Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

107. Pulitzer Ödülleri 2023

Columbia Üniversitesi, iki fotoğraf kategorisinde kazananlar da dahil olmak üzere 107. Pulitzer Ödüllerinin sahiplerini açıkladı. Associated Press’in fotoğraf ekibi ve Los Angeles Times’tan fotoğrafçı Christina House en yüksek ödülleri kazandı.

Son Dakika Haber Fotoğrafçılığı — Associated Press Fotoğraf Ekibi

Associated Press fotoğrafçıları, diğer haber kuruluşlarının daha az tehlikeli bir bölge için şehri terk etmesinden sonra Mariupol’un geniş çapta yıkımı da dahil olmak üzere, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk ürkütücü haftalarına ait benzersiz görüntüleri nedeniyle, Breaking Photography dalında 2023 Pulitzer Ödülü’nü kazandı.

Nariman El-Mofty, Felipe Dana, Rodrigo Abd., Bernat Armangue, Emilio Morenatti, Evgeniy Maloletka ve Vadim Ghirda gibi fotoğrafçılar, Ukrayna şehirlerine ve sivil altyapıya yönelik Rus saldırılarının kurbanlarının şaşırtıcı fotoğraflarını çekti. Kazanan fotoğraflar savaşın dehşeti karşısında Ukraynalıların gücünü ve dayanıklılığını gösteriyor.

Ukraynalı fotoğrafçı Evgeniy Maloletka da geçtiğimiz günlerde Ukrayna’daki savaşı fotoğrafladığı için Dünya Basın Fotoğrafı Yarışması tarafından onurlandırıldı .

Associated Press kazananlarının yanı sıra, 2023’te Son Dakika Haber Fotoğrafçılığı finalistleri de vardı. The New York Times’tan Lynsey Addario, Ukraynalı bir anne, iki çocuğu ve bir kilise mensubunu “Sokakta sergilenen” tek fotoğrafıyla aday gösterildi. Kiev banliyösünde, ‘güvenli geçiş’ yolunda bir havan topu patlamasının ardından.” Addario’nun görüntüsü, Rusya’nın sivilleri hedef aldığını gösteriyordu.

Associated Press’ten Rafiq Maqbool ve Eranga Jayawardena da “Sri Lanka’nın ekonomik çöküşüne karşı halkın öfkesini belgeleyen ikna edici görsel anlatımları” nedeniyle aday gösterildi .

Uzun Metrajlı Fotoğraf — Los Angeles Times’tan Christina House

Los Angeles Times’tan fotoğrafçı Christina House, dört yıllık bir süre boyunca Los Angeles’ta “sokakta yaşayan 22 yaşındaki hamile bir kadının hayatına yakından bakışı” nedeniyle Uzun Metrajlı Fotoğraf alanında 2023 Pulitzer Ödülü’nü kazandı.

107. Pulitzer Ödülleri 2023
EL SEGUNDO, Kaliforniya – 8 MAYIS 2023 – Duygusal bir Los Angeles Times fotoğrafçısı olan Christina House, ön planda, soldan ikinci Los Angeles Times muhabiri Gale Holland, sağda kameraman Claire Collins ve Pulitzer Ödülü’nü kazandıktan sonra LA Times ekibi tarafından alkışlanıyor. House, 8 Mayıs 2023’te El Segundo’da Los Angeles Times’ta Uzun Metrajlı Fotoğrafçılık dalında ödül aldı.
Holland hikayeyi yazdı ve Collins videoyu çekti. | Kredi: Genaro Molina / Los Angeles Times
963960 ME mckenzie hollywoods finest CMH 01 2048x1365 1
22 yaşındaki Mckenzie Trahan, hayatında yaşadığı travmayı anlatırken Hollywood’da gözlerinden yaşlar akıyor | Christina House / Los Angeles Times
963960 ME mckenzie hollywoods finest CMH 04 2048x1365 1
22 yaşındaki Mckenzie Trahan, 26 yaşındaki erkek arkadaşı Eddie’nin Hollywood’daki çadırlarının yanında elini onun rahmine koymasına bakıyor | Christina House / Los Angeles Times

House , Los Angeles Times’ta kadrolu bir gazetecidir ve on yıl serbest fotoğrafçı olarak çalıştıktan sonra 2017’de görsel gazetecilik ekibine katıldı. California’da doğup büyüyen House’un fotoğraf sevgisi, henüz yedi yaşındayken annesinin anavatanı olan Filipinler’e yaptığı bir ziyaret sırasında başladı.

963960 ME mckenzie hollywoods finest CMH 20 2048x1365 1
23 yaşındaki Mckenzie Trahan, yeni doğan kızı Ann’e göz kulak oluyor | Christina House / Los Angeles Times
963960 ME mckenzie hollywoods finest CMH 03 2048x1248 1
22 yaşındaki Mckenzie Trahan ve 26 yaşındaki erkek arkadaşı Eddie, Hollywood’da bir ara sokakta muşamba altında kalıyor | Christina House / Los Angeles Times

House’un önceki ödülleri arasında 2021 Cliff Edom Yeni Amerika Ödülü ve Ulusal Basın Fotoğrafçıları Derneği’nden “Oyun Değiştiriciler: Sporda Kadınların Kutlanması” konusundaki çalışmasından dolayı bir onur yer alıyor.

Pulitzer Ödüllü dizisi, 22 yaşındaki Mckenzie Trahan’ın hamileliğini 26 yaşındaki erkek arkadaşı Eddie ile sokaklarda deneyimlemesini konu alıyor. Trahan’ın hayatı travmatikti ve 11 yaşında evden kaçarak daha da kötüye gitti. O zamandan beri çocuk gözaltı merkezlerine, cezaevlerine ve koruyucu aile evlerine girip çıkıyor. Trahan bir yetişkin olarak üç ağır suçtan hüküm giydi.

963960 ME mckenzie hollywoods finest CMH 34 2048x1365 1
Mckenzie Trahan, California, Bellflower’daki bir mahkeme salonunun dışında ağlıyor.
Trahan, bir arkadaşıyla birlikte arabada durdurulduktan sonra silah ve uyuşturucu bulundurmakla suçlanıyordu | Christina House / Los Angeles Times

Fotoğraf serisi, Trahan’ı sokaklarda takip eden, sağlıklı bir bebek doğuran, sokaklardan inen, sabıka kaydına bir suçlama daha ekleyen ve tekrar sokaklara inen çalkantılı bir yolculuktur.

963960 ME mckenzie hollywoods finest CMH 31 2048x1355 1
23 yaşındaki Mckenzie Trahan, Arlington Heights’taki evinde kızı Ann’e şarkı söylüyor | Christina House / Los Angeles Times

Mckenzie Trahan ve kızı Ann hakkında, Mckenzie’nin suç geçmişinden ve Hollywood sokaklarındaki deneyiminden çok daha fazlası var. Christina House’un fotoğrafları ve Claire Hannah Collins’in videografisiyle desteklenen Gale Holland’ın hikayesi, Mckenzie’nin hayatında inanılmaz derecede güçlü bir parça.

San Francisco Chronicle’dan Uzun Metrajlı Fotoğraf finalistleri Gabrielle Lurie ve Stephen Lam, San Francisco’da “fentanil bağımlılığına ilişkin özenli belgeler” ile takdir edildi. Associated Press’in Fotoğraf Ekibi, Rus işgalinin çapraz ateşine yakalanmış, ya çok yaşlı ya da savaşın yıkıcı güçlerinden kaçmak istemeyen yaşlı Ukraynalıları fotoğrafladıkları belgesel fotoğrafları için de aday gösterildi.

Ek Pulitzer Ödülü Kazananlar

23 kategorinin tamamında Pulitzer Ödülü Kazananların tam listesi Pulitzer Ödülü web sitesinde mevcuttur. Her fotoğrafçılık kategorisinin kazananları, zaferleri için 15.000 $ aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.