Kütüphane

Bir Fotoğraf Bir Mülteci Baba ve Oğulunun Hayatını Nasıl Değiştirdi?

Fotoğrafçı Mehmet Aslan , Nisan 2021’de bir Türk mülteci kampında uzuvları kesilmiş bir mülteci baba ve oğlunun fotoğrafını çekti. Güçlü çekimi yürekleri sızlattı, prestijli bir uluslararası fotoğraf yarışmasını kazandı, internette viral oldu ve deneklerin hayatlarını tamamen değiştirdi.

Aslan’ın duygu yüklü fotoğrafında baba Munzir El Nezzel, kol ve bacakları olmadan dünyaya gelen beş yaşındaki oğlu Mustafa ile oynarken koltuk değneklerinde sağ bacağı eksik olarak görülüyor. Hem baba hem de oğul, 2021’de ara sıra çatışmalarla on yıl kutlayan ve hala sonu görünmeyen Suriye’deki iç savaşın kurbanları – belki şimdi Ukrayna’daki daha büyük savaşla daha da unutulmuş durumda.

Baba ve oğul ikilisinin Türkiye-Suriye sınırına yakın güçlü görüntüsü , 2021 Siena Uluslararası Fotoğraf Ödülleri’nde Yılın Fotoğrafı ödülünü kazanmasıyla dünya çapında ilgi gördü . Hayatın Zorluğu başlıklı fotoğraf önce İtalya’da basının ilgisini çekti ve ardından her yerde viral oldu.

Suriye’nin İdlib kentinde iki ve dört yaşlarında iki kız olmak üzere üç küçük çocuk babası El Nezzel, bir çarşıda alışveriş yaparken bombanın düşmesi sonucu sağ bacağını kaybetti. Eşi Zeinab, Suriye iç savaşı sırasında sarin sinir gazına maruz kaldı. Daha sonra ilacı, oğlunun doğduğunda uzuvlarından hiçbirini kaybetmesine neden olan nadir bir durum geliştirmesine neden oldu.

Ödüllü Fotoğrafın Arkasındaki Hikaye

Aslan, “Fotoğrafı çekmeden önce ailemle vakit geçirdim” diyor. “Birlikte yemek yedik ve bol bol sohbet ettik. Hayat hikayelerini dinlerken aklımda fotoğraf olabilecek veriler topladım.

“Mustafa uzuvları olmamasına rağmen sürekli gülümseyen hayat dolu bir çocuk. Onun pozitif enerjisini de hissedebilirsiniz. Baba Munzir, yaşadığı kötü olaylar nedeniyle çok karamsar. Ama hayatta kalma umudu hala yüksek.

“Çekimlere başlarken güldüğümüz yerler oldu ama çekimler sırasında duygusal olarak yıprandığım anlar da oldu. Fotoğraftaki amaçlarımdan biri savaşın ne kadar kötü olduğunu göstermekti.”

Mülteci Baba ve Oğulunun Hayatını Nasıl Değiştirdi?
© Mehmet Aslan

Mesleği veteriner olan Türk fotoğrafçı, fotoğrafı 1 Nisan 2021’de Nikon D850 ve Nikon AF-S 24-70mm f/2.8E ED VR ile çekti.

2006’dan beri boş zamanlarında fotoğraf çeken veterinerin aklına ilk gelen düşünce “Umarım Mustafa’yı iyileştirebiliriz” oldu.

Siena Uluslararası Fotoğraf Ödülleri

Ödüllü bir resim galerisine sahip yetenekli fotoğrafçı, bu hareketli fotoğrafı Siena Uluslararası Fotoğraf Ödülleri’ne girmeye karar verdi. Fotoğraf, SIPA 2021’de Yılın Fotoğrafı ödülünü ve 1.500 Euro (~1.640 $) nakit ödülünü kazandı.

mehmet aslan 800x691 1

Fotoğrafçı Aslan, Xposure 2022 Uluslararası Fotoğraf Festivali, Sharjah, Birleşik Arap Emirlikleri’nde
fotoğraf harikaları James Nachtwey (solda) ve Steve McCurry (sağda) ile bir selfie çekiyor.

“Fotoğraf önce jüri üyelerimizi sonra da hepimizi derinden etkiledi. Siena Uluslararası Fotoğraf Ödülleri’nin (SIPA) kurucusu ve sanat yönetmeni Luca Venturi, verdiği demeçte, güçlü bir güce sahip bir görüntü olduğu hemen belli oldu. “Jüri üyeleri oylama oturumunu bitirdiğinde fotoğrafı gördüm ve SIPA 2021’in genel kazanan görüntüsü olarak seçtim.

“Kampanyayı başlattık çünkü dünyanın her yerinden yardım teklifleri alıyoruz. İnsanlar yardım etmek istedi ve bize nasıl olduğunu sordu. Bu nedenle, bağış toplamayı açmaya karar verdik. ”

Ödüllü bir amatör fotoğrafçı ve meslek olarak bir mühendis olan Venturi, ‘Bir Fotoğraf Fark Yaratır mı?’ kampanyasını başlattı. GoFundMe‘de kişiye özel protezler için para toplamak ve aileye maddi destek sağlamak için . Ayrıca İtalya’ya vize alabilmeleri için kar amacı gütmeyen fotoğraf festivali aracılığıyla aileye sponsor oldu.

Kampanya şimdiye kadar 400.000 € (~ 437.000 $) hedeften 175.800 € (~ 192.000 $) topladı. Ayrıca Mustafa’nın büyümesinin ardından protezi ve tedavisi için daha fazla paraya ihtiyaç duyulacaktır.

Ailenin Hayatı Değişti

Aslan, El Nezzel ve oğlunun tedavisini, protez takılmasını, iyileşmesini ve rehabilitasyonunu fotoğraflamak için yakında İtalya’yı ziyaret edecek.

Ailenin iyi durumda olduğu ve genel tıbbi kontroller ve tedavi için şimdilik Siena’da kaldıkları için yavaş yavaş İtalya’daki yeni ortamlarına alıştıkları bildiriliyor. Protez tedavisi , Vigorso di Budrio, Bologna’da (Floransa’nın yaklaşık 90 mil kuzeyinde) halka açık, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Centro Protesi Inail‘e (Inail Protez Merkezi) taşındıklarında birkaç hafta içinde başlayacak .

Bir Katolik yardım kuruluşu şu anda Suriyeli göçmenlere Siena’nın eteklerinde (Floransa’nın yaklaşık 50 mil güneyinde) bir konut sağlıyor ve bir yıl boyunca mali bakımlarını karşılıyor.

Venturi, “Aileyi düzenli olarak ziyaret ediyorum ve Munzir katkılarından dolayı herkese çok minnettar” diyor. “Elbette fotoğraf bize çok fazla görünürlük sağladı, ancak asıl ilgi Mustafa, onun sağlığı ve ailesi.”

Şu anda altı yaşındaki Mustafa mümkün olan en iyi tıbbi bakımı ve daha da önemlisi protezle rehabilitasyonunu kısa sürede alıyor.

MEH7744 800x722 1
© Mehmet Aslan

Bay Teti [Centro Protesi Inail’in direktörü] New York Times‘a “Çocukken, onun yanında zamanı var” diyor . “Araştırma muhtemelen onun [oğlu Mustafa’nın] araba kullanmasına ve büyüdüğünde kendi başına çalışmasına izin verecek.”

Fotoğrafçı Mehmet Aslan ve fotoğraf festivali yönetmeni Luca Venturi, yalnızca zor durumdaki bir aileye yardım etmekle kalmayıp, aynı zamanda özellikle tıbbi yardımın halkının çoğunluğu için bir lüks olduğu ülkelerde tüm savaş kurbanlarının içinde bulunduğu kötü duruma ışık tutmaya da büyük katkıda bulundular.


Mehmet Aslan’ın görsellerinin daha fazlasını kendi web sitesinde ve Instagram‘da bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.