Kütüphane

Bir Fotoğrafı Sinematik Yapan Nedir?

Eminim son yıllarda hepimiz fotoğrafçılar sinematik kelimesini o kadar çok duyduk ki sonunda tüm anlamını yitirmiş olabilir. Arkası ezilmiş ve camgöbeği-turuncu renk dereceli her fotoğraf “sinematik mi?” Hayır derdim. Bu yüzden bugün, bir görüntünün sinematik olmasını sağlayan faktörlerin neler olduğunu ve bir çekimin sinematik havasını neyin yaratabileceğini veya bozabileceğini keşfetmeye çalışacağım.

Her şey , Jason’ın Fujifilm TX-1 adlı panoramik bir kamerayı kullandığı YouTube’da Grainydays‘den bir video izlerken başladı . 65’e 25 en boy oranına sahip bir görüntü elde etmek için iki çekimi aynı anda film üzerinde pozlayarak panoramik görüntüler oluşturan eski bir kameradır.

Tüm konsept ilgimi çekti, ancak eski bir fotoğraf makinesine harcayacak yaklaşık 6.000 dolarım olmadığı ve film çekmediğim için kendin yap yoluna gittim ve bilgisayarımın LCD’sine iki şerit bant yapıştırdım. kamera ve bir test için çıkardı.

İlk başta, çok garip ve kısıtlayıcı hissettim. Beynim biraz zorlanıyordu ama geniş en-boy oranı bana ilham verdi. Filmlerde gördüklerime benziyordu ve her kareye konularımla daha fazla bağlam eklemek zorunda kaldım. Eve geldikten sonra, tüm bu fotoğrafları 65’e 25’e kırptım ve bazı fotoğraflar beni şaşırttı.

Bir Fotoğrafı Sinematik Yapan Nedir?

Çok farklılardı ve her zamanki son işleme yöntemim onlarda o kadar iyi çalışmıyordu, bu yüzden daha film benzeri bir renk derecesine gitmeyi seçtim ve her çekimin rengini ve ruh halini seçmeye daha fazla niyet ettim.

Bu da şu soruyu sordu: Bir fotoğrafı sinematik yapan nedir?

En Boy Oranı

Benim için sinematik görünüm arayışının başladığı yer burası ve 16:9, 2.35:1 ve hatta 64:25 gibi geniş bir en-boy oranının izleyiciye daha sinema benzeri bir deneyim sunacağına şüphe yok. Biz fotoğrafçıların en-boy oranlarıyla yeterince denemediğimize ve bazılarının konu bir hikaye anlatmak olduğunda diğerlerinden çok daha yararlı olduğuna ve biz insanların bunları sinema gibi daha önce gördüğümüz şeylerle ilişkilendirmeye meyilli olduğumuza kuvvetle inanıyorum. geniş en-boy oranları için, daha kareye yakın 4:5 görünümlü orta format film vb.

Öte yandan, sosyal medyada panoramik çekimler göstermekte zorlanacaksınız. İnsanlar telefonlarında giderek daha fazla içerik tüketiyor ve sadece daha fazla ekran alanı kapladıkları için portre resimlerinin daha iyi sonuç verdiği bilinen bir gerçek. Geniş çekimler büyük ekranda harika görünebilir ancak telefonda küçültüldüğünde korkunçtur.

Bir Fotografi Sinematik Yapan Nedir 002

Poz

Işık her zaman en önemli şeydir, onsuz fotoğraf çekemeyiz. Son birkaç yılda, sinema dünyası farklı bir yöne giderken, çekimde mümkün olduğunca fazla ayrıntıya sahip olmak için tüm gölgeleri aydınlatma eğilimini fark ettim.

Pek çok film, derin gölgelerle daha koyu, daha karamsar bir görünüme doğru gidiyor ve bu kasıtlı! Benim durumumda, bu çekimlerin her köşesinde ayrıntılar varsa, çok fazla bilgi olduğunu ve izleyicinin kafasını karıştırmanın kolay olduğunu buldum. Optik vizör yerine LiveView kullandığım için pozumu gerçek zamanlı olarak görebiliyordum ve çoğu zaman -0.7 ila -1.3EV civarında çekim yapıyordum. Gölgeler çok önemli bir rol oynamaktadır. Gözleriniz karanlıkta görmüyor, öyleyse neden bu tür dinamik aralığa sahip görüntüler üretelim?

Bir Fotografi Sinematik Yapan Nedir 003

Renk

Bir görüntü için seçtiğiniz renk paleti, ister post prodüksiyon sırasında isterse çekim sırasında olsun, sahnenin tüm havasını etkileyecektir. Bazı renkleri duygu ve duygularla ilişkilendiririz. Örneğin, her şeyin mavi olduğu bir sahne, gölgeye bağlı olarak soğuk, yalnız veya sakin hissettirebilir ve kırmızının baskın renk olduğu bir sahne, izleyiciye pembe bir şeyin önerebileceği şekilde güç/öfke hissi verebilir. konu tatlı.

Burada da fotoğraf ve sinematografide farklı trendleri görebiliyoruz. Bazı fotoğrafçılar camgöbeği-turuncu bir ön ayara gitmek ve buna bir gün demek için cazip gelse de, daha sinematik bir yaklaşım, çekiminizle yaratmaya çalıştığınız havayı denemek ve anlamak ve buna dayalı bir renk paleti geliştirmek olacaktır. En kolay yaklaşım, hali hazırda çekiminizde bulunan iki tamamlayıcı renkle başlamak ve kerpiç rengi gibi bu katı tabanlı beyaz araçlar üzerinde bütün bir palet oluşturmaktır. En yaygın ve bazen sıkıcı başlangıç ​​noktası camgöbeği-turuncudur, çünkü insan derisi turuncuya yaklaşabilirken gökyüzü camgöbeğine kolayca dönebilir, ancak sizi yeşil-kırmızı ve mor-turuncu çekimleri denemeye davet ediyorum.

Bir diğer çok faydalı hile, çekiminizde benzer tonlara sahip öğeleri renklendirmeye çalışmaktır. Örneğin, bir tuques binasının yakınında masmavi bir arabanız varsa ve gökyüzü de açık maviyse, tüm bu soğuk tonları birbirine yaklaştırıp hepsini aynı tonda yapmayı deneyebilirsiniz. Sınırlama Son görüntünüzde sahip olduğunuz renklerin sayısı anlamayı kolaylaştıracaktır, bu nedenle turuncu-camgöbeği renk derecelerinin çoğunun yeşilleri ve macentaları gri tonlara çevirdiğini görüyorsunuz.

Bir Fotografi Sinematik Yapan Nedir 004

Işık

Bu bölüm daha çok portre fotoğrafçıları içindir. Sinemada çoğu zaman ışıkları kurarken asıl amaç gerçeği kopyalamaktır. Bu nedenle, sinematik fotoğraflar çekmeyi planlıyorsanız, ışığın belirli bir yöne sahip olması için bir neden eklemek faydalı olacaktır.

Örneğin, bir modelin sağ tarafından turuncu bir ışık geliyorsa, çekimde ışığın yönünü doğrulayan bir lamba veya pencere de olması ilginç bir fikir olabilir. Filmlerde tekrar tekrar göreceğiniz bir diğer şey, yüzün karanlık tarafının kameraya daha yakın olduğu Rembrandt ışığıdır; bu, bir kişiyi son derece gururluyken aydınlatmanın çok basit bir yoludur. Ayrıca arkadan aydınlatma ve güneşe karşı çekim denemeye değer tekniklerdir. En büyük ve en parlak ışık kaynağınızın öznenizin yüzünde olmaması, çekime bir gizem ve derinlik katmanı ekleyebilir.

Bir Fotografi Sinematik Yapan Nedir 005

Konum

Çoğu zaman, şehirlerimizin o kadar sinematik olmadığını söylemeye kendimizi kaptırırız, çünkü onları her gün görüyoruz ve tekrar tekrar gördüğümüz ikonik şeylerden çok farklı görünebilirler. Sinemada şehirler ve nasıl göründükleri konusunda çok fazla klişe var. Bazılarını o kadar çok kullandılar ki, örneğin palmiye ağaçları ve mavi gökyüzü ile sıcak tonlarda ve çok az gölgeli veya hiç gölge olmayan bir plaj görürseniz, bunun LA’de olduğunu düşünürsünüz. Aynı şekilde, çok fazla gri ve çok fazla kir içeren yüksek binalar görürseniz New York olduğunu düşünürsünüz.

Şahsen ben bunu hem anlıyorum hem de küçümsüyorum. Belirli bir yeri tanımayı çok daha kolay hale getiriyor, ancak bence şehriniz için önceden belirlenmiş görünümlere gitmeden belirli bir görünüm yaratabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanın ve hikayenizle hedeflediğiniz havayı yaratın.

Bir Fotografi Sinematik Yapan Nedir 006

Katmanlama

Bu tür geniş en boy oranıyla, nesnenizi çevreleyen ve bir şeylerle doldurmanız gereken çok fazla alana sahip olursunuz. Çekimdeki her şey, anlatmaya çalıştığınız hikayenin bir parçasıdır, bu nedenle görüntüye katmanlar eklemek izleyici için deneyimi zenginleştirecektir. Hikaye için önemli olan ayrıntıları eklemek için kullanın. Ön planda bir şey olması, lens veya sis filtresi üzerine birkaç damla su kadar küçük bir şey bile son çekimi etkileyecektir.

Aynı şekilde, arka planda olan her şey ruh halini belirlemenize yardımcı olacak ve konunuz için bir bağlam oluşturacaktır. Hava kalitesi bile. Çoğu zaman, bir odanın içinde çekim yaparsanız, biraz pus veya duman ekleyerek, çerçevenizdeki ışıklara harika bir parlaklık verirken resimlerinize çok fazla derinlik katarsınız. Ne kadar fazla katmana sahip olursanız, görüntünüz o kadar karmaşık olur, bu nedenle lens kusurlarını veya film grenini simüle etmekten korkmayın. Eski bir film görünümünü taklit etmeye çalışıyorsanız, son görüntünün kalitesi, hikayenizi yerleştirmeye çalıştığınız döneme uygun olmalıdır.

Bir Fotografi Sinematik Yapan Nedir 007

Duygu Hakkında

Sinematografideki en önemli şey, bence, belli bir planın hikayeye ayrıntılar ekleme, izleyicide duygular uyandırma veya tasvir edilen eylemleri geliştirme yeteneğidir. Ve biz fotoğrafçılar olarak tam da bunu başarmak için elimizde birçok araç var.

Belirli bir en-boy oranı veya renk derecesinin, uzun vadede değil, her çekimin sinematik görünmesini sağlayacağını düşünmüyorum. Bir şeyin sinematik görünmesini sağlayan şey, fotoğrafınızın her bir öğesinin arkasına niyet koymaktır. Bir çekimdeki her şey anlatmaya çalıştığınız hikayeye katkıda bulunur ve tüm unsurların arkasına niyet verirseniz, işinize bakan herkes için daha zengin bir deneyim olacaktır.

Gaffer’ın teyp deneyine gelince, hepinizi bunu denemeye teşvik ediyorum, ancak ekranlarınızda herhangi bir kalıntı bırakmayacak bir bant kullandığınızdan emin olun.


Yazar hakkında: Vlad Moldovean, odasının duvarlarından birini fon olarak kullanmak üzere beyaza boyayarak fotoğrafçılık yolculuğuna kendi kendine portre fotoğrafçısı olarak başlayan Romanya’nın Brasov kentinden bir fotoğrafçı. Günümüzde, 360 derece hava fotoğrafçılığı, kızılötesi fotoğrafçılık ve fotogrametri gibi çok çeşitli teknik ve teknolojilerle deneyler yapıyor. Bir fotoğraf meraklısı olarak Moldovean, kendisini her zaman farklı bir şey yaratmanın yollarını ararken bulur ve bir gün şirketlere diğer reklam öğelerinin ihtiyaçlarına daha iyi uyan ürünler yaratmalarında yardımcı olabilmeyi çok isterdi. Bu yazı burada da yayınlandı .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.