Satın Alma Rehberi

2022’de Aynasız vs DSLR

DSLR ile aynasız arasındaki tartışmanın bittiğini ve aynasızın galip geldiğini düşünebilirsiniz… ama bu düşündüğünüz kadar tek taraflı değil.

DSLR vs aynasız kararı hala düşünmeye değer. Kamera üreticileri büyük ölçüde aynasız kamera sistemlerine geçti, ancak DSLR kameralar hala yapılıyor, hala satılıyor ve satın alınıyor! Öyleyse, farklılıkların neler olduğunu ve her kamera türünün nerede bir avantajı olduğunu görelim.

DSLR’ler ve aynasız kameralar, yapıları ve tasarımları bakımından farklılık gösterir, ancak sensörleri, görüntü kalitesi, teknolojileri ve aslında pek çok özelliği bakımından farklılık göstermez. Farklılıklar kısmen fizikseldir – bu iki kamera tasarımının görünümü, kullanımı ve çalışması – ve kısmen 4K (hatta 6K veya 8K) video yakalama ve otomatik odaklama sistemleri açısından tekniktir. 

Ancak unutulmaması gereken büyük bir faktör kişisel tercihtir. Sonuç olarak, aynasız ve DSLR arasındaki seçiminiz, muhtemelen hangisini daha çok kullanmayı sevdiğinize bağlı olacaktır!

DSLR’ler ve aynasız fotoğraf makineleri, belirgin şekilde farklı bir çekim deneyimi sunar ve aynasız fotoğraf makineleri kendi taraflarında en son teknolojiye sahipken, DSLR’ler, optik vizörler ve pil ömrü gibi eski moda erdemler dahil olmak üzere daha geleneksel fiziksel niteliklere sahiptir.

Öyleyse, bazı farklılıklara daha ayrıntılı olarak bir göz atalım.

2022’de Aynasız vs DSLR

1. AYNA

DSLR’ler ve aynasız kameralar, siz resmi oluştururken sahneyi kamera merceğinden gösterir, ancak görüntüleme biçimleri tamamen farklıdır. DSLR’ler, optik bir görüntüyü vizöre yansıtmak için bir ayna kullanır. Optik bir görüntüye bakıyorsunuz. Bir fotoğraf çektiğinizde, ayna yukarı kalkar, böylece görüntü daha sonra sensörün görüntüye maruz kaldığı kameranın arkasına geçebilir.

DSLR, 2022'de aynasız kameralara karşı: en iyi kamera türü hangisi ve neden?
DSLR’ler, görüntüyü vizöre yansıtmak için gövdede bir ayna kullanır.
Fotoğraf çektiğiniz anda ayna yukarı kalkar ve yoldan çekilir.

Aynasız kameralar farklı bir yaklaşım benimsiyor. Arka ekranda veya elektronik vizörde görüntülenebilen elektronik bir görüntü oluşturmak için kamera sensörünün kendisi tarafından yakalanan ‘canlı görüntüyü’ kullanırlar. Yukarı ve dışarı çevirmek için ayna mekanizması yoktur.

Ancak kazan-kazan durumu gibi görünen şey bundan biraz daha karmaşık. İlk olarak, birçok insan bir DSLR vizörün optik görüntüsünü tercih eder. İkincisi, dijital ekranlar çok daha fazla güç tüketir ve aynasız kameralar pil ömrü için hala DSLR’lerle rekabet edemez.

2. OTOMATİK ODAKLAMA

Buradaki temel fark, aynasız kameraların hem arka ekran hem de vizör çekimi için tek bir otomatik odaklama sistemi kullanması, DSLR’lerin ise kafa karıştırıcı bir şekilde iki tane kullanması gerektiğidir.

DSLR’ler, aynanın arkasındaki kameranın tabanında bulunan özel ‘faz algılamalı’ otomatik odak sensörlerini kullanır. Bir fotoğraf çektiğinizde ayna yukarı kalkar ve yoldan çıkar ve bu, AF sensörünün artık kullanılamayacağı anlamına gelir.

DSLR’lerde canlı görüntü olmadığında bu bir sorun değildi. Ancak arka ekranı kullanarak canlı görüntü çekimi talebi arttığında, DSLR’ler sensörün kendisinde oluşturulan görüntüyü kullanan otomatik odaklama sistemlerine geçmek zorunda kaldı.

Yani bugüne kadar devam eden bir durumunuz var – DSLR’lerde vizör için bir otomatik odaklama sistemi ve canlı görüntü çekimi için farklı bir sistem var.

Performans açısından, aynasız kameralar, otomatik odaklama hızı için DSLR’leri büyük ölçüde yakaladı ve çerçeve kapsamı ve izleme özellikleri için onları geride bıraktı.

hibrit sensor
DSLR’ler, vizörlü çekim için aynanın arkasına ve altına monte edilmiş ayrı özel faz algılamalı otomatik odaklama sensörleri kullanır.
İlk günlerde, bu hız için aynasız kameraları kolayca yendi.
Ancak durum değişti.

Aynasız kameralar, bir zamanlar DSLR gerektiren hızlı hareket eden spor ve aksiyon fotoğrafçılığı için artık başarıyla kullanılabilir. Aslında, en son Sony A7 IV‘teki hibrit sensör üzeri otomatik odaklama sisteminin özelliklerine bakarsanız, DSLR kalıpları bile, DSLR’lerdeki ayrı faz algılamalı AF sistemlerinin kıyaslandığında dinozorlar olduğunu kabul etmek zorunda kalacaktı.

3. VİZÖRLER

Aynasız kameraların tasarımı, elektronik vizör kullanmaları gerektiği anlamına gelir. Bunlar çok kısa bir sürede çok gelişti. 

elektronik vizor
Yüksek kaliteli elektronik vizörler artık birçok aynasız fotoğraf makinesinde bulunuyor ve vizörde gördüğünüz şey tam olarak arka ekranda canlı görüntüde göreceğiniz şeydir.

Günümüzde mevcut olan en yeni ve en iyi elektronik vizörler, o kadar yüksek çözünürlüğe sahiptir ki, ‘noktaları’ neredeyse hiç göremezsiniz ve optik vizörlere gerçekten yaklaşan bir netliğe sahiptirler. 

Bununla birlikte, kameranın gördüğü ile ekranın gösterdiği arasında küçük bir gecikme olan gecikme veya ‘gecikme’ sorunu yaşayabilirler. Vizör gecikmesi, daha hızlı yenileme hızları sayesinde eskisinden daha az sorun teşkil ediyor ve üreticilerin en son odak noktası, sürekli görüntü serileri çekerken tipik olarak göreceğiniz karartma efekti oldu. Sony, A9 modelinde bunu ortadan kaldırmayı başardı ve Panasonic Lumix G9 için aynı şeyi iddia ediyor.

Elektronik vizörler, düşük ışıkta bir sahnenin daha net bir şekilde görülebilen görüntüsünü gösterebilir ve hassas manuel odaklama için yakınlaştırma işlevlerine sahiptir – elektronik vizörlerin çok az önemsenen iki faydası. Otomatik kazançlı ışık yükseltme etkisi nedeniyle, elektronik vizörler neredeyse karanlıkta bile görüntü oluşturmanıza ve çekmenize olanak tanır ve Canon RF 600mm f/11 gibi küçük diyafram açıklığına sahip telefotolar yapar ve RF 800mm f/11 kullanımı son derece pratik.

Durdurulmuş modda kullanılması gereken eski tip manuel lenslerin hayranıysanız, bir DSLR vizörün çok karanlık olacağını ancak aynasız bir EVF’nin iyi olacağını belirtmekte fayda var.

Bununla birlikte, birçok fotoğrafçı hala optik bir vizörün ‘çıplak gözle’ görüntüsünü dijital olana tercih ediyor. Yakında kameranın kaydettiği görüntüyü zaten oynatma modunda göreceksiniz.

DSLR vs Aynasiz Kameralar 2022 001
DSLR optik vizörler, ekran gecikmesi veya dijital artefaktlar olmadan ‘çıplak gözle’ bir dünya görünümü sundukları için hala popülerdir.

Optik vizörler, özellikle spor ve aksiyon fotoğrafçıları için önemli olan başka bir önemli avantaja sahiptir. Fotoğraf makinesinin seri çekim modunda, ayna pozlamalar arasında yukarı ve aşağı hareket ettiğinden ekran kararması kaçınılmazdır, ancak bu nadiren bir sorundur – kilit nokta, gecikme olmaması ve hızlı hareket eden bir nesneyi izlemenin çok daha kolay olmasıdır. Nikon D500 gibi yüksek hızlı bir DSLR, örneğin, ortalama aynasız kamerada olduğundan daha fazla.

4. BOYUT

Aynasız sistemlerin en çok iddia edilen avantajı, DSLR’lerden çok daha küçük olmalarıdır. Bu, aynasız sistemlerin ana satışıdır: toplu olmayan bir DSLR tarafından sunulanla aynı boyutta sensör ve görüntü kalitesi.

Ancak, pil ömrü, bir kameranın daha büyük lenslerle kullanım şekli ve harici kadranlar ve düğmeler için ne kadar yer olduğu gibi, aynasız bir kamera gövdesini bu kadar kompakt hale getirmenin çoğu zaman ödünleşimleri vardır.

fuji x e4
Çoğu aynasız fotoğraf makinesinin ön plakalarında, çoğu DSLR’de bulunan daha önemli olanlardan ziyade, çok küçük bir tutuş vardır veya hiç yoktur.

Küçük gövdeler aynı zamanda küçük kontroller anlamına gelir ve daha büyük elleri olan kullanıcılar daha küçük aynasız gövdeleri kullanımı kolay bulmayabilir. Bu, sanal düğmelerin ve kontrollerin genellikle rahat bir şekilde tuşlanamayacak kadar küçük olduğu dokunmatik ekranları da kapsıyor. DSLR, günümüzün tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesine kıyasla çok büyük görünüyor, profesyonel kullanıcılarının çoğu, kamera ayarlarını görmeyi ve değiştirmeyi çok daha kolay hale getirdiği için boyutunu tercih edecek – ve büyük lenslerle daha iyi dengelendiği için, ki bu makalede ele aldığımız şey bu.

5. LENSLER

DSLR’ler, onlarca yıldır piyasada oldukları ve desteklendikleri için lens seçiminde hala bir avantaja sahiptir. Bugün bir Canon EOS DSLR’yi tercih eden herkes, aralarından seçim yapabileceği 30 yıllık yerel optiklere ve uyumlu üçüncü taraf seçeneklerini hesaba kattığınızda çok daha fazlasına sahiptir. Nikon ve Pentax, DSLR serileriyle benzer bir konumda.

Ancak, yeni DSLR lenslerin geliştirilmesi önemli ölçüde yavaşladı. Canon ve Nikon şimdi neredeyse tüm lens geliştirme çabalarını aynasız lenslere harcıyor. Sadece bu değil, daha geniş aynasız lens yuvaları ve daha kısa arka odak “flanş” mesafeleri, lens tasarımcılarına boş bir sayfa verdi ve birçok yeni aynasız lens, eski DSLR eşdeğerlerini geride bıraktı.

DSLR vs Aynasiz Kameralar 2022 002
Nikon ve Canon DSLR’ler hala en büyük lens sistemlerine sahipler, ancak Fujifilm, Sony, Olympus ve Panasonic gibi aynasız üreticiler çok hızlılar ve mevcut ürün yelpazesine neredeyse uyuyorlar – ve genellikle daha modern lens tasarımlarıyla.

Sony’nin tam çerçeve FE montajlı aynasız fotoğraf makineleri için etkileyici bir lens yelpazesini bir araya getirmesi uzun sürmedi ve Panasonic, zaten geniş ve büyüyen bir lens yelpazesiyle desteklenmesini sağlamak için Sigma ve Leica ile L-Mount Alliance’a girecek kadar akıllı davrandı.

Nikon ve Canon, yeni tam çerçeve aynasız fotoğraf makinelerinde özellikle akıllı davrandılar. Nikon, Nikon’un mevcut DSLR lenslerinden herhangi birini kısıtlama olmaksızın kullanmak için bir FTZ montaj adaptörü yapar. Canon ayrıca, EOS R tam çerçeve aynasız fotoğraf makineleri için lens adaptörlerini piyasaya sürdü ve tüm EF DSLR lens yelpazesini bu fotoğraf makinelerine açtı.

Yine de zaman alıyor. Nikon’un yeni ‘bebek’ DX aynasız fotoğraf makineleri, Nikon Z50 ve Nikon Z fc, hala yalnızca üç yerel APS-C lensi var.

Fujifilm ve Olympus’un da kendi doğal lens sistemlerini geliştirmek için zamanları oldu, öyle ki aynasız kamera markalarından hiçbiri lens seçimi konusunda gerçek bir dezavantaja sahip değil.

ANCAK, aynasız kamera lensleri doğal olarak daha küçük değildir. Aynasız kamera üreticileri gerçekten de kamera gövdelerinin DSLR muadillerinden çok daha küçük olduğunu gösterebilirler, ancak lensleri için aynı şey söylenemez.

canon eso r
Canon RF 28-70mm F/2L USM dikkat çekici bir aynasız lens, ancak boyutuna bir bakın!

Kamera lenslerinin boyutunu büyük ölçüde belirleyen sensör boyutudur, olup olmadığı değil. kamera aynasız veya aynasız. Bazı aynasız üreticiler, boyut tasarrufu sağlayan küçük veya geri çekilebilir lensler üretmiştir, ancak lens üreticileri, DSLR lenslerin özelliklerine ve performansına uygun aynasız lensler ürettiğinde, hemen hemen aynı boyutta olurlar.

6. VİDEO

Aynasız kameraların önemli bir avantajı olduğu yer burasıdır ve iki ana nedenden dolayı. Birincisi, tasarımları onları video çekimi için gerekli olan sabit ‘canlı görüntü’ye çok daha uygun hale getiriyor. İkincisi, kamera üreticilerinin video yakalama teknolojilerine odaklandığı ve en iyi video özelliklerini ve performansını alacağınız yer burasıdır.

Ancak DSLR’lerin video da çekebileceğini unutmayalım. Nikon D90, tüketici pazarına HD video getirdi ve Canon EOS 5D II, DSLR’leri profesyonel videografi ve film yapım alanına getirdi. 

Günümüzün DSLR’leri için video çekimi standart bir özelliktir ve Nikon D5, D850 ve Canon EOS 5D IV 4K video çekimi sunarken, Nikon D780 video için herhangi bir aynasız kamera kadar etkilidir. 

Buna rağmen, 6K ve 8K yakalama, ham veya 10 bit video, yüksek kare hızları ve daha fazlası söz konusu olduğunda, tüm çaba ve geliştirme çalışmaları aynasız kameralara gidiyor.

fuji x t4
Yaygın aynasız kameralar artık videoda gerçekten çok iyi oluyor ve Fujifilm X-T4, video için gövde içi sabitleme ve dijital görüntü sabitleme getiriyor.

Sony, A7 III gibi tam çerçeve aynasız A7 serisi kameralarında yüksek kaliteli ‘aşırı örneklenmiş’ 4K video ile Fujifilm ve Panasonic öncülük etti ve artık Fujifilm X- T4‘te akıcı 2x ağır çekim efektleri için 60/50 fps’de 4K video çekebilen kameralara sahipler ve Panasonic Lumix GH5 Mark II ve GH5S. Panasonic Lumix S1H orijinal içerik oluşturma konusunda zaten Netflix’ten akreditasyon almıştır.

Canon EOS R5 8K 30p video özellikleriyle de büyük ilgi gördü ve Sony, 8K Sony A1 ile katıldı, Nikon’da olduğu gibi Nikon Z9 ile .

Yalnızca ara sıra videoya ihtiyacınız varsa, bir DSLR iyi olacaktır, ancak işinizin önemli (veya en önemli) bir parçası olarak çekmeniz gerekiyorsa, o zaman aynasız yol budur. Sadece kameralar değil – aynasız lensler, film çekerken pürüzsüz ve sessiz odak geçişleri için giderek artan şekilde yüksek teknolojili odak aktüatörleri ve sessiz kademeli motor otomatik odaklama teknolojisine sahiptir; DSLR lenslerin çoğu, bunun hayal bile edilmediği bir zamanda tasarlandı.

7. PİL ÖMRÜ

Çok basit DSLR’ler bile pil şarjı başına 600 çekim sunabilir, ancak giriş seviyesi Nikon D3500 Örneğin DSLR, tek bir şarjla 1.550 adede kadar görüntü yakalayabilir. En iyi profesyonel DSLR’ler, şarj başına neredeyse 4000 kare vurabilir, ancak bu kuşkusuz çok daha büyük pillerle olur. Nikon D6 ile Nikon, 3.580 çekimlik çarpıcı bir pil ömrü ve fotoğraf makinesi yüksek hızlı sürekli çekim için kullanılıyorsa bunun iki katı olduğunu iddia ediyor.

fuji pil
DSLR’nizin pilini fazla düşünmeyebilirsiniz, ancak aynasız bir fotoğraf makineniz olduğunda pilin durumu sürekli bir meşguliyet haline gelebilir.

Bununla birlikte, aynasız kameralar burada çok daha az etkileyicidir, bazıları çok daha az iken, şarj başına yaklaşık 350-400 kare normdur. Sony A7R III önceki modellerin neredeyse iki katı olan uzatılmış 650 vuruşluk pil ömrü ve Sony A7R IV Hatta bunu biraz daha iyileştirir, yani bu ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır, ancak Canon EOS RP sadece 250 çekimi yönetebilir. 

sony a 9
Amiral gemisi Sony A9 II pro DSLR ne kadar etkileyici olsa da, vizörle yaklaşık 500 çekim ve LCD ile yaklaşık 690 çekimlik pil ömrü, Nikon D6 ve Canon EOS-1D X Mark III gibi rakip profesyonel DSLR’lerden çok daha düşük.
Sadece bir günlük çekime ayak uydurmak için bir pil yuvasına (burada gösterilmektedir) ihtiyacınız olabilir.

Aynasız kameralar, doğası gereği pil gücüne DSLR’lerden daha fazla bağımlıdır. LCD ekran veya elektronik vizör her zaman açıktır. Ayrıca çoğu üreticinin aynasız modelleri olabildiğince küçük yapmaya çalışması, pillerinin de küçük olduğu anlamına geliyor ve bu da kapasitelerinde bir sınır oluşturuyor. 

Elbette her iki kampta da kameralar için yedek pil satın alabilirsiniz, bu kadar büyük bir sorun mu değil mi tartışılır. Bununla birlikte, aynasız kameraların bir avantajı, Sony A6400 gibi birçok kişinin artık USB bağlantı noktaları üzerinden şarj sunmasıdır. Bu, seyahat ederken çok kullanışlıdır, ancak bu Nikon D780 gibi DSLR’lerde fazla görünmeye başlamaktadır.

8. TOZ

Bu, DSLR’ler ve aynasız kameralar arasındaki, teknik özellikler sayfalarında hiç bahsedilmeyen ancak her iki kamera türünü de kullanan herkesin dikkatini çekecek bir farktır.

Aynasız kameralarda sensör çok daha fazla pozlanır ve kameranın lens boğazına çok daha yakındır. DSLR’lerde sensör, kameranın tam arkasında bulunur ve deklanşör ve önündeki ayna ile kaplanır – sensör, yalnızca fotoğraf çekerken toza maruz kalır (canlı görüntüde çekim yapmadığınız sürece).

Bazı aynasız kameralar, toza ve diğer sensör kalıntılarına diğerlerinden çok daha duyarlı görünüyor. Bazı Sony fotoğraf makinelerinin sensör tozuna özellikle yatkın olduğunu gördük, Olympus, Panasonic ve Fujifilm fotoğraf makineleri ise bu kadar kötü etkilenmedi. Hemen hemen tüm kameralarda, herhangi bir yabancı maddeyi yerinden çıkarmak için sensörü ‘sallayan’ otomatik toz giderme sistemleri bulunur, ancak bazıları açıkça diğerlerinden daha etkilidir.

nikon d800 sensor
DSLR sensörleri toz lekelerine eğilimli olmayabilir, ancak temizlemeniz gerekiyorsa bunlara ulaşmak çok daha zordur.

Bununla birlikte, aynasız kamera sensörleri toza daha fazla maruz kalsa da, temizlenmesi de çok daha kolaydır. DSLR sensörleri, toz giderme cihazlarıyla ulaşılması gereken şeytani bir şeydir ve aynayı kilitleyen ve deklanşörü açan özel bir temizleme moduna ihtiyaç duyar.

DSLR vs AYNASIZ: SON SÖZ

Aynasız kamera teknolojisine doğru olan aceleye rağmen, DSLR ile aynasız arasındaki tartışma tamamen tek taraflı değil. İşte her kamera türünün artıları ve eksilerinin bir özeti.

DSLR vs Aynasiz Kameralar 2022 003
D850’nin sessiz deklanşör seçeneği, onu düğün, sosyal ve etkinlik fotoğrafçılığı için kullanışlı hale getirir, ancak aslında sessiz çekimde başı çeken aynasız fotoğraf makineleridir.

Bir DSLR ne zaman seçilir

DSLR’ler daha büyük, daha şişman, daha tıknaz ve daha ‘tutulabilir’. Daha büyük lenslerle daha iyi çalışırlar (ve lensler yıldan yıla büyür) ve harici kontroller için daha fazla alana sahiptirler, böylece dijital arayüzlerde gezinmek ve dokunmatik ekranlara dokunmak için daha az zaman harcarsınız ve pilleri sadece sabah yerine tüm gün dayanır .

Ayrıca optik vizörleri vardır. Aynasız kullanıcılar umursamayabilir, ancak DSLR hayranları, ne kadar iyi olursa olsun, bir DSLR’nin ‘çıplak göz’ vizör görüntüsünü asla dijital bir simülasyonla değiştirmez.

Başka bir şey var. Kısıtlı bir bütçeniz varsa, DSLR ile aynı fiyata vizörlü aynasız bir fotoğraf makinesi bulmak için çok çalışmanız gerekecek – aynı fiyatlara vizörlü aynasız bir APS-C fotoğraf makinesi almak için mücadele edeceksiniz. Nikon D3500 veya Canon EOS 2000D DSLR’ler yeni başlayanlar için hala en iyi kameralar arasında.

pentex k 1
Pentax K-1 II, herhangi bir standarda göre kompakt veya hafif değil, ancak onlardan ne kadar çok DSLR hayranının hoşlanacağını inşa eden sağlam, eski tarz bir DSLR.

Aynasız ne zaman seçilir

Aynasız fotoğraf makinesi gövdeleri daha küçüktür ve dikkatli seçerseniz, onlarla birlikte daha küçük lensler alabilirsiniz – ancak bu gerçekten yalnızca Micro Four Thirds formatı için geçerlidir, çünkü APS-C ve tam çerçeve aynasız fotoğraf makineleri, aşağıdakiler kadar büyük lenslerle birlikte gelir: DSLR muadilleri.

Instagram kullanıcısı, etkileyici, blog yazarı veya blog yazarıysanız, Olympus PEN-EPL9 gibi aynasız bir kamera veya Canon EOS M50 mükemmel. Küçük, hafif ve uyarlanabilirler ve her türlü açıdan çekim yapmanızı sağlayan eğilebilir/değişken açılı ekranlara sahipler. Hem video hem de fotoğraf için harikalar ve günlük bir çantaya kolayca sığabilirler.

Profesyonel veya yarı profesyonel bir kameramansanız, aynasız da buraya gitmenin yolu. Nikon Z6 II gibi kameralarla kameralar, lensler, donanım ve aksesuarlardaki tüm video geliştirme burada gerçekleşiyor. Sony A7 III ve Panasonic Lumix S1H profesyonel sinema pazarına giriş yapan video merkezli aynasız bir model ve Fujifilm X-T4 şu anda bu fiyat aralığında kendi başına olan video özelliklerine sahip aynasız bir kameradır.

Son bir paradoks var. DSLR tasarımının retro olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak aslında kameraların eskisi gibi görünen ve hissettiren bir kamera istiyorsanız, o zaman aynasız bir kamera tam size göre!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.