Haberler

Sokak Fotoğrafçılığı Simgesi Sabine Weiss 97 Yaşında Öldü

Sokak fotoğrafçılığı sanatının erken dönem öncülerinden kabul edilen İsviçreli-Fransız fotoğrafçı Sabine Weiss, Paris’teki evinde hayatını kaybetti. 97 yaşındaydı.

Weiss, Robert Doisneau, Édouard Boubat, Willy Ronis ve Izis gibi ustaları içeren Fransız hümanist fotoğrafçılık okulunun hayatta kalan son üyesiydi.

Weiss, 1924’te İsviçre’de doğdu ve Paris’teki sanat merkezi Jeu de Paume‘ya göre, on dokuzuncu yüzyılın sonlarından beri Cenevre’de çalışan fotoğrafçılardan oluşan bir “hanedan” olan Paul Boissonnas’ın stüdyosunda çıraklık ile sonuçlandı.

1946’da Weiss Paris’e gitti ve moda ve portre fotoğrafçısı Willy Maywald’ın asistanı oldu. Kısa bir süre sonra, 1950’de Amerikalı ressam Hugh Weiss ile evlendi ve kariyerine bağımsız bir fotoğrafçı olarak başladı. Weiss, sayısız sanatçı, müzisyen, yazar ve aktörün fotoğraflarını çekmeye devam etti. France24 , diğerlerinin yanı sıra besteciler Benjamin Britten ve Igor Stravinsky, çellist Pablo Casals ve Fransız ressam Fernand Leger gibi yaratıcı kişileri yakaladığı için portre çalışmalarının yüksek talep gördüğünü belirtiyor.

Kariyeri boyunca, Weiss daha sonra sokak fotoğrafçılığı olarak bilinen şeye yaptığı katkılarla tanındı – sıradan insanların hayatlarını, genellikle açık havada yakaladı.

Sabine Weiss 97 Yaşında Öldü
sabine weiss street photographer 6 800x536 1
Jardin des Tuileries Paris 1952©Sabine Weiss 800x681 1

Weiss’in kişisel çalışması – öncelikle Paris’teki Porte de Saint-Cloud semtinde çekilen – New York’taki Modern Sanat Müzesi ve Limelight Galerisi, Chicago Sanat Enstitüsü ve Chicago Sanat Enstitüsü gibi yüksek profilli mekanlardaki sergiler aracılığıyla eleştirel beğeni topladı. Minneapolis’teki Walker Sanat Enstitüsü. The Photographer’s Gallery , Weiss’ın kişisel fotoğrafçılığını “güzelliğin basit anlarının sempatik ve iyimser tasvirleri” olarak tanımlıyor.

Budapest Hongrie 1982©Sabine Weiss 550x800 1

Weiss , “Geçici olana tutunmak, şansı yakalamak, kaybolacak bir şeyin görüntüsünü tutmak için fotoğraflar çekiyorum: kısa yaşamlarımızı hatırlatan jestler, tavırlar, nesneler” dedi . “Kamera onları alıyor ve kayboldukları anda onları donduruyor. Kendim, fotoğraf makinem ve öznem arasındaki bu sürekli diyaloğu seviyorum, bu da beni, bu diyaloğu aramayan ve konularından uzaklaşmayı tercih eden diğer bazı fotoğrafçılardan farklılaştırıyor.”

sabine weiss street photographer 2 595x800 1

Weiss ayrıca The New York Times Magazine , Vogue , Newsweek , Esquire , Paris Match ve savaş sonrası dönemde Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çekilen belgesel çalışmalarını yayınlayan diğerleri gibi çok sayıda uluslararası yayınla uzun süreli sözleşmeler yaptı .

1970’lerin sonlarında, çalışmaları onu siyah beyaz fotoğrafçılığa geri dönmeye teşvik eden yeni bir ilgi gördü. Altmışlı yaşlarında, Weiss Fransa, Mısır, Hindistan, Reunion Adası, Bulgaristan ve Burma’daki seyahatlerine dayanan yeni bir kişisel çalışma grubuna başladı. Aynı zamanda, “büyük bir hümanist duyarlılığa ve günlük yaşamın ayrıntılarına dikkat eden bağımsız ve dinamik bir fotoğrafçı olarak ününe katkıda bulunan” çok sayıda övgü aldı.

Weiss’in daha fazla çalışması ve katkıları resmi  web sitesinde bulunabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu