Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Drone Photo Awards 2022

Siena Ödülleri, 2022 Drone Fotoğraf Ödülleri’nin (Drone Photo Awards 2022) kazananlarını açıkladı . Fransız fotoğrafçı Armand Sarlangue, İzlanda’daki yanardağ fotoğrafı “Big Bang” adlı fotoğrafıyla birincilik ödülüne layık görüldü.

Siena Ödülleri, yıl boyunca çok sayıda fotoğraf yarışmasına ev sahipliği yapıyor, en sonuncusu drone fotoğrafçılığına odaklanıyor. Drone Fotoğraf Ödülleri 2022, 116 ülkeden 2.642 fotoğrafçı tarafından sunulan binlerce fotoğrafı gördü ve kazanan fotoğraflar, Doğa Tarihi Müzesi’ndeki Siena Ödülleri etkinlikleri sırasında “Yalnızca Gökyüzü Üstümüzde” başlıklı sergide sergilenecek.

Siena Ödülleri Festivali, 1 Ekim’den 20 Kasım’a kadar sekiz fotoğraf sergisiyle Siena’da düzenleniyor. Siena Ödülleri yarışmalarına üç toplu sergi ayrılmıştır: Siena Uluslararası Fotoğraf Ödülleri, Drone Fotoğraf Ödülleri ve Yaratıcı Ödüller. Dört kişisel sergi, 2021’de Afganistan’da raporlarından biri sırasında öldürülen Danimarkalı Sıddık’a adanmıştır; Ami Vitale, National Geographic fotoğrafçısı; Uluslararası fotoğrafçılığın simgesi ve son 15 yılın ünlülerinin en popüler portrelerinin yazarı Dan Winters ve Uluslararası Koruma Fotoğrafçıları Birliği üyesi Peter Mather.

Drone Fotoğraf Ödülleri, tek bir genel kazananın yanı sıra dokuz kategoride kazananları da içeriyordu: Kentsel, İnsanlar, Yaban Hayatı, Doğa, Spor, Soyut, Düğün ve Fotoğraf Serileri. Video girişleri için verilen ödüller de var.

Kazanan genel görüntü (yukarıda), en son patlama evresi sırasında İzlanda’daki Fagradalsfjall yanardağının ana kraterinin üstten bir görünümünü sunuyor. Fırtına, yağmur ve kuvvetli rüzgarlarla batı İzlanda’yı vururken yakalandı. Fotoğrafçı Armand Sarlangue, zorlu koşullar nedeniyle böyle bir drone yakalamanın benzersiz olduğunu söylüyor.

Aşağıda, Siena Ödülleri tarafından sağlanan açıklamalarla birlikte her biri için kazanan resimler bulunmaktadır.

Kentsel

Drone Photo Awards 2022
Kartoffelraekkerne Mahallesi Çatıları | Serhiy Vovk

Oesterbro’daki Kartoffelraekkerne mahallesinin çatıları. Mahalle 1800’lerin sonlarında işçi sınıfı aileleri için inşa edilmiş. Bugün, Kopenhag’da en çok arananlardan biridir.

İnsanlar

223528
Teknede Uyumak | Anindita Roy

Dakka, ünlü Buriganga nehrinin kıyısında yer almaktadır. Dakka’nın Sadarghat nehir limanı, ülkedeki bölgelerin çoğuna hizmet veren Bangladeş’in en işlek limanıdır. Buriganga nehrinin her iki yakasından insanlar küçük kayıklar kullanarak nehirden geçerler. Onlarda çalışan tekneciler, genellikle geceleri teknelerin üzerinde uyurlar.

Yaban Hayatı

221960
Dayanışma | Mehdi Mohebipur

Flamingolar, daha fazla güvenlik için geceleri birlikte uyurlar ve gün boyunca birbirlerine yakın dururlar, böylece birbirlerini korurlar. Bu beden kalabalığında tüylerin renkli nüansları ve ışığın yansımaları göze çarpıyor.

Doğa

222562
Toplantı | David Rouge

Bu fotoğraf, bir rüyanın gerçekleşmesinin sonucudur: çöl ve okyanusun buluşması. Drone daha yükseğe tırmanırken, fotoğrafçı, ışığın Güney Atlantik Okyanusu’na akan bu kum tepelerinin lezzetli şekillerini vurguladığı belirli bir atmosferi fark etti.

Spor

224202
Düşen Kayakçılar | Daniel Koszela

Mart 2022’de çekilen fotoğraf, her yıl düzenlenen kayak etkinliğinin yarışmacılarını gösteriyor: 46.sı düzenlenen Szklarska Poręba’da düzenlenen Bieg Piastów. Kayakçılar, karla kaplı ağaçlarla çevrili pistte rengarenk kıyafetleriyle vızıldıyor.

Soyut

223638
Tuz Çiftliği İşçileri Hasat | Saurabh Sirohiya

Bazı işçiler, sıcak güneşin altında yavaş bir buharlaşmaya izin veren dairesel çizgiler oluşturacak şekilde tuzu hareket ettirdikleri bir tuz tavasında çalışıyorlar. Günün sonunda tuz sepetlerde toplanacak: bu gerçekten zor bir iş!

Düğün

223193
Boyanmış Bir Resim Gibi | Krzysztof Krawczyk

Güneşin suya etkisi, devrilmiş bir ağaç ve üzerinde yatan cesur bir gelin: Doğanın çizdiği muhteşem bir tablo. Suyun yüzeyi yıldızlı bir gece gökyüzüne benziyor, gelin ise rüya gibi bir prenses gibi görünüyor.

Fotoğraf Dizisi ve Video Kazananları

Fotoğraf serisi kategorisini, Rusya ile Alaska arasındaki bir adadaki bir meteoroloji istasyonunun terk edilmiş binalarını ele geçiren kutup ayılarını gösteren büyüleyici fotoğraf serisiyle fotoğrafçı Dmitry Kokh kazandı.

Aşağıdaki üç video, sırasıyla showreel (genel), seyahat ve foto muhabirliği kategorilerinin kazananları seçildi:

Diğer finalistlerin yanı sıra kazanan tüm fotoğrafları görmek için Drone Photo Awards 2022 web sitesini ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.