Haberler

Adobe, Yapay Zekayı Eğitmek İçin Videolarınızı Dakikada 7,25 Dolara Varan Fiyata Satın Alacak

Adobe, AI Eğitmek İçin Videolarınızı Satın Alacak

Üretken yapay zeka (AI) platformları geliştirmek için çalışan ve aslında bugünlerde bunu yapmayan teknoloji ve yazılım şirketlerinin, yapay zeka modellerini eğitmeye yardımcı olacak içeriğe ciddi bir ihtiyacı var. Adobe’nin artık metinden videoya platformunu geliştirmeye yardımcı olmak için videolar satın aldığı bildiriliyor.

Bu yılın başlarında Adobe Stock kütüphanesine milyonlarca 4K video ekleyen ve Adobe Firefly üretken yapay zeka platformuna büyük yatırımlar yapan Adobe, Bloomberg’e göre üretken video alanında arayı kapatmak için çok çalışıyor. Firefly’ın metinden görüntüye teknolojisi gibi, Adobe de video konusunda bitiş çizgisine ilk ulaşan şirket değil ve şirket şu ana kadar yalnızca genel anlamda metinden videoya değindi. OpenAI’nin Sora’sı birkaç aydır kamusal alanda ve pek çok başka şirket de video üretimi üzerinde çalışıyor.

Durağan fotoğraflar oluşturan yapay zeka modellerini eğitmek zordur, video oluşturma modelini eğitmek ise daha da zordur. YouTube’un, OpenAI’nin Sora’yı nasıl eğitmiş olabileceğine ilişkin eleştirileri şimdiden dile getirildi ve OpenAI bu konu hakkında oldukça kapalı davranıyor.

Adobe, Firefly ile nispeten daha etik ve açık bir yaklaşım benimsedi, dolayısıyla söylentilere konu olan video platformuyla da bunu yapması sürpriz değil. Bazı şirketler içeriği kazısa da Adobe’nin içerik oluşturuculardan satın almaya çalıştığı bildiriliyor.

Bloomberg’in gördüğü belgelere göre Adobe, “fotoğrafçı ve sanatçı ağına, yürümek gibi günlük eylemlerde bulunan veya sevinç ve öfke gibi duyguları ifade eden insanların videolarını göndermeleri için 120 dolar teklif ediyor.” Şirket, amacın yapay zeka eğitimi için kaynak sağlamak olduğunu yazdı,” diye yazdı Bloomberg .

Adobe’nin istediği para miktarına ve klip süresine bağlı olarak bildirilen ödemeler, gönderilen video için dakika başına yaklaşık 2,60 ABD dolarına ulaşıyor, ancak bu miktar dakika başına 7,25 ABD dolarına kadar çıkabiliyor.

Adobe’nin, üretken bir yapay zeka modelini eğitmek için gereken tüm çeşitli video türlerine yönelik bir kaynaktan çok ticari bir çözüm olarak konumlandırılan Adobe Stock kitaplığındaki boşlukları doldurmaya yardımcı olacak belirli türde içerik arayışında olması mantıklıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.