadaş haline getiriyor. Ayrıca manzara fotoğrafçılığı için yeterince iyi çözünürlüğe ve çok iyi JPEG’lere ve RAW dosyalarına sahiptir.

Vizörden çekim yaparken göz algılama eksikliğini giderebilirseniz, portre ve yaşam tarzı fotoğrafçılığındaki performansından memnun kalacaksınız. Tabii ki, D750’nin halefi olarak düğün fotoğrafçıları için iyi bir eşleşme. Spor fotoğrafçılığı için en hızlı kamera veya sokak fotoğrafçılığı için en gizli kamera olmayabilir, ancak yine de işi halleder. En önemlisi, yükseltme yapmak isteyen bir D750 kullanıcısıysanız, bunun için gitmek büyük olasılıkla size en çok fayda sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.