Hikayeler

Uyuni’nin Tuz Düzlüklerinde Kızıl Gökyüzü Altında Işıkla Boyama

Daha önce 2015, 2017 ve 2018 yıllarında ziyaret ettiğimiz Bolivya’nın güneybatısındaki Uyuni Tuz Düzlüklerini yakın zamanda dördüncü kez ziyaret ettik. Ne büyük bir sürpriz! Yaptığımız renkleri görmeyi beklemiyorduk.

Normalde mavi saat mavidir, değil mi? Ama bu sefer değil. Ufuk çizgisinin üzerinde biraz sarı ile kırmızıydı ve sonra daha pembemsi bir hal almaya başladı. Çılgın bir renk gösterisi!

Volkanik bir patlama?

Neyle ilgili olduğunu öğrenmek istedik. Bu gökyüzüne ne sebep oldu? Çünkü… inanması zordu, değil mi? Bu yüzden pembe veya kırmızı gökyüzüne neyin sebep olduğuna dair bilimsel bir açıklama aradık. Bulduğumuz şey şu: Işık spektrumunun kırmızı kısmı ek beyaz kısımlarla karıştırıldığında pembe bir gökyüzü oluşuyor. Bu, havada güneş ışığı spektrumunu dağıtacak ve yansıtacak daha fazla aerosol ve ince parçacık olduğunda meydana gelir.

Bu harika. Ama sonra gördüğümüz bu parçacıklara neyin sebep olduğunu merak ediyorduk.

Gökyüzünün renkleri inanılmaz.Aynısını günbatımında birçok kez yaşadığımız için bunlar geçen yılki Tonga volkanik patlamasının etkisi olabilir!(Yeni Zelanda’da) —@milseynz

Büyük olasılıkla bir yıl önce Tonga’da meydana gelen patlamadan dolayı güney yarımküreyi çevreleyen volkanik kül.Avustralya’da çoğu gece bunu görüyoruz —@Stephen Muller

Ve hepsi bu!

volcano ai
15 Ocak 2022’deki Tonga Yanardağı patlamasının nasıl olduğunu hayal eden, yapay zeka tarafından oluşturulan görüntü.

Bu bizi şaşırttı çünkü Kuzey Yarımküre’deki Kanada’lıyız ve o volkanik patlamayı duymadık. Biz de araştırdık ve şunu bulduk: “15 Ocak 2022’de Tonga’da volkanik bir patlama oldu. Bu, muhtemelen son yılların en şiddetli patlamasıyla patlayan bir deniz altı yanardağı. Tsunami dalgalarını ve kül düşüşlerini tetikledi. Patladığında gaz, su ve kül bulutu atmosfere yaklaşık 57 kilometre kadar fırlatıldı.

Yani bunlar bizim parçacıklarımız. Temelde bir yıldan fazladır Güney Yarımküre’de dolaşıyorlar ve bu birkaç ay daha sürebilir. Gökyüzü açıldıkça yavaş yavaş kaybolacak.

night reflection 2017 bluehour 1 9 D4B9300
Uyuni’de 2017’ye hızlı bir adım: Mavi saat… maviydi!
Uyuni Tuz Duzlukleri 001
Bağlamdaki iki ana kameram: her zaman alçaktan çekim yapıyor, her zaman suya batmanın eşiğinde.

Uyuni Tuz Düzlükleri Hakkında

Salar de Uyuni olarak da bilinen Uyuni Tuz Daireleri, dünyanın en nefes kesici doğa harikalarından biri ve dünyadaki en büyük tuz dairesidir. Bolivya’nın güneybatısında yer alan bu geniş tuz alanı 10.000 kilometrekareden (3.900 mil kare) fazla bir alanı kaplıyor ve And Dağları’nın yüksek bir platosu olan Altiplano’nun içinde yer alıyor.

Tuz düzlükleri, tarih öncesi göllerin kuruması sonucu oluşmuş ve geride esas olarak tuz ve minerallerden oluşan gerçeküstü, neredeyse mükemmel düz bir yüzey bırakmıştır. Yağışlı mevsimde (Kasım’dan Mart’a kadar), ince bir su tabakası tuz düzlüklerini kaplar, gökyüzünün devasa, ayna benzeri bir yansımasını yaratır ve sanki sonsuz, bozulmamış, beyaz bir yüzey üzerinde yürüyormuşsunuz gibi görünmesini sağlar. Bu eşsiz doğa olayı dünyanın dört bir yanından fotoğrafçıları, turistleri ve maceracıları kendine çekiyor.

Uyuni Tuz Düzlükleri yalnızca çarpıcı görsel çekiciliğiyle değil, aynı zamanda elektrikli araçlarda ve diğer modern teknolojilerde kullanılan pillerin üretimi için hayati önem taşıyan geniş lityum rezervleriyle de tanınıyor. Bölge aynı zamanda çevredeki göllerde ve sulak alanlarda bulunabilen flamingolar ve diğer kuş türleri de dahil olmak üzere eşsiz bitki örtüsü ve faunaya da ev sahipliği yapmaktadır.

Teknik Hakkında

Uyuni Tuz Duzlukleri 002
Bir daire çizdiğimin yandan görünüşü (el fenerim flaş modundayken)

Eğer bu konuda yeniyseniz, işte bu ışıkla boyama tekniği hakkında kısa bir özet: Plastik tüpüm ve el fenerimle Kim Henry’nin arkasına geçiyorum. Sonra ben onun arkasında resim yaparken o pozu bir saniyeliğine koruyor. Görünmüyorum çünkü Kim’in arkasında iyi bir konumdayım. ( lightpaintingtubes.com‘da her şeyi detaylı olarak anlatıyorum .)

Uyuni Tuz Duzlukleri 003
Red Skies’taki çekimlerden birinin SOOC versiyonu

Dokuz Farklı Geceden Dokuz Görüntü

Bu yıl Uyuni’nin Tuz Düzlükleri’nde 19 gece geçirdik ama bütün geceler kırmızı/pembe değildi. Bu 9 fotoğraf 9 farklı geceden. Pozlama süresi 1 ila 8 saniye arasında değişir. Renklere inanılması çok zor olduğundan beyaz dengesi yönetilmesi en zor şeydi. Ama sonuçta, her zamanki iş akışıma oldukça yakındı; mavi saatin başlangıcında (kırmızımsı) 5200k’de başlayıp mavi saatin sonuna yaklaşırken (pembemsi) 3200k’de bitiyordu.

Uyuni Tuz Duzlukleri 004
Uyuni Tuz Duzlukleri 005
Uyuni Tuz Duzlukleri 006
Uyuni Tuz Duzlukleri 007
Uyuni Tuz Duzlukleri 008
Uyuni Tuz Duzlukleri 009
Uyuni Tuz Duzlukleri 010
Uyuni Tuz Duzlukleri 011
Uyuni Tuz Duzlukleri 012

Okuduğunuz için teşekkürler, umarım fotoğrafları beğenmişsinizdir !


Sanatçılar hakkında : Eric Paré fotoğrafçılık, seyahat ve ışıkla boyamaya olan tutkusunu birleştiren bir yaşam tarzı inşa etti. Işıkla boyama tüