Haberler

Nazilerin 1938’de Yahudilere Saldırısı : Kristallnact

Yeni keşfedilen fotoğraflar, Nazi haydutlarının Yahudi halkının işlerini yok edip Holokost’a yol açacak olayları başlattığı Kristallnacht’ın dehşetini gösteriyor.

Kasım 1938’de çekilen, daha önce hiç görülmemiş fotoğraflar, bir Holokost anma merkezi olan Yad Vashem‘e bağışlandı ve saldırıların devlet tarafından düzenlenen bir kıyım değil, “kendiliğinden bir şiddet patlaması” olduğu şeklindeki Nazi mitini ortadan kaldırdı.

Korkunç fotoğraflar, Alman SS ve SA güçlerinin bir sinagogda saygısızlık edip mobilyalara benzin döktüğünü ve ardından Kristallnacht sırasında alev alan bir sinagogun nadir görülen bir fotoğrafını gösteriyor.

Yahudilere Saldırısı : Kristallnact
Kristallnact

Fotoğraflar benzersiz çünkü içeride neler olduğunu gösteriyorlar. Yad Vashem’in fotoğraf arşivi başkanı Jonathan Matthews, “Kristal Gece ile ilgili elimizdeki görüntülerin çoğu dışarıdan gelen görüntüler” diyor. “Fotoğraflar size neler olduğuna dair çok daha samimi bir görüntü veriyor” diye ekliyor.

Fotoğraflar , Nürnberg şehrinde ve yakınlardaki Fuerth kasabasında Nazi fotoğrafçıları tarafından çekildi . İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’daki karşı istihbarat departmanında görev yapan Yahudi bir Amerikalı askerin eline geçtiler.

Eski asker savaş sırasındaki deneyimlerinden hiç bahsetmedi ve ailesine hiç bahsetmediği için fotoğraf albümüne nasıl sahip olduğu belli değil.

Askerin torunu Elisheva Avital, albümdeki fotoğrafları ilk gördükleri o anı şöyle anlatıyor: “Albümü açtığımda ellerimde bir delik açılmış gibi hissettim.

Yad Vashem, fotoğrafların Alman halkının neler olup bittiğinin farkında olduğunu ve şiddetin Nazi yetkilileri tarafından titizlikle koordine edilen bir pogromun parçası olduğunu göstermeye yardımcı olduğunu söylüyor. Vahşeti belgelemek için fotoğrafçıları bile getirdiler.

Yad Vashem Yönetim Kurulu Başkanı Dani Dayan, “Yahudilerin aşağılanmasına ve evlerinin, işyerlerinin ve hatta sinagoglarının yıkılmasına ilişkin bu görüntüleri görmek son derece rahatsız edici ve zor” diyor.

“Fakat bunca yıl sonra, geçmişin vahşetine tanık olmalıyız. Bu fotoğraflar, Nazilerin gerçek niyetini ve öldürücü gündemlerini gerçekleştirmek için gidecekleri sistematik ve kasıtlı uzunlukları açıkça gösteriyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.