Makaleler

Sony a7 IV’e Geçmemin 5 Nedeni

2018’de piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Sony a7 III ile mutlu bir şekilde çekim yapıyorum ve şimdi bir a7 IV kullanıcısı oldum ! İşte Sony a7 IV’e geçmemin 5 nedeni.

Sony a7 IV'e Geçmemin 5 Nedeni
Fotoğrafçı Sean Fujiwara, Sony a7 IV’ü inceliyor

Canon’dan mutlu bir şekilde geçtim, eski lenslerimi çıkardım ve yeni satın alma işlemine uygun yeni Sony G Master cam satın aldım ve sahip olduklarımı sevdim. Daha iyi video kalitesi, özellikle Canon’un 5D serisinden çok daha iyi odaklama, daha küçük, daha hafif kamera ve en önemlisi sessiz çekim. Çoğu hafta sonu etkinlikler yapıyorum, bu nedenle kameramdan yüksek sesle tıklama almamak büyük bir yükseltme oldu.

jefferson graham why I upgraded to the sony a7 IV 8 800x450 1
Sony a7 IV aynasız fotoğraf makinesi

Ancak fotoğraf dünyasında üç yıl bir sonsuzluktur ve halefi 33 megapiksel a7 IV duyurulduğunda, satın alıp almama konusunda fazla düşünmedim. Büyük paraları hemen yatırdım (a7 IV, a7 III’ten 500 dolar daha yüksek olan 2.499 dolardan başlıyor) ve kamera az önce geldi.

a7 III’ün bu kadar popüler olmasının nedeni, Sony’nin çalışan fotoğrafçıların karşılayabileceği bir fiyata ilk profesyonel aynasız fotoğraf makinesi olmasıydı. Bu, Canon ve Nikon’un aynasızın avantajlarını henüz tam olarak benimsemediği bir dönemdeydi. Artık hepsi oyunda ve bende olmadığı için Sony, Nikon ve Canon modellerini karşılaştırmak üzere değilim. Ama size şunu söyleyebilirim ki, a7 IV’ü kullanırken, üç satın alma sebebinden ikisine dair önsezimin tam yerinde olduğu ortaya çıktı. Ayrıca beklemediğim bir sürpriz oldu. Hadi keşfedelim.

Neden #1. Odaklan, Odaklan, Odaklan!

1 numaralı sebep ve harcadığım her kuruşa değer. Sony , Ocak 2021’de tanıtılan 6.500 $’lık Alpha 1 kameradaki hızlı, en güvenilir göz odaklama sistemiyle dikkatleri üzerine çekti. Sony sensörleri kişinin gözünü arar ve bu gerçekleştiğinde, gözün etrafında yeşil bir kutu dolaşır ve nesne, hareket halindeyken bile odakta kalır.

jefferson graham why I upgraded to the sony a7 IV 6 800x450 1
Sony a7 IV’e Geçmemin 5 Nedeni

Sony’nin açıkladığı gibi, “Bir öznenin gözleri deklanşöre yarım basıldığı anda algılanabilir ve ardından olağanüstü bir doğrulukla sürekli olarak izlenebilir.” Videoda da çalışıyor. Kameraya girip çıkarak, onu kandırmaya çalışarak, ancak her seferinde başarısız olarak test ederken, ekteki videoya bir göz atın. Odak noktasında kaldık. (Ayrıca Eye AF hayvanlar üzerinde de çalışır!)

jefferson graham why I upgraded to the sony a7 IV 10 800x562 1
Sony a7 IV’e Geçmemin 5 Nedeni
jefferson graham why I upgraded to the sony a7 IV 9 800x450 1
Sony’nin renk kodlu odak noktası

Sebep #2. Odak Zirvesi ile Manuel Odaklama

Sony, odak tepe özelliği ile manuel odaklamayı geliştirdi. Önceden, bir konuyu yakınlaştırabilir ve bu şekilde odak yardımı alabilirdiniz. Artık odak tepe özelliği, nesneyi odaklamanız için size renk kodlu bir yol sunuyor.

jefferson graham why I upgraded to the sony a7 IV 7 800x450 1
Sony a7 IV’e Geçmemin 5 Nedeni

Neden #3. Sınırsız Video Kaydı

Yeni Nikon ve Canon aynasız fotoğraf makineleri, 30 dakika sonra kaydı durdurur; bu, bir düğünü kaydetmeyi deneyene ve kaydın herhangi bir uyarı olmadan durmasını izlemeyi deneyene kadar çok önemli bir şey gibi görünmüyor. Yine etkinlikler yapıyorum, bu yüzden sınırsız kayda sahip olmak benim için çok önemli. Diğer Sony kameralar bunu, özellikle de A7C’yi sunuyor, ancak bu, büyük bir vizörü olmayan küçük bir gövdede ve inceleme modelimi kullanmak için çok sinir bozucu buldum. a7 IV benim için kutuyu kontrol ediyor.

Bunlar benim 3 ana yükseltme nedenimdi. Dördüncüsü sos:

Neden #4. Flip Screen Vizör

sony a7 iv flip screen viewfinder 800x697 1
Sony a7 IV’e Geçmemin 5 Nedeni

Yine küçük bir ayrıntı, ancak kamerayla konuştuğum tek kişilik prodüksiyonlar yaptığım için gerçek bir flip ekrana sahip olmak bana ve oradaki diğer tüm vlogger’lara, ileri geri koşmadan çekimi buna göre çerçeveleme yeteneği sağlıyor. kontrol etmek için kamera. Ve yeni aldığım 16-35 mm lensle, 20 mm’de, bozulma olmadan gerçekten güzel bir şekilde çerçeveleyebiliyorum.

jefferson graham why I upgraded to the sony a7 IV 2 800x450 1
Shoreline Köyü, Long Beach

Neden #5. Daha İyi Renk

Hepsinden iyisi, beklemediğim bir ek bonus vardı. a7 IV, a7 III ile yaşadığımdan daha iyi renk, keskinlik ve dinamik aralığa sahip.

jefferson graham why I upgraded to the sony a7 IV 5 800x450 1
Shoreline Köyü’nün yat limanı

Sony a7 IV’ün Olumsuz Yönleri

Şimdiye kadarki olumsuzluklar: Menü sistemi elden geçirildi, ancak hala çok fazla seçeneğe sahip ve gezinmesi zor. Ve video çekerken Sony’nin yeni, ayrı bir menü sistemi var. Önceden tüm ayarlar her ikisine de uygulanıyordu ve gezinmek daha kolaydı.

jefferson graham why I upgraded to the sony a7 IV 4 800x450 1

Ve 2.500 dolarlık kamera, kamera şarj cihazı olmadan, yalnızca bir USB kablosuyla birlikte gönderilir. Sony’yi ne kadar ucuza alabilirsin?

Ama bu yeni odakla, onunla yaşamayı öğreneceğim.


Yazar hakkında: Jefferson Graham , Los Angeles’ta bir bölge yazarı/fotoğrafçısı ve seyahat fotoğrafçılığı akışlı TV dizisi Photowalks‘un sunucusudur . Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.