Hikayeler

Tom Marshall : Savaş Zamanı Hayvanları

Tom Marshall yetenekli bir fotoğraf renklendiricisi, onları ve fedakarlıklarını betimleyen tarihi fotoğraflara yeni ve renkli bir hayat vererek savaş zamanı hayvanlarına saygı duruşunda bulundu.

Tom Marshall , Leicestershire, Birleşik Krallık merkezli profesyonel bir fotoğraf renklendiricisidir. Dünyanın önde gelen bazı müzeleri, fotoğraf arşivleri, yayıncıları ve çok sayıda özel müşteriyle çalıştı.

Marshall, bugüne kadar askeri olarak çalışan köpekleri ve atları eğiten Savunma Hayvanları Eğitim Alayı’nın üssüne yakın yaşıyor. Hizmette insanlara yardım eden ve maskot ve refakatçi olarak kullanılan kahraman hayvanlar hakkında savaş zamanı hikayelerine kişisel bir ilgisi vardır. Her yıl Pazar günü Anma Günü için, Kraliyet Ordusu Veteriner Derneği kasabada bir geçit törenine katılacak ve geçmiş ve şimdiki savaşların hayvan kurbanlarının unutulmamasını sağlayacak.

Marshall, bu hayvanların yarattığı etkiye kişisel övgüsüyle, bazıları 100 yıldan eski olan bir resim koleksiyonunu renklendirdi. Marshall, fotoğraflanan bazı hayvanların daha sonra Dickin madalyası ile resmen tanındığına dikkat çekiyor. Bu ödül, İkinci Dünya Savaşı’nda hayvanların çalışmalarını onurlandırmak için verildi ve bu güne kadar devam ediyor.

Tom Marshall : Savaş Zamanı Hayvanları
Yukarıdaki fotoğraf, 1917’de kedisiyle birlikte çekilmiş, isimsiz bir İngiliz Kraliyet Topçu askerini gösteriyor. Hayvanlar genellikle siperlere, bazen de alay için bir maskot olarak getirildi. Bu durumda, yavru kedi yerel bir çiftlikten veya yıkılmış bir köyden alınmış olabilir. ©Tom Marshall

Marshall, şöyle diyor: “Fotoğrafları, resmedilen hayvanlara bir övgü olarak renklendirdim, çünkü rengin tarihi görüntülere başka bir boyut kattığına ve modern gözlerin nesnelerle siyah beyaz bir fotoğraftan daha fazla bağlantı kurmasına yardımcı olduğuna inanıyorum”
“Siyah beyaz görüntülerin, özellikle genç nesiller tarafından çok sık göz ardı edildiğini ve fotoğrafları renklendirerek, daha fazla insanın 100 yıl önce ve geçen yüzyıl boyunca hayvanların neler yaşadığını ve konular hakkında daha fazla şey öğrenmesini umuyorum.”

Her fotoğraf, insanlar ve hayvanlar arasında paylaşılan ilişki ve bağın bir hikayesini anlatıyor. Hayvanlar insanlara karşı koşulsuz sevgi ve bağlılığı paylaşsalar da bu koleksiyon bize onların da insan savaşının kurbanı olduklarını hatırlatıyor. Koşullar buna yol açsa da orada olmayı seçmediler.

02 War Horse colorized tom marshall sanalsergi 2 800x507 1
Grup fotoğrafı, Aralık 1909 tarihli resimli bir kartpostaldır. Marshall, soldan üçüncü William Field’ın torunları tarafından fotoğrafı renklendirmekle görevlendirildi. ©Tom Marshall
04 Horse colorized tom marshall sanalsergi 4 584x800 1
Kuzey İrlanda At Alayı’ndan ‘A’ Filosu’ndan bilinmeyen bir İngiliz Tommy.
Birinci Dünya Savaşı sırasında sekiz milyon at, katır ve eşeğin öldüğü tahmin edilmektedir. ©Tom Marshall
03 Ships Cats colorized tom marshall sanalsergi 3 800x789 1
Geminin kedisi, antik çağlardan kalma birçok ticaret, keşif ve deniz gemisinde ortak bir özellik olmuştur. Halatlara, ahşap işlere, yiyeceklere ve mağazalara zarar verecek ve hastalık yayacak olan kemirgenlere saldırmak ve öldürmek için kullanıldılar. Bu iki yavru kedi, Birinci Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Donanması tarafından inşa edilmiş, ancak 1919’a kadar tamamlanmamış bir ağır kruvazör olan HMS Hawkins’te yaşıyordu. Yavru kediler, 7,5 inçlik bir topun namlusunun içinde resmedildi. Kraliyet Donanması, 1975’te okyanustaki tüm gemilerde kedileri ve diğer evcil hayvanları hijyen gerekçesiyle yasakladı, ancak kediler hala birçok özel gemide yaygındır. ©Tom Marshall
14 Simon the Cat colorized tom marshall sanalsergi 14 600x800 1
Simon, Kraliyet Donanması’nın savaş sloganı HMS Ametist’te görev yapan bir geminin kedisiydi. Alt güvertelerdeki fareleri yakalayıp öldürmekte ustaydı. Simon, denizcilerin yataklarına ölü fareler bırakan ve kaptanın şapkasında uyuyan, yüzsüzlüğüyle hızla ün kazandı. 1949’da, Yangtze Olayı sırasında, kaptanın kabinini delip geçen ve Simon’ı ciddi şekilde yaralayan ve kaptanı öldüren bir top mermisinden yaralandıktan sonra PDSA’nın Dickin Madalyasını aldı. Ağır yaralı kedi güverteye çıktı ve geminin hayatta kalan sağlık personelinin yanıklarını temizlediği ve dört şarapnel parçasını çıkardığı tıbbi bölmeye götürüldü, ancak geceye dayanması beklenmiyordu. Ancak hayatta kalmayı başardı ve bir süre iyileştikten sonra fareleri yakalayarak eski görevine geri döndü.2021 itibariyle hala Dickin Madalyası alan tek kedidir. ©Tom Marshall
13 Jasper the Mine Dog colorized tom marshall sanalsergi 13 798x800 1
Kraliyet Ordusu Veteriner Kolordusu’ndan bir çavuş, 5 Temmuz 1944’te Normandiya’daki Bayeux’de mayın tespit eden bir köpek olan ‘Jasper’ın yaralı kulağını bandajlıyor. ©Tom Marshall
12 Rip the Blitz Dog colorized tom marshall sanalsergi 12 800x599 1
Rip, 1945’te cesaretinden dolayı Dickin Madalyası’na layık görülen melez bir teriyerdi. 1940’ta Londra, Poplar’da bir Air Raid Warden Bay E King tarafından sokak köpeği olarak bulundu ve servisin ilk arama kurtarma köpeği oldu.
100’den fazla insanın hayatını kurtarmasıyla tanınır.
Rip, arama kurtarma çalışmaları için eğitilmedi, ancak içgüdüsel olarak aldı ve başarısı, yetkilileri İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru arama ve kurtarma köpeklerini eğitmeye teşvik etmekten kısmen sorumlu tutuldu.
11 Venus the Bulldog colorized tom marshall sanalsergi 11 800x541 1
HMS Vansittart destroyerinin buldog maskotu Venüs, 1941.
10 Navy Dog colorized tom marshall sanalsergi 10 570x800 1
HMS Stork’un maskotu, gemide, Liverpool, 18 Mayıs 1941.
09 Australian Kitten colorized tom marshall sanalsergi 0 650x800 1
Aircrew, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri Uçuş Eğitim Okulu, Cressy, Victoria, Avustralya tarafından evlat edinilen genç bir kediydi.
08 Horses in Mud colorized tom marshall sanalsergi 8 800x620 1
Atlar, Birinci Dünya Savaşı’nın çamurunda derme çatma kızakları çeker.
07 Canadian Soldier With Horse colorized tom marshall sanalsergi 7 800x654 1
Bir Kanada Kraliyet Ordusu Veteriner Kolordu Kaptanı ve at c.1916.
06 Horse Carrying Boots colorized tom marshall sanalsergi 6 800x606 1
Botları taşıyan bir at ve asker.
Yol, askerin çizmesinin etrafındaki derin iz ve atın toynaklarının artık görünmediği gerçeğiyle fark edilebilen ıslak çamurda inç derinliğindedir.
Uzun bağcıklı çizmeler giymesine rağmen, kumaş macun yerine.
At kesinlikle kauçuk hendek kuşları ile dolu.
Atlar, güvenilirlikleri ve çoğu arazide seyahat etme yetenekleri nedeniyle, Birinci Dünya Savaşı sırasında ulaşım için çok önemliydi.
05 Bus as Pigeon Loft colorized tom marshall sanalsergi 5 800x591 1
Güvercin çatı katına dönüştürülen B tipi bir otobüs, mesajların ön hattan merkeze geri gönderilmesini sağlıyor.
1. Dünya Savaşı boyunca 100.000’den fazla taşıyıcı güvercin haberci olarak kullanıldı ve kayıtlar mesajlarının %95’ini doğru bir şekilde ilettiklerini gösteriyor.

Marshall’ın çalışmalarının daha fazlasını kendi web sitesinde ve Instagram sayfasında bulabilirsiniz.


Resim kredisi: Tüm resimler Tom Marshall’a aittir

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu