Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Halkın Seçimi kısa listesi açıklandı

Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Ödülleri

Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı ödülleri

Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı ödülleri, halkın tercihi kategorisinde halk oylaması için 25 doğa fotoğrafından oluşan yıllık kısa listesini yayınladı. Herkes bir genel halk oyu ödülü kazananı ve dört ikinciyi seçmek için finalistlerin sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.

59. kez düzenlenen Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı, yılın doğal dünyanın en iyi görüntülerinden bazılarını ödüllendiriyor. Tamamlama ve sergiyi geliştiren ve üreten Londra Doğa Tarihi Müzesi, bu yıl 95 ülkeden 49.957 başvuru aldı.

Jüri heyetinin yalnızca 100 görsel seçmesine izin veriliyor ve 25 görsel, kazananların nihai listesini tamamlamak için halk oylamasına sunuluyor. Bu yıl dünyanın dört bir yanından uyuyan bir kutup ayısının, yemek için vahşice saldıran bir filin, aurora borealis’in altındaki Ay denizanasının görüntüleri, bize insan etkisini hatırlatan anlar ve daha fazlası var.

Halka açık oylama 31 Ocak 2024’e kadar açık olacak ve ilk beş kazanan 7 Şubat 2024’te açıklanacak. Oy vermek isteyen herkes bunu çevrimiçi olarak veya bizzat Londra Doğa Tarihi Müzesi’nde yapabilir. Halkın tercihi kazananları, ödül jürisi tarafından seçilen 100 kazanan arasında yer alacak ve 30 Haziran 2024’te sona erene kadar halka açık sergiye katılacak.


©Andy Parkinson Wildlife Photographer of the Year

Hassas dokunuş

Fotoğraf: Andy Parkinson/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Kur yapan iki dağ tavşanı, İskoçya, Birleşik Krallık’taki Monadhliath Dağları’nda burunlarına dokunmak için bir araya geliyor.

Fotoğrafçı Andy Parkinson, 15 yıldır bölgedeki tavşanları fotoğrafladığını ancak böyle bir ana hiç tanık olmadığını söylüyor. Dişinin erkeğin ilerlemesinden uzaklaşmasını bekliyordu, bu yüzden aksiyonu yakalamak için daha geniş bir çerçeve tuttu ama bunun yerine ikisi bir araya geldi.

Yer: Monadhliath Dağları, İskoçya, Birleşik Krallık

Teknik ayrıntılar: 200-400 mm’lik Nikon D4s | F7.1’de 1/1000 | ISO 400


©Audun Rikardsen Wildlife Photographer of the Year

Aurora jöleleri

Fotoğraf: Audun Rikardsen/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Ay denizanası, Norveç’in kuzeyindeki Tromsø dışındaki bir fiyordun serin sonbahar sularında kaynıyor. Bu türün aurora borealis altında yüzlerce kişilik gruplar halinde toplanması yaygındır.

Fotoğrafçı Audun Rikardsen, odak ve diyafram açıklığını da ayarladığı uzun pozlamayı kullandı. Bu, hem gökyüzündeki renklerin su yüzeyindeki yansımasını ortaya çıkarmasına hem de denizanasını aydınlatmak için flaş kullanmasına olanak tanıyor.

Ay denizanası tüm okyanuslarda yaygındır ve aslında üreme organları olan dört halkası sayesinde kolayca tanınır.

Yer: Tromsø, Kuzey Norveç

Teknik ayrıntılar: Laowa 12 mm ile Canon EOS-1D X | F2.8-22’de 34 saniye (pozlama sırasında değiştirildi) | ISO 1600 | su altı muhafazasında iki adet Canon 600 flaş


©Axel Gomille Wildlife Photographer of the Year
Äthiopischer Wolf

Nadir bir manzara

Fotoğraf: Axel Gomille/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Geriye yalnızca birkaç yüz Etiyopya kurdu kaldı ve bu da onları dünyadaki en nadir yabani köpek türü yapıyor. Fotoğrafçı Axel Gomille, bu hayvanı, en büyük nüfusa ev sahipliği yapan Etiyopya’nın Bale Dağları Milli Parkı’nın yayla bitki örtüsü arasında dinlenirken gördü.

Kurtlar, habitat kaybı ve evcil köpeklerden kaptıkları kuduz ve köpek hastalığı gibi hastalıklar nedeniyle tehdit altında.

Yer: Bale Dağları Milli Parkı, Etiyopya

Teknik ayrıntılar: 600 mm’de Sigma 150-600 mm ile Nikon D4s | 1/1250 F11’de | armut koltuk


©Ayala Fishaimer Wildlife Photographer of the Year

Zorlu müzakere

Fotoğraf: Axel Gomille/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

İsrail’in Yahudiye eteklerinde bir kayanın üzerinde duran kızıl tilki yavrusu, birkaç dakika önce havaya fırlattığı fareyle gözlerini kilitliyor.

Fotoğrafçı Ayala Fishaimer bir kızıl tilki inini izledi ve çok geçmeden dört yavru ortaya çıkıp oynamaya başladı. Bu yavru, kardeşlerine olan ilgisini kaybetti ve etrafı koklamaya başladı ve kumda bir fare buldu. Fareyi top gibi savurmaya başladı ve havaya fırlattı. Fishaimer yere inerken bu kareyi yakaladı.

Yer: Judean Etekleri, İsrail

Teknik ayrıntılar: AF-S Nikkor 200-500mm ile Nikon D850 | F5.6’da 1/500 | ISO140


©Brent Stirton Wildlife Photographer of the Year

Çöplükteki boğa

Fotoğraf: Brent Stirton/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Bir boğa fili, Sri Lanka’nın Tissamaharama kentindeki bir çöplükte çürük sebze ve meyveleri toplarken çöpleri tekmeliyor.

Bölgedeki erkek filler, çöpte yiyecek olduğunu fark etti ve bu durum, filleri korkutup mahsullerden ve insanlardan uzaklaştırmak için silahla ateş açan insanlarla gerginliklere yol açtı. Bu filin sol ön bacağının üst kısmında kurşun yarasından kaynaklanan bir yara izi ve sırtının üst kısmında başka bir yara var.

Yer: Tissamaharama, Sri Lanka

Teknik ayrıntılar: 24-70 mm ile Canon EOS R5 | 1/500 F8’de | ISO 400


©Britta Jaschinski Wildlife Photographer of the Year

Moda mağdurları

Fotoğraf: Britta Jaschinski/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Kar leoparı, jaguar, ocelot ve diğer büyük kedilerin derilerinden yapılan bu paltolara Avrupalı ​​gümrük memurları tarafından el konuldu ve eğitim etkinliklerinde kullanılmadan önce adli tıp testleri için alıkonuldu.

Hamburg’un Leibniz Biyolojik Çeşitlilik Değişimi Analizi Enstitüsü, hayvan postlarının nesli tükenmekte olan türler üzerindeki zararları konusunda halkı eğitmek ve bir daha asla karaborsaya dönmemelerini sağlamak için bunları kullanmadan önce adli tıp testleri gerçekleştirdi.

Fotoğraf çekimi sırasında fotoğrafçı Britta Jaschinski, kürk endüstrisinin tek kat yapmak için ortalama 12 hayvan kullandığını öğrendi. Bir biyologla birlikte bu fotoğraftaki moda ürünlerini üretmek için kaç kedinin öldürüldüğünü belirlemeye çalıştı, “ancak bunun çok şok edici olduğunu düşündükleri için saymayı bıraktılar.”

Yer: Hamburg Leibniz Biyoçeşitlilik Değişimi Analizi Enstitüsü, Almanya

Teknik detaylar: Vario-Elmarit-SL 24-90mm ile 50mm’de Leica SL2 | 1/10 F4.5’te | ISO 400 | tripod | desen ölçümü | petek sürekli ışık


©Charles Davis Wildlife Photographer of the Year

Ördek yavrusu toplanması

Fotoğraf: Charles Davis/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Bir orman ördeği ve yavruları, Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki Smiggin Holes’ta baharın sonlarında meydana gelen kar fırtınasına yakalanıyor.

Bu ördek yavruları yüksek bir ağaç kovuğundaki yuvalarından çıktıklarında normalde hava sıcak ve güneşli olurdu, ancak Batı Pasifik Okyanusu’ndaki La Nina nedeniyle daha sıcak sular, daha yağışlı ve daha soğuk bir ilkbahar ve yaz yarattı.

Fotoğrafçı Charles Davis, anneleri çılgınca onları açık suya götürmeye çalışırken ördeklerin kış koşullarında ilerlemeye çalıştıklarını görmek için oradaydı.

Yer: Smiggin Holes, Yeni Güney Galler, Avustralya

Teknik ayrıntılar: 400 mm’li Nikon Z9 | 1/1250 F10’da | ISO 500


©Claire Waring Wildlife Photographer of the Year

Çöp içecekleri

Fotoğraf: Claire Waring/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Endonezya’nın Tangkoko Batuangus Doğa Koruma Alanı’ndaki Celebes tepeli makaklar, şeffaf plastik şişelerde su, renkli şişelerde ise şekerli içecekler bulunduğunu öğrendi.

Burada park korucuları, temizlik çalışmalarının bir parçası olarak geri dönüşüm için yığınlarca plastik şişe toplamıştı. Maymunların sıklıkla şişelerin kapaklarını çiğnediği veya daha sonra kullanmak üzere ormana götürdüğü görülüyor.

Yer: Tangkoko Batuangus Doğa Koruma Alanı, Endonezya

Teknik ayrıntılar: 100-500 mm ile Canon EOS R5 | F5’te 1/1000 | ISO1600


©Daniel Dencescu Wildlife Photographer of the Year

Sığırcık mırıltısı

Fotoğraf: Daniel Dencescu/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Bir sürü sığırcık, İtalya’nın Roma kentinin yukarısındaki ortak tüneklere giderken dev bir kuş şekline giriyor.

Fotoğrafçı Daniel Dencescu, gökyüzünde oluşturdukları ve mırıltı olarak bilinen devasa şekillerin kendisini büyülediğini söyledi. Her gün yiyecek aramanın ardından akşamları kuşlar çok sayıda toplanırdı. Dencescu, bulutsuz bir kış gününde sığırcık sürüsünün resimde görülen şekli alana kadar şehirdeki sığırcıkları takip ederek saatler geçirdiğini söylüyor.

Yer: Roma, İtalya

Teknik ayrıntılar: 150-600 mm ile Nikon D850 | 1/1250, F5.6’da (+0,3 e/v) | ISO2500


©Deena Sveinsson Wildlife Photographer of the Year

Kar ayakkabıları

Fotoğraf: Deena Sveinsson/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Kar ayakkabılı bir tavşan, ABD’deki Rocky Dağı Milli Parkı ormanlarındaki yumuşak, derin karda bir sonraki büyük atlamayı yapmak için ayaklarını kafasına çekiyor.

Bir bahar sabahıydı ve fotoğrafçı Deena Sveinsson ormanın derinliklerinde kar ayakkabısıyla yürürken bu tavşanın küçük bir kar tümseği üzerinde uyuduğunu fark etti. Kendini onun önünde konumlandırdı ve saatler sonra tavşan uyandı ve Sveinsson’a doğru atladı. Yüksek kare hızı kullanarak, tavşanın büyük arka ayaklarını başının yanına çektiği zıplama anını tam olarak yakaladı.

Büyük ayakları, tavşanın derin, yumuşak kara batmasını önleyerek kar ayakkabısı gibi davrandığından adı da buradan gelir.

Yer: Rocky Dağı Milli Parkı, ABD

Teknik ayrıntılar: 200 mm’de 70-200 mm ile Sony a1 | 1/2500 F8’de | ISO3200


©Dvir Barkay Wildlife Photographer of the Year

Eve Dönüş

Fotoğraf: Dvir Barkay/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

İyi kamufle edilmiş iki aile üyesi Kosta Rika’nın ova ormanlarının girişinden bakarken, yuvarlak kulaklı pigme yarasa termit yuvasına geri dönüyor. Yarasalar, termit kolonilerinin yuvalarında dişleriyle oluşturdukları oyuklarda dinlenerek benzersiz bir tüneme davranışı sergilerler.

Fotoğrafçı Dvir Barkay, kamerasını desteklemek için yakındaki bir şubeyi kullanarak girişin yakınına üç dağınık flaşla birlikte bir kızılötesi tetikleyici yerleştirdi. Nadiren fotoğraflanan yarasanın fotoğraflarını çekmek iki aydan fazla sürdü.

Yer: Kosta Rika’nın ova ormanları

Teknik ayrıntılar: Tokina 10-17 mm ile Canon EOS R5 | F16’da 2,7 saniye | ISO 2000 | Godox kablosuz flaşlar | Sabre kızılötesi tetikleyici


©Frank Deschandol Wildlife Photographer of the Year

Gelen guguk arısı

Fotoğraf: Frank Deschandol/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Fransa’nın Montpellier kenti yakınında, daha küçük bir guguklu yaban arısı aşağıda kanatlarını temizlerken, nadir bir guguk kuşu yaban arısı bir duvarcı arının kil yuvasının girişine doğru uçuyor .

Fotoğrafçı Frank Deschandol, daha büyük bir yaban arısının, mason arı yumurtalarının bulunduğu kapalı yuvaya girmeye çalıştığına tanık oldu. İçeri giremeyen yaban arısı, arının kapalı yuvasını kazmak amacıyla kili yumuşatmak için kullanacağı suyu almak üzere uçup gitti. İçeri girdikten sonra kendi yumurtasını bırakır ve onu tekrar kapatır. Guguk kuşu yaban arısı yumurtadan çıktığında yuvanın içindeki mason arı larvalarıyla beslenir.

Yer: Montpellier yakınında, Fransa

Teknik ayrıntılar: 100 mm makrolu Canon EOS RP | 1/1250 F6.3’te | ISO 1250 | reflektör


©Gerald Hinde Wildlife Photographer of the Year

Merak

Fotoğraf: Gerald Hinde/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Bir aslan yavrusu, Güney Afrika’nın Greater Kruger Ulusal Parkı’nda bir araçtan izleyen fotoğrafçı Gerald Hinde’ye doğru yürüyor.

Aslan yavruları, leoparlar ve sırtlanlar gibi yırtıcı hayvanlara karşı savunmasızdır, ancak çoğu zaman asıl tehdit, istilacı erkek aslanlardır. İlk altı hafta boyunca yavrular gizli tutulur, daha sonra gururla tanıştırılırlar.

Yer: Büyük Milli Park, Güney Afrika

Teknik ayrıntılar: 200-400 mm ve 1,4x genişleticiyle Canon EOS 5D Mark lll | 1/640 F5.6’da | ISO320


©Hermann Hirsch and Jan Lessman Wildlife Photographer of the Year

Çayır üzerinde yutmak

Fotoğraf: Hermann Hirsch ve Jan Lessman/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Bir kır kırlangıcı, doğu Almanya’da bahar aylarında peygamber çiçekleriyle dolu bir çayırın üzerinde uçarak böcekleri yakalıyor. Adından da anlaşılacağı gibi kırlangıçlar binaların içlerine yuva yapmayı tercih ederler ve genellikle her yıl aynı noktaya dönerler.

Fotoğrafçılar Hermann Hirsch ve Jan Lessman, kuşların nereye gidebileceğini biliyorlardı ve bu kareyi oluşturmak için kameralarını uzaktan kumandalı bir tetikleyiciyle konumlandırdılar.

Yer: Doğu Almanya

Teknik ayrıntılar: 24-105 mm ile Canon EOS R5 | 1/3200 F22’de | ISO 6400 | kablosuz kumanda


©John E. Marriott Wildlife Photographer of the Year 1

Bana bakıyor, sana bakıyor

Fotoğraf: John E. Marriott/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Bir boz ayı, Kanada’nın Britanya Kolumbiyası’ndaki Chilko Nehri’nde somon balığı avlamaya dönmeden önce arka ayakları üzerinde yükseliyor ve fotoğrafçıya bakıyor.

Fotoğrafçı John E. Marriott, grubu ayıyla karşılaştığında Chilko Nehri’nde bir tura liderlik ediyordu. Marriott fotoğraf çekerken küçük tekneleri yavaşça ayının yanından geçiyordu.

Yer: Chilko Nehri, Britanya Kolumbiyası, Kanada

Teknik ayrıntılar: 500 mm’lik Canon EOS R5 | F4.5’te 1/1000 | ISO 5000


©Karim Iliya Wildlife Photographer of the Year

Bir yudum sütü kaçırdım

Fotoğraf: Karim Iliya/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Bir kambur balina yavrusu, Fransız Polinezyası’nın Rurutu kıyısı açıklarındaki akıntılarda sürüklenen ve dönen anne sütünün bir kısmını özlüyor. Balinaların dudakları yoktur, bu nedenle buzağılar sakar olabilir ve çok nadir durumlarda sütün bir kısmını kaçırabilirler.

Fotoğrafçı Karim Iliya, yedi yıl ve yüzlerce saat boyunca kambur balinaları belgeliyor ve balina sütünün suda yüzdüğünü yalnızca iki kez gördüğünü söylüyor. Her iki sefer de Rurutu kıyılarında aynı balina ve yavrusuyla dalış gezisine çıkmıştık.

Yer: Rurutu kıyısı açıklarında, Fransız Polinezyası

Teknik ayrıntılar: 15 mm’de 15-35 mm ile Canon EOS R3 | F5.6’da 1/400 | ISO 500 | Nauticam muhafazası


©Marco Gaiotti Wildlife Photographer of the Year

Çayır geladaları

Fotoğraf: Marco Gaiotti/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Fotoğrafçı Marco Gaiotti’nin Etiyopya’nın Simien Dağları’nda çektiği fotoğrafta bir gelada, bir platonun kenarında bir kadın arkadaşının yanında bebeğini emziriyor.

Harem olarak bilinen gelada aile birimi genellikle bir erkek ve az sayıda akraba dişi ve yavrularından oluşur. Gelada maymunları yalnızca Etiyopya’nın yüksek dağ çayırlarında yaşar ve zamanlarının çoğunu yerde otlayarak geçirirler. “Ancak evcil hayvan sayısının artmasıyla birlikte otlak alanları azalıyor ve bu da onları kısıtlı alanlara itiyor.”

Yer: Etiyopya’nın Simien Dağları, Etiyopya

Teknik ayrıntılar: 16 mm’de 16-35 mm ile Canon EOS R5 | F7.1’de 1/100 | ISO 400


©Mark Boyd Wildlife Photographer of the Year

Paylaşılan ebeveynlik

Fotoğraf: Mark Boyd/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

“Kenya’nın Masai Mara’sında bir çift dişi aslan, sürünün beş yavrusundan birini tımar ediyor.”

Sabahın erken saatlerinde fotoğrafçı Mark Boyd, yetişkin aslanların başarısız bir gece avından dönüşünü izledi. Uzaktayken yavruları sık çalılıkların arasına saklamışlardı ve şimdi yavruların açık çayırlara çıkması için çağrıda bulunuyorlardı. Dişiler birbirlerinin yavrularını kendi yavruları gibi yetiştirerek ebeveynlik görevlerini paylaşırlar.

Yer: Masai Mara, Kenya

Teknik ayrıntılar: 100-400 mm ile Canon EOS 5D Mark III | 1/320 F5.6’da | ISO 12800


©Matt Maran Wildlife Photographer of the Year

Fırsat tilkisi

Fotoğraf: Matt Maran/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Genç bir kızıl tilki, Londra, İngiltere’de bir sokakta bir çöp kutusunu arıyor.

Fotoğrafçı Matt Maran, iki aylık bir süre boyunca tilkinin bu sokak çöp kutusuna tırmanmak için en iyi zamanı öğrenmesini izledi. Haftalık toplamadan kısa bir süre önce pazartesi akşamlarının, atılan yiyeceklerin en üstte olduğu ve ulaşılması kolay olduğu zamanlar olduğunu anladı.

“Bir şehir tilkisinin beslenmesinin %50’den fazlası solucanlar, yabani kuşlar, tohumlar ve meyveler gibi doğal gıdalardan oluşuyor. Sonuç olarak bu hayvanlar kentsel ekosistemde önemli bir rol oynuyor.”

Yer: Londra, İngiltere

Teknik detaylar: 50mm ile Panasonic Lumix DC-S1 | 1/80 F2.5’te | ISO 5000


©Nima Sarikhani Wildlife Photographer of the Year

Buz yatağı

Fotoğraf: Nima Sarikhani/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Fotoğrafçı Nima Sarikhani, bir keşif gemisindeyken, Norveç’in Svalbard takımadalarındaki deniz buzunun üzerinde bir genç ve bir yaşlı erkek kutup ayısıyla karşılaştı. Sarıhani, gece yarısından hemen öncesine kadar yaklaşık sekiz saat boyunca ayıları izledi. Genç erkek, küçük bir buzdağına tırmandı ve kendisine bir yatak açmak için buzdağını pençeledi.

Yer: Norveç’in Svalbard takımadaları açıklarında, Norveç

Teknik ayrıntılar: 200 mm’de 70-200 mm ile Canon EOS-1D X Mark III | F5’te 1/500 | ISO 400


©Ofer Levy Wildlife Photographer of the Year

Mahalle anlaşmazlığı

Fotoğraf: Ofer Levy/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Bir çamur zıpzıpı, Avustralya’nın Roebuck Körfezi’nde kendi bölgesini izinsiz giren bir yengeçten koruyor. Fotoğrafçı Ofer Levy, ikilinin çamur düzlüğünde sürekli birbirleriyle karşılaşmasını ve çatışmayı her zaman çamur atlayanın başlatmasını izledi. Balığın açık ağzı ve kalkık sırt yüzgecinin sergilenmesi, tehditkar bir görüntü anlamına gelmektedir.

“Çamur atlayanlar ıslak kaldıkları sürece suyun içinde ve dışında yaşayabilirler. Batı Avustralya’nın gelgit arası çamur düzlükleri ve mangrovları boyunca gelişirler. Bu amfibi balıklar son derece bölgeseldir ve genellikle beslendikleri ve üredikleri bölgelerinin etrafına çamur duvarları örerler. “

Yer: Roebuck Körfezi, Avustralya

Teknik ayrıntılar: 800 mm’lik Canon EOS R5 | F11’de 1/5000 | ISO 6400


©Roberto Garcia Roa Wildlife Photographer of the Year

Umut

Fotoğraf: Roberto García-Roa/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Kurtarılan bir şempanze, Gine Cumhuriyeti’ndeki Şempanze Koruma Merkezi’ndeki muhafaza alanından bakıyor. Yukarı Nijer Milli Parkı’nda bulunan merkez, anneleri çalı eti için öldürüldükten sonra evcil hayvan olarak satılmaktan kurtarılan yetim şempanzeleri rehabilite ediyor. Amaç onları tekrar milli parka bırakmak.

“Bir zamanlar Gine’de bol miktarda bulunan batı şempanze popülasyonu azalıyor ve tür artık kritik tehlike altında olarak sınıflandırılıyor.”

Yer: Gine Cumhuriyeti’ndeki Şempanze Koruma Merkezi

Teknik ayrıntılar: 16-35 mm’lik Canon EOS R5 | 1/2000 F5’te | ISO 1250


©Stefan Christmann Wildlife Photographer of the Year

Baş belası

Fotoğraf: Stefan Christmann/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Bir Adélie pengueni, Antarktika’nın Atka Körfezi’nde beslenme sırasında bir imparator penguenine ve yavrusuna yaklaşıyor. Fotoğrafçı Stefan Christmann, bu üç penguen arasındaki etkileşimin nasıl sonuçlanacağını görmek için alışverişi izledi.

“Adélie penguenleri, güney yarımkürenin yazında Antarktika’nın Atka Körfezi’nde yalnızca kısa bir süre için görünürler. Fırsatçılardırlar ve imparator penguenler ve yavruları için baş belası olabilirler. Eğer şans doğarsa, Adélie penguenleri yetişkin veya yavrularına neden olmaya çalışacaklardır. Civciv beslenirken yemeğini bıraksın, yere düşenleri kapsın.”

Yer: Atka Körfezi, Antarktika

Teknik ayrıntılar: AF-S Nikkor 400 mm’li Nikon D500 | F5.6’da 1/800 | ISO200


©Tzahi Finkelstein Wildlife Photographer of the Year

Mutlu kaplumbağa

Fotoğraf: Tzahi Finkelstein/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Fotoğrafçı Tzahi Finkelstein, İsrail’in Jezreel Vadisi’ndeki bir deride kıyı kuşlarını fotoğraflarken, sığ bataklık suda yürüyen bir Balkan gölet kaplumbağasını fark etti. Kuşları izlemekle daha çok ilgilendiğini ama sonra kuzey şeritli bir yer yusufçukunun merceğinin yanından kaplumbağaya doğru uçtuğunu söyledi.

Yusufçuk beklenmedik bir şekilde kaplumbağanın burnuna kondu ama kaplumbağa böceği kapmak yerine ağzını açık tuttu ve onu izledi.

Yer: Jezreel Vadisi, İsrail

Teknik ayrıntılar: 500 mm’li Nikon D500 | 1/3200, F5,6’da (-0,3 e/v) | ISO320


©Uge Fuertes Sanz Wildlife Photographer of the Year

Sonbahar parıltısı

Fotoğraf: Uge Fuertes Sanz/Yılın Yaban Hayatı Fotoğrafçısı

Fotoğrafçı Uge Fuertes Sanz’a göre sazlıklar ve titrek kavaklarla dolu bu nehir manzarası sanki boyanmış gibi görünüyordu.

“Gövdeler arasındaki bitkilerin ışığı ve kompozisyonu, sonbahar yapraklarının şekilleri ve renkleri ile birlikte doku ve denge yarattı.”

İspanya’daki Sierra de Albarracín Dağları’ndaki Cabriel Nehri’nin kıyısında yüzden fazla fotoğraf çekti ve bu kareyi, geçen bir bulutun yumuşak ışığı altında yaptı.

Yer: Sierra de Albarracín Dağları’ndaki Cabriel Nehri, İspanya

Teknik ayrıntılar: Canon EOS 5D Mark III ile Tamron 150-600mm, 428mm |1/640, F9 | ISO 1250


Wildlife POTY 23

Oylama artık açık

Halka açık oylama 31 Ocak 2024’te sona erecek.

Bir sonraki yarışmaya katılımlar da 7 Aralık 2023 tarihine kadar açık. Yarışmanın 60. yıl dönümü anısına 100’den fazla ülkede ücret muafiyeti uygulanıyor. Her yaştan ve beceri seviyesinden fotoğrafçıların çalışmalarını göndermeleri teşvik edilmektedir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.