Haberler

Panasonic, Lumix S5IIX ve S5II için Blackmagic RAW Uyumluluğunu Duyurdu

Panasonic, Panasonic Lumix S5IIX tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesinin video özelliklerine ilişkin güncellenmiş bilgileri ve Lumix S5II için bir donanım yazılımı güncellemesini duyurdu.

S5IIX Video Özellikleri

Panasonic, Ocak ayının başlarında bu yılki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) S5II ve S5IIX kameralarını duyurduğunda, Panasonic, S5IIX’in takılı bir USB-C SSD kullanarak RAW video çıkışı ve All-Intra ProRes kaydı sağlayabileceğini belirtmişti.

Bu özellikler geçerliliğini koruyor, ancak Panasonic, S5IIX’in Blackmagic RAW kaydı da sunacağını duyurdu. Ayrıca Panasonic, kameranın harici cihazlarla genişletilmiş uyumluluk ve ayrıca Atomos Nina V, Atomos Shogun Connect ve Atomos Ninja V+ desteği sunacağını açıkladı.

Panasonic ayrıca S5IIX’in kayıt modlarını da özetledi: tam çerçeve görüntü alanı kullanıldığında, kamera 23.98p, 25p ve 29.97p’de 12 bit 5.9K çözünürlüklü 16:9 video (5888 x 3312 piksel) kaydeder.

4,1K’da (17:9 en boy oranı ve 4128 x 2176) APS-C video için, 59,94p’ye kadar 12 bit video kaydı mevcuttur. 3,5K APS-C video (4:3, 3536 x 2656), 29,97p’ye kadar kullanılabilir.

Panasonic, Lumix S5IIX ve S5II için Blackmagic RAW Uyumluluğunu Duyurdu
Panasonic S5IIX, birçok özelliğini standart S5II ile paylaşıyor, ancak daha pahalı olan S5IIX karartılmış bir tasarıma sahip.

S5II ve S5IIX’in özelliklerinin tam bir dökümü, SanalSergi’nin ilk incelemesi içerisinde görülebilir. S5IIX’in bu ayın sonlarında sevkiyata başlaması planlanıyor.

S5II Donanım Yazılımı Güncellemesi

Panasonic ayrıca, HDMI üzerinden RAW veri çıkışı ekleyen S5II donanım yazılımı güncellemesinin, Blackmagic RAW desteğini de içereceğini duyurdu. Ayrıca, S5IIX’e önceden yüklenmiş olan Live View Composite, yeni üretici yazılımı güncellemesine dahil edilecektir.

S5II için RAW veri çıkışı işlevinin, 200$ ücretli bir yükseltme olan Yazılım Yükseltme Anahtarı DWW-SFU2’yi gerektirdiğini belirtmekte fayda var.

Panasonics S5II and S5IIX Finally Bring Phase Detection AF to Lumix

HDMI üzerinden RAW video çıkışını etkinleştiren bu yükseltme anahtarıyla bile, S5II doğrudan bir SSD’ye kayıt yapamaz veya IP akışı yapamaz — bu özellikler, bellenimden bağımsız olarak S5IIX’e özeldir.

Panasonic S5II zaten mevcut olsa da, yeni üretici yazılımı güncellemesi 13 Haziran’da yayınlanacak.

S5II ve S5IIX, Panasonic İçin Büyük Bir Değişimin Sinyalini Veriyor

S5II ve S5IIX, Panasonic’in aynasız Lumix kameralarına nihayet faz algılamayı ekliyor. AF teknolojisi uzun zaman önce geldi ve üst düzey video özelliklerindeki farklılıklara rağmen, S5II ve S5IIX aynı otomatik odaklama performansını vaat ediyor.

Kullanıcılar uzun süredir Panasonic’in kameralarına PDAF eklemesi için yaygara koparıyor ve bu hareket şu ana kadar iyi karşılandı. S5II’yi tanıttıktan kısa bir süre sonra Panasonic, ön siparişlerin beklentilerini aştığını ve maalesef beklenmedik derecede yüksek talebi karşılayabildiğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.