Hikayeler

Joel Meyerowitz “Kır Çiçekleri”ni Yeniden Ziyaret Ediyor

Yaklaşık 60 yıldır Joel Meyerowitz, çiçeğe birçok görkemli biçimiyle çekildi. Burada, hikayeli kariyerindeki rolüne tekrar bakıyor.

Joel Meyerowitz "Kır Çiçekleri"ni Yeniden Ziyaret Ediyor
Kır Çiçekleri © Joel Meyerowitz

Bronx doğumlu fotoğrafçı Joel Meyerowitz riske yabancı değil. 24 yaşında, bir fotoğraf çekiminde Robert Frank’i izledikten sonra, New York merkezli bir reklam şirketindeki işini bırakıp fotoğrafçı olmak için her şeyi sıraya koydu. Şu anda 83 yaşında olan Meyerowitz, 1962’deki o kader günü hatırlıyor: “Kim olduğunu, neyi temsil ettiğini ya da fotoğrafçılıkla ilgili hiçbir şey bilmiyordum”. 

“Farklı konuları ele alış şeklini izleyebilmek için arkasında durdum. Omzunun üzerinden bu küçük hareketin ortaya çıktığını görebiliyordum. Kamera önünde genç kızlarla zar zor konuşuyordu, sadece homurdandı ya da küçük vücut hareketleri yaptı. Eylemleri, parça parça güzellik imgesine sahip bir şeye dönüştüğü her seferinde Leica’sının tık sesini duydum. “

Joel Meyerowitz "Kır Çiçekleri"ni Yeniden Ziyaret Ediyor
Kır Çiçekleri © Joel Meyerowitz
Joel Meyerowitz 003
Kır Çiçekleri © Joel Meyerowitz

Çekimden sonra Meyerowitz tekrar sokağa çıktı ve sıradan insanların arasında ortaya çıkan olağanüstü anları görmeye başladı. “23. Caddeden 53. Caddeye kadar New York‘ta yürüdüm, sadece her şeye baktım. Yol boyunca o kadar çok küçük aydınlanma yaşadım ki ofise vardığımda sokakta fotoğraf çekme arzusuyla doldum. Yukarı çıktığımda patronum nasıl geçtiğini sordu ve ‘Harika, çekim harikaydı ama Cuma günü bırakıyorum’ dedim. Bir fotoğrafçı olmak zorundayım.’”

Joel Meyerowitz sahneyi canlı ayrıntılarla, patronunun dişlerinin arasında küçük bir puroyla sessizce ayakta durmasını, küçük bir duman damlasının yukarı çıkıp gözlerini kırpmasını anlatıyor. Meyerowitz, “Beni değerlendiriyordu” diyor. “Kendisi bir sanatçıydı, bu yüzden bana dönüştürücü bir şey olduğunu anladı. Sonra bana kamerasını ödünç verdi ve Cuma günü dünyaya gittim.”

Beni Güzel Renklendir

Joel Meyerowitz 004
Kır Çiçekleri © Joel Meyerowitz

Joel Meyerowitz fotoğrafçılığa ilk girişini “Dışarı çıktım ve iki rulo renk aldım” diye hatırlıyor. “Dünya renkli olduğu için siyah beyaz çekmek hiç aklıma gelmedi.” Sanat dünyası renkli fotoğrafçılıktan kaçınsa da, Meyerowitz en başından beri onu benimsedi. Bir ressam olarak eğitim görmüş, renk ve tonun cesur parıltılarına doğal olarak tepki vermiş ve yarattığı duygusal, psikolojik ve ruhsal etkiyi fark etmiştir.

1970’lerin sonlarında bir iş için çalışmasını düzenlerken Meyerowitz, çiçeklerin fotoğraflarında önemli bir rol oynadığını fark etti. Ortaya çıkan bir deseni fark etti, sonra yeni bir niyetle arşivine geri döndü ve çiçeğin kendini gösterdiği yüzlerce görüntü keşfetti. 

Joel Meyerowitz 005
Kır Çiçekleri © Joel Meyerowitz

Meyerowitz, “Fotoğrafçılığa çok farklı ilgi alanlarım var” diyor. “Çiçeğin, ne kadar kırılgan olursa olsun, manzara, iç mekan, portre, sokak fotoğrafçılığı, natürmort çalışmalarımı birbirine bağlamanın bir yolu olup olmadığını merak ettim. Bir alıştırma olarak, resimleri düzenledim, ortaya koydum ve bir yayıncıya gösterdim. Anında geldi ve ‘Hadi kitap yapalım’ dedi.”

Bu kitap, Wild Flowers (New York Graphic Society/Little, Brown Company, 1983) oldu ve önceki monografileri olan Cape Light  ve  St Louis & the Arch’tan önemli ölçüde ayrıldı . Meyerowitz, “Kitap, dönüştüğüm kişi hakkında bir şeyler yansıtıyordu çünkü böyle bir şey yaparak kendi ‘kariyerimi’ sabote etmeye istekliydim,” diyor. “Güzel çiçeklerle bir şey yapan biri olarak görülme riskini almaya istekliydim çünkü onların daha çok şans ve şansla ilgili olduğunu biliyordum.”

Dikildiğin Yerde Büyüyün

Renkli fotoğrafçılık gibi, çiçek fotoğrafçılığı da sanatsal kurumlar tarafından sert bir şekilde yargılandı, klişe olma riskleri veya türe gölge düşüren ticari reklamlar. Meyerowitz, “Çiçek doğası gereği güzeldir” diyor. “Egzotik, tuhaf, ipeksi, plastik, lastik, kağıt gibi – birçok özelliği var ve buna fazla bir şey ekleyemezsiniz. Pek çok insan çiçek resimlerini bir fıçıda ördek avı olarak görür. Bununla birlikte, çiçekler hakkında şaşırtıcı, gizemli, güçlü ve hatta bazen tehdit edici olan çalışmalar yapan harika fotoğrafçılar olduğunu söyledi.

Joel Meyerowitz 006
Kır Çiçekleri © Joel Meyerowitz
Joel Meyerowitz 007
Kır Çiçekleri © Joel Meyerowitz
Joel Meyerowitz 008
Kır Çiçekleri © Joel Meyerowitz

Joel Meyerowitz için bu endişeler bir sorun değildi çünkü çalışmaları çiçeğin kendisi hakkında değil, bu çarpıcı nesne ile daha geniş çevre arasındaki ilişki hakkındaydı. “Hayat ve enerji hakkında fotoğraflar çekiyordum, her zaman sokağın enerjisini ve hayatın beklenmedik olaylarının ve anlarının sürprizini hissetmeye çalışıyorum” diyor. “Bir elbisenin üzerindeki çiçek baskısını görmek, elinde çiçek buketleri taşıyan bir haberci ya da caddeden karşıya geçerken elinde devasa ponponlar taşıyan bir vitrin süsü görmek – New York’un çelik, cam ve granit kanyonlarında çiçeği ve onun kırılganlığını görmek her zaman bir hayaldi. bir tür sarsıntı.”

Bu beklenmedik sürpriz ve zevk, Meyerowitz’i ve eserini asla terk etmedi, çiçek, bir ortaçağ mille fleur halısı gibi görüntülerinin arasından geçiyor. Wild Flowers başarılı olmasına rağmen , iki baskıdan sonra baskısı tükendi ve kopyaları çevrimiçi olarak yüzlerce dolar aldı. Bir fırsatın farkına varan Meyerowitz, yakın zamanda Wild Flowers’ın (Damiani) genişletilmiş bir baskısını yayınladı . “Bir klişeye karşı kafa patlatma fikrini sevdim, çiçek fotoğrafçılıkta bir klişedir” diyor. 

Joel Meyerowitz 009
Kır Çiçekleri © Joel Meyerowitz
Joel Meyerowitz 010
Kır Çiçekleri © Joel Meyerowitz

Sürekli Bir Tutku

Meyerowitz , bir sokak fotoğrafçısı olarak devam eden çalışmalarından yararlanarak, bir güncelleme alabilecek, yazdığı tek kitaptan biri olarak Wild Flowers’ı görüyor . “Çiçek kendini yeni desenler, renkler, düzenlemeler ve melezlerle sunan açık uçlu bir araştırma olarak kaldı” diyor. “Moda ve hayatın kendisindeyse insanların sahiplenilmesi yoluyla yeniden keşfedilmeye ve yeniden kullanılmaya devam ediyor. Bu resimleri yapmakta bir temelim var, bu yüzden biraz daha keskin bir şey tanıyorum, biraz farklı çalışıyor veya bir gözlemi yeniden ifade etmeme izin veriyor çünkü artık ilerledim ve şimdi dijital olarak da çalışıyorum.”

Her zaman risk almaya istekli olan Joel Meyerowitz, bir Japon kamera şirketinin tasarımdan sorumlu başkan yardımcılarından birini ve kamera üreticisini 1999 yılında kendisine el yapımı bir prototip getirmek için Cape Cod’a uçurmasının hikayesini anlatıyor: üretilen bir Olympus Camedia C-2500L DSLR. 1999 ve 2001 yılları arasında ve diğer niteliklere ek olarak makro fotoğrafçılık için harika olan. “O kamerayı elime alır almaz kendi kendime düşündüm, fotoğrafçılık, medyanın tüm tarihi boyunca her zaman yeni bir teknolojiyle gelişti” diye hatırlıyor. “Bunun şüphesiz bir gelecek olacağını düşündüm.”


Joel Meyerowitz tarafından yazılan Wild Flowers ,Damiani tarafından yayınlandı. 50 € / 55 $. Burada mevcut.

Kaynak
Blind Magazine
Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.