Haberler

Adobe Firefly Generative AI Sürüm 3, Rekabete Ayak Uydurmayı Hedefliyor

Adobe, Londra’daki MAX etkinliğinde yapay zeka sistemi Firefly’a yönelik büyük bir güncellemeyi duyurdu. Platformun 3. Versiyonu, önceki versiyonlara göre önemli ölçüde geliştirildi ve daha fazla çeşitlilikte fotogerçekçi görüntüler oluşturabilmeyi vaat ediyor.

Geçen yıl yedi milyardan fazla görüntü oluşturmak için kullanılan ( ilk birkaç ayda bir milyarı geçti ) Adobe Firefly, bugün betaya giren Sürüm 3 ile ileriye doğru büyük bir adım atıyor. Firefly web uygulamasında mevcut olan bu güncellemeler, daha yüksek kaliteli görüntü oluşturma, istemlerin daha iyi anlaşılması ve gelişmiş ayrıntı ve çeşitlilik dahil olmak üzere kalite ve kontrolde büyük ilerleme vaat ediyor.

Aşağıda Adobe, çeşitli ırk veya etnik köken gibi belirli ayrıntıların metinde bulunmadığı durumlarda aynı istemin çeşitli sonuçlar sağlayabileceğini göstermektedir.

Firefly Generative AI 3
Komut istemi: Genç kadının stüdyo portresi (çıkış 1)
Studio portrait of young woman prompt output 2
Komut istemi: Genç kadının stüdyo portresi (çıkış 2)
Studio portrait of young woman prompt output 3
Komut istemi: Genç kadının stüdyo portresi (çıkış 3)

Nesillerin daha iyi ve daha inandırıcı aydınlatma, konumlandırma, ayrıntı ve metin görüntüleme becerisine sahip olması nedeniyle “fotogerçekçi” teriminin kullanılması da fazla vaat gibi görünmüyor. Şimdiye kadar Firefly , fotoğrafa (ya da aslında herhangi bir görüntü türüne) benzeyen görüntüler üretme konusunda çağdaşlarının gerisinde kalıyordu. Artık durum böyle görünmüyor.

An artist in her studio sitting at desk looking pensive with tons of paintings and ethereal atmosphere prompt output 1
Komut istemi: Stüdyosunda masasında oturan bir sanatçı, tonlarca resim ve ruhani atmosfer karşısında dalgın görünüyor (çıktı 1)
An artist in her studio sitting at desk looking pensive with tons of paintings and ethereal atmosphere prompt output 2
Komut istemi: Stüdyosunda masasında oturan bir sanatçı, tonlarca resim ve ruhani atmosfer karşısında dalgın görünüyor (çıktı 2)
An artist in her studio sitting at desk looking pensive with tons of paintings and ethereal atmosphere prompt output 3
Komut istemi: Stüdyosunda masasında oturan bir sanatçı, tonlarca resim ve ruhani atmosfer karşısında dalgın görünüyor (çıktı 3)
Cat with pearl earings prompt output 3
Komut istemi: İnci küpeli kedi (çıkış 2)
Cat with pearl earings prompt output 2
Komut istemi: İnci küpeli kedi (çıkış 1)

Adobe, Firefly’ın 3. Versiyonunun yalnızca üretebileceklerinin kalitesini büyük ölçüde artırmakla kalmayıp, aynı zamanda bunu eskisinden daha hızlı gerçekleştireceğinin sözünü veriyor. Sadece bu da değil, Firefly’ın metin istemlerini eskisinden daha iyi anladığı söyleniyor; Adobe, bunun uzun, karmaşık istemleri doğru şekilde yansıtabilen ve daha fazla ayrıntı içerebilen görüntü nesilleri oluşturmasına olanak sağladığını söylüyor.

Firefly 3, Adobe’nin yeni stil motoru olarak adlandırdığı şeyi getiriyor ve bu, daha fazla çeşitlilikle daha yüksek kalitede çıktılar sunmasına olanak tanıyor. Çıktılar daha çeşitli renk, arka plan ve konu pozlarına sahiptir, bu da onları daha geniş bir uygulama yelpazesinde daha kullanışlı kılar.

Güncelleme iki yeni özellik ekliyor: Yapı Referansı ve Stil Referansı. Yapı Referansı, kullanıcıların bir referans görüntünün genel yapısıyla eşleşen yeni görüntüler oluşturmasına olanak tanır; Adobe, bunun yazma istemleriyle ilgili deneme yanılma sürecini ortadan kaldıracağını söylüyor.

Structure Reference original image elephant prompt 1160x1160 jpeg
Yapı Referansı orijinal görüntüsü
Structure Reference output with elephant prompt 1160x902 jpeg
Fil istemiyle Yapı Referansı çıktısı

Stil Referansı, Adobe’nin Firefly’ın daha yüksek kalitede çıktı üretme, kullanıcılara daha fazla kontrol ve nesilleri kişiselleştirme yeteneği verme yeteneği olarak adlandırdığı şeydir. Bu araçlar da birleştirilebilir.

Style Reference original image amazonian forest elephant drinking water with giraffes 1160x1160 jpg
Stil Referansı orijinal görüntüsü.
Style Reference image output 2 to mirror colored vector image amazonian forest elephant drinking water with giraffes
Renkli vektör görüntüsünü yansıtmak için Stil Referansı görüntü çıkışı 2
Style Reference image output to mirror black and white drawing amazonian forest elephant drinking water with giraffes 1160x1160 jpg
Siyah beyazı yansıtmak için Stil Referansı görüntü çıkışı.

Üretken yapay zekanın eller kadar üretmesi zor olan metinler de iyileştirildi. Adobe, Firefly Sürüm 3’ün gerçekten anlamlı, net metinli görüntüler oluşturabileceğini vaat ediyor. Benzer şekilde platform simgeler, logolar, raster görüntüler ve çizgi sanatlarında çok daha iyidir. Bütün bunlar söylendi, Adobe yayınlanmadan önce herhangi bir metin örneği sunmadı.

Adobe Dijital Medya Baş Teknoloji Sorumlusu Ely Greenfield, “Bir yıldan biraz fazla bir süre içinde Firefly, milyonlarca yaratıcının her gün fikir üretmek için kullandığı görüntü oluşturma aracı haline geldi ve biz daha yeni başlıyoruz” diyor. “Image 3 Temel Modeli ile en son teknolojiyi geliştirmeye devam ederken, yaratıcı topluluğumuzun bu beta yapıyla mümkün olanın sınırlarını nasıl zorlayacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Hyper realistic cordyceps mushrooms in pupil prompt output 1 1160x1160 jpg
Komut istemi: Gözbebeğinde hiper-gerçekçi kordiseps mantarları (çıkış 1)
Hyper realistic cordyceps mushrooms in pupil prompt output 2
Komut istemi: Gözbebeğinde hiper-gerçekçi kordiseps mantarları (çıktı 2)

Daha önce olduğu gibi, Adobe’nin üretken yapay zekayı etik açıdan hayata geçirme konusundaki kararlılığı önemli bir anlaşmazlık noktası olmaya devam ediyor. Şirket, yapay zekayı yayınlanmış Yapay Zeka Etiği politikasına uygun olarak geliştirdiğini ve İçerik Kimlik Bilgilerinin tüm Firefly görüntülerine otomatik olarak eklendiğini söylüyor.

Adobe, Firefly’ı yalnızca Adobe Stock gibi lisanslı içerik üzerine eğitmiştir ve şirket, eğitim verileri konusunda diğer tüm üretken yapay zeka şirketlerinden daha şeffaf olmuştur.

Man playing an acoustic guitar by ocean at sunset prompt output 1
Komut İstemi: Gün batımında okyanus kıyısında akustik gitar çalan adam (çıkış 1)
Man playing an acoustic guitar by ocean at sunset prompt output 2
Komut İstemi: Gün batımında okyanus kıyısında akustik gitar çalan adam (çıkış 2)
Light leak photo of woman in black shade of light Prompt output 1
Komut İstemi: Siyah ışık gölgesindeki kadının ışık sızıntısı fotoğrafı (çıkış 1)
Light leak photo of woman in black shade of light Prompt output 2
Komut İstemi: Siyah ışık gölgesindeki kadının ışık sızıntısı fotoğrafı (çıkış 2)

“[Firefly], ticari markalar ve logolar gibi telif haklarını ve diğer fikri mülkiyet (IP) haklarını ihlal etmeyen, ticari kullanıma yönelik içerik oluşturmak üzere tasarlandı. Adobe, Adobe’nin politikalarını ihlal eden içeriği engellemek ve kaldırmak için çok katmanlı, sürekli bir inceleme ve denetleme yaklaşımı kullanıyor ve Firefly tarafından oluşturulan içerik için müşterilere IP tazminatı sunuyor,” diyor şirket.

Üretken yapay zeka platformunun en son sürümünün resmi adı olan Firefly Image 3, artık beta sürümünde mevcut ve firefly.adobe.com adresinden erişilebilir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.