Haberler

Associated Press İlk Kadın Görüntü Yönetmenini İşe Aldı

58 Pulitzer Ödülü sahibi ve dünyanın en önemli ve önemli haber ajanslarından biri olan Associated Press (AP), deneyimli foto muhabiri Lucy Nicholson’u yeni Görüntü Yönetmeni olarak seçti. Nicholson bu rolü üstlenen ilk kadın oldu.

Nicholson, yeni görevini “Mayıs ayı sonlarında” üstlenecek ve Kasım 2018’de Görüntü Yönetmeni olarak atanan J. David Ake’in yerini alacak. Görev süresi boyunca Ake, AP’de kuruluşun özel olarak görüntü yönetmenliğine geçişi de dahil olmak üzere çok sayıda önemli değişikliği yönetti. Sony kameraları kullanıyor. AP ayrıca geçen yıl fotoğraf ve video lisanslama platformuna yapay zeka destekli aramayı da ekledi ; bu, haber medyası ortamının son yıllarda nasıl değiştiğini gösteren birçok örnekten biri.

Lucy Nicholson, Los Angeles merkezli Reuters fotoğrafçısı olarak geçirdiği 17 yıl da dahil olmak üzere yaklaşık yirmi yıllık profesyonel foto muhabirliği deneyimini AP’ye taşıyacak. Bu görevde, Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat eden göçmenleri konu alan haberleriyle 2019’da Pulitzer Son Dakika Haber Fotoğrafçılığı Ödülü’nü kazanan ekibin bir parçası olmak da dahil olmak üzere dünya çapında birçok hikaye üzerinde çalıştı.

Ayrıca sekiz Olimpiyat, birkaç NFL Super Bowl ve 16 NBA finali dahil olmak üzere birçok önemli spor etkinliğini de haber yaptı.

Nicholson en son Reuters Avrupa Editörü olarak görev yaptı ve bölgedeki 50 ülkede yaklaşık 200 kadrolu ve sözleşmeli fotoğrafçıya, görsel gazeteciye ve fotoğraf editörüne liderlik etti. Bu süre zarfında, Ukrayna’da devam eden savaş da dahil olmak üzere Avrupa’daki en büyük hikayelerin fotoğraflanmasına öncülük etti.

Lucy Nicholson, kuruluşun uzun ve görkemli tarihinde AP’nin Görüntü Yönetmeni olarak görev yapan ilk kadındır. Görevini Londra’dan sürdürecek ve yine Londra’da bulunan AP’nin Başkan Yardımcısı ve Küresel Haber Prodüksiyonu Başkanı Derl McCrudden’a rapor verecek.

Associated Press İlk Kadın Görüntü Yönetmenini İşe Aldı
Lucy Nicholson’un AP’nin Görüntü Yönetmeni olarak yeni görevine Mayıs ayı sonuna kadar başlaması bekleniyor. | Resim: Keston Duke

Aslen Birleşik Krallık’tan olan Nicholson, Columbia Üniversitesi’nden gazetecilik, bilim ve iklim alanında yüksek lisans derecesine sahip, Penn State’de uluslararası politika okudu ve New York Şehir Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Lisans Okulu’na katıldı.

Nicholson gazeteci bir aileden geliyor. Kız kardeşi Sophie Nicholson bir televizyon, radyo ve yazılı gazetecidir ve Paris’teki Agence France-Press (AFP) Fact Check’in Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısıdır.

Yapay zeka çağında, Nicholson’un bir foto muhabiri ve editör olarak zengin bir özgeçmişin ötesinde İçerik Orijinalliği Girişimi’ne (CAI) de dahil olduğunu belirtmekte fayda var.

“Belgesel foto muhabirleri olarak haber olaylarının gerçeğini ve haber olaylarının görsel bağlamını elimizden geldiğince temsil etmeye çalışıyoruz. Bunu genellikle geniş bir fotoğraf yelpazesi paylaşarak, bağlamı göstererek ve izleyicinin bir konu hakkında karar vermesini sağlayarak yapıyoruz. Dezenformasyon bugüne kadar foto muhabiri olarak hayatımızda soyut etkiler yarattı. Nicholson, Nisan 2023’te CAI sunumunda, “Özellikle geçen yıl, gazetecilerin fiziksel güvenliği üzerinde çok somut etkileri oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.