Haberler

Buzul seferi 85 yıl önce geride bırakılan kameraların önbelleğini ortaya çıkardı

Griffin Post’un keşif ekibi, 85 yıl önce efsanevi dağcı Bradford Washburn tarafından geride bırakılan kameraların önbelleğini aramak için Yukon’un Kluane Ulusal Parkı’ndaki Walsh Buzulu’na gitti. Yaklaşık bir haftalık aramadan sonra, kötü hava mürettebatın yaklaşık yarısını uçmaya zorladı ve kalan ekip üyeleri de işi bırakmak üzereydi. Ancak, avın son gününde, ekibin bilim adamlarından Dora Medrzycka, teçhizatın nerede olabileceğine dair bir teori önerdi.

Post, Ağustos ayındaki keşif gezisinden sonra yaptığı açıklamada, “Ayrılmadan önce tam anlamıyla bir saatimiz vardı, teçhizatlarının parçalarını ve tartışmasız kendilerine ait olan yolculuklarının kalıntılarını bulmaya başladığımızda” dedi. ‘Çok gerçeküstüydü. Bir tür inançsızsın ve “Aman Tanrım – haklıydık! Bu var!” diyorsunuz.

Buzul seferi 85 yıl önce geride bırakılan kameraların önbelleğini ortaya çıkardı
Teton Yerçekimi Araştırması / Leslie Hittmeier

Ottawa Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Medrzycka, keşfin, 20. yüzyılın başlarında Washburn buzulda olduğundan beri buzulun ne kadar hareket ettiğine bağlı olduğunu düşünüyordu. Medrzycka, Walsh Buzulu’nun tipik buzullar gibi hareket etmediğini açıkladı. Yavaş, düzenli akış döngülerinden ve ardından onlarca yıllık “dalgalanma” sürecinden geçer.

Medrzycka, “Yükselen buzullar… o kısa süreli yoğun aktiviteye ve bu buzulların hareketini uzun zaman ölçeklerinde yeniden yapılandırmayı gerçekten zorlaştıran bu düzensiz davranışa sahipler” dedi. Keşif gezisinin son gününde, buzulun nasıl ve ne zaman yükselmiş olabileceğine dair fikir veren enkaz bantları fark etti. Daha sonra buzul hareketini tahmin etti ve ‘oldukça yerinde olduğu ortaya çıkan’ yeni bir teori formüle etti.

Buzul seferi 85 yil once geride birakilan kameralarin onbellegini ortaya cikardi 002
Teton Yerçekimi Araştırması / Leslie Hittmeier

Griffin Post, Washburn’ün 1937’de Lucania Dağı’na tırmanışını okuduğundan beri donanım önbelleğiyle ilgileniyor. Keşif sırasında Washburn teçhizatı terk etti. Bilgi kıt iken, Post’un ilgisi arttı. Ekipmanın nerede saklanmış olabileceğini üçgenlemeye çalışmak için Washburn’ün keşif gezisinden fotoğrafların yanı sıra kullanılmış 3D haritalama uygulamalarını yayınlayın. Daha sonra, Ottawa Üniversitesi’nde buzulbilim profesörü ve Medrzycka’nın öğretmeni olan Luke Copland da dahil olmak üzere buzulbilimcilere e-posta gönderdi. Copland geçmişte bölgeyi incelemiş ve diğer buzullarda eski eserler bulunduğunu duymuştu. Ancak, ‘[Washburn’ün teçhizatının] 85 yıl sonra nerede olduğunu bulmak gerçekten zor bir görev.’

Buzul seferi 85 yil once geride birakilan kameralarin onbellegini ortaya cikardi 003
Teton Yerçekimi Araştırması / Tyler Ravelle

Copland ve diğerleri, dişlinin muhtemelen buzulun alt kısmında bırakıldığını ve onlarca yıllık kar yağışını önlediğini belirledi. Copland, “Buzulun aşağısına belki 10 kilometre ilerleyeceğini tahmin etmiştik, ancak sahaya çıktıklarında gerçekten bundan çok daha ileri gitmişti,” dedi. Buzul 70 km’den (43 mil) uzun ve birkaç kilometre genişliğindedir. Geniş bir arama alanıdır. Ekip geldiğinde, samanlıkta iğne gibi bir hazine avı gibi hissetmeye başladı.

Buzul seferi 85 yil once geride birakilan kameralarin onbellegini ortaya cikardi 004
Teton Yerçekimi Araştırması / Tyler Ravelle

Bazı iğneler bulunur. Washburn’ün önbelleği, ünlü hava F-8 kamerası, sinema kameraları, tırmanma teçhizatı, çadırları ve yemek pişirme gereçlerini içerir. Bradford Washburn ünlü bir kaşif, dağcı, fotoğrafçı ve haritacıydı. Walsh Glacier’e yaptığı geziden sadece bir yıl sonra Boston Bilim Müzesi’ni kurdu. Hava fotoğrafçılığına öncülük etti ve çok sayıda dağ silsilesinin haritalarını yarattı. 96 yıllık üretkenliği nedeniyle büyük başarılarını sadece bir paragrafta sıralamaya çalışmak biraz haksızlık gibi geliyor. Washburn 2007’de öldü.

Post’un ekibi, muhteşem tarihi eserleri kurtarmanın yanı sıra, buzul ve tarihi hakkında da önemli veriler topladı. Washburn’ün teçhizatı, eserleri korumak için çalışan Parks Canada’ya devredildi.


Teton Gravity Research’ün izniyle kullanılan görüntüler. Fotoğraf başlıklarında bireysel fotoğrafçı kredileri mevcuttur.

https://www.cbc.ca/news/canada/north/bradford-washburn-camera-cache-1.6633661

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.