Haberler

‘Çığır Açan’ Moda Fotoğrafçısı Roxanne Lowit Öldü

Amerikalı moda fotoğrafçısı Roxanne Lowit , 80 yaşında vefat etti. Lowit, moda dünyasının samimi ve kişisel kamera arkası fotoğrafları sayesinde, alanında çığır açan fotoğrafçılardan biri olarak kabul ediliyor.

1942’de New York’ta doğan Lowit, hiçbir zaman fotoğrafçı olmak için eğitim görmedi, bunun yerine New York Moda Teknoloji Enstitüsü’nden sanat tarihi ve tekstil tasarımı alanında mezun oldu.

Ancak, 1970’lerin sonlarında illüstratör Antonio Lopez tarafından kendisine hediye edilen bir Instamatic 110 fotoğraf makinesiyle uğraştıktan ve onu gösterilerde sahne arkasında kendi tasarımlarını çekmek için kullandıktan sonra, SoHo News’in moda editörü Annie Flanders, Lowit’i Paris Moda Haftası’nı kapsaması için görevlendirdi.

Lowit, Fransa’ya uçarken yeni Nikon 35mm fotoğraf makinesi için filmi yüklemeyi öğrendi . Kendini Paris Moda Haftası’nda sahne arkasını fotoğraflarken buldu ve o gezide ünlü Andy Warhol ve Yves Saint Laurent’i Eyfel Kulesi’nin tepesinde çekti. New York’a döndükten sonra, Lowit işini bıraktı ve tam zamanlı bir fotoğrafçı olmaya karar verdi.

Lowitt, kamera arkası moda fotoğrafçılığının öncüsü oldu. Görüntüleri, 20. yüzyılın sonlarında moda endüstrisinin ışıltılı ve baş döndürücü aşırılıklarına dair nadir bir fikir veriyor.

Vogue‘un yazdığı gibi , “Lovit’in moda şovlarının kamera arkasını çekme içgüdüsüydü, ancak bu onun en kalıcı miraslarından biri olduğunu kanıtlayacaktı – bu, çoğunlukla zorunluluktan doğan bir mirastı, diye belirtti. o sırada podyumları çekmesine izin verilen fotoğrafçılar ağırlıklı olarak erkeklerdi. Sahne arkasına gizlice giren Lowit, moda sirkinin başka bir yanını yakalamayı başardı – moda ayı boyunca endüstri yayınları için artık zorunlu hale gelen bir haber biçimi – ve bir model olarak yaşamın daha günlük yönlerine samimi bir pencere sundu.

Lowitt, kariyeri boyunca Salvador Dalí, Jean-Michel Basquiat ve Karl Lagerfield gibi kültürel ikonları fotoğrafladı. Ancak en ikonik fotoğrafları , 1980’lerde ve 1990’larda Cindy Crawford, Kate Moss, Noami Campbell ve Linda Evangelista gibi süper modellerin yükselişini anlatıyor.

Bir temsilci geçen hafta Instagram‘da fotoğrafçının ölümünü doğruladı : “Roxanne Lowit, moda dünyasına samimi bir bakış sağlayan ve bize gece hayatının çoğu insanın göremediği bir yönünü gösteren efsanevi bir fotoğrafçıydı.”

Roxanne Lowit
Roxanne Lowit

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.