Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Yılın Samanyolu Fotoğrafçısı 2021

Seyahat ve macera fotoğrafçılığı blogu Capture the Atlas, dünyanın her yerinden gece gökyüzünü sergileyen 25 çarpıcı fotoğraftan oluşan yıllık Yılın Samanyolu Fotoğrafçısı‘nın (Milky Way Photographer of the Year) sonuçlarını yayınladı.

Bu derleme, Samanyolu mevsiminin zirvesi olarak kabul edilen her yılın ilkbaharında, başkalarına ilham vermek ve galaksimizin güzelliğini paylaşmak gibi basit bir amaç ile yayınlanmaktadır. Bu yarışmada genel bir kazanan veya ikinci olan yok, bunun yerine Atlas’ı Yakala (Capture the Atlas), dünyanın dört bir yanından Samanyolu’nun en iyi ve en ilham verici 25 görüntüsünü eşit olarak vurguluyor.

Bu yılki listede Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Şili, İran, Türkiye, Brezilya, İspanya, İtalya, Slovenya, İsviçre ve Yunanistan gibi 12 ülkede 14 farklı milletten 25 fotoğrafçı tarafından çekilen fotoğraflar yer alıyor. Her yıl bu görüntüleri seçmenin ana faktörleri görüntünün kalitesi, çekimin arkasındaki hikaye ve fotoğrafın sağlayabileceği genel ilhamdır.

Aşağıda, bu yılki seçimlerden ilham veren 10 fotoğraf ve her birinin, onları çeken fotoğrafçılar tarafından anlatılan hikayeleri var:

“Riaño” – Pablo Ruiz

Yılın Samanyolu Fotoğrafçısı 2021
Riano, İspanya

“Bu fotoğrafı geçen kış İspanya’daki Riaño Dağı Rezervuarı’nda yakaladım. O geceki en büyük zorluk çoğunlukla soğuktu; -10 derecenin üzerindeydi. Haznedeki nem lensi donduruyordu ve uzun süre çekim yapmak zordu.

“Fotoğrafı PhotoPills kullanarak planladım ve hava durumu umut verici olduğunda denemeye karar verdim. Kışın Samanyolu’nun dağlar ve rezervuar üzerindeki bileşimi büyülü bir manzara yarattı.

“Güneş Tapınağı” – Bryony Richards

Yilin Samanyolu Fotografcisi 2021 002
Capitol Reef Ulusal Parkı, Utah – ABD

“Samanyolu çekirdeği, Capitol Reef Ulusal Parkı’nın ‘Güneş Tapınağı’nın güney göklerinin altında şafaktan önce yükseliyor. Kubbeleri, kapüşonluları, yüzgeçleri, resifleri, doğal köprüleri ve yarık kanyonlarıyla tanınan Colorado Platosu Çölü’nün bu bölgesi, Güneş ve Ay Tapınaklarını içerir.

Gelgit düzlüğünde kumlu çamur olarak oluşan bu Jura yaşlı kumtaşı monolitleri, aksi takdirde düz olan çöl zemininin üzerinde yükseliyor. Tapınakların Samanyolu ile mükemmel bir şekilde hizalanması bir tesadüften daha fazlası gibi görünüyor, canlı turuncu renkleri görünüşte yukarıdaki yıldızların rengini yansıtıyor.

“Ejderhanın İni” – Daniel Thomas Gum

Yilin Samanyolu Fotografcisi 2021 003
Mungo, NSW – Avustralya

“Bu, bugüne kadarki en sevdiğim gece manzarası görüntüsü. Mungo, Sidney’deki evimden arabayla 12 saat uzaklıkta, ancak bu Bortle 1 gökyüzü şimdiye kadar tanık olduğum ve geceleri fotoğrafladığım en iyi gökyüzü. Baştan sona gerçekten iyi bir görüş ile üç düz gece için mükemmel koşullara sahiptim.

“Bu sahneye geldiğim an, resme ne isim vermek istediğimi tam olarak biliyordum. Başka bir dünyaya aitti – Game of Thrones’u düşünün – ve onu nasıl yakalamak istediğime mükemmel bir şekilde uyuyordu. Geniş, pürüzlü duvarlar, batıya doğru ortalanmış bir kuleye giden dolambaçlı bir yolu çevreliyordu. Adaleti sağlamanın tek bir yolu olacaktı ve bu çok katmanlı bir Samanyolu panoramasıydı.

“Bu görüntüyü gün boyunca PhotoPills kullanarak planladım, ancak işlem sonrası, mümkün olan en temiz görüntü için izlenen bir gökyüzü ile ön plan için mavi saat karışımını kullanmaya karar verdim.”

“Şeytanın Boğazı” – Victor Lima

Yilin Samanyolu Fotografcisi 2021 004
Iguazu Şelalesi, Brezilya

“Iguazu Şelalelerini gece fotoğraflamak her zaman öncelikli projelerimden biri olmuştur. Bunu yapmak için Brezilya’daki milli parklardan sorumlu çevre kurumundan özel izin almam gerekiyordu.

“Sonunda 2021’in başlarında bu yetkiyi aldım ve planımı uygulamaya koymak için yola çıktım. Öğrencilerim ve benim için geceleri Şelalelere özel erişim ile Iguazu Milli Parkı’nda 4 gün geçirdim. İlk zorluk, çalışanlar ve turistler tarafından sıkça görülen birkaç jaguarın yaşadığını bilerek geceleri parkta dolaşmaktı.

“Ana şelalelere en yakın bölgede, şelalelerin içinden akan saniyede 1,5 milyon litreden fazla güçlü su spreyi ile uzun pozlama görüntüleri yapmak en büyük zorluktu. 10 veya 15 saniyeden uzun pozlama süreleriyle çalışmak neredeyse imkansız bir iş haline geldi ve lens asla kurumadı.

“Bu resimde, Iguazu Şelaleleri kompleksinin ana şelalelerinden biri olan “Santa Maria Jump” var. Düşüşün hemen üzerinde, ufku aydınlatan Satürn ve zodyak ışığını görebiliriz. Daha yukarıda Samanyolu Çekirdeği var. Ayrıca gökyüzünün bu bölgesinde bulunan ana salma bulutsularından bazılarını da tanımlayabiliriz.”

“Volkan ve Haç” – Tomas Slovinsky

Yilin Samanyolu Fotografcisi 2021 005
Villarrica Volkanı, Şili

“Güney Gökyüzünü hiç görmediyseniz, önemli ölçüde farklı ve gerçekten şaşırtıcı. Kuzey Yarımküre’de kutup yıldızı olarak Polaris’i kullanıyoruz, ancak ekvatorun altında başka kurallar var. Güney gök kutbunu kolayca tanımak için en iyi gösterge, resimde Villarrica yanardağının hemen üzerinde bulunan Güney Haçı takımyıldızıdır.

“Bu haç güney gök kutbuna işaret ediyor ve yıldızların parlaklığı göz önüne alındığında tanımlanması kolay. Haçın içinde, çıplak gözle de görülebilen “Kömür Çuvalı” adı verilen karanlık alanı görebiliriz. Gökyüzündeki en iyi bilinen karanlık bulutsulardan biridir.

“Sol üst köşede başka bir gece gökyüzü mücevheri var: kırmızı renkli Karina Bulutsusu. Bu da sadece Güney Yarımküre’de görülebiliyor ve çıplak gözle görülse de bir çift dürbünle tüm güzel detayları görebiliyoruz.”

“Işık Odası” – SPencer Welling

Yilin Samanyolu Fotografcisi 2021 006
Utah, ABD

“Güneybatının çölleri, gece gökyüzünü yakalayacak yerlerle dolu. Güneybatı’nın sunduğu her şeyle, radarın altında gezinen daha karanlık gizli mücevherlerin bazılarını gözden kaçırmak kolaydır.

“Bu, Grand Staircase-Escalante’deki uzak bir uçurum kümesinin altında yer alan böyle bir konum. Uzaklığı nedeniyle, bu doğal taş oda, mağaranın bakır renkli açıklığıyla çerçevelenen Samanyolu’nun en net, en bozulmamış görüntülerinden bazılarını sağlıyor.”

“Mt. Taranaki Samanyolu” – Larryn Rae

Yilin Samanyolu Fotografcisi 2021 007
Fanthams Tepesi, Mt. Taranaki – Yeni Zelanda

“Taranaki Dağı’nın yanındaki bir yanardağ olan Fanthams Peak’in buz zirvesine ulaşmak için 70 km/s rüzgarda 4 saat tırmanmayı gerektirdiğinden, bu şimdiye kadar çektiğim en zorlu çekimlerden biri. 2000 m yükseklikte ve dışarıda sert rüzgar esintileriyle -15ºC’de, daha ideal olduğunu düşündüğüm ayarlar yerine yakalamamı sağlayacak ayarları seçmek zorunda kaldım.

“Mükemmel berrak bir gökyüzü altında yaptıklarımı yakaladığım için çok heyecanlıyım, çünkü hem dağcılık hem de tüm teçhizatımı bu yere taşıyan dayanıklılık için gerçek bir sınavdı, ama bir tanesine gurur ve başarı ile bakacağım.”

“Niktofili” – José Luis Cantabrana

Yilin Samanyolu Fotografcisi 2021 008
Great Ocean Road, Victoria – Avustralya

“Bu inanılmaz konum, fotoğrafçılıkla ilgilenmeden önce bile beni her zaman şaşırttı. Denizin aralıksız çalkalanması ve Victoria’nın güney kıyılarını saran güçlü rüzgar tarafından oyulmuş bu kaya seti, şüphesiz, Avustralya’nın en sembolik manzarasıdır.

“Muhteşem bir gün batımının ardından eterik bir ay batışının ardından, orada duruyor, büyülü yıldızlı bir gökyüzünün altında hep hayalini kurduğum noktayı düşünüyordum. Ancak o gece her şey pembe değildi… Yanımda yeni bir ekipman, bir yıldız takip cihazı getirmiştim ve kurmaya başlar başlamaz zor bir gece olacağını biliyordum. Onu güney gök kutbuna hizalamak için sayısız başarısız girişimden sonra, pes etmeye hazırdım, ancak galaktik çekirdek yükselirken bir çekim yapmaya ve “ne olduğunu görmeye” karar verdim. Şaşırtıcı bir şekilde, iyi çalıştı ve benim için yıldızlarla dolu yeni bir büyülü dünyaya bir kapı açıldı.”

“ADK Büyüsü” – Daniel Stein

Yilin Samanyolu Fotografcisi 2021 009
Adirondack Dağları, New York – ABD

“Doğu Sahili, yoğun nüfusu ve bunun sonucunda yoğun ışık kirliliği nedeniyle Samanyolu fotoğrafçılığı için daha az biliniyor. Ancak, hala kalan birkaç karanlık gökyüzü var…

“NY’nin dışında sıkışmış olan Adirondacks bölgesi, “Sonsuza Kadar Vahşi” olarak adlandırılan 6 milyon dönümlük araziden oluşuyor. Doğu Sahili’nde bilinen en son karanlık gökyüzünün bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Adirondacks’ta yürüyüş yaparken kendimi evimde gibi hissediyorum. O halde bu kare, oradayken kalbimi doldurduğunu hissettiğim sihri yakalıyor. Sadece bir kalbin şeklini almış gibi görünen bir gölden oluşmakla kalmıyor, aynı zamanda Doğu Sahili’nin ne kadar çok şey sunabileceğini de gösteriyor: Durgun su ve inişli çıkışlı tepelerle birleşen güzel ormanlık alanlar. Kalbim bu dağlarda ve onları keşfedebildiğim için çok müteşekkirim.

“Bunu akılda tutarak, bu dağlar sürekli olarak ışık kirliliğiyle dolup taşıyor. Ufuktaki sarı parıltı, bölgenin içinden ve uzaklardan gelen ışık kirliliğidir. Amacım, fotoğrafımı konuyla ilgili farkındalık yaratmak ve geceyi yeniden canlandırmak için kullanmaya çalışmak. Unutmayın: bölgeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, lütfen mevcut tüm düzenlemeleri okuyun ve sitede hiçbir iz bırakmayın.”

“Cennet Koyu” – Alyn Wallace

Yilin Samanyolu Fotografcisi 2021 010
Likya Yolu, Türkiye

“Pandemiyi Türkiye’nin güneybatı kıyısındaki uzak bir vadide kısıtlamalar ve tecrit kaosundan kaçınmaya ve bunun yerine güzel doğayla çevrili olmaya çalışarak geçirdim. Ne yazık ki, oturduğum vadi çok dik duvarlara sahip ve batıyı sadece net bir şekilde görüyor, ancak Samanyolu çekirdeği yılın bu zamanında güneydoğuda yükseldiğinden, iyi bir manzara elde etmek için dağların üzerinden tırmanmak zorunda kaldım.

“Bu konuma ulaşmanın yolu, Türkiye’nin inanılmaz güzellikteki kıyı şeridi boyunca çok günlük popüler bir yürüyüş parkuru olan Likya Yolu’nun bir parçasıdır. Manzara, Türkçe’den çevrilen “Cennet” anlamına gelen “Cennet” olarak bilinen bir plaja bakıyor, bu isme tamamen katılıyorum!

“Dağ yamacında oturup, dağların arasından kavis çizen Samanyolu’nun bu manzarasının keyfini çıkarırken, aşağıda hafifçe kırılan dalgaların sesini ve vadilerde cıvıldayan baykuşları dinlerken tam da ihtiyacım olan huzur ve yalnızlıktı.”


Bu yılın tüm kazananlarını görmek için Capture the Atlas‘ı ziyaret edebilirsiniz. Samanyolu fotoğrafçılığına kendiniz girmeyi düşünüyorsanız, Astrofotoğrafçılık: Yıldızlar Nasıl Fotoğraflanır başlıklı yazımıza bi göz atın…


Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu