Ekipmanlar

Leica M11-P Dünyanın İçerik Kimlik Bilgilerini Benimseyen İlk Kamerasıdır

Leica, çekimden yayına kadar kusursuz bir özgünlük zinciri oluşturan dünyanın ilk kamerası olan Leica M11-P’yi duyurdu.

Leica M serisi, 1954’teki ilk çıkışından bu yana dünya çapındaki foto muhabirleri için hayati önem taşıyor. Dijital çağda, dijital görüntülerin kaynağı, şeffaflığı ve bütünlüğü konusunda önemli endişeler bulunmaktadır.

20214 M11 P silver front 11729 Summilux M 50 f1 4 silver LoRes

Leica İçerik Orijinalliğini Benimsiyor

Ekim 2022’de Leica, İçerik Orijinallik Girişimi’nin (CAI) bir parçası olarak görüntü kaynak teknolojisini Leica M11’e uygulama planlarını duyurdu. Yeni duyurulan Leica M11-P, İçerik Kimlik Bilgilerini bünyesinde barındıran, piyasada satılan ilk kamera olarak bu fikri daha da ileriye taşıyor.

Leica M11P ambient sRGB LowRes 01

M11-P ayrıca, çekim sırasında İçerik Kimlik Bilgilerini ekleyerek meta verileri depolayan ilk kameradır. “İçerik Kimlik Bilgileri, dijital beslenme etiketidir ve her türlü içerik için en yaygın şekilde benimsenen endüstri standardıdır ve çevrimiçi ortamda artan güven ve şeffaflığın temelidir. İçerik şeffaflığını savunan M11-P ile Leica, temel unsurlara ve anları mümkün olan en özgün şekilde görmeyi ve yakalamayı seçen fotoğrafçılara odaklandığının altını çiziyor,” diye açıklıyor Leica.

20214 M11 P silver top LoRes

Yeni kamera, meta verilerinde dijital kaynak bilgilerini içeriyor ve meta verileri Content Authenticity Initiative’in açık kaynak standardına uygun olarak güvence altına alarak görüntüde yapılan herhangi bir değişiklikle ilgili ek bir koruma ve şeffaflık katmanı sağlıyor.

İsimler, tarihler ve yapılan değişiklikler gibi bilgiler güvenli bir şekilde dosyaya eklenir. İçerik Kimlik Bilgilerini kullanarak Leica M11-P tarafından çekilen her görüntünün CAI uyumlu bir sertifikayla desteklenen dijital bir imzası vardır. Fotoğrafların orijinalliği, ücretsiz, açık kaynaklı CAI aracını kullanan herkes tarafından herhangi bir zamanda doğrulanabilir.

20214 M11 P silver back LoRes

Leica’nın İçerik Kimlik Bilgileri teknolojisi kameranın içinde özel donanım gerektirdiğinden, bu yalnızca bir yazılım güncellemesi değildir. M11-P, Alman Federal Basım Ofisi’nin dijital sertifikalarını saklayan ayrı bir yonga setine sahiptir. Şirket, “en son teknolojiye sahip entegrasyonun, bir resmin kaynağının tamamen doğrulanabilirliğini garanti ettiğini” söylüyor.

“Leica kameraları her zaman dünya tarihinde ikonik anlara tanıklık etti. Ancak dijital fotoğrafçılık çağında görsel içeriğin özgünlüğünün belirlenmesi giderek zor ve önemli hale geldi. Artık bu kanıtı sunma yeteneğimizle, dijital içeriğe olan güveni bir kez daha güçlendiriyoruz ve Leica kameralarını dünyadaki olayların belgelenmesinde yetkili araçlar olarak yeniden kuruyoruz” diyor Leica Camera AG Denetleme Kurulu Başkanı Dr. Andreas Kaufmann.

Leica M11P ambient sRGB LowRes 14

Adobe İçerik Orijinalliği Girişimi Savunuculuk ve Eğitim Müdürü Santiago Lyon şunları ekliyor: “Leica’nın İçerik Kimlik Bilgilerinin amiral gemisi M11-P kameralara entegrasyonuna öncülük ettiğini görmekten heyecan duyuyoruz. Bu, İçerik Orijinalliği Girişimi (CAI) ve foto muhabirliğinin geleceği için önemli bir kilometre taşıdır: Fotoğraf muhabirlerinin ve yaratıcıların dijital haklarını savunmaları, yanlış bilgilerle mücadele etmeleri ve çalışmalarına ve tüketicilerine özgünlük getirmeleri için güçlü ve yeni bir yol açacaktır. İçerik Kimlik Bilgilerinin yaygın şekilde benimsenmesi.”

Leica İçerik Kimlik Bilgileri fonksiyonunun kamerayı kullanmak için zorunlu olmadığını, devre dışı bırakılabileceğini belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, işlev etkinleştirildiğinde, ekranda bir İçerik Kimlik Bilgisi logosu görünür ve çekilen her görüntü, kamera modelinin, üreticisinin ve görüntü özelliklerinin değiştirilemez ve doğrulanabilir bir kanıtını alır. Herhangi birinin bir görseli kontrol etmesi ve değiştirilip değiştirilmediğini, eğer öyleyse nasıl ve ne zaman değiştirildiğini görmesi önemsizdir.

20211 Leica M11 P black cu2 LoRes blk
20211 Leica M11 P black cu1 LoRes blk

M11-P, Leica M11’in Kalbine ve Beynine Sahiptir

M11-P, içindeki yeni donanımın yanı sıra form ve işlev açısından mevcut Leica M11‘e oldukça benziyor . Bununla birlikte, estetik bir değişiklik, M11-P’nin Leica’nın ünlü kırmızı nokta logosunu çıkarması ve bunun yerine ince, sade bir Leica yazısını seçmesidir. Renk grubuna bağlı olarak, mat siyah M11-P durumunda üst ve alt plakalar alüminyum veya gümüş krom versiyonunda pirinçtir. Gövdenin kendisi magnezyum alaşımından yapılmıştır.

M11-P’nin iç kısmında, standart M11 ile aynı 60 megapiksel arkadan aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü bulunur ve kameranın etkileyici Üçlü Çözünürlük Teknolojisi ve güçlü Maestro-III işlemcisi tamamlanır.

Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik

Leica M11-P’nin siyah ve gümüş versiyonları şu anda Leica Mağazaları, Leica Çevrimiçi Mağazası ve Leica yetkili bayileri aracılığıyla 9.195 ABD Doları karşılığında satışa sunulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.