Hikayeler

Byron Robb : Kübist Fotoğrafçılığa Yolculuğum

Merdivenden İnen Çıplak, N0 2 . Marcel Duchamp’ın 1912 tarihli tablosu, kübist fotoğrafçılığa yönelik keşif yolculuğuma başlamamı sağladı. Uzun pozlama ve çoklu flaş patlamaları ile yeniden yaratmayı düşündüm. Ama uzun bir açık merdiveni olan ya da halka açık bir merdivende çıplak modellemek isteyen birini tanımıyorum.

Byron Robb : Kübist Fotoğrafçılığa Yolculuğum
Merdivenden İnen Çıplak, No. 2 , Marcel Duchamp’ın 1912 tarihli tablosu.

Ancak tablo, 100 yıl önceki kübist ressamlarda bende bir ilgi uyandırdı. Duchamp, Georges Braque, Fernand Leger ve tabii ki Pablo Picasso ve diğerleri.

Tarih boyunca ressamlar, iki boyutlu tuval ortamında derinlik hissini ve görüntüsünü yaratmak için uğraşmışlardır. Kübizm, tuvalin düzlüğü tarafından desteklenen alanı tasvir ederek bu fikirden vazgeçti. Kübist bir çalışma, konuyu aynı anda birkaç noktadan bakıldığında tasvir eder. Bu genellikle öznenin birkaç farklı düzlemden oluşmasıyla temsil edilir.

Fotoğrafçılar olarak aynı sınırlamalarla mücadele ediyoruz, lens seçimi, perspektif ve ön planın dahil edilmesiyle derinlik yaratmaya çalışırken aynı zamanda 2 boyutla sınırlı kalıyoruz. Bir fotoğrafı mümkün olduğu kadar 3 boyutlu yapmaya çalışmak yerine, sınırlamaları ressamların yaptığı gibi kullanmanın ve ‘tuval’in düzlüğünü vurgulamanın bir yolu olabilir mi? Yaratıcı yönüm ve merakım artık tamamen meşgulken kendime “Yeni bir fotoğraf türü icat etmenin eşiğinde miyim?” Diye sordum.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hayır. Güneşin altında yeni bir şey yok. Hızlı bir araştırma, çok yaygın bir tür olmasa da, kübist fotoğrafçılığın tamamen nadir olmadığını ortaya çıkardı. En ünlüsü, 1980’lerde Polaroid baskılarını kesmeyi ve ‘doğramacılar’ dediği parçalarla birleştirmeyi deneyen ünlü ressam David Hockney tarafından yapıldı.

Bugün dijital fotoğrafçılar olarak Photoshop gibi daha ileri teknolojilere sahibiz, ancak süreç ve sonuçlar temelde aynı.

Daha fazla araştırma, başka kübist fotoğrafçıların olduğunu ortaya çıkardı. Herhangi bir fotoğraf türünde olduğu gibi, konuyla ilgili pek çok şey var. Oldukça az sayıda kübist fotoğrafçı kübist portreler yaratır, ancak çok sayıda manzara, mimari, natürmort vb.

Biz fotoğrafçılar merceğin önünde gerçekte var olanla sınırlıyken, ressamın herhangi bir konsepti resmedebilme avantajı vardır. Ancak bu, bir fotoğrafçının bir konuyu aynı anda birden fazla perspektiften görüntülemesini sınırlamaz. Aslında çoğu konu için etrafta dolaşma ve birçok farklı açı ve perspektiften fotoğraf çekme fırsatımız var. Geniş ve dar her türlü kombinasyonu çekebiliyoruz. Daha geniş bir sahne için çekim yapın ve ayrıntılar için harekete geçin.

Kendi yolculuğum mimari/sokak sahneleriyle başladı. Binalar, hareket etmenize ve sahnede çalışmanıza izin verir. Bir parçaya genellikle bir binanın yaklaşma çekimini yaparak başlarım. Caddeyi ve kaldırımı dahil etmeyi seviyorum. Daha sonra her iki tarafa, sola ve sağa yürüyorum ve yaklaşmaları oradan vuruyorum. Zemin seviyesinden olabildiğince yükseğe kadar çekim yapmak, bana çalışmak için çok fazla perspektif sağlıyor. Bazı ayrıntılar eklemek için hareket eder veya yakınlaştırırım. Bazen arabalar veya yayalar olay yerine oldukça iyi gelir. Çok fazla çekim yapıyorum, 40 veya daha fazla, bu yüzden final çalışmasına dahil etmek için birçok seçeneğim var.

Kübist Fotoğrafçılığa Yolculuğum
Byron Robb : Kübist Fotoğrafçılığa Yolculuğum

Bilgisayarın başına geçtiğimde asıl eğlence başlıyor. Photoshop’ta, son parçanın olmasını istediğim boyutta boş bir sayfa oluşturarak başlıyorum. Sonra resimde işe yarayacağını düşündüğüm fotoğrafları tek tek açıp sığacak şekilde boyutlandırıyorum. Sanatta kural yoktur, ancak genel olarak canlı sahnede gerçekte nerede olduklarına dair öğeler yerleştirmeyi severim.

mexico city 1 51733708106 o 800x534 1

Photoshop, ressamların erişemediği birkaç avantaj sağlar, katmanlar en belirgin olanıdır. Bazı öğelerin perspektifini değiştirmek, çarpıtmak, açılarını değiştirmek ve genellikle pikselleri kendi isteğime göre bükmek için dönüştürme araçlarını çok kullanırım. Karışım modlarının, opaklığın ve renk tonunun kullanılması bazı öğelere daha ilginç bir görünüm veya görsel ağırlık da verebilir. Ve her görüntüden sadece istediğim parçaları kullanmak için bazı çılgın seçim becerileri öğrendim. Görünümün nasıl değiştiğini görmek için sık sık katmanları yukarı veya aşağı (önde veya arkada) hareket ettiririm. Sonuç, bazen bir parçada 80 katmana kadar çok katmanlı bir kolajdır.

galaxie 51733943673 o 800x548 1

Bir otoportre, bir C treninin içi ve bir piyano dahil olmak üzere birkaç farklı fikir denedim. Henüz başarılı bir kübist manzara oluşturamadım.

c train 51733709836 o 800x629 1
piano 1 51733705856 o 800x629 1

Byron Robb : Kübist Fotoğrafçılığa Yolculuğum

İş bedenim büyümeye devam ediyor ve hala ilgimi çekiyor. Yakın zamanda Calgary’de ve Bow Valley’den Banff’a kadar düzinelerce mekanda fotoğrafçılığın yer aldığı 2022 Exposure Photography Festival için Calgary’deki Framed On Fifth’de çalışmamı sergilemek üzere kabul edildim.

mexico city 2 51733941613 o 800x508 1
street scene 2 51732877772 o 800x499 1
kalamata 51734596840 o 800x548 1
modern condos 2 51734353579 o 800x650 1

Fotoğrafçılığınız için başka bir yaratıcı çıkış arıyorsanız, kübizm aradığınız şey olabilir. Önceden uyarılmış olun. Her parça birkaç saat sürer. Bu sadece hasta ve post-processing’den hoşlananlar içindir. Bu yolda gitmen gerekiyorsa, çalışmalarını görmek için sabırsızlanıyorum.


Yazar hakkında : Byron Robb, Kanada’nın Calgary şehrinde yaşayan bir fotoğrafçıdır. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Robb’un çalışmalarının daha fazlasını Flickr’da bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.