Çeviriler

Bir Fotoğraf Projesi Nasıl Oluşturulur

Bir fotoğraf projesi oluşturmak, bir konuyu ve onunla ilgili konumunuzu daha iyi anlamanız için size rehberlik eden bir yolculuktur. Daha iyi hazırlamak ve hedefinize ulaşmak için fotoğrafçı Gaia Squarci‘nin tavsiyelerine uyun.

Belgesel fotoğrafçıların, fotomuhabirler ve foto muhabir görüntüleri gibi, günlük yaşamı olduğu şekilde, mevcut ortama müdehale etmeden veya yönetmeden yakalamarı beklenir. Belgesel fotoğrafçılık, önemli ve tarihi olayların kaydını tutmak veya sadece görüntülerde hikayeler anlatmak için popülerdir. Kendi başınıza yapıyorsanız uzun bir süreç olabilir. Bir belgesel fotoğraf projesi oluşturmak, bir konuyu ve onunla ilgili konumunuzu daha iyi anlamanız için size rehberlik eden bir yolculuktur. Bir proje üzerinde çalışmak, sahada yaptığınız işler, yerleri ve konuları tanımak, fotoğraf çekmek veya röportaj yapmak dışında, proje öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gereken çok sayıda araştırma ve üretim gerektirir. İşte birkaç tavsiye:

1. Konunuz hakkında araştırma yapın

2020 yılında bu yazıyı okuduğunuzda, yazılmamış, fotoğraflanmamış, bir şekilde belgelenmemiş hayal edebileceğiniz bir konu yok. Projeniz haberlerde meydana gelen olayları kapsasa bile, her zaman siyaset, savaş, protestolar veya doğal afetlerle ilgili olabilecek bu tür olayların temsiliyle bağlantılı görsel bir gelenek vardır. Daha önce kimsenin fotoğraflamadığını düşündüğünüz bir yeri fotoğraflıyorsanız, sanat tarihine geri dönün ve büyük olasılıkla fikir ve ilham verebilecek tablolar, heykeller, mimari keşfedeceksiniz.

Bir konu üzerinde çalışmaya karar verdiğiniz an, onu yakından tanımak sizin işiniz olur. Kitap ve makaleler okuyarak, arşivleri araştırarak, sergilere katılarak, benzer temalardaki güncel fotoğraf projeleri için internette gezinerek bunu yapabilirsiniz.

Bir Fotoğraf Projesi Nasıl Oluşturulur
Araştırma yaparken tipik bir fotoğrafçının masası © Gaia Squarci

Keşfedeceğiniz materyal miktarı sizi hedefiniz üzerinde çalışmaktan alıkoymamalı, ancak konuyla ilgili olarak yerinizin ne olduğunu ve hangi bakış açısını sunabileceğinizi bulmak için size temel olan bir farkındalık verecektir. 

Bazı projeler size ilham verecek, bazıları ise yapmak istemediğiniz hataları fark etmenize yardımcı olacak. Kendinize daha önce görmüş gibi hissettiğiniz, diğer fotoğrafçıların çekebileceği görüntülerden sıkılma şansı verin ve bir film, edebiyat ya da sanat eseriyle bağlantı kurmak için referans alanınızı genişletin. 

2. Bir fikir bulun 

Herhangi bir geniş, karmaşık konuda, projenize vereceğiniz açıyı ve bu konuda ne söylemek istediğinizi seçmelisiniz.

Bir editöre veya galericiye herhangi bir hikaye sunduğunuzda, onların belirli bir konudaki projeleri binlerce kez gördüklerini varsayabilirsiniz. Buna bağlı görsel söylemden bıkmışlar. Yine de, hikayeyi normalden farklı bir açıdan ele alarak veya ona benzersiz bir yaklaşım uygulayarak onları ve kendinizi şaşırtmak için işinize ihtiyacınız var.

İklim değişikliği üzerine bir proje üzerinde çalışmayacaksınız, ancak iklim değişikliğinin güney Hindistan’daki muson akışını nasıl etkilediği üzerine çalışacaksınız. Kadına yönelik şiddet konusunda değil, Kahire’deki bir aktivist örgüt, aile içi şiddet mağduru kadınlara yardım ederken yolda.  

Bir Fotograf Projesi Nasil Olusturulur 002
“Mars’ta Yaşam” serisinden © Gaia Squarci

Görsel olarak düşünün. Kendinizi bir fotoğrafçı olarak tanımak, sizin için hangi tür yaklaşımların işe yarayacağını anlamanıza yardımcı olur. En ilginç konular karmaşıktır ve görselleştirilmesi zordur, ancak en iyi fikirlerin çoğu engelleri aşma ihtiyacından kaynaklanır.

Rafal Milach’ın “The Winners” ve Tomas Van Houtryve’nin “Blue Sky Days” adlı eserleri, propaganda ve gözetleme gibi temaların yaratıcı yollarla nasıl ele alınabileceğinin iyi örnekleridir. 

3. Kısa bir açıklama yazın

Yeni bir proje üzerinde çalışırken, ilk adımlardan biri projenin ne hakkında olduğunu belirten birkaç paragraf yazmaktır. Bu metin, bir hikayenin atanması veya projenin tamamlanmasının ardından bir editöre gönderilebilir, ancak aynı zamanda kendiniz için kullanabileceğiniz bir araçtır. İlgilendiğiniz ve göndermek istediğiniz mesajın ne olduğu konusunda sizi beyazın üzerine siyah koymaya zorlar ve çekim yaparken belirli bir yöne konsantre olmanıza yardımcı olur.

Bunu bir arkadaşınıza veya terapistinize bir şey söylediğiniz an olarak düşünün ve bu fikir veya duygu ilk kez gerçek bir şekil alır. Öncelikleri belirleme şekliniz ve bir başkasına niyetinizi açıklamanız gerektiğinde kullandığınız kelimeler, sizi kendinize karşı daha net olmaya zorlar ve çekim yaparken konsantrasyonunuzu kolaylaştırır. 

Bir Fotograf Projesi Nasil Olusturulur 003
Yazma, fotoğrafçıların ustalaşması gereken temel bir beceri haline geldi © Gaia Squarci

Konu ve karakterleri hakkında daha derine indikçe, sonunda bazı ön yargıları değiştirdikçe ve hikayenin daha önce görmezden geldiğiniz yeni önemli yönlerini fark ettikçe, bu paragraf fazla mesai yaparak yeniden yazılabilir ve yazılmalıdır.

Bir editöre yazarken, okuyucuya hikayenizin neden alakalı olduğunu ve muhtemelen yazdığınız anda neden alakalı olduğunu önermek için verileri kullanabilirsiniz. Editörler genellikle belirli bir anda belirli bir haberin yayınlanmasını haklı çıkaran haber mandallarına, yıldönümlerine, belirli olaylara ihtiyaç duyarlar, çünkü belirli bir tarihsel anda, mevsimde veya günde hangi temaların geniş bir kamu ilgisini çektiğini sürekli olarak izlerler. 

Çok özlü olmalısın ve editöre üreteceğin işi görsel bir bakış açısıyla hayal etme şansı vermelisin.

Herhangi bir özel görsel yaklaşımı (portreler, manzaralar, diptikler, hareketsiz yaşamlar ve geleneksel belgesel fotoğrafçılık arasında bir alternatif) kullanmayı düşünüyorsanız veya zaten kullandıysanız, bunu bir cümle içinde yazın.

4. Bir kavram haritası çizin ve bir üretim planı yapın

Konsept haritası, çekimlerinizi planlamak ve projenizle ilgili olabilecek tüm fikirler arasında bağlantılar kurmak için kullanabileceğiniz kişisel bir araçtır.

Benim tavsiyem, haritanızdaki diğer tüm fikirlere bağlanan tek bir merkezi kavram belirlemeniz ve ardından dahil etmek istediğiniz diğer unsurları düşünmeye başlamanızdır. Ana fikirle ve kendi aralarında nasıl bir bağlantı kurduklarını görmek için bunları haritaya yazın.

Projeniz üzerinde çalışırken harita, hangi unsurları ihmal ettiğinizi, hangileri için çok malzemeniz olduğunu, hangi çekimleri planlamanız gerektiğini görselleştirmenize yardımcı olacaktır.

Projenizin doğasına göre gevşek bir üretim planı çizin. Projenizi bir ay, bir yıl veya daha fazla sürede tamamlamayı mı planlıyorsunuz? Hangi etkinlikler için hazır bulunmanız gerekiyor? Belirli bir konuyu veya yeri ne sıklıkla ziyaret etmeyi planlıyorsunuz?

Bir Fotograf Projesi Nasil Olusturulur 004
“Life on Mars” projesinin konsept haritası © Gaia Squarci

5. Erişim Alın

Aileniz veya arkadaşlarınız için bir proje çekmediğiniz sürece, her zaman bir miktar prodüksiyon söz konusu olacaktır. Çoğu, fotoğrafını çekmek istediğiniz durumlara erişmenizi sağlayacak kişilerle iletişim kurmaktan ibarettir. Sahada çalışan STK’lar, tıp merkezleri, benzer bir tema üzerinde çalışmış yazarlar, elçilikler, evsizler barınakları, siyasi partiler, tüm basın büroları aranabilen veya e-posta ile açılabilen, kapıları açılması imkansız görünen varlıklardır. Buna alışmak biraz zaman alır, çünkü korkularımızı yenmek ve yabancıları bize güvenmeye ikna etmek için özgüven, konuyla ilgili bilgi ve beceri gerekir. Fazla mesai, fotoğrafçıların kişiliklerini güçlendirir ve bazen erişimin şaşırtıcı derecede kolay olduğunu keşfettikçe ikinci doğa haline gelir.diğerleri ise, çekim yapmak istediğimiz yere gelmeden önce birçok kapıyı yüzünüze kapatmanız gerekiyor.

Aldığınız değerli bağlantılar, çekim yaptığınız süre boyunca ve sonrasında geliştirilmeli, projenin doğası ve olası dağılımı hakkında en başından netlik kazanılmalıdır. Etkili iletişim kuramama çoğu zaman yanlış anlaşılmalara, hayal kırıklıklarına ve erişimin kendisinin olası iptaline neden olabilir.

İnsanların size izin verdiği güvene saygı duymak veya kendilerini yabancılardan oluşan bir topluluğa ifşa etme konusundaki suskunluklarını anlamak esastır. Bununla birlikte, izin alındıktan sonra fotoğrafçılar, projenin dağıtımıyla ilgili herhangi bir yasal problemden kaçınmak için deneklerden, fotoğrafları editoryal ve kültürel amaçlarla kullanma hakkı sağlayan model bültenlerini imzalamalarını istemelidir.

Bir dizi model yayınlama şablonu çevrimiçi olarak kolayca bulunabilir.

Bir Fotograf Projesi Nasil Olusturulur 005
İzinlere bir alternatif: hava fotoğrafçılığı © Gaia Squarci

6. Finansman arayın

Çalışmanız için finansman aramanın farklı yolları vardır. Hangisinin sizin için doğru olduğu projenin doğasına bağlıdır, ancak çoğu destekçinin, bir konu üzerinde önemli miktarda çalışma yapmış ve üzerinde çalışmaya devam etmeyi planlayan fotoğrafçılar için para vermeye istekli olduğunu unutmayın.

Hibeler

Farklı temalardaki projeleri desteklemek için yıl boyunca çok sayıda hibe mevcuttur. İklim değişikliği, insan hakları, eğitim ve kalkınma, hibe sağlayıcılar tarafından en kolay aranan konulardan sadece birkaçıdır. Tüm hibe listeleri ve bunların son tarihleri ​​çevrimiçi olarak mevcuttur ve ayrıca, halkı bunlarla ilgili güncel tutmak için özel facebook grupları da aktiftir.

Alexia vakfı, Rita ve Alex Hillman Vakfı, Magnum Vakfı hibeleri en bilinenlerden sadece birkaçıdır, ancak ilgilendiğiniz konu ne kadar kesin olursa, belirli hibeleri bulmak o kadar kolay olur, çünkü onlar kadar başvuru almayın. 

Sektörde yeterince temsil edilmeyen kadınlar, azınlıklar ve profesyoneller için özel hibeler ve finansman fırsatları da bulunmaktadır. Örneğin IWMF, dünyanın belirli bölgelerinde her alanda (fotoğraf, yazı, radyo, video ve TV) kadın gazeteciler için sürekli olarak çalışma gezileri finanse ediyor ve onlara çatışma bölgelerindeki gazeteciler için ücretsiz eğitim sağlıyor. Women Photo, dünya çapındaki profesyonel kadın fotoğrafçılardan oluşan bir veri tabanı oluşturdu ve kadınların ve ikili olmayan sanatçıların projelerini destekliyor. 

Ödüller 

Kazananlara ve bazen ikincilere para veren, bazıları ise sadece biraz görünürlük sağlayan bir dizi ödül var. Leica Oscar Barnak Ödülü, Carmignac Foto Muhabirliği Ödülü, Eugene Smith Ödülü, kazananları önemli miktarda parayla destekleyen en prestijli ödüller arasındadır, ancak bu durumda iyi bir araştırma da daha az rekabetçi olanları bulmanıza yardımcı olabilir. 

