Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Nöron Oluşumu Timelapse, Nikon Small World in Motion’ı Kazandı

Nikon Instruments Inc., her yıl düzenlenen popüler Nikon Small World in Motion Competition‘nın kazananlarını açıkladı . Bu yılın ödüllü videoları, mikroskop videografisinin en iyilerini sergiliyor ve görünmeyen küçük dünyaya ışık tutuyor.

Nikon Small World in Motion'ı Kazandı

Dr. Alexandre Dumoulin, civciv embriyosunda gelişen nöronları gösteren 48 saatlik hızlandırılmış videosuyla birincilik ödülünü kazandı. Nöronlar embriyonun merkezi sinir sisteminin karşı tarafına bağlanıyor ve insanlarda olduğu gibi nöronlar vücudun her yerine bilgi iletmekten sorumlu.

1.lik — Dr. Alexandre Dumoulin , Zürih Üniversitesi, Moleküler Yaşam Bilimleri Bölümü, Zürih İsviçre. Bir civciv embriyosunda merkezi sinir sisteminin karşı tarafını birbirine bağlayan nöronların gelişmesinin 48 saatlik zaman aşımı. Konfokal, 40x (objektif lens büyütme). | Nikon Küçük Dünya Hareketli Yarışması


Nöronlar, akson adı verilen uzun uzantılarla birbirine bağlanır ve aksonlar, sinaps oluşturmadan önce sinir sistemi boyunca seyahat eder. Dumoulin’in Zürih Üniversitesi’nde geliştirilen çarpıcı videosu, orta hat boyunca aksonları veya merkezi sinir sisteminin iki yarım küresi arasındaki sınırı gösteriyor.

Nörolojik bozukluğu olan hayvanlarda aksonların hareketi bozulur. Akson rehberliğindeki anormallikler de dahil olmak üzere akson bozukluklarının şizofreni dahil diğer durumları etkileyebileceğine dair kanıtlar bile vardır.

Dumoulin, “Araştırmam civciv ve fare embriyolarındaki nöronların gelişim süreçlerini araştırmaya odaklanıyor” diye açıklıyor. “Bu organizmaları inceleyerek sinir sisteminin nasıl çalıştığına dair anlayışımızı geliştirmeyi ve nörogelişimsel bozukluklara katkıda bulunan potansiyel faktörleri tanımlamayı hedefliyorum.”

“Sinir sistemi, birbirine bağlı sayısız üniteden oluşan son derece karmaşık ve karmaşık bir sistemdir. Bu videoda tekil birimleri ve nasıl davrandıklarını görüyoruz” diye ekliyor Dumoulin.

Çarpıcı videoyu yakalamak için Dr. Dumoulin, hücrelerden canlı bilgi aktarımını görselleştirmek amacıyla yeni bir görüntüleme yöntemi kullandı. “En büyük zorluk, bu nöronlara erişmek ve uzun bir süre boyunca görüntü yakalamak için uygun bir yöntem keşfetmekti” diye açıklıyor. “Hassas diseksiyon becerileri ve uyarlanmış mikroskopi tekniklerinin birleşiminin anahtar olduğu kanıtlandı.”

Nikon Küçük Dünya Hareketli Video Yarışması, Dr. Dumoulin gibi bilim adamlarının araştırma çabalarını ve mikroskopi tutkusunu paylaşmalarına olanak tanıyor. “Bu büyüleyici gelişen nöronları kamuoyuyla paylaşmak istedim. Bana göre bu yarışmanın özü, doğanın güzelliğini bilimsel araştırmanın merceğinden öne çıkarmaktır” diyor.

Nikon Instruments CRM ve İletişim Kıdemli Müdürü Eric Flem, “Neredeyse yarım yüzyıl boyunca, yalnızca görsel olarak büyüleyici değil aynı zamanda bilimsel açıdan çığır açıcı, hayranlık uyandıran katılımlar aldık” diyor. “Bu yılın kazanan videosu da farklı değil; Her ne kadar güzel olsa da, Dumoulin’in girişi nörogelişimsel hastalıklara yönelik potansiyel tedavilerin ilerlemesi açısından önemli bir anlam taşıyabilir.”

Çarpıcı Videolar Etkileyici İlk Beşi Tamamladı

Yarışmada, Dumoulin’in ödüllü katılımının yanı sıra, çok sayıda mansiyon ödülünün yanı sıra ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada bitirenler de belirleniyor .

2.lik — Fabian J. Weston , Protist Lab Films, Pennant Hills, Yeni Güney Galler, Avustralya. Küçük bir balığın kuyruk yüzgecinde kan akışı. Diferansiyel Girişim Kontrastı (DIC). 10x (Nesnel Mercek Büyütmesi). | Nikon Küçük Dünya Hareketli Yarışması


Protist Lab Films’ten Fabian J. Weston, küçük bir balığın kuyruk yüzgecindeki kan akışını gösteren videosuyla ikinci sırayı aldı. Weston, çekim süreci boyunca filtrelenmiş örnek suyu oksijenle birlikte uyguladı.

Üçüncü sırada, SARS-CoV-2 ile enfekte olduktan sonra insan hücrelerinin kaynaşıp öldüğünü gösteren videosuyla Pasteur Enstitüsü’nden Nell Saunders yer alıyor.

3.lük — Nell Saunders , Pasteur Enstitüsü, Viroloji Bölümü, Paris, Fransa. İnsan hücreleri SARS-CoV-2 enfeksiyonu üzerine birleşir ve ölür. Holotomografi, 60x (objektif mercek büyütme). | Nikon Küçük Dünya Hareketli Yarışması


İlk beşi tamamlayanlar arasında, gölet canlılarını gösteren görüntüleri ile dördüncü sırada yer alan Benedikt Pleyer yer alırken, beş günlük bir zebra balığının atan kalbini gösteren ödüllü videosuyla Dr. Michael Weber beşinci sırada yer alıyor.

4.lük — Benedikt Pleyer , Kirchberg, Bavyera, Almanya. Gölet yaratıkları (görünüş sırasına göre): Hydra, Volvox, Daphnia, Spirostomum, Synura, Hydra. Darkfield, 2,5x-3,5x (objektif lens büyütmeleri). | Nikon Küçük Dünya Hareketli Yarışması


5.lik — Dr. Michael Weber , Georg-August-University Göttingen, Çok Ölçekli Biyoloji, Göttingen, Niedersachsen, Almanya. Beş günlük bir zebra balığının atan kalbi. Işık seti, 20x (objektif lens büyütme). | Nikon Küçük Dünya Hareketli Yarışması


2023 Nikon Small World in Motion yarışmasında kazanan tüm videolar ve önceki yılların kazananları Nikon Small World web sitesinde mevcuttur. Bu yılın Small World Photomicrography Competition kazananları yakında açıklanacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.