Ekipmanlar

Panasonic G9 II, Fotoğraf Odaklı, PDAF Donanımlı, 60FPS Seri Çekim Kamerasıdır

Panasonic, Lumix G Serisinin faz algılamalı otomatik odaklama teknolojisine sahip ilk Micro Four Thirds kamerası olan ve uzun zamandır beklenen Lumix G9 II’yi duyurdu.

Orijinal Panasonic G9‘dan altı yıl sonra (değiştirilebilir lensli kamera alanında neredeyse bir ömür) gelen G9 II, beklemeye değeceğini vaat ediyor.

Yeni amiral gemisi Micro Four Thirds kamera, hareketsiz fotoğrafçılar düşünülerek tasarlandı. Yeni bir 25,2 megapiksel Canlı MOS görüntü sensörüne, daha güçlü bir işlemciye, nesne tanıma teknolojisine sahip hızlı hibrit otomatik odaklama sistemine ve saniyede 60 kareye kadar seri çekime sahiptir.

25,2 megapiksel Canlı MOS Sensörü ve İnanılmaz Hız

G9 II’nin kalbinde, yüksek hızlı yanıt ve yüksek kaliteli görüntüler vaat eden tamamen yeni 25,2 megapiksel Live MOS görüntü sensörü yer alıyor. Fotoğraf makinesinin doğal ISO’su 100 ile 25.600 arasında değişir, ancak durağan fotoğraf çekerken ISO 50’ye kadar genişletilebilir. Video için ISO aralığı çoğu durumda 100-12.800’dür, ancak V-Log genişletilmedikçe ISO 500-12.800’dür.

G9II body slant K
G9 II, PDAF teknolojisine sahip yeni bir 25,2 megapiksel Live MOS görüntü sensörü içerir.

Sensörün hızlı okuması ve G9 II’nin artırılmış işlem gücü, saniyede 60 kareye kadar sürekli otomatik odaklamayla seri çekime olanak tanır. Bu, kullanıcının kameranın elektronik deklanşörünü kullanmayı gerektiren SH60 modunda olmasını gerektirir. Sabit odaklamayla G9 II, 75 fps’ye ulaşarak daha da hızlı çekim yapabilir.

Mekanik deklanşör veya elektronik ön perde deklanşörü kullanıldığında G9 II, AF-S ile saniyede 14 kare, AF-C kullanıldığında ise 10 fps hıza ulaşıyor.

G9 II ayrıca, deklanşöre tam olarak basılmadan önceki 1,5 saniye boyunca sürekli olarak geçiş yapan ve deklanşöre basıldığında önceki 1,5 saniyelik görüntüleri kaydeden ön seri çekim kaydını da içerir.

G9 II, 60 veya 75 fps hızında çekim yaparken RAW+JPEG dahil yaklaşık 200 görüntü kaydedebilir. Dosya türüne bağlı olarak mekanik deklanşör kullanıldığında arabellek derinliği 160 ila 200 kare arasında değişir.

Phase-Detect AF, Lumix G Serisine Geliyor

Bu yılın başında faz algılamalı otomatik odaklamaya sahip S5 II ve S5 IIX tam çerçeve aynasız kameraların duyurulmasından sonra, Panasonic’in Micro Four Thirds kameraları da dahil olmak üzere gelecekteki kameralarının PDAF içermesi neredeyse kaçınılmazdı. Tabii ki, G9 II hibrit bir otomatik odaklama sistemi içeriyor.

G9 II’nin hibrit AF sistemi, yapay zekayla desteklenen nesne tanıma teknolojisini içerir. G9 II’nin yapay zeka tabanlı nesne algılama sistemi, önceden var olan insan ve hayvan algılama modlarının yanı sıra artık arabaları, motosikletleri ve hayvan gözlerini de tanıyor. Panasonic, G9 II’nin tespit edebildiği yeni konuların yanı sıra, G9 II’nin daha hızlı ve daha doğru insan ve hayvan tanıma özelliği sunduğunu da iddia ediyor.

G9 II, 21 x 15’lik bir ızgara boyunca düzenlenmiş 315 kontrast ölçümlü otomatik netleme noktası ve 41 x 19’luk bir düzenlemede 779 aşama algılamalı AF noktası içerir. Otomatik odaklama alanı neredeyse tüm görüntü alanını kapsar.

G9II body top K

Video Parçalı Fotoğraf Merkezli Kamera

Panasonic, önceki modeli gibi G9 II’yi fotoğraf odaklı bir kamera olarak konumlandırırken, G9 II birçok etkileyici video özelliği sunuyor.

G9 II, tam 4:3 sensörü kullanarak 4:2:0 10 bit 5,8K video ve 17:9 en boy oranında 5,7K video çeker. Ayrıca GH6 gibi 120p’ye kadar 4:2:0 10 bit C4K/4K video çekiyor. Ayrıca GH6 gibi G9 II de Apple ProRes videosunu kaydeder.

G9 II, USB aracılığıyla harici bir SSD kullanarak kayıt ve oynatmayı destekler, Gerçek Zamanlı LUT desteği içerir ve perspektif bozulma düzeltmeli elde taşınır video kaydı için Active IS Teknolojisine sahiptir.

Ek Yeni Özellikler

Active IS Teknolojisinden bahsetmişken Panasonic G9 II, sekiz duraklamaya kadar sarsıntı düzeltme sağlayan gövde içi görüntü sabitleme özelliğine sahiptir.

Görüntü sabitleme özelliği sayesinde G9 II, elde çekim yaparken 100 megapiksel Yüksek Çözünürlük ve Canlı Görünüm Kompozit görüntüler sunabiliyor.

G9 II, Panasonic’in yüksek kontrastlı monokrom görüntüler sağladığını söylediği yeni eklenen Leica Monokrom moduyla gelişmiş siyah beyaz görüntüler vaat ediyor.

Tasarım ve Özellikler

Odaklanmanın büyük kısmı G9 II’nin yeni görüntü sensörü ve hibrit otomatik odaklama sistemi üzerinde olsa da, kameranın tasarımına yakından bakmakta fayda var.

G9 II, SLR tarzı gövdesi de dahil olmak üzere selefine çok benziyor. G9 II’nin boyutları (genişlik, yükseklik, derinlik) yaklaşık 5,29 x 4,03 x 3,55 inçtir (134,3 x 102,3 x 90,1 milimetre) ve kamera, pili ve SD kartı takılıyken 1,45 pound (658 gram) ağırlığındadır.

Orijinal G9 aynı ağırlığa ve çok benzer boyutlara sahiptir. G9 II biraz daha dar, daha uzun ve daha derindir.

G9II LKIT slant K LCD

G9 II, yaklaşık 0,8x büyütmeye (35 mm eşdeğeri) sahip 3,68 milyon noktalı OLED elektronik vizör içerir. EVF, 120Hz’e kadar yenileme hızı sunar. G9 II’nin selefiyle benzer veya aynı EVF’yi kullandığı görülüyor.

G9II body back K
G9 II, daha yüksek çözünürlüklü bir arka ekrana, yeni bir sekiz yönlü kumanda koluna ve EVF için yeniden konumlandırılmış bir göz sensörüne sahiptir.

Kameranın arkasında 1,84 milyon noktalı 3,0 inç tipi serbest açılı dokunmatik ekran bulunuyor. Bu, G9’un 1,04 milyon noktalı arka paneline göre çözünürlükte bir artıştır.

G9 II’nin tasarımındaki bir diğer gelişme, G9’daki basit dört yollu kontrol cihazından gelen sekiz yollu kumanda kolundan ve daha fazla güvenilirlik vaat eden EVF için yeniden konumlandırılmış göz sensöründen geliyor.

G9 II aynı zamanda yeni duyurulan DMW-BG1 dikey kavrama sistemiyle de çalışır. Bu kavrama, fotoğrafçıların pil ömrünü uzatmak için ikinci bir pil kullanmalarına ve dikey yönde daha rahat çekim yapmalarına olanak tanır.

Panasonic G9 II, tam boyutlu bir HDMI (Tip A) bağlantı noktası, USB-C (USB güç dağıtımıyla uyumlu) ve çift UHS-II SD kart yuvası içerir. Kamera ayrıca 5GHz Wi-Fi ve Bluetooth 5.0 içerir.

Zorlu koşullarda çekim yapan dış mekan fotoğrafçıları için G9 II’nin magnezyum alaşımlı gövdesi yalnızca sağlam değil, aynı zamanda Panasonic’in toza ve suya karşı sıkı bir şekilde yalıtılmış olduğunu iddia ettiği hava koşullarına dayanıklı bir tasarıma sahip.

G9II body JackSideOpen2 K

Orijinal G9’a Göre Önemli İyileştirmeler

Otomatik odaklama teknolojisindeki bariz değişimin ötesinde, önceki modelle karşılaştırıldığında G9 II’nin önemli yeni özelliklerine hızlı bir genel bakış sunmak faydalı olacaktır.

Görüntü sensörü bölümünde G9, 20,3 megapiksel Canlı MOS görüntü sensörü kullanırken G9 II, çözünürlüğü 25,2 megapiksele çıkarıyor. Yeni 25 megapiksel sensörün doğal ISO’su daha düşük (200’e karşı 100) ve Yüksek Çözünürlük modu artık 80 yerine 100 megapiksel.

Çözünürlükteki artışın yanı sıra G9 II aynı zamanda daha hızlıdır. G9, 20 fps’ye kadar çekim yapabilirken, G9 II, 75 fps’lik çekim hızıyla bunu üç kattan fazla artırıyor. Elbette sürekli AF isteyen fotoğrafçıların hala çok hızlı olan 60 fps ile yetinmeleri gerekiyor.

Tampon derinlikleri de daha iyidir. G9’un arabelleği, AF-C’li tüm modlar da dahil olmak üzere çoğu modda sürekli çekim yaparken 50 ila 60 görüntü arasında değişir; dolayısıyla G9 II’de sürekli otomatik odaklamayla 60 fps’de 200 RAW+JPEG kare çekebilmek önemli bir gelişmeyi temsil eder. Seri Çekim Öncesi Kayıt da artık 0,4 yerine 1,5 saniyeye kadar kayıt yapma özelliğiyle daha iyi.

G9II LKIT backslant K LCD

Geliştirilmiş görüntü sabitleme, 6,5 duraklama yerine sekiz durağa kadar sarsıntı düzeltme olanağı sunar.

Her ne kadar hareketsiz fotoğrafçılık düşünülerek tasarlanmış olsa da, G9 II’nin video özellikleri hala G9’lara göre çok büyük bir yükseltmedir. G9 II neredeyse 6K’da çekim yapabilirken G9, 4K’da zirveye ulaştı. G9, 60p’ye kadar 4K çekim yaparken, G9 II, 120p’de C4K video kaydedebilir. G9 II, önyükleme için daha yüksek bit hızları ve ProRes video sunuyor. Bu aşırı basitleştirme gibi görünse de, pratik olarak her birincil video özelliği G9 II’de önceki modele göre daha iyidir.

G9II LKIT slant K DMW BG1
Panasonic G9 II, yeni DMW-BG1 takılıyken gösteriliyor

Fiyatlandırma ve Stok Durumu

Panasonic Lumix G9 II, Kasım ayının başlarından itibaren yetkili satıcılarda 1.899,99 $ fiyatla satışa sunulacak.

Lumix S5 II ve S5 IIX tam çerçeve aynasız fotoğraf makineleriyle de uyumlu olan Panasonic DMW-BG1 pil yuvası Kasım ayı sonunda 349,99 $ fiyatla satışa sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.