Teknoloji

Aynasız Kameralar, Kamera Üreticilerinin Servetini Artırıyor

2020’de COVID’nin neden olduğu bir gönderi patlaması ile beklenti, 2021’in bir toparlanma görmesiydi… COVID tekrar vurana kadar. Peki, başka bir travmatik iş yılı haline gelen bu süreçte kamera üreticileri nasıl bir başarı elde etti?

Kamera endüstrisinin patlaması bir sır değil. Aslında, uzun süredir devam eden mesele, yıldan yıla kamera sevkiyatları 2010’da 120 milyon üniteden 2020’ye kadar umutsuzca umutsuzca 8,9 milyona düşerken, sektörün içinde ve dışında olanlar tarafından acıyla izlendi.

Tabii ki, detaylı resim biraz daha nüanslı ve uzun uzadıya tartıştığım bir konu ; 120 milyon ünitenin 108,5 milyonu entegre kameralardı. Aslında, değiştirilebilir lensli kamera (ILC) 2012’de 20 milyonun üzerinde birimle zirve yaptı ve 2019’a kadar COVID öncesi 8,5 milyona düştü.

Elbette, bu hala önemli bir düşüş, ancak hiçbir yerde genel rakamların önerdiği kadar derin değil. Ve tamlık için, rakamların üretici gönderilerinden derlenen CIPA verilerinden geldiğini tekrarlamakta fayda var.

CIPA Kamera Gönderi Numaralarının 5 Yıllık Görünümü

Peki geçtiğimiz yıl kamera üreticileri için nasıl gelişti? CIPA, büyük Noel patlaması da dahil olmak üzere yılın nasıl geçtiğini anlamak için kritik olan Kasım sevkiyatlarını henüz yayınladı, ancak bu, Aralık ayı rakamlarının hala olağanüstü olduğu anlamına geliyor.

Aşağıdaki tablo, son beş yılın aylık gönderi verilerini göstermektedir (birleşik entegre, DSLR ve aynasız kategoriler için); bu durumda, Aralık 2021 verilerini Kasım sevkiyat toplamının %80’i olarak tahmin ettim. Bu biraz iyimser, çünkü bu 2020’de gerçekleşirken, önceki dört yıl için sürekli olarak %75 idi. Yıllık toplamın etkisi minimum olacaktır ve bize yıllık toplam için çok yakın bir tahmin verir.

Aynasız Kameralar, Kamera Üreticilerinin Servetini Artırıyor

Bu, 2020’nin olumlu sonunun 2021’e kadar devam ettiği ve yalnızca COVID ve tedarik zinciri sorunlarının ısırmaya başladığı Ağustos ayına kadar 2020 seviyelerinin altına düştüğü yıl için ilginç bir tablo gösteriyor. Sevkiyatlar daha sonra yıl sonuna kadar sabit kaldı ve muhtemelen satışlar açısından hayal kırıklığı yaratan bir Noel sezonu oldu.

Toplam sevkiyatlar, geçen yılki 8,8 milyona göre hafif bir düşüşle 8,3 milyon olarak gerçekleşti. O halde, yine başka bir düşüş olduğu göz önüne alındığında, son 20 küsur yıl boyunca gönderilerin sayısı ve değerinin genel resmine bu nasıl uyuyor?

Kamera Gönderilerinin 20 Yıllık Görünümü

cipa 800x519 1

2021 resmini görmek belki de daha da ilginç. Devam eden ikinci bir yıl için, aynasız kameralar DSLR’leri sattı; geçen yıl sırasıyla 2,9 milyondan 2,4 milyona, bu yıl ise sırasıyla 3,1 milyondan 2,1 milyona genişledi. Sevkiyatların 2019’da 4,5 milyon birimden düştüğü ve muhtemelen birçok nedeni yansıttığı düşünülürse, bu belki de DSLR için beklendiği kadar büyük bir düşüş değil.

İlk olarak, DSLR pazarı artık şüphesiz olgunlaştı ve insanlar bildiklerini satın alıyorlar, özellikle de lens sistemini zaten satın aldıkları göz önüne alındığında.

İkincisi, DSLR’ler aynasız emsallerine kıyasla nispeten ucuzdur, bu da kısmen hiç kimsenin (belki Pentax dışında) yeni DSLR modelleri piyasaya sürmediğini yansıtır.

Üçüncüsü, bu modeller için üretim zaten mevcut ve daha eski tasarımları kullanıyor, bu da muhtemelen tedarik edilmesi ve üretilmesi daha kolay olduğu anlamına geliyor.

DSLR gibi, entegre kamera sevkiyatlarında da 2020’de 3,6 milyondan bu yıl 3 milyona bir düşüş oldu, bu da artık aynasız kameranın sevk edilen en büyük kategori olduğu anlamına geliyor.

Aynasız Kamera Patlaması Gerçek

Bu, entegre kameraların kaydedilmesinden bu yana (2003’te), en büyük kategori olmadığı ve aynasıza geçişin ne kadar önemli olduğunu gösterdiği ilk kez. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, her ikisi de kamera fiyatlarındaki artışı yansıtan birim maliyette hafif bir artış görmüş olsa da, entegre kameralar ve DSLR’lerin toplam gönderi değeri de düştü.

Ve nihayet odadaki file… evet, aynasız gönderilerin değeri kamera endüstrisi için büyük bir başarı hikayesidir. Bunun ölçeği göz ardı edilemez çünkü 2010’dan beri ilk kez kamera sevkiyatlarıyla ilgili herhangi bir şeyde önemli bir artış oldu.

Sevkiyat değeri, 2020’de 247 milyar Yen’den bu yıl 329 milyar Yen’e (~2.8 milyar ABD Doları) yükseldi ve bu, yalnızca gönderilen aynasız kameraların sayısını değil, birim değerindeki artışı da yansıttı. Toplam gönderi değerinin bir oranı olarak bu, 2020’de %58’den 2021’de %67’ye yükseldi.

Grafiğin ne kadar sıkıştırıldığı göz önüne alındığında, buna daha ayrıntılı bakalım.

cipa2 800x512 1

Aynasız fotoğraf makinelerinin sevkiyatları – ve daha da önemlisi bu fotoğraf makinelerinin değeri – kuşkusuz, özellikle Nikon, Canon ve Sony’den yeni modellerin piyasaya sunulmasının bir sonucu olarak arttı. Bu üretim hatlarının nispeten yeni olduğu ve bileşen kıtlığının yaygın olduğu göz önüne alındığında, pazarın 2022’deki kapasitesi önemli ölçüde daha büyük olabilir.

Aynı zamanda, ekonomideki fazla nakit ve piyasaya sürülen çok sayıda yeni modelin bir sonucu olarak, tüketici sektöründe yeni cihazlar satın almak için bastırılmış talebi yansıtıyor. Aynasız modeller her şeyin yerini aldığından, entegre kameraların ve DSLR’lerin her iki ünitede de düşmesini bekleyin. CIPA’nın DSLR’yi ve entegre segmentleri izlemeye devam edip etmeyeceği ve bu nedenle aynasızların alt bölümlere ayrıldığını, belki de fiyat dilimlerine bölündüğünü görebilir miyiz sorusu akla geliyor.

Varabileceğiniz tek sonuç şudur: Eğer bir üretici olarak aynasızlara ilgi duymuyorsanız, o zaman bir geleceğiniz olmaz.

Nikon ve Canon, DSLR’lerin geliştirilmesini durdurdu ve kolay ve uygun maliyetli olduğu yerlerde para kazanıyorlar, ancak kusura bakmayın, gelecekte geliştirme sınırlı olacak veya hiç olmayacak . Nikon, entegre kamera pazarından çekildi ve bu en akıllıca hareket olabilir; darbeye dayanıklı ve seyahat kameraları gibi şüphesiz niş alanlar var, ancak akıllı telefon saldırısından sağ çıkıp çıkamayacaklarını göreceğiz.

Şimdi, zorlayıcı bir sisteme sahip olmak ve vites yükseltmeye çalışırken müşterileri yukarı çekmeye çalışmakla ilgili. Tedarik sorunları azaltılabilirse, 2022 heyecan verici bir satış yılı olma potansiyeline sahip, ancak bundan daha fazlası, Nikon, Canon ve Sony arasındaki üç yönlü yarışı anlamak, hangi at tüketicilerinin desteklediği konusunda daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır. .

Kaynak
PetaPixel

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.