Haberler

GIF dosya formatının baş yaratıcısı Stephen E. Wilhite, COVID-19’dan 74 yaşında öldü

GIF dosya formatının arkasındaki lider mucitlerden biri olan Stephen E. Wilhite, 14 Mart Pazartesi günü COVID-19‘dan 74 yaşında vefat etti.

Wilhite, GIF fikrini bulduğunda CompuServe’de çalışıyordu. 1980’lerin sonunda, internete telefon modemleri aracılığıyla erişildi. Bu, hem sabit hat üzerinden hem de çevrimiçi olarak telefon görüşmesi yapmanın mümkün olmadığı anlamına geliyordu.

Kayıpsız, sıkıştırılmış grafikler, can sıkıcı derecede yavaş bağlantılar için idealdi ve GIF’leri kullanışlı kılan da buydu. İnsanlar, o dönemin standart siyah beyazına karşı renkli sıkıştırılmış animasyonları kolayca oluşturabilir ve bunları verimli bir şekilde aktarabilir.

‘İlk GIF’in bir uçak resmi olduğunu düşünüyorum. Wilhite 2012’de Daily Dot‘a Facebook üzerinden yaptığı nadir bir röportajda , “Uzun zaman önceydi” demişti . Önümüzdeki birkaç on yıl boyunca, bugüne kadar, GIF’ler tepkiler ve memler yaratmanın bir aracı oldu. Tumblr, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında her yerde bulunurlar.

Stephen E. Wilhite
GIF dosya formatının baş yaratıcısı Stephen E. Wilhite, COVID-19’dan 74 yaşında öldü

Wilhite CompuServe’de kaldı, 1990’lar boyunca çeşitli sistemler üzerinde çalıştı ve 2000’lerin başında emekli oldu ve felç geçirdikten sonra AOL’nin Baş Mimarı olarak görev yaptı. AOL, Compuserve’i 1998’de satın aldı ve GIF’in patentlerinin süresinin dolmasına izin verdi: formatı kamu malı haline getirdi.

GIF dosya formatının baş yaratıcısı Stephen E. Wilhite

Wilhite, eşi Kathaleen’in (gömülü başlık görüntüsünde resmedilmiştir) eşliğinde sık sık kamp yapar ve seyahat ederdi. Ayrıca, emeklilik yıllarında bodrum katında bilgisayar programlama ve model trenler yapmaktan keyif aldı. 2013’te Wilhite, popüler kısaltmanın nasıl telaffuz edileceğine ağırlık verdiği 17. Yıllık Webby Ödülleri’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü kabul etmek için 5 kelimelik bir konuşma yaptı. Niyeti, popüler Kuzey Amerika fıstık ezmesi markası Jif’in telaffuzunda olduğu gibi yumuşak bir ‘j’ kullanmaktı.

Wilhite 1 Mart’ta COVID’e yakalandı. Testi pozitif çıkan Kathaleen’e kendini iyi hissetmediğini ve ardından hastaneye götürüldüğünü söyledi. Kısıtlamalar nedeniyle, virüsle savaşırken yanında olamadı. Durumu sonunda daha da kötüye gitti ve 14’ünde vefat etmeden önce tıbbi olarak tetiklenen bir komaya yerleştirildi. Onun mirası gelecek nesiller için yaşayacak.

Daily Dot’un sanat yönetmeni Jason Reed, Signal mesajlaşma servisi üzerinden NPR’ye “.gif olmadan, bildiğimiz internet farklı bir yer olurdu” dedi . ‘Özellikle internetin dikkat süresine göre ayarlanmış, hikaye anlatımı hakkında çok şey öğrenebileceğiniz sıkı bir ortam.’

Ölüm ilanına göre Wilhite, Kathaleen, üvey çocukları Rick Groves, Robin Landrum, Renee (Daniel) Bennett, Rebecca (Brent) Boaz, oğlu David Wilhite, 11 torun ve 3 torun tarafından hayatta kaldı.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu