Teknoloji

Canon, Son Amiral Gemisi DSLR’sini Gördüğümüzü Doğruladı

Canon DSLR’lerin çağı hızla sona eriyor. Canon, dikkatini aynasız fotoğraf makinelerinin geleceğine çevirdiği için Canon 1D X Mark III‘ün son amiral gemisi DSLR fotoğraf makinesi olacağını resmen onayladı.

Canon CEO’su Fujio Mitarai’nin Açıklaması

Canon Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Fujio Mitarai, Japonya’nın beş büyük gazetesinden biri olan Japon gazetesi Yomiuri Shimbun’a verdiği yeni bir röportajda , şirketin amiral gemisi DSLR’leri geliştirme ve üretiminin “birkaç yıl içinde” sona ereceğini belirtti.

Makalede, “Canon’un SLR amiral gemisi modeli, ilki 1989’da ortaya çıkan ‘EOS-1‘ serisi olarak biliniyor. “2020’de piyasaya çıkan son model ‘EOS-1D X Mark III’ aslında son model olacak.”

Mitarai röportajda “Piyasanın ihtiyaçları hızla aynasız kameralara kayıyor” diyor. “Buna paralel olarak, sürekli olarak insanları değiştiriyoruz. […]

“Yeni başlayanlar ve orta seviye SLR fotoğraf makinelerine yönelik talep yurtdışında güçlü, bu nedenle şimdilik geliştirme ve üretime devam etmeyi planlıyoruz.”

Canon, Son Amiral Gemisi DSLR'sini Gördüğümüzü Doğruladı
Canon CEO’su Fujio Mitarai.

Canon 1D X Mark III Ocak 2020 açıklandı $ 6,499 bir fiyat etiketi ile ve büyük medya profesyonel fotoğrafçılar arasında popüler bir seçim olmaya devam ediyor. Canon’un Japonya’daki 2020 Tokyo Olimpiyatları’ndaki servis tesisi, sıra sıra amiral gemisi DSLR ile doluydu .

Son ‘Amiral Gemisi’ DSLR Fotoğraf Makinesi

YMCinema ve Photo Rumors gibi bazı yayınlar, Mitarai’nin sözlerini Canon’un tüm DSLR serilerinin sonunu resmen açıkladığı şeklinde yorumlarken Canon, Mitarai’nin açıklamalarının kapsamının yalnızca amiral gemisi DSLR’sini kapsadığını doğruladı.

Canon, PetaPixel’e yaptığı açıklamada, “Makalede bildirildiği gibi, gelecekteki amiral gemisi modellerini kesinlikle aynasız kameralar yapmayı planlıyoruz” diyor . “Doğal olarak, bir sonraki amiral gemisi modelimiz olarak bir RF montajlı kamera düşünüyoruz.”

Canon’un amiral gemisi DSLR’sinin üretiminin ne zaman sona ereceği konusunda henüz kesin bir tarih yok.

Bir Canon sözcüsü PetaPixel’e “Bay Mitarai’nin röportajının makalede açıklanan geniş ayrıntıları doğru” dedi . “Ancak, ‘birkaç yıl içinde’ olarak tahmin edilse de, amiral gemisi bir DSLR fotoğraf makinesinin geliştirilmesi/üretiminin sonlandırılması için kesin tarihler doğrulanmadı.”

Muhtemelen Son Canon DSLR’yi Gördük

Canon, Mitarai’nin açıklamasında tüm DSLR hatlarının sonunu resmi olarak onaylamamış olabilir, ancak Canon, RF aynasız kamera montajını geleceği olarak gördüğünü yineliyor. Şirket, Ocak 2020’de , pazar daha fazlasını talep etmedikçe EF lens üretmenin bittiğini ve o zamandan beri sürekli olarak popüler EF lenslerin üretilmediğini belirtti .

Ayrıca Rebel T8i (AKA 850D) Şubat 2020’de tanıtıldığından bu yana yeni bir EOS DSLR duyurusu yapılmadı ve Canon’un artık piyasaya sürmeyi planladığına dair bir haber yok.

Aynasız cephede ise Canon büyük yatırımlar ve iddialı planlar yapıyor. Şirket, popüler DSLR lens odak uzaklıklarını RF yuvası dünyasına hızla getiriyor ve yakında çıkacak olan EOS R1 amiral gemisi aynasız fotoğraf makinesinin “tüm işlemlerin krikosu, her şeyin ustası” olacağı bildiriliyor.

canoneosr1mockupfeat 800x420 1

Sanal Sergi kısa süre önce hem Canon hem de Nikon’un yeni DSLR fotoğraf makineleri üretmeyi bitirdiğini ve rakiplerin aynasız fotoğraf makinesi pazarını kazanmak için ne kadar yatırım yaptıkları göz önüne alındığında, her iki şirketin de ileride yeni bir model piyasaya sürmesi oldukça şaşırtıcı olurdu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu