Haberler

Associated Press, NFT Fotoğraf Pazarını Başlatacak

Associated Press (AP), yakında “koleksiyoncuların” modern ve tarihi foto muhabirliği kitaplığından seçimler satın alabilecekleri, değiştirilemez bir token (NFT) pazarını başlatacağını duyurdu.

Associated Press, NFT Fotoğraf Pazarını Başlatacak
Associated Press, NFT Fotoğraf Pazarını Başlatacak

AP, blockchain sağlayıcısı Xooa ile birlikte pazarı inşa ediyor ve platformu 31 Ocak’ta başlatmayı planlıyor ve koleksiyon birkaç hafta içinde piyasaya sürülecek. Organizasyon, sunulacak ilk koleksiyonun, mevcut ve eski AP foto muhabirlerinin (Pulitzer Ödüllü fotoğraflar dahil) fotoğraflarının yanı sıra “çalışmalarının dijital olarak geliştirilmiş tasvirleri” olarak tanımladığı bir seçki içereceğini söylüyor.

AP, Everipedia ve OpenSea ile işbirliği yaparak 10’u piyasaya sürdüğü 2021 Mayıs’ında NFT’lere ayak uydurdu. Açıkça, kuruluş kripto alanındaki çabalarını önemli ölçüde artırmaya karar verdiği için bu çabayı bir başarı olarak gördü.

AP’nin blok zinciri ve veri lisanslama direktörü Dwayne Desaulniers, “AP’nin fotoğrafçıları, 175 yıldır, bugün de yankılanmaya devam eden sürükleyici ve dokunaklı görüntüler aracılığıyla dünyanın en büyük hikayelerini kaydettiler” diyor. “Xooa’nın teknolojisiyle, bu tokenize edilmiş parçaları hızla büyüyen küresel bir fotoğrafçılık NFT koleksiyoncusu izleyicisine sunmaktan gurur duyuyoruz.”

AP, her NFT’nin, fotoğrafları oluşturmak için kullanılan saati, tarihi, yeri, ekipmanı ve teknik ayarları görmek isteyen koleksiyoncuları cezbedeceğini umduğu orijinal meta veri setini içereceğini söylüyor. Fotoğrafın içeriği uzay, iklim, savaş ve organizasyonun belirttiği diğer görüntülerden belirli AP fotoğrafçılarının çalışmalarına ışık tutacağını söylüyor.

Hikayeli basın kuruluşu, NFt’leri için arayacağı fiyatların değişeceğini, ancak kar amacı gütmeyen bir haber kooperatifi olarak, satışlar sonucunda topladığı fonların “gerçek, tarafsız AP gazeteciliği” finansmanına geri döneceğini söylüyor. ”

NFT’lerle ilgili önemli bir endişe , çevresel etkileri olmuştur , ancak AP, NFT’lerinin “çevre dostu, Ethereum uyumlu bir katman iki çözüm” olduğunu iddia ettiği Polygon blok zincirinde basılacağını söylüyor.

AP, yalnızca NFT’leri basmayı ve satmayı planlamakla kalmıyor, aynı zamanda süreci özel pazar aracılığıyla kontrol ediyor. Kuruluş amacının, koleksiyoncuların bu pazar aracılığıyla resmi AP dijital koleksiyonlarını satın almasına, satmasına ve ticaretine izin vermek olduğunu ve ayrıca MetaMask dahil olmak üzere kripto cüzdanlarının yanı sıra kredi kartı ödemelerini kullanarak ikincil piyasa işlemlerini ve satın alımlarını destekleyeceğini söylüyor. hatta Fortmatic, Binance ve Coinbase için.

AP NFT pazarına AP Pazarı adı verilecek ve ilgili taraflar, resmi olarak başladığında bilgilendirilmek için bekleme listesine katılabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu