Satın Alma Rehberi

Zorlu Şartlarda Çekim Yaparken İşinizi Kolaylaştıracak Kamera Seçenekleri

Çekim yapmak kimileri için bir hobi, kimileri için ise gelir kaynağıdır. İşini amatörlükten profesyonele taşıyan kişiler, ciddi bir gelir kazanma imkânına sahiptir. Özellikle son yıllarda sosyal medya kullanımının yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte, özel günlerde fotoğraf ve video çekimleri de olmazsa olmaz hâle gelmiştir. Fotoğraf ya da film çekimi yapabilmek için ise ortam koşullarına uygun kamera ve ekipman kullanımı gereklidir. Söz konusu dış mekân olduğunda kameranın yağışlı, güneşli ya da karanlık başta olmak üzere birçok şartta kullanıma uygun olması önemlidir. Bu nedenle zorlu şartlarda çekim yapmaya uygun bir kamera sahibi olmak gerekir. Bu yazımızda işinizi kolay ve keyifli hâle getirecek kamera ve ekipmanlar hakkında öneri vereceğiz.

Manzara Çekimleri için Uygun Olan Kamera Seçenekleri

Manzara fotoğrafçılığı yapmak, iç mekân çekimlerine kıyasla daha zordur. Özellikle güneşin geliş açısı ve hava şartları, çekimlerin zorlaşmasına neden olan faktörler arasında yer alır. Manzara çekimleri yapmak için bazı kamera ve fotoğraf makinesi önerileri vereceğiz. Fakat önce DSLR mi yoksa aynasız mı bir model seçmek istediğinize karar vermeniz gerekir. 

Aynasız fotoğraf makineleri: Manzara çekimleri için uygundur. Tamamen dijital üretime sahip olan modellerde DSLR’nin ayna sisteminden vazgeçilmiştir. Bu sistem yerine ışık, merceğin içinden direkt sensöre geçiş yapar. Bu yapı da küçük bir gövdenin içine büyük bir gövde sığmasını sağlar. 

Aynasız çekim yapabilen makinelerin artıları: Hafiflik, olağanüstü kalite ve kolay kullanımdır. Ancak bu makinelerin lenslerinin pahalı olması eksi olarak görünür. Aynasız fotoğraf makinesi markaları arasında Sony, Fujifilm, Olympus, Panasonic ön plana çıkar. Gelişen teknolojik özellikleriyle Canon ve Nikon da aynasız makineler arasında yerini almıştır. 

En iyi aynasız fotoğraf makineleri: Aynasız fotoğraf makineleri arasında Sony A7R II dikkat çeker. Full-frame gövdeye sahip olan makine, birçok fotoğrafçının tercihleri arasında yer alır. Video noktasında ise full-frame sensörü ve 4K video çekimi ile Sony A7S II uygun bir seçimdir.

 • Orta seviye bir ürün arayışı içinde olanlar için Sony A6500 dikkat çeker. 4K video, dahili görüntü sabitleyici ve otomatik netleme performansıyla beğeni kazanır. 
 • Bir diğer ürün olan Olympus OM-D E-M1 ise 12-40 mm profesyonel zoom lense sahiptir. 
 • Ekonomik segmentte aynasız fotoğraf makinesi almak isteyen kişilere ise Sony A6300 sıkça önerilir. Kaliteli ve üstün performanslı ürün, amatör fotoğrafçıların de başlangıç için tercihidir. 

En iyi DSLR fotoğraf makineleri: DSLR makineler, büyük boyutlara ve değişebilen lenslere sahiptir. Profesyonel seviyede fotoğraf çekimleri yapmayı sağlayan makineler, bas-çek makinelere kıyasla daha büyük sensörlüdür. Fotoğraflar, daha fazla detaya ve renk derinliğine ulaşır. Fotoğrafçı tüm ayarları manuel olarak ayarlamalıdır. 

 • Giriş seviye DSLR fotoğraf makineleri arasında Canon 800D yer alır. 
 • Bütçeyi çok fazla yormayan makine, güzel bir geniş açı lens ile beraber tatmin edici sonuçlar ortaya koyar. 
 • Ayrıca Nikon D3400 de başarılı sonuçlar verir.
 • Orta seviye DSLR makineleri arasında Nikon D700, Canon 80D önerebiliriz.
 • Bu makineler, manzara çekimlerinde başarılı sonuçlar ortaya koyar.

Macera Dolu Çekimler için: GoPro

Zorlu şartlar denildiğinde akla outdoor sporlar da gelir. Hayatın içine giderek daha fazla giren outdoor sporlarda, aksiyon kamerasına ihtiyaç duyulur. GoPro, beğenilen ve sıkça tercih edilen aksiyon kameraları arasında yer alır. Dayanıklı yapıdan oluşan marka, başta dağcılık ve su sporları olmak üzere farklı aktivitelerde üstün performans sergiler. Hem amatör hem de profesyonel çekimler yapan kamera, rahat kullanımıyla da tercih edilir. Aksiyon kamerası bileğe, kaska ya da bisiklete takılarak kolayca kullanıma uygundur. Kullanılan aksesuarlar, çekimlerin daha kolay ve kaliteli olmasına imkân sağlar. GoPro kullanmanın başlıca avantajları ise şu şekildedir: 

 • GoPro, su altı çekimlerinin de vazgeçilmezidir. Herhangi bir koruyucu ürün kullanmadan 10 metre suya kadar dalmayı sağlar. Hareketleri tahmin eden teknoloji, çekimlerdeki titreşimi düzelterek kusursuz hâle getirir. GoPro’da sesli komut özelliği bulunur. Kullanıcılar, ellerine gerek kalmadan fotoğraf ya da videoları çekebilir.
 • GoPro ile canlı videolar yayınlayabilirsiniz. Ayrıca çekimlerinizi SD karta kayıt da edebilirsiniz. Fotoğrafın kaliteli olmasını sağlayan HDR, pürüz azaltma ve ton eşleşme özellikleri net çekimler kazanmayı sağlar. Ayrıca çekim esnasında kayıtların hızını 30 kat hızlandırabilir, 8 kat yavaşlatabilirsiniz. 
 • GoPro’da time lapse özelliği de vardır. Bu özellik zaman aralıklı fotoğraf çekmeyi sağlar. Ayrıca videoları HEVC özelliği sayesinde görüntü kalitesinden ödün vermeden sıkıştırabilirsiniz. 
 • GoPro’da GPS performansı göstergesi özelliği bulunur. Bu sayede çekim yaparken hızınızı ve katettiğiniz mesafeyi görme şansınız bulunur. 
 • Sınırsız fotoğraf çekebileceğiniz üründe, 250 GB boyuta sahip videoyu buluta yükleme özelliği bulunur. Bu sayede hafızada yer açarak, yeni çekimler yapabilirsiniz. 
 • Zaman ayarlama özelliği bulunur. Fotoğraf çekerken zamanlayıcı olması hem tek başınıza hem de grup çekimlerinde rahatlık ortaya koyar. Ayarladığınız süre zarfında fotoğraf karesine ve manzaraya dâhil olma şansınız bulunur. 
 • GoPro uygulaması aracılığıyla çekimlerinizi kısa sürede akıllı telefona aktarabilirsiniz. Tüm video ve fotoğrafların kısa sürede aktarılması, paylaşımlarınızı vakit kaybetmeden yapmayı sağlar. 
 • Birçok fotoğrafçı için can sıkıcı olan rüzgar ve titreşim gibi rahatsız edici sesleri filtreleme şansınız bulunur. Bu sayede çekimleriniz kusursuz hâle gelir.
Zorlu Şartlarda Çekim Yaparken İşinizi Kolaylaştıracak Kamera Seçenekleri

Havalı Çekimlerin Vazgeçilmezi: Drone

Güzel bir manzarayı karşıdan çekmek ne kadar güzelse, havadan çekmek de en az o kadar çarpıcıdır. Birbirinden güzel çekimler yapmayı sağlayan drone modelleri, özel günler başta olmak üzere birçok amaç doğrultusunda yapılır. Drone ile çekim yapmak hem eğlenceli hem de son derece çarpıcıdır. Drone fotoğrafçılığının ilk adımı ihtiyaçlarınıza ve yeteneklerinize uygun olan modeli seçmektir. Yeni başlayan kullanıcıların hafif ve sağlam yapıdan oluşan ürünleri seçmesi gerekir. Seçilen drone, dışarıda çekim yapabilmeye uygun özellikte olmalıdır. Drone fiyatları farklı segmentlerden oluşur. Fiyatlar belirlenirken ürünün batarya ömrü, kullanım şekli, özellikleri gibi etmenler önemli rol oynar. Başlangıç seviyesi için ekonomik segmentlerden oluşan ürünler uygundur. Kullanmayı öğrendikçe ve geliştikçe üst kademedeki drone modeline geçmek daha doğru olacaktır. 

Drone ile Çekim Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Drone ile çekim yapmak keyifli olduğu kadar son derece güzel kareler yakalamaya da imkân tanır. Aşağıda drone kullanımın başlıca avantajlarını sıraladık.

 • Uygun özellikteki bir drone 360 derece dönerek çalışır. Bu sayede hem kendi etrafında hem de bir cisim çevresinde dönerek kaliteli çekimler ortaya koyar. 
 • Dönen çekimler için gimbal özelliği olan drone seçilmesi gerekir. 
 • Drone, yüzlerce metre yüksekten bile kaliteli ve net çekimler yapmayı sağlar. 
 • Tüm manzarayı çekerek, nefes kesici pozlar yakalar.
 • Tehlikeli bölgelere girerek, çekimler yapar. 
 • Profesyonel anlamda çekimler yapmak için uygundur. Dizi-film tanıtımları, reklam filmleri gibi amaçlarla kullanılır.
 • Uzun süre şarjı bitmez. Bu nedenle çekimler esnasında kusursuz sonuç ortaya koyar ve kullanıcıyı yarı yolda bırakmaz.
 • Birçok farklı alanda kullanıma uygundur. 
 • Uzaktan ayarlanabilir olması, çekimlerin kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. Bir tuşa basarak, profesyonel sonuçlu çekimler yakalayabilirsiniz. 
 • Birçok sektörde yaygın olarak drone kullanılır. Emlakçılar, drone çekimleri yaparak tüm detayların ortaya çıkmasını sağlar. 
 • Özellikle bir evin tam olarak nerede olduğunu göstermek için haritadan konum gösterme özelliği bulunur.
 • Sıradan çekimler bile drone ile daha profesyonel görünür. 

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.