Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2020 World Press Photo Kazananları

The World Press Photo Vakfı geçtiğimiz günlerde 63. yıllık World Press Photo Yarışması’nın sonuçlarını açıkladı. Dünya Basın Yılın Fotoğrafı, Yılın Hikayesi, artı 8 kategoride kazananlar duyruldu. 4.282 fotoğrafçı tarafından 74.000’e yakın görüntü sunuldu. İlk defa 30’u tanınan 44 kazanan 24 ülkeden geliyor.

6 kıtadan 17 profesyonelden oluşan jüri, Yasuyoshi Chiba (birkaç ay önce aday göstermemizde yer aldı) tarafından Yılın Fotoğrafı olarak ‘Düz Ses’ seçildi. “Bu an kaldığım süre boyunca karşılaştığım tek barışçıl grup protestosuydu. Yenilmez dayanışmalarının tekrar alevlenmeye devam eden közleri yakmak gibi hissettim ” dedi.

On yıllardır en büyük protestoya yol açan Cezayir gençliğinin huzursuzluğunu belgeleyen Romain Laurendeau’nun ‘İsyanın Doğuşu’ Kho, Yılın Dünya Basın Fotoğraf Hikayesi seçildi. Bir parçamın bu gençlerde kendimi tanımaması imkansızdı. Onlar genç ama bu durumdan bıkmışlar ve sadece herkes gibi yaşamak istiyorlar, ”diye açıklıyor Laurendeau.

Kazanan fotoğraflar ve multimedya, her yıl Amsterdam’da olan açılış ve yıl boyunca dünya çapında sergilenecek. Mevcut pandemi nedeniyle lansman tarihi ertelendi. Etkinliklere katılmak isteyenler Dünya Basın Fotoğrafı etkinlik takvimine bakabilirler.

2020 World Press Photo Ödül Alan Fotoğraflar

World Press Photo
2020 World Press Photo Kazananları 17
013 World Press Photo Story of the Year Romain Laurendeau scaled
Yılın Dünya Basın Fotoğraf Öyküsü: Romain Laurendeau‘dan (Fransa) ‘Kho, bir İsyanın Doğuşu’
22 Kasım 2014 tarihinde Cezayir, Cezayir’de, futbol taraftarları sokakta toplanıyor ve şiddet nedeniyle kapalı kapılar ardında gerçekleşen bir maçta şarkı söylüyor.
023 World Press Photo Story of the Year Nominee Mulugeta Ayene Associated Press scaled
Yılın Dünya Basın Fotoğraf Hikayesi Adayı: Mulugeta Ayene (Etiyopya) ‘Etiyopya Havayolları Uçuş 302 Çarpışma Sitesi’
Seyirciler, 11 Mart 2019’da Addis Ababa, Etiyopya yakınlarındaki Etiyopya Havayolları Uçuş ET302 kazasında enkazı inceliyor.
038 Lorenzo Tugnoli Contrasto for The Washington Post scaled
Çağdaş Konular – Birincilik Ödülü, Öyküler: Washington Post için Lorenzo Tugnoli (İtalya) tarafından ‘En Uzun Savaş’
Bir Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçleri (ANDSF) mayın karşıtı ekibi, 2 Aralık 2019’da doğu Afganistan’daki Ghazni-Kandahar otoyolunda bulunan doğaçlama bir patlayıcı cihazı (IED) patlatıyor. IED’ler, siviller ve ANDSF üyeleri.
039 Steve Winter for National Geographic scaled
Çağdaş Konular – İkincilik Ödülü, Öyküler: Steve Winter (Birleşik Devletler) tarafından National Geographic için ‘Komşunun Kaplanları’
Kevin Antle, 30 Nisan 2019 tarihinde South Carolina, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Myrtle Beach Safari eğlence tesisinde bir kaplan şovunda kullandıkları yüzme havuzunda personeli ile poz veriyor. Turistler, sabah turuna katılmak için oynadıkları ve yavrularıyla fotoğraflandıkları.
045 Nicolò Filippo Rosso scaled
Çağdaş Konular – Üçüncülük Ödülü, Hikayeler: Nicolò Filippo Rosso (İtalya) ‘Exodus’
Göçmenler, 6 Temmuz 2018 tarihinde Kolombiya, La Guajira’da, Kolombiya-Venezuela sınırına yakın bir kamyona kalabalıklaştı.
054 Maximilian Mann DOCKS Collective scaled
Çevre – İkincilik Ödülü, Hikayeler: Maximilian Mann (Almanya) tarafından ‘Solan Flamingolar’
Çiftçiler 14 Eylül 2018 tarihinde İran’ın Urmia Gölü yakınlarında elma hasat ediyor. Bölge, elma üretimi ile tanınıyor.
073 Ivor Prickett for The New York Times scaled
Genel Haberler – Üçüncülük Ödülü, Öyküler: New York Times için Ivor Prickett (İrlanda) tarafından ‘DAEŞ ve Suriye’deki Sonrası’
4 Nisan 2019’da Suriye’nin kuzeyinde Rakka’da yıkılmış bir mahallede iki adam yürüyor. Şehrin İD’den kurtulmasının ardından çok az aile Rakka’da yaşamaya döndü.
086 Sabiha Cimen scaled
Uzun Dönem Projeleri, İkincilik Ödülü: ‘Hafız: Kur’an’ın Koruyucuları’ Sabiha Çimen (Türkiye)
Öğrenciler 23 Nisan 2017’de İstanbul’daki bir Kur’an okulundan mezuniyet töreninde dini veda şarkıları söylüyorlar.
108 Brent Stirton Getty Images for National Geographic scaled
Doğa – İkincilik Ödülü, Hikayeler: Brent Stirton (Güney Afrika) tarafından National Geographic’te ‘Krizde Pangolinler’
Bir adam, 4 Ocak 2019’da Guangzhou, Çin’in eteklerindeki bir restoranda katledilmek ve yemek için hazırlanmak üzere olan bir pangolin’e ulaşır. Restorandaki Pangolin eti, kilogram başına yaklaşık 376 ABD doları satmaktadır.
119 Tatsiana Tkachova scaled
Portreler – İkincilik Ödülü, Öyküler: Tatsiana Tkachova (Belarus) tarafından ‘Sağ ve Utanç Arasında’
Natalia (62) Çernobil nükleer santralinde patlama sırasında hamile kaldı. Bebek sağlıklı doğmuş olmasına rağmen, radyasyonun etkilerinden korktuğu için başka bir hamilelik riskine girmeye cesaret edemedi. Ayrıca iki çocukla baş edemediğini hissetti, bu yüzden ikinci gebe kaldığında kürtaj yaptı. 22 Nisan 2018’de alındı.
134 Olivier Papegnies scaled
Spor – İkincilik Ödülü, Öyküler: Olivier Papegnies (Belçika) ‘Gouandé Gazelles’
Benin Gouandé’deki Bélassé Tchari (solda), her sabah yedi çocuğunu beslemek için tarlasında çalışmaya başlar. Virginie ve iki kız kardeşini ortaokuldan geçirmek için çok çalışıyor ve futbol tutkusunu teşvik ediyor. 21 Şubat 2019 tarihinde alındı.
142 Dai Kurokawa European Pressphoto Agency scaled
Spot News – İkinci Ödül, Bekarlar: Dai Kurokawa (Japonya) ‘Nairobi DusitD2 Hotel Attack’
Güvenlik güçleri 15 Ocak 2019’da Nairobi, Kenya’da bulunan DusitD2 lüks otel ve iş binasına yönelik bir saldırının faillerini ararken kadınlar tahliye ediliyor.
150 Matthew Abbott Panos Pictures for The New York Times scaled
Spot News – İkincilik Ödülü, Öyküler: The New York Times için Matthew Abbott (Avustralya) tarafından ‘Avustralya’nın Orman Yangını Krizi’
660.3ºC’de eriyen alüminyum, 31 Aralık 2019’da Avustralya’nın New South Wales kentinde, orman yangınlarının 89’dan fazla mülkü topladığı bir kasaba olan Conjola Park’ta yanan bir arabadan aktı.
070 Fabio Bucciarelli for Lu2019Espresso 2 scaled
Genel Haberler – İkincilik Ödülü, Hikayeler: L’Espresso’dan Fabio Bucciarelli (İtalya) ‘Şili: Neoliberalizme İsyan’
Göstericiler, 28 Kasım 2019’da Santiago, Şili’deki çatışmalar sırasında su topu jetlerine direniyor.

Tüm dijital hikaye anlatma yarışması kazananları World Press Photo ana sayfasında görülebilir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.