Müşteriler

Konuya ve odaklandığınız alana göre, ürettiğiniz fotoğrafa benzer fotoğraf malzemeleriyle ilgilenen özel firmalar, enstitüler veya araştırma merkezleri bulabilirsiniz. Bu fırsatı, ücretli bir iş olarak kısıtlı alanlara veya insanlara erişimin kilidini açabilecek ihtiyaçları için geçici malzeme üretmek için kullanabilirsiniz. Bu tür anlaşmalar, görsellerin telif hakkını sözleşme ile sakladığınız ve bunları kullanma konusunda herhangi bir kısıtlama olmadığı sürece, kendi projeniz için ihtiyaç duyduğunuz işi aynı anda kolayca üretmenizi sağlayabilir. 

Yayınlar

Son on yıllarda bütçelerin giderek küçüldüğü ve atamaların daha kıtlaştığı ve uzunluklarının kısaldığı görüldüğünden, editoryal pazar tarihin bu anında gezinmek için zor bir pazardır. Projenizi tek bir yayına satarak elde edeceğiniz para, onu üretmek için yapmanız gereken masrafları bile hemen hemen karşılayamaz. Bununla birlikte, bir freelancer olarak hikayeyi birden fazla satış noktasına satma şansınız var ve farklı satışların birikimi daha büyük bir geri ödeme oluşturabilir. Genellikle bir yayın, bir rakip tarafından aynı ülkede yayınlanmış bir projeyi yeniden yayınlamaz, ancak yalnızca yurtdışında öne çıkarsa yayınlar. Birkaç istisna arasında New York Times Magazine ve The New Yorker var. Sözleşmeler normalde fotoğrafçılardan örneğin 30 günlük bir ambargo süresine uymalarını ister. Sonunda fotoğraflarını yeniden satabilirler. 

Bir Fotograf Projesi Nasil Olusturulur 006
TIME dergisinin fotoğraf editörü Paul Moakley © Gaia Squarci

7. Editoryal pazarda ihtiyacınız olan kişileri bulun

Projenizin amacı bir yayında yer almaksa, seçtiğiniz konuyla aynı satırda hangi kuruluşların hikayeler yayınladığını ve hangilerinin sizinkine benzer bir görsel stil ve yaklaşımı tercih ettiğini araştırın. 

Fotoğraf alanındaki ortam oldukça rekabetçidir, ancak herhangi birimizin kendi başımıza projeler üretmesinin ve dağıtmasının neredeyse imkansız olduğunun bilincinde olan fotoğrafçılar, editörler ve tamircilerin bağlantılarını paylaşarak, ödünç verme ve ödünç alma ekipmanı, nasıl yapılacağı konusunda tavsiyeler vererek sürekli olarak birbirlerine yardımcı olurlar. belirli vizelere başvurmak ve çok çeşitli yerlere erişim sağlamak. İşbirlikçi ve cömert bir zihniyet, fazla mesaiye uzun bir yol kat eder. 

İşi üretmek ve düzenlemek için konsantrasyonu bulmanın yanı sıra yeni görevlerle ve çeşitli yabancılarla uğraşmak, akışa girmek zaman alır. Sahip olduğum deneyimleri göz önünde bulundurarak söyleyebileceğim şey, hangi proje üzerinde çalışıyor olursanız olun, sonuçta ödüllendirici bir deneyim olan sadece fotoğraf çekmek değildir. Tanıştığınız insanlar, çünkü bağlantı aradığınız için, projeniz hakkında yazmanız gerektiğinde yapmak zorunda kaldığınız okuma ve akıl yürütme, sınırsız olduğunu düşündüğünüz bir yere erişmenin adrenalin, gerçeküstü durumlar. fotoğrafçılık olmasaydı kendini asla bulamazdı. Yaptığınız çabalar, sizinle birlikte kalan, bazen sizi bir kişi olarak değiştiren ve fotoğrafların kendisinden bile daha akılda kalan bir deneyim bagajı oluşturmanıza neden olur.

Bir Fotograf Projesi Nasil Olusturulur 007
“Mars’ta Yaşam” serisinden © Gaia Squarci

Yazar: Gaia Squarci

Gaia Squarci, zamanını Milano ve New York arasında geçiren ve ICS (Uluslararası Fotoğraf Merkezi) multimedya dersleri verdiği bir fotoğrafçı ve kameramandır. Prospekt ajansına ve Reuters’a katkıda bulunuyor. Çalışmaları diğerlerinin yanı sıra New York Times, New Yorker, Time Magazine, Vogue, The Guardian, Der Spiegel’de yayınlandı. Çalışmaları Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Fransa, İsviçre veya Birleşik Krallık’ta sergilendi.


Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu