Kütüphane

İnsanların Bir DSLR’nin Gerçekte Ne Olduğu Hakkında Hiçbir Fikri Yok

DSLR’nin altın çağını geride bırakmış olsak da, yakın zamanda kısaltmadan vazgeçecek gibi görünmüyoruz. New York Post tarafından yeni yayınlanan bir alışveriş rehberi de bunu doğruluyor: “En İyi DSLR’ler” için yaptığı seçimlerin neredeyse yarısı aslında aynasız fotoğraf makineleri.

Esprili Bir Şekilde Yanlış Bilgilendirilmiş Satın Alma Rehberi

Bağımsız kameralar, akıllı telefon kamerasının yükselişi sayesinde giderek daha niş bir hobinin parçası haline geldi ve bugünlerde ortalama bir insan, kendilerini neyin içine soktuğunu bilmiyor olabilir.

Yeni Başlayanlar ve Profesyoneller için Amazon’dan Satın Alabilecekleri En İyi 8 DSLR Fotoğraf Makinesi ” başlıklı bu kılavuzda çok fazla yanlış var (bu , NY Post muhtemelen sadece o tatlı, tatlı arama motoru trafiğini denemek ve kazımak için bir araya getirdi).

Örneğin, Nikon D850 DSLR fotoğraf makinesi başlık resminde gösteriliyor ve listede bir fotoğrafı varken, aslında tavsiye edilmiyor. Hayır, NY Post D7500’ün bir fotoğrafını çekmeyi amaçlıyordu.

DSLR'nin Gerçekte Ne Olduğu Hakkında Hiçbir Fikri Yok
En iyi 8 “DSLR” kamera için New York Post makalesinin ekran görüntüsü .

NYC merkezli gazete tarafından seçilen “en iyi DSLR fotoğraf makineleri” Canon Rebel T7, Canon M50 Mark II, Canon EOS 90D, Nikon D7500, Nikon D3500, Sony Alpha a7, Pentax K-70 ve Olympus OM-D E-. M1 İşareti III. T7, 90D, D7500, D3500 ve K-70 gerçekten DSLR fotoğraf makineleri iken, M50, a7 ve E-M1 III aynasız fotoğraf makineleridir.

Olympus OM-D E-M1 Mark III aynasız fotoğraf makinesini tanımlamak için “Tanrılar bir DSLR fotoğraf makinesi kullansaydı, bu da bu olabilirdi” ve “Bu Sony fotoğraf makinesi gerçekten de alfa köpeği” gibi cümlelere de kıkırdadım. iki nesil eski Sony Alpha 7 II’yi tanımlayın.

if gods used a dslr camera
Görünüşe göre “Tanrılar” da DSLR ve aynasız fotoğraf makineleri arasındaki farkı bilmiyor.

Bu listede önerilen kameralara bakıp bu işe yaramaz açıklamaları ve yanlış tanımlamaları görmezden gelsek bile, bu, yeni başlayanlar için uygun olabilecek, ancak muhtemelen bir profesyonel için en iyi seçim olmayan eski kameraların bir karışımıdır (bu listedeki iki grup hizmet iddiaları).

DSLR’lerin Ne Olduğuyla İlgili Yaygın Karışıklık

Ancak bu hikayenin işaret ettiği asıl mesele, ortalama bir insanın bir DSLR’nin ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığı ve onları kim suçlayabilir? En az 15 yıldır, “DSLR” terimi, değiştirilebilir lensli kameralara (sabit lensli veya kompakt kameralara karşı) atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Hobiler ve fotoğrafçılar aradaki farkı uzun süredir anlamış olsa da, ortalama bir kişi genellikle akıllı telefonu olmayan her şeyi DSLR olarak adlandırıyor.

Pentax dışında herkesin yeni DSLR’ler yapmaktan vazgeçtiği günümüzde bile, “En İyi DSLR Fotoğraf Makinesi”, “En İyi Aynasız Fotoğraf Makinesi” olarak tam arama hacmine (bir terim için bir aydaki arama sayısı) sahiptir.

NY Post bu tuzağa düştü. Şirket, bir DSLR’nin ne olduğunu yanlış bir şekilde açıklayacak kadar ileri gidiyor:

Shutterbugs ve amatör fotoğrafçılar, bir DSLR kamera kullanmaktan yararlanabilir. Kısaltma, kullanıcının lensleri fotoğrafçılık ihtiyaçlarına göre değiştirmesine izin veren bir tür dijital kamera olan dijital tek lensli refleks anlamına gelir.

incorrect definition of dslr

NY Post’un bir DSLR’nin ne olduğuna dair yanlış tanımı.

Kredisine göre, şirket aslında doğru cevaba daha da iniyor:

Ayrıca, aynasız bir kameradan farklı olarak, o mükemmel çekimi elde etmenize yardımcı olmak için görüntüyü vizörde size geri yansıtan bir ayna özelliğine sahiptir.

Doğru. DSLR kameralar, gelen ışığı vizöre yansıtmak için bir ayna kullanır ve fotoğrafçıya çerçeveledikleri dünyanın gerçek hayattaki optik görüntüsünü verir. Deklanşöre basıldığında ayna yoldan çıkar ve ışık aynanın arkasındaki görüntü sensörüne çarpar. Aynasız bir kamerada ayna yoktur (bu nedenle adı) ve gelen ışık her zaman görüntü sensörüne çarpar. Vizör optik yerine elektroniktir ve fotoğrafçıya dijital bir ekran aracılığıyla dünyayı görme olanağı verir.

Ne yazık ki, NY Post’un düzeltilmiş tanımı, yayını bu tanımı tamamen görmezden gelmekten ve listesinin neredeyse yarısı için aynasız kameralar önermekten kurtarmıyor.

Sarsılması Zor Olabilecek Bir Kısaltma

Anekdot olarak, bu sorunu anlıyorum. Bana kamera tavsiyesi isteyen arkadaşlar ve tanıdıklar genellikle iPhone’larından daha iyi bir şey istediklerini söylüyorlar ve bana bir DSLR tavsiye edip edemeyeceğimi soruyorlar. On yıldan fazla bir süredir fotoğrafçılık dünyasına derinden bağlı biri olarak, bunu duyduğumda hemen sineceğim çünkü aradıkları şeyin mutlaka bir DSLR olmadığını biliyorum, ama ne zaman denesem ve farkı açıklamaya çalışsam, gözlerinin parladığını görebilirler.

Beni dinlemiyorlar, umursamıyorlar, sadece hangi kamerayı alacaklarını söylememi istiyorlar. Bu yüzden iç çekip başımı sallayacağım, mağlup olacağım ve onlara tavsiyemi vereceğim.

Aynasız kameraların DSLR olmaması önemli mi? Hayır gerçek değil. Sadece gündelik hayatın “iyi fotoğraflarını” isteyen sıradan tüketiciler için değil. Hepimizin bildiği ve diğerlerini bilgilendirmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağımız şeylerden biri, ancak bu kaybedilen bir savaş. DSLR’yi söylemek aynasız olmaktan daha kolaydır ve aynalı olsun ya da olmasın, üst düzey kameralarla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı görünen bir terimdir. Vazgeçiyorum ve kaderimize boyun eğiyorum: Bu kısaltmayı asla geride bırakamayabiliriz.

Evet, devam edin ve bir Sony Alpha 7 II DSLR alın. :)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu