Haberler

Çin’de Devasa Bir Fotoğraf Müzesi Açılıyor

Çin'de Devasa Bir Fotoğraf Müzesi Açılıyor
Sanatçının render’ı

Bu yılın sonuna doğru Çin’in Lishui şehri, fotoğrafçılığa adanmış devasa bir müzenin (muhtemelen dünyanın en büyüğü) gururlu ev sahibi olacak.

British Journal of Photography’nin bir raporuna göre , nispeten küçük Çin şehri (2,5 milyon nüfusa sahip), 42,6 milyon dolar (309 milyon yuan) maliyetle Lishui Fotoğraf Merkezi’ni açacak.

Bir sanatçının çizimi, yerel yamaçla bütünleşmiş modern, mimari bir harikayı gösteriyor.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, New York City’deki Fotografiska 45.000 metrekarelik bir alana sahipken, Lishui Fotoğraf Kültür Merkezi 160.000 metrekarelik bir alana yayılmıştır.

Neden Lishui?

Lishui, Pekin veya Şangay olmayabilir, ancak büyük ölçüde bölgede yaşayan ulusal çapta tanınmış fotoğrafçılar nedeniyle Çin fotoğrafçılığının manevi evi olarak kabul edilir. 2004’ten bu yana iki yılda bir düzenlenen Lishui Fotoğraf Festivali burada düzenleniyor. Güney doğu şehri aynı zamanda çok daha mütevazı olan Lishui Fotoğraf Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Fotoğraf Müzesi Açılıyor

Lishui Fotoğraf Kültürü Merkezi ve şehrin Fotoğraf Müzesi müdürü Weixin Fu, British Journal of Photography’ye şunları söylüyor : “Lishui, kültürel fotoğraf markasını tanıtarak kültürel dönüm noktasını ve uluslararası itibarını artırmayı hedefliyor.”

“Lishui, fotoğrafçılık aracılığıyla kendisini dünyaya tanıtmak ve insanları bu şehri ziyaret etmeye ve takdir etmeye teşvik etmek istiyor. Lishui aynı zamanda fotoğraf sanatı aracılığıyla sosyal ve ekonomik kalkınmanın yanı sıra görsel sektörün büyümesine de katkıda bulunmayı hedefliyor.”

Fotoğrafın yanı sıra teknolojik gelişmelere de odaklanmak

Fu, fotoğrafçılığın “teknolojinin gelişmesiyle yakından iç içe olduğunu” ve fotoğraf endüstrisinin yanı sıra endüstriyel bilime de odaklanılacağını söylüyor.

2023 Lishui Fotoğraf Festivali’nde yapay zeka teknolojisi ile fotoğrafçılık arasındaki genellikle karmaşık olan ilişkiye dikkat çekildi.

Fu, British Journal of Photography’ye şunları söylüyor : “Merkez ileriye dönük bir perspektife sahip olmalı ve film ve görüntüleme endüstrisini sergilemek için bir platform sağlamalı.”

“Dünya Fotoğraf Kongresi, Lishui Fotoğraf Festivali, günlük sergiler ve profesyonel değişim faaliyetleri gibi etkinliklerin planlanması ve organizasyonu yoluyla, film ve görüntüleme endüstrisinde küresel sergiler, işbirlikleri ve değişimler için daha fazla fırsat sunmayı umuyoruz. Bu platformun yeni görüntüleme teknolojilerinin ilerlemesine katkıda bulunması Lishui için çok onur verici olacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.