Ekipmanlar

Panasonic ‘Yeni’ Lumix FZ80D

Panasonic, güncellenmiş Lumix FZ80D süper zum fotoğraf makinesini tanıtarak gece boyunca sürpriz bir duyuru yaptı.

Öncelikle yaban hayatı ve doğa fotoğrafçıları için tasarlanan orijinal FZ80, 2017 yılında piyasaya sürülmüştü. Yeni FZ80D bazı küçük yükseltmeler getiriyor ancak gösterinin yıldızı olan 60x zoom lensi değiştirmiyor.

Her ne kadar süper zoom kameralar artık eskisi kadar ilgi görmese de onlara olan talebin hala devam ettiğine şüphe yok. Kuş gözlemciliği ve diğer yaban hayatı aktivitelerinden hoşlanan amatörler ve meraklılar için harika seçeneklerdir.

Panasonic 'Yeni' Lumix FZ80D
Panasonic Lumix FZ80D

Panasonic FZ80D, önceki standart FZ80 modeliyle aynı görüntüleme özelliklerini paylaşıyor. Fotoğraf makinesinde küçük bir 18,1 megapiksel Tip 1/2,3 görüntü sensörü ve 20-1200 mm eşdeğeri bir lens bulunur. Maksimum diyafram aralığı f/2,8 ila f/5,9 arasındadır.

Ek özellikler arasında RAW görüntü kaydı, 4K/30p video, optik görüntü sabitleme ve saniyede 10 kareye kadar sürekli çekim yer alır. ISO 800 ila 3.200 arasında değişir.

Lumix FZ80D
EVF ve LCD daha fazla çözünürlükle yükseltildi. EVF’nin büyütme oranı da biraz daha fazladır (0,74x’e karşı 0,7x).

FZ80D, yedi yıl sonra bile tabloya pek fazla değişiklik veya iyileştirme getirmiyor. Panasonic, elektronik vizörü iyileştirerek 1,16 milyon noktadan 2,36 milyon noktaya çıkardı; bu yaklaşık %50’lik bir gelişme. Arka LCD de daha keskin olup 1,04 milyon noktadan 1,84 milyona çıkmıştır. Yeni FZ80D modeli aynı zamanda eskinin arkaik mikro USB’si yerine USB-C bağlantı noktasını da benimsiyor.

panasonic fz80d 4 usb c
Yükseltilmiş FZ80D, eski mikro USB yerine bir USB-C bağlantı noktası içerir.

Panasonic Lumix FZ80D’nin 1 Ağustos’ta sevkiyata başlaması bekleniyor ve eski modele göre 77,99 $’lık bir artışla 477,99 $’a ön sipariş verilebilir.

SanalSergi’nin Görüşleri

Editoryal olarak, orijinal FZ80’i 2017 yılında Imaging Resource’taki günlerimde test ettim ve kameranın, tavizlerine rağmen kullanımının oldukça eğlenceli olduğunu gördüm.

P1000311

Elbette FZ80D’nin küçük 18,1 megapiksel görüntü sensörü şaşırtıcı değil, özellikle de yüksek ISO ayarlarında. 20-1200 mm’ye eşdeğer yakınlaştırma lensi her iki uçta da keskin değildir, ancak FZ80 – ve şimdi FZ80D – fotoğrafçıların, değiştirilebilir lensli bir kamera sistemiyle normalde son derece zor veya pahalı olabilecek çekimleri yakalamasına olanak tanır.

P1000379

Ekran iyileştirmeleri ve USB-C’ye geçiş güzel. Belki de en önemlisi, revize edilen FZ80D modeli, müşterilerin erişilebilir bir süper zoom kamera seçeneğine sahip olacağı anlamına geliyor; çünkü 2017’de piyasaya sürülen bir kameranın izini sürmek şaşırtıcı derecede zor olabiliyor.

P1000453
P1000705

Hayır, FZ80D saf görüntü veya optik kalitesiyle kimseyi şaşırtmayacak. Yine de, ister fotoğraf tutkunları olsun, isterse doğada en sevdikleri anları yakalamak isteyenler olsun, çok çeşitli insanlar için yaban hayatı fotoğrafçılığını çok daha uygun fiyatlı ve keyifli hale getiriyor. Ne zaman yeni (veya “yeni eski”) bir kamera fotoğrafçılığa giriş engelini azaltsa, bunu bir kazanç olarak sayıyorum.


Görsel katkıları: Ürün fotoğrafları Panasonic’in izniyle. Jeremy Gray tarafından orijinal Panasonic FZ80 kullanılarak çekilen örnek görüntüler.


Yazar Hakkında

Jeremy Gray ödüllü bir manzara ve doğa fotoğrafçısıdır. Son on yılda, fotoğrafçılık sektörünün önde gelen çevrimiçi yayınlarının çoğu için kapsamlı yazılar yazdı. Derinlemesine kamera ve lens incelemeleri, eğitim içerikleri yazma ve fotoğrafçılık dünyasından en son haberleri tartışma konusunda tutkulu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.