Haberler

Sony, Firmware Güncellemeleri Yoluyla Sonunda Eski Fotoğraf Makinelerine Yeni Özellikler Getirecek

Sony, Firmware Güncellemeleri ile Eski Fotoğraf Makinelerine Yeni Özellikler Getirecek

Yeni global deklanşör donanımlı a9 III full-frame fotoğraf makinesi sunumunun sonunda Sony, nihayet yeni yazılım özelliklerinden bazılarını cihaz yazılımı güncellemeleri aracılığıyla seçili eski kameralara getireceğini duyurdu.

Çığır açan yeni a9 III’ün, küresel deklanşör sensörüne sahip ilk tam çerçeve fotoğraf makinesinin ve dünyanın en hafif 300 mm f/2,8 lensinin ötesinde Sony, gelişmiş iş akışı sunan Sony a1 ve a7S III için yeni donanım yazılımını da duyurdu. Sony fotoğrafçılarının en büyük şikayeti, şirketin eski kameralarını, hatta yeni donanım gerektirecek kadar karmaşık olmayan yeni özelliklerle güncelleme konusunda görünen isteksizliğiydi. Sony bu sözü dinlemiş gibi görünüyor ve seçilmiş birkaç kamera için anlamlı bir güncelleme sunuyor. Kesinlikle bir başlangıç.

Fotoğraf/film çekimi için Sony a1 nihayet şirketin nefes telafisi röle oynatma teknolojisine sahip olacak. a7S III ayrıca 24p’de DCI 4K video çekerken nefes alma telafisi alacak.

a1 ve a7S III ayrıca, kameranın kendisinde saklanabilen ve kullanıcı tarafından istenildiği zaman değiştirilebilen birden fazla IPTC ön ayarını alacak şekilde ayarlanmıştır. Kameralar artık tek bir işlemle “koru ve aktar” özelliğini de sunacak ve sıra olmadan yüksek öncelikli aktarım sağlayacak.

İçerik özgünlüğü bugünlerde pek çok şirketin odaklandığı önemli bir alan ve Sony de bu trende dahil oluyor. a1, a7s III ve yeni a9 III, C2PA formatı desteği sunacak şekilde güncellenebilecek. Bu işlevi destekleyecek kesin ülkeler ve bölgeler, yayınlandığı sırada henüz kesinleşmemiştir.

Panasonic’in kitabından bir sayfa alan Sony, yeni a9 III fotoğraf makinesi için gelecek yıl piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra gelecek bir donanım yazılımı güncellemesinin sözünü verdi. Sony a9 III, FTP çalıştırılabilirliği, aktarmalı oynatma ve C2PA format desteği gibi işlevsel geliştirmeler şeklinde lansman sonrası destek alacak.

2022’de CP2A’yı çalıştıran standartlar grubuna katılan Sony , bir ürün yazılımı güncellemesi yoluyla mevcut kameraları CP2A içerik kimlik bilgileriyle güncelleme sözü veren ilk kamera üreticisi oldu. Bu her zaman mümkün olsa da, yayınlandığı sırada bu özelliği bir kameraya entegre eden tek kamera şirketi Leica’ydı ve bu yetenek, M11-P‘de tamamen yeni bir kamera gövdesi satın almayı gerektiriyordu .

a1, a7s III ve a9 III için kamera yazılımı güncellemeleri 2024 İlkbaharında kullanıma sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.