Görüşler

Nikon Z6 III'ün Daha Kötü Dinamik Aralığı (Çoğunlukla) Önemli Değil

Nikon Z6 III‘ün en yüksek dinamik aralığı, selefi Z6 II‘ye ayak uyduramıyor. Aradaki fark da az değil. Peki bu ne kadar önemli ve fotoğrafçıların eski modeli tercih etmesi gerektiği anlamına mı geliyor?

Her ne kadar okuyucular orijinal habere göz atsalar da kısa bir özetleme yapmak gerekirse Z6 II’nin taban ISO’daki (100) en yüksek dinamik aralığı 11,26 iken Z6 III’ün en yüksek değeri 10,46’dır. Bu, tam çerçeve Sony a7 IV (11,57) ile APS-C a6700 (10,93) arasındaki farktan bile daha büyük, dikkate değer bir farktır.

SanalSergi, Nikon’dan konu hakkında daha fazla bilgi almaya çalışsa da başarısız olsa da, Z6 III’ün dinamik aralık performansına ilişkin en olası açıklama, yeni geliştirilen kısmen yığılmış sensörün suçlu olmasıdır. Mantıklı olan tek şey bu.

Nikon Z6 III'ün Daha Kötü Dinamik Aralığı Önemli Değil

Bir yana, Z6 III’ün dinamik aralığı ISO 800 ile Z6 II’yi yakalıyor, dolayısıyla dinamik aralıktaki boşluk yalnızca temeldeki görüntü kalitesi ve çok düşük ISO ayarlarıyla ilgili.

Elbette yeni sensör, muhtemelen düşük ISO değerindeki daha kötü dinamik aralık performansından sorumlu olsa da, daha yüksek maksimum ISO, geliştirilmiş yüksek ISO görüntü kalitesi (EXPEED 7) gibi Z6 III’ün en heyecan verici ve ilgi çekici özelliklerinden bazılarından da sorumludur. işlemci de burada bir rol oynuyor), yayın öncesi çekim, çok daha büyük bir arabellek, daha hızlı çekim, daha iyi otomatik odaklama performansı ve çok daha iyi video performansı.

DSC3206
‘Z6 III hemen hemen her türlü fotoğrafçılıkta işe yarayabilir. Çok yönlülüğü onu çok popüler yapacak” diye yazıyor Chris Niccolls.

Z6 III’ün daha kötü dinamik aralık performansı gerçek dünya açısından ne anlama geliyor?

Yüzey seviyesinde, daha kötü bir dinamik aralık, kameranın görüntünün en karanlık bölgelerinden en parlak bölgelerine kadar nispeten daha dar bir ton değeri aralığını yakaladığı anlamına gelir. Bu özellikle manzara fotoğrafçıları gibi geniş parlaklık aralığında fotoğraf çeken fotoğrafçılar için önemlidir. Bir sensörün dinamik aralığı daha kötüyse, tek bir karede çeşitli pozlama değerlerini yakalamak daha zor olacaktır.

Photon to Photos‘un Z6 III için ölçtüğü 10,46’lık fotografik dinamik aralık, hayal gücünüzü zorlayacak kadar da kötü değil. Fujifilm X100V, Nikon D3X, Canon EOS 1D X Mark II, Sony a9, Leica M10, Panasonic G9 II ve Canon EOS R gibi fotoğraf makineleriyle aynı alanda yer alıyor. Bu kameraların hiçbiri günümüzde görüntü kalitesi açısından en iyiler arasında yer almıyor ancak hepsi harika görüntüler yakalayabiliyor.

Kameraların teknik performansına takılıp kaldığım için herkes kadar ben de suçluyum ama sonuçta, görüntü kalitesi daha iyi ve daha kötü olsa da, bir noktada tüyler ürpertici bir derece var.

DSC3121
Fotoğraf: Chris Niccolls

Bununla birlikte, görüntü kalitesine öncelik veren fotoğrafçılar için Z6 III’ten daha iyi seçeneklerin olduğu aşikar, geri kalan her şey eşit.

Ancak tüm fotoğrafçılar görüntü kalitesini her şeyin üstünde tutmaz. Hıza, otomatik odaklama performansına, video özelliklerine ve genel kullanıcı deneyimine önem verenler için Z6 III kesinlikle mükemmel bir seçimdir. Muhtemelen 2.000 ila 3.000 $ fiyat aralığında tam çerçeve aynasız bir kamera için en iyi genel seçimdir.

Birisi manzara fotoğrafçısıysa veya Z6 III‘ün 24 megapikselinden daha fazla çözünürlük istiyorsa, Nikon Z7 II hala çok mantıklı. Zirve dinamik aralığı (11,6) muhteşemdir ve Sony a7R V ve hatta bazı 50 megapiksel orta format kameraların çok az gerisinde kalır. Z7 III olacak mı? Söylemesi zor.

En yüksek dinamik aralığın genellikle genel görüntü kalitesiyle ilişkili olmasına rağmen yalnızca iki uç nokta arasındaki farkı belirli bir şekilde ölçtüğünü de belirtmekte fayda var. Renk doğruluğu, ton geçişleri veya fotoğraf kalitesinin herhangi bir öznel yönü gibi ölçümler hakkında mutlaka bir şey söylemez. Kamera X, kamera Y’den daha fazla dinamik aralığa ve daha kötü görüntü kalitesine sahip olabilir. Dinamik aralık niteliksel değil niceliksel bir ölçümdür.

DSC3174
Z6 III’ün görüntü kalitesi bana eksik gelmiyor. | Fotoğraf: Chris Niccolls

Bir görüntü sensörünün dinamik aralığı, değerlendirilebileceği ölçümlerden yalnızca biridir. Elbette önemli bir şey ama her şeyin sonu değil. SanalSergi’de dinamik aralık testi rakamlarını tartışırken haklı olarak bunların her zaman daha geniş bir bağlamda değerlendirilmesi gerekir.

Nikon Z6 III’ün en yüksek dinamik aralığı önceki modele göre doğrulanabilir şekilde daha kötü. Ancak Nikon’un en yeni kamerası olağanüstü ve birçok fotoğrafçı için Z6 II’den önemli ölçüde daha iyi bir seçim.

“2.500 dolarlık Nikon Z6 III, makul bir fiyata büyük bir yükseltmeyi temsil ediyor ve bunu yapabilen bir kameraya saygı duymamak elde değil. Çoğu durumda yeterli kapasiteye sahip olan ve Nikon’u çekseler de çekmeseler de fotoğrafçıların saygısını kazanmış bir fotoğraf makinesi olan D750’nin ruhani varisi olduğu kesindir. Z6 III’ün Nikon için yine tam olarak bu rolü yerine getireceğini ve hem Nikon hem de kullanıcıları için bir kazanç olacağını düşünüyorum,” diye bitiriyor, SanalSergi’nin Nikon Z6 III İlk İncelemesinde.

Optimum çekim koşullarında azaltılmış dinamik aralık, temelde diğer her şeyin üstün olması için ödenmesi gereken küçük bir bedeldir. Diğerleri makul ölçüde aynı fikirde olmayabilir ancak görüntü kalitesinin benzersiz bir yönü nedeniyle Z6 III’ü tamamen göz ardı etmemek önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.