KütüphaneEditörün Seçimi

Yaratıcı Tıkanıklık Nasıl Aşılır?

Bir fotoğrafçı olarak, fikirleriniz tükeniyormuş gibi hissedebileceğiniz zamanlar vardır. Çeşitli şeyler denediniz ama şimdi bir tür yaratıcı tıkanıklık yaşıyorsunuz ve hüsrana uğramış hissediyorsunuz.

Hobimize aşık olmak istemiyoruz. Hayatını kazanmak için fotoğrafçılıkla uğraşan bizler, portföyümüzü güncel tutmalı ve yeni müşteriler çekmek ve yeni fikirleri test etmek için görüntüler üretmeliyiz. Yaratıcı bir bloka sahip olmak felç edici olabilir.

Daireler çizip daha fazla sinirlenmenizi engellemek için buzları kırmaya ve üretkenliği artırmaya yardımcı olabilecek birkaç aracım var. Hepsi her durumda eşit derecede etkili değildir. Bazen hiçbiri işe yaramayabilir. Ama en azından rutinden çıkıp ilerleme kaydetmek için kendimize en iyi şansı verebiliriz.

Yaratıcı Tıkanıklık Nasıl Aşılır?

Mola Ver

Çok fazla çalışıyorsanız, bu denemek için bariz bir şeydir. Duygularımız güçlü olduğunda, durumumuza netlik veya yeni fikirler getirmek zor olabilir. Bu nedenle, dikkatinizi başka bir şeyle dağıtmanızı öneririm. Düşüncelerim kontrolden çıkarken yürüyüşe çıkmak bile kafamı boşaltmak için iyi bir yol olabilir.

Aklınızı problemden uzaklaştıracak ve sakinleşmenizi sağlayacak bir şey bulun. Düşünce kalıplarımızı kesintiye uğratmazsak, yaratmaya başlamak için istikrarlı bir platformu yeniden kazanmak zordur. Spor, endorfinleri artırmanın ve hüsran ve gerginliği gidermenin iyi bir yolu olabilir. Bir arkadaşımızla kahve içmeye çıkmak, bilgisayar oyunu oynamak, kitap okumak – mola vermek için yapabileceğimiz pek çok şey var. Sizin için neyin işe yaradığını seçin.

Duyguyu Kullan

Yaratıcı engellerimizi aşmak için ara vermenin tam aksine, bazen duygularımızın enerjisini başka türlü yapamayacağımız bir şey yaratmak için kullanabiliriz. Sanat mutluluktan olduğu kadar öfkeden de gelebilir. Karanlık, kaotik duygular farklı tarzdaki görüntüleri doğurabilir. Nasıl hissettiğimizi ifade etmek bir iyileşme süreci olabilir.

Scream

Duygularınızı ifade eden renkleri ve temayı seçin. Örneğin, içinde biraz mavi ve kırmızı olan karanlık bir görüntü isteyebilirsiniz. Belki de bir kaos unsuru önermek veya huzursuz bir his vermek için biraz bulanıklık ve odak eksikliği istiyorsunuz. Durumunuzu tanımlayan bazı kelimeler seçebilir ve bunları içeren veya çağrıştıran görüntüler yaratmanın yollarını bulabilirsiniz.

Olumsuz ve olumlu duyguları insan olmanın bir parçası olarak kabul etmek, bazen karanlık yerlerden sanat yaratabileceğimiz anlamına gelir. Tabii ki, her seferinde işe yaramayacak. Yani, hayal kırıklığınız artıyorsa, o zaman belki devam edin ve pahalı bir şeyi parçalamadan önce bir mola verin!

Seçenekleri Daraltın

Bizi felçli hissettirebilecek bir şey, çok fazla seçeneğe sahip olmaktır. Önümüzde çok fazla seçenek varsa, o zaman hangi yöne döneceğimizi bilmekte zorlanabiliriz. İronik bir şekilde bazen, etrafımız olasılıklarla çevriliyken söylenecek, fotoğrafını çekilecek hiçbir şey kalmamış gibi hissedebiliriz. Onları daraltıp herhangi biriyle bağlantı kuramayız.

Yaratıcı bir engeli aşmak her zaman yeni fikirler üretmekle ilgili değildir. Aynı zamanda bir seçenekler denizinden bir şeyi seçmek için verdiğimiz mücadele de olabilir.

Batman

Kullandığınız Kiti Sınırlayın

Bazen hangi kiti kullandığımızı kısıtlamak, çekeceğimiz türü ve oluşturacağımız görüntü türünü daraltmamıza yardımcı olabilir. Gerektiğinde yararlanabileceğiniz bir sürü araca sahip olmak harika. Ancak, kendimizi sıkışmış hissediyorsak, belki de sadece belirli kit parçalarını kullanmak için kendimize meydan okuyarak kendimizi kurtarabiliriz. Bu, yalnızca 50 mm’lik bir lensle sokak fotoğrafçılığı yapmak olabilir. Veya sadece 105 mm makro lens ve gün ışığı ile dışarıda çekim yapmak. Jelleşmiş aydınlatma veya belirli sayıda ışık kullanmak zor olabilir.

Bazı insanlar filmle çalışmanın zorluklarını taklit etmeyi severler ve çekimler arasında ekrana bakmalarına izin vermezler. Örneğin, yalnızca bitirip eve gittiğinizde bakacağınız 24 veya 36 çekime izin vermeyi deneyebilirsiniz.

Konunuzu veya Desteklerinizi Sınırlayın

Kendimizi hangi kiti kullandığımızla sınırlamanın yanı sıra, kendimizi tek bir konu ile sınırlandırmayı veya aynı donanım(lar)ı kullanarak bir dizi görüntü oluşturmayı da deneyebiliriz.

Birkaç ay önce , arka planları oluşturmak için sadece kağıt kullanarak bunu denedim. Başlangıçta sadece birkaç sayfa beyaz kağıt ve biraz dokulu beyaz kartla başladım. Konu olarak birkaç saat ve bazı şeyleri yerinde tutmak için biraz maskeleme bandı kullandım. Bu basit başlangıç ​​noktasından, bazı şık minimalist kompozisyonlar yaratabildim (bunlardan bazıları daha sonra ödüllü resimler haline geldi!).

Award winning monochrome Sekonda watch

Normalde yapmayacağımız bir şeyi yapmak, yaratıcılığımızı kırmanın iyi bir yolu olabilir. Kendimize içinde faaliyet göstereceğimiz katı bir çerçeve vermek mantıksız görünebilir, ancak bazı durumlarda gerçek faydalar sağlayabilir.

Örneğin, tek bir konuyu tutarsak ve onu fotoğraflamak için sürekli yeni yollar bulmamız gerekirse, o zaman daha önce kullanmadığımız bir aydınlatma düzeneği veya yeni bir stil oluşturma yöntemi keşfedebiliriz. Bu, yalnızca portföylerimiz için yeni görüntüler değil, aynı zamanda müşterilere yeni görünümler de sunabilir. Eğer bunu geçim için yapmıyorsak, o zaman fotoğrafın yeniden keşfedilen zevkine ve muhtemelen paylaşılacak yeni bir şeye ve hatta belki de yarışmalara girmeye yol açabilir.

Yargılamayı Askıya Al

Sıklıkla fikirleri öldürmemizin bir yolu, kendimizi “mantıklı” görünen şeylerle sınırlamaktır. Ne kadar sıklıkla bir düşünceniz oldu ve hemen ardından “ama bu çok saçma” veya “kimse bunu görmek istemez” veya “ne anlamı var” dediniz?

Çocuklar henüz tüm “kuralları” öğrenmedikleri için yaratıcılıklarında daha özgür olma eğilimindedirler. Yavaş yavaş kültürümüzden, arkadaşlarımızdan, ailemizden ve fotoğraf endüstrisinden neyin “iyi” ve neyin “başarılı” olduğu değerlendirildiğini öğreniyoruz. Dolaylı olarak, normlara uymayan hiçbir şeyin peşinden gitmeye değmeyeceğini öğreniyoruz. Ancak yenilik önemlidir ve hepimizin büyümesine ve sanatın neye benzeyebileceğine dair ufkumuzu genişletmesine izin verebilir.

007 Aftershave with Car

İçsel muhakeme sesimiz, yeterince mantıklı veya makul olmadığı için bir düşünce hattını takip etmememizi sık sık söyler. Zaman zaman o sesi susturmayı öğrenebilirsek, o zaman yabancı fikirlerimizin bizi yeni yerlere götürmesine izin verebiliriz. Bir fikri reddetmek için meşru nedenler olabilir (örneğin, kaynaklara sahip değiliz). Ancak, başlamak için yargılamayı askıya almayı deneyin ve hayal gücünüz sizi nereye götürürse götürsün, kendinizi akışa bırakmanıza izin verin.

Bunları köklerinden kesmek yerine, neyi kullanıp kullanmayacağınıza karar vermeden önce büyümelerine ve çiçek açmalarına izin verin. Görünüşte gülünç olanlardan yeni iş için altın külçe ilham bulabiliriz. Onları biraz hafifletmemiz gerekebilir. Bir şeyi yapmanın başka yollarını bulmak için yanal düşünmeyi kullanmamız gerekebilir (örneğin, gerçek bir araba yerine bir oyuncak araba çalışır mı?). Ancak görünüşte saçma olan başlangıçlardan sıklıkla faydalanabiliriz.

Sadece “iyi” olanları değil, aklınıza gelen tüm fikirleri yazın. Yargılamayı sonraya bırakın ve zihninizin dolaşmasına izin verin.

007 Aftershave Casino Scene

Bir Yaratıcı Engeli Ezmek için İşbirliği Yapın

Yaratıcı bir engelle karşılaştığınızda, diğer insanlarla çalışmak ilerleme kaydetmenin iyi bir yolu olabilir. Sorunu çiğneyen daha fazla beyin, ileriye doğru bir yol bulmayı kolaylaştırabilir. Her birimizin kör noktaları ve güçlü yanlarımız var. Dolayısıyla ekip çalışması, masaya yeni girdiler getirmenin ve bir projeye olan tutkumuzu yeniden ateşlemenin harika bir yolu olabilir.

Projelerde diğer yaratıcı kişilerle çalışmayı çok sevdim. Birlikte, tek başımıza yapabileceğimizden çok daha fazlasını buluyoruz. Aktörler ve dekor yapımcıları, ileriye dönük bir yolu ayırt etmeye yardımcı olmak için olası alternatifleri doğaçlama yapmakta gerçekten iyi olabilirler.

Ghost Writer

Bir çekim için bir grup oluşturamasanız bile sorununuzu güvendiğiniz diğer kişilerle paylaşabilirsiniz. Bir başkası, işlerin yeniden yürümesini sağlayan yeni bir bakış açısına sahip olabilir. Senin olduğun düşünce kalıplarının tekdüzeliğine kapılmadılar. Sizden ne yapmaya çalıştığınızı ve neden işe yaramadığını düşündüğünüzü açıklamanızı isteyin. Bu soruları cevaplamaya çalışırken, kendinizi şimdiden olaylara farklı bir şekilde bakarken bulabilirsiniz.

Çözülmesi Gereken Bir Sorun Belirleyin

Mucitler, karşılaştıkları bir sorun nedeniyle fikirlerini ortaya koyma eğilimindedir. Bir şeyle başa çıkmanın yeni bir yolunu bulmaları gerekiyor ve yaratıcı düşünce bunun anahtarı. Fikirlere takılıp kalırsak, o zaman bir soruna çözüm bulmayı deneyebiliriz. Doğal olarak, sorun olarak yaratıcı bloğun kendisine odaklanırsak, o zaman büyük olasılıkla bir daire içinde dönüp dururuz! Bununla birlikte, farklı bir sorun veya üstesinden gelmek için bir tür zorluk bulabilirsek, o zaman bu bizim yeni ilgi merkezimiz olabilir.

Sınırlı bir bütçeye ve kaynaklarla ilgili bir soruna sahip olmak iyi bir şey olabilir. Kısıtlamalarımız, yalnızca bir çözüm satın almaya başvurmadan alternatifler bulmamıza ve sorunları çözmemize yardımcı olabilir. Örneğin, kendi aydınlatma değiştiricinizi yapabilir misiniz? İster snoot ister difüzör olsun, standart çözümlerin dışında hedefinize ulaşmanızı sağlayacak bir şey bulabilir misiniz?

Belki pahalı bir yer kiralamak yerine CGI kullanarak bir sahne oluşturmanın bir yolunu bulursunuz. Belki internet eğitimlerine başvurmadan hareket bulanıklığı ile keskin bir konuyu nasıl birleştireceğinizi çözersiniz. Kendi çözümünüzü bulmak ödüllendirici ve heyecan verici olabilir.

Wolverine

Hedeflerinize Odaklanın

Yeni bir kişisel proje ararken, mevcut hedeflerimi düşünme eğilimindeyim. Bunlar işletme veya belki de rekabet başarısı vb. için hedefler olabilir. Bu şekilde, yalnızca küçük bir adım daha yaklaşmış olsam bile, beni hedefime yaklaştıracak bir şey bulabilirim.

Örneğin, en iyi restoran için yemek fotoğrafı çekmek istediğinizi ancak yemek fotoğrafçılığına yeni başladığınızı varsayalım. Becerilerinizi geliştirebilecek ve sizi hedefinize yaklaştırabilecek bir görüntü oluşturmayı seçebilirsiniz. Yiyeceklere odaklanın – belki de iyi görünmesi için profesyonelce üretilmiş bir şey alın. Olmak istediğiniz yere giden yolu aşağı iterek yaratıcılığınızın engelini kaldırın. Hedeflerin yaklaştığını görmek çok motive edici olabilir.

Başlamak

Harekete geçmek için kendinizi zorlamanız doğru yaklaşım olabilir. Bu seni geri dönüşü olmayan bir noktaya sürüklüyorsa, kendini bilmelisin! Bazı durumlarda, işleri daha da kötüleştirebilir. Ancak çoğu zaman sadece bir şeyler yapmak yardımcı olabilir. O boş kağıttan devam etmek ve devam etmek en zor kısım olabilir.

Gerçekten hareket ettiğinizde, bazı şeyleri değiştirmek ve yaratıcı olmaya başlamak daha kolay olabilir. İlk ataletten kendinizi zorlamak, yapmanız gereken tek şey olabilir. Bir arabayı iterek çalıştırmaya benzer bir şey olabilir – anahtarı çevirdiğinizde hiçbir şey olmuyormuş gibi görünebilir, ancak biraz çabayla, biraz itişle motorun çalışmaya başladığını görürsünüz.

Spoon Splash

Eğlenceli bir şey yap

Normalde yapmaya zaman bulamayacağınız bir şey yapın. Kişisel projeler, müşterilerinizin yapmanız için size ödeme yapmayacağı şeyleri denemek için bir fırsat olabilir. Hiç harika göründüğünü düşündüğünüz bir fotoğrafçılık türü veya tekniği gördünüz mü? Bir şans ver! Özellikle fotoğrafçılık hobinizse, her şeyi eğlenceli kılmak istersiniz. Yaratıcı bir engel sizi hayal kırıklığına uğratıyorsa, eğlenceyi geri getirmenin bir yolunu bulun.

Kapanış Düşünceleri

Burada belirtilen çeşitli araçlara ve fikirlere ek olarak, yapay zekanın araştırma ve fikir üretme için sunabileceği olasılıkları da keşfetmek isteyebilirsiniz . Biliyorum, yapay zeka tartışmalı ve fotoğrafçılar onun sektörümüz üzerindeki etkilerinden endişe ediyor. Ama diğerleri arasında basit bir araç, sisten kurtulmanıza yardımcı olacak bir tür katalizör olabilirse, o zaman neden olmasın?

Yaratıcı bloklar, her türden sanatçı için üzücü olabilir. Kendimizi neden rahatsız ettiğimizi, devam edip etmememiz gerektiğini vb. Hemen bir çıkış yolu bulamayabilirim ama en azından tehlikeli bir olumsuzluk sarmalında kaybolmamama yardımcı olabilir.

Umarım burada paylaşılan düşünceler, rutininizden çıkmanıza yardımcı olabilir. Sadece hafif bir dürtme olsalar bile, tekrar başlamanız için yeterliyse, o zaman önemli olan budur.


Yazar hakkında: Joe Lenton FSICIP MA ASWPP ASINWP ADPS, nitelikli bir uluslararası fotoğraf jürisidir ve The Society of Photographers’da akıl hocasıdır. Ürün ve mimari fotoğrafçılığı konusunda uzmanlaşmış serbest reklam fotoğrafçısıdır. İngiltere, Norfolk’ta yaşayan Joe, eşi ve iki kedisi Ozzy ve Sharon ile birlikte yaşıyor.


Resim kredileri: Tüm resimler © Joe Lenton. Her hakkı saklıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.