Haberler

Adobe: 'Fotoğrafın Bir Kısmı Sanal Fotoğrafçılığa Taşınacak'

Adobe, “daha yüksek kaliteli” görüntüler sunacak ve fotoğrafçılar için kötü haber gibi görünen yeni bir “Üretken Eşleştirme” özelliğini içerecek, üretken yapay zeka aracının bir sonraki versiyonu olan Firefly 2’yi duyurdu.

Adobe generative match
Adobe’nin Firefly 2 tarafından desteklenen yeni Üretken Eşleştirme aracı.

Adobe, “daha yüksek kaliteli” görüntüler sunacak ve fotoğrafçılar için kötü haber gibi görünen yeni bir “Üretken Eşleştirme” özelliğini içerecek, üretken yapay zeka aracının bir sonraki versiyonu olan Firefly 2’yi duyurdu.

Firefly 2, dün 2023 Adobe Max konferansında Lightroom’un alan derinliğini simüle eden yeni lens bulanıklaştırma özelliğine eklenen yapay zeka (AI) destekli araç ve diğer birçok araçla tanıtıldı.

Ancak, Adobe’nin yeni araçların fotoğrafçılar için daha az iş anlamına gelebileceği yorumunu yapmasına neden olan şey, kullanıcıların AI görüntü oluşturucuyu belirli bir stile yönlendirmek için bir referans görüntü yüklemelerine olanak tanıyan yeni “Üretken Eşleştirme” aracıydı.

Adobe, “varlıklar arasında tutarlı bir görünüm” isteyen şirketlere hitap ediyor. Markalara web siteleri, sosyal medya ve basılı reklamlar gibi farklı kullanımlar için binlerce olmasa da yüzlerce benzer görsel oluşturma şansı sunuyor.

Adobe Fotografin Bir Kismi Sanal Fotografciliga Tasinacak

Adobe’nin dijital medyadan sorumlu baş teknoloji sorumlusu Ely Greenfield, Reuters’e yaptığı açıklamada, markaların Adobe’nin aracını geniş bir görüntü seti oluşturmak için kullanabileceği fikrinin, insan yaratıcılar için kötü haberlerin sinyalini verebileceğini doğruladı.

Greenfield, “Birkaç ay öncesine kadar tüm bu fotoğrafları almak, yalnızca fotoğrafları çekmek değil, daha sonra bunları işlemek de oldukça manuel bir süreçti” diyor.

“Fotoğrafçılığın bir kısmı, tamamen kumaştan ürettiğiniz sanal fotoğrafçılığa taşınacak. Ancak bunların çoğu da şöyle olacak: Bir miktar geleneksel fotoğrafçılık veya geleneksel yaratıcı çalışma yapıyorsunuz ve ardından bu üretken teknolojiyi kullanarak bir dizi uyarlama yapıyorsunuz.

Üretken Eşleştirme hala beta modundadır; bu, kullanıcıların çıktıyı henüz ticari amaçlarla kullanamayacağı anlamına gelir. Generative Match tarafından oluşturulan herhangi bir çalışmaya, otomatik olarak yapay zeka tarafından oluşturulmuş olarak işaretleyecek bir İçerik Kimlik Bilgileri etiketi eklenecektir.

Firefly 2 şu anda Adobe’nin web uygulamasında mevcut ve “yakında” Creative Cloud uygulamalarına da gelecek.

Firefly 2’nin Yeni Özellikleri

Adobe Max konferansında şirket, Firefly kullanıcılarının hizmetin Mart ayında piyasaya sürülmesinden bu yana üç milyar görüntü ürettiğini söyledi.

Yeni Firefly 2 görüntü modeli, Adobe’nin “cilt, saç, gözler, eller ve vücut yapısında” iyileştirmelerle insanları daha iyi görüntüleyecek olan popüler Üretken Doldurma aracını güçlendirecek ve resimler daha yüksek çözünürlükte olacak ve daha canlı renkler ve renklere sahip olacak zıtlık.

Firefly Image 2 Marshmallow
Firefly 1, Firefly 2’ye karşı.

Ayrıca Firefly web uygulamasının kullanıcıları, “manuel kamera merceği kontrollerine benzer şekilde” fotoğraf ayarlarını uygulama ve düzenleme olanağından da yararlanacak.

En son model ayrıca “metin yönlendirmeleri konusunda gelişmiş bir anlayışa sahip ve daha fazla yer işareti ve kültürel sembolü tanıyacak.”

“Promptografi” dünyasından uzakta, yaratıcıların “yüksek kaliteli tasarımlar ve illüstrasyonlar” oluşturmak için kullanabileceği yeni bir Firefly vektör modeli var. Ayrıca “metinden şablona dönüştürme” hizmeti sunan Firefly tasarım modeli.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.