Haberler

Adobe MAX 2023: Lightroom kullanıcılarının bilmesi gerekenler

lrc splash

Adobe MAX 2023: Öne Çıkan Yenilikler

Adobe, bugün düzenlediği yıllık Adobe MAX etkinliğinde Lightroom Classic, Lightroom masaüstü ve mobil Lightroom uygulamalarını kapsayan Lightroom ekosistemi de dahil olmak üzere amiral gemisi uygulamalarının yeni sürümlerini piyasaya sürdü . Artık mevcut derinlik haritalarını kullanarak veya yenilerini oluşturarak sığ alan derinliğini simüle edebilir, HDR ekranlarda daha geniş dinamik aralıkta düzenleme yapabilir, belirli renkleri ayarlamak için yeni bir Nokta Rengi aracı ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirler.

macOS ve Windows için Lightroom Classic 13.0 ve Lightroom 7.1, bugünden itibaren Creative Cloud uygulaması aracılığıyla Creative Cloud abonelerine sunulacak. iOS, iPadOS ve Android için Lightroom 9.0 mobil uygulamaları ise ilgili uygulama mağazalarında mevcut.

Lens Blur

Alan derinliği efektlerini simüle etmek için yapay arka plan bulanıklığı oluşturma yeteneği artık modern akıllı telefonların temelini oluşturuyor, ancak Lightroom ekosisteminde ortaya çıkması biraz zaman alıyor. Telefonlar ve çoklu kameraları çekim sırasında derinlik bilgisini ölçebilirken, standart düz bir görüntüde bu kolay bir iş değildir.

Adobe MAX 2023: Lightroom kullanıcılarının bilmesi gerekenler
Yeni Mercek Bulanıklığı aracı, halihazırda görüntüde depolanan derinlik haritası bilgilerini kullanabilir veya simüle edilmiş sığ bir alan derinliği oluşturmak için kendi fotoğrafını oluşturmak üzere fotoğrafı tarayabilir.
Lightroom Classic burada gösterilmektedir.

Yeni Mercek Bulanıklaştırma aracı Erken Erişimde olarak nitelendiriliyor ancak tüm abonelerin kullanımına açık. Fotoğraf zaten cihazın derinlik bilgilerini içeriyorsa Lightroom bunu derinlik haritası olarak kullanır; değilse Lightroom, hangi alanların odak dışı olması gerektiğini belirlemek için sahnede ne olduğunu (örneğin öne çıkan bir konu) analiz eder.

lens blur refine
Derinlik haritasını görselleştirin ve Mercek Bulanıklaştırma aracını kullanarak manuel olarak ayarlayın.
Bu durumda, o bölümü boyayarak bir miktar ön plan bulanıklığı ekliyorum.

Yalnızca alanları bulanıklaştırmanın ötesinde, dairesel diyafram açıklığına sahip modern bir merceğin yarattığı efekti simüle eden Daire veya bazı eski merceklerin ürettiği görünümü taklit eden 5 Bıçaklı gibi beş bokeh özelliği arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca harita üzerinde boyama yaparak odak ve bulanıklık alanlarını hassaslaştırmaya yönelik kontroller de bulunmaktadır. Ayrıca odaktaki derinlik değerlerinin aralığını sınırlayabilir veya görüntü içinde odakta olacak bir odak noktası belirleyerek geri kalanını (konu dahil) odak dışı bırakabilirsiniz.

lens blur donut
Çeşitli fiziksel açıklık türlerini simüle ederek farklı bokeh niteliklerini seçin;
bu durumda, Yüzük veya “çörek” etkisi.

HDR çıkışı ve düzenleme

Fotoğrafçılığın sürekli karşılaştığı bir zorluk, gözlerimizle gördüğümüz renk ve parlaklık aralığının tamamını görüntüleyemeyen formatlardaki görüntüleri kaydetmektir. Yüksek dinamik aralıklı (HDR) ekranlar daha yaygın hale geldi ve kameralar (özellikle akıllı telefonlar) bu daha geniş aralıkları yakalayabiliyor ancak Lightroom (ve çoğu uygulama) ekstra bilgilerden tam olarak yararlanamadı.

Çoğu kameranın Raw dosyası, standart bir dinamik aralık (SDR) görüntüsünde bulunandan önemli ölçüde daha fazla dinamik aralık içerir; dolayısıyla Lightroom, bu yılın başlarında Adobe Camera Raw‘a gelen, bunu düzenlemek ve kullanmak için gerekli araçları artık ediniyor.

hdr off
SDR modunda HDR ile yakalanan bir görüntü düzenleme, dosyanın içerdiği tam dinamik aralıktan yararlanmaz.

Yeni HDR modu, HDR ile çekilen bir fotoğraftaki (birçok Raw içeren) tam dinamik aralığı ortaya çıkararak histogramı ve Ton Eğrisi aracını katma değerleri hesaba katacak şekilde genişletiyor. Hangi alanların SDR’nin ötesinde olduğunu ve mevcut bilgisayar monitörünüzün yeteneklerini görselleştirebilirsiniz.

hdr on
Temel panelde HDR etkinleştirildiğinde ve HDR özellikli bir ekranda çalıştığında görüntünün tüm tonları düzenlenebilir ve Histogram ek verileri hesaba katacak şekilde genişletilir.
hdr on visualize
HDR tonlarını görselleştirin.

HDR ayarları görüntüler arasında kopyalanıp yapıştırılabilir ve ön ayarlara eklenebilir. Dışa aktarma zamanı geldiğinde, tam dinamik aralık AVIF veya JPEG XL formatlarının yanı sıra TIFF, PSD ve PNG formatında da kaydedilebilir.

Nokta Rengi

Lightroom uygulamalarının önceki sürümlerinde, HSL/Renk aracında renk tonunu, doygunluğunu ve parlaklığını ayarlayarak renkleri değiştirmek mümkündü. Ancak bu 8 ana renkle sınırlıydı. Yeni Nokta Rengi aracı, bir damlalık kullanarak görüntüdeki pikselleri örnekleyerek renk seçimini daha ayrıntılı hale getirir.

point color sampled
Yeni Nokta Rengi aracındaki damlalığı kullanarak tek tek renkleri örnekleyin.

Ardından, yalnızca belirli bir rengin veya birden fazla renk örneğinin HSL’sini ayarlayabilirsiniz. Nokta Rengi hem genel ayarlamalar hem de yerel (maskeli) ayarlamalar için çalışır. Ancak araç şu anda mobil uygulamalarda değil, yalnızca Lightroom Classic ve Lightroom masaüstü uygulamalarında mevcuttur.

point color adjusted
HSL aracında olduğu gibi (hala Mikser sekmesinde mevcuttur) sarı spektrumun tamamı değil, yalnızca örneklenen sarıların tonu kaydırılmıştır.

Lightroom masaüstü yerelleşiyor

Şimdiye kadar Lightroom’un masaüstü sürümü (Lightroom Classic değil) buluta sıkı sıkıya bağlıydı. Varsayılan olarak içe aktardığınız her görüntü Creative Cloud ile senkronize edilir ve diğer cihazlarda Lightroom’da kullanılabilir hale gelir. Ancak bazen, bir görüntüyü bulut kitaplığınıza eklemeden (ve bulut depolama alanınızı kaplamadan) açmak ve Lightroom’un araçlarını kullanarak düzenlemek isteyebilirsiniz.

Artık Lightroom’daki yeni Yerel seçeneği, herhangi bir bulut katılımı olmadan depolama alanınıza göz atmanıza ve görüntüleri yerel olarak düzenlemenize olanak tanıyor. Birini diğer cihazlarınızla senkronize etmeye karar verirseniz, onu normal kitaplığınızın bir parçası olacağı buluta kopyalayabilirsiniz.

lightroom local
Lightroom 7.0’daki yeni Yerel seçeneği, görüntüleri bulutla senkronize edilmiş kitaplığınıza eklemeden düzenlemenize olanak tanır.

Diğer iyileştirmeler

Tam sürüm sürümleri her zaman uygulama kullanma deneyimini geliştiren birçok küçük değişiklik içerir. Örneğin, Lightroom Classic artık önceden ayarlanmış adları filtrelemek için bir arama çubuğu içeriyor, böylece yaptığınız veya topladığınız adların tümünü kaydırmanıza gerek kalmıyor. Adobe ayrıca görüntüleri DNG formatına dönüştürürken, uygulama içinde klasörleri taşırken ve meta verileri okuyup yazarken performansı da artırdı. Sonuç olarak bunlar, Lightroom kullanıcıları için uygulamayı Creative Cloud aboneleri için çok daha güzel hale getirecek bazı heyecan verici iyileştirmelerdir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.