Makaleler

Sokak Fotoğraflarında İnsanlığı Yakalamak İçin İpuçları

Sokak fotoğrafçılığının “babası” Henri Cartier-Bresson, fotoğrafçının görevinin, bir daha asla tekrarlanmayacak o eşsiz anı sabırla ve bilinçli bir şekilde elinde fotoğraf makinesiyle beklemek olduğuna inanıyordu. Bu sefer fotoğrafçının “Karar Anı” olarak tanımladı.

Sokak Fotoğraflarında İnsanlığı Yakalamak İçin İpuçları

Ne zaman bir fotoğrafçı seyahat etse, Eyfel Kulesi veya Aziz Petrus’un fotoğrafını çekmek kesinlikle bir zorunluluktur. Bununla birlikte, gerçek neşe, evrensel insanlığımızın küçük bir dilimini betimleyen bir şey yaparken bir Parisli veya Romalıyı yakalamaktır.

decisive moment street photo by charles levie 33 800x556 1

Sorun, günün tadını çıkarırken rahatsızlığa neden olmadan bu başarıya nasıl ulaşılacağıdır. Bir günlük çekim için fotoğraf arkadaşlarınızla dışarı çıkmak eğlencelidir. Ancak, seçtiğiniz konuma vardığınızda ayrılın! Sokak fotoğrafçılığı bir takım sporu değildir.

İnsan yalnızken görünmez kalmak yeterince zordur. İki dev DSLR’ye sahip bir arkadaşla sokakta yürürken bunu başarmak imkansız. Ne zaman bir arkadaşımla çekime gitsem, bulunduğumuz yere vardığımızda buluşacağımız yer ve zaman konusunda anlaşıyoruz ve sonra ayrılıyoruz.

decisive moment street photo by charles levie 27 800x640 1
decisive moment street photo by charles levie 18 800x683 1

Elinde kamerayla sokaklarda dolaşırken, her zaman ilginç bir şey arayışında olmak gerekir. Olası bir sahne keşfedildiğinde, bakma! Gözlerini başka yöne çevirmek. Bir şeyin fotoğrafını farklı bir açıdan çekiyormuş gibi yapın. Bunu yaparken, diyaframınızı gerekli f-durağına ayarlayın ve ayrıca odak noktanızı istediğiniz çekim için ihtiyaç duyacağınız yere ayarlayın. Şimdi tek gereken konuya sessizce dönmek ve “sessiz modda” birkaç fotoğraf çekmek.

decisive moment street photo by charles levie 13 597x800 1

Seyahatleriniz sırasında bazen sezgilerinize güvenmeniz yeterlidir. Gelecek vaat eden bir karakter veya insan grubuyla karşılaşabilirsiniz, ancak o anda gerçek ilgi çekici hiçbir şey olmuyor. Mütevazı bir mesafede dolaşmaktan ve neyin geliştiğini görmekten çekinmeyin. Çoğu zaman içgüdüleriniz işe yarayacak ve benzersiz bir şeyle ödüllendirileceksiniz.

Sokak Fotograflarinda Insanligi Yakalamak Icin Ipuclari

Çocuklar söz konusu olduğunda, fotoğrafçının daha dikkatli olması gerektiği açıktır. Panayır gibi şenlikli bir ortamda, ebeveynler genellikle çok daha rahattır.

İlginç bir çocuğun ebeveynini görebiliyorsanız, ebeveyne gülümseyerek yaklaşın ve olayı belgelemeye çalışan ciddi bir fotoğrafçı olduğunuzu açıklayın. Dürüst olun ve onlara çocuğun fotoğrafını çekmeyi çok istediğinizi söyleyin. Başarılı olursa, genellikle onlara bir fotoğraf göndermeye gönüllü olurum. Genellikle ihtiyaç duyulan tek şey budur.

decisive moment street photo by charles levie 32 800x641 1

Sokaktaki ortalama durumda, daha fazla dikkat gereklidir. Sokak kalabalıksa ve konuya orta derecede bir mesafedeyseniz, dairesel hareketlerle fotoğraf çekmeye başlayın ve açı doğru olduğunda istediğiniz görüntüyü yakalayın. Daha sonra dairesel atışınıza devam edin. Biri bir şey söylerse gülümseyin ve şehirdeki hayatı belgeleyen ciddi bir fotoğrafçı olduğunuzu açıklayın.

decisive moment street photo by charles levie 6 800x609 1

Çocuklu ebeveynleri çekmek çok daha kolay. Sadece gülümseyerek yaklaşın ve onlara kamerayı gösterin – genellikle başını sallarsınız. Sorulursa, sadece bir hikaye hazırlayın. Yerel kamera kulübünden ciddi bir fotoğrafçısınız ve şehirdeki hayatı belgeliyorsunuz. Daha sonra tekrar ebeveyne yaklaşın, onlara teşekkür edin ve onlara bir fotoğraf göndermeyi teklif edin.

decisive moment street photo by charles levie 15 800x355 1
decisive moment street photo by charles levie 23 800x640 1
decisive moment street photo by charles levie 9 800x766 1

Yürüyüşleriniz sırasında alışılmadık, farklı ve tuhaf olanı arayın. Sokağın en keyifli görüntülerinden bazıları biraz komik, tuhaf veya ironik.

decisive moment street photo by charles levie 26 800x640 1
decisive moment street photo by charles levie 8 628x800 1
decisive moment street photo by charles levie 16 800x642 1

Aşk her zaman ilginç bir konudur. Bir fotoğrafçının bakış açısından, bu, samimi bir görüntü çekmeyi çok daha kolay hale getirir. Çiftler genellikle birbirleriyle o kadar iç içedirler ki sizi veya kameranızı fark etmezler.

decisive moment street photo by charles levie 34 800x640 1
decisive moment street photo by charles levie 21 800x639 1

Bazen bir fotoğrafı oluşturan sadece renk veya renk kombinasyonlarıdır. Genelde monokrom işlemeyi seçiyorum, ancak bazen tamamen renkle ilgili.

decisive moment street photo by charles levie 17 595x800 1
decisive moment street photo by charles levie 19 800x624 1

Yansımalar bir meydan okumadır. Odaklanmak biraz zor, ama bazen buna değer.

decisive moment street photo by charles levie 4 800x590 1
decisive moment street photo by charles levie 5 800x640 1

Aramanıza karışırken sadece sokağa bakmayın. Geçen binalara, açık kapılara ve restoranlara bakın. Bazen en iyisi dışarıda değildir!

decisive moment street photo by charles levie 2 800x534 1

Ve bazen gerçekten tuhaf olanla ödüllendirilirsin.

decisive moment street photo by charles levie 25 800x534 1
decisive moment street photo by charles levie 3 800x640 1

Fotoğrafçıların fotoğraf makinelerinden keyif almalarının birçok yolu vardır. Birçoğu manzaranın tadını çıkarırken, diğerleri vahşi yaşamı arar ve yine de diğerleri bir portrenin samimiyetini arar. Benim için zorluk, mütevazı bir şekilde Henri Cartier-Bresson’un ayak izlerini takip etmeye çalışmak ve bir şekilde insanların sadece insan olmasının bazı yönlerini yakalamaya çalışmaktır. Henri filmi kullandı ve biz bugün birler ve sıfırları kullanıyoruz, ancak amaç aynı – gelecek nesillerin geçmişlerini öğrenmeleri için bir portföy oluşturmak.

decisive moment street photo by charles levie 35 800x595 1
decisive moment street photo by charles levie 31 597x800 1

Son olarak, bir sokak fotoğrafçısının bilinmeyen düşmanı, tereddütlü veya fazla temkinli davranmaktır. Kararsız olmamaya çalışın. Ne vahşi bir aslan tarafından yenilmekten korkan bir vahşi yaşam fotoğrafçısı ne de 230 kiloluk bir koşucu tarafından ezilmek üzere olan bir spor fotoğrafçısı değilsiniz.

Alfred Eisenstaedt’in sözleriyle: “Elimde bir kamera olduğunda, korku bilmiyorum.”


Yazar hakkında : Charles Levie, West Friendship, Maryland’de yaşayan bir fotoğrafçı ve matematik eğitimcisidir. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Levie’nin çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde, Facebook’ta , Flickr’da ve Instagram’da bulabilirsiniz . Bu yazı burada da yayınlandı .

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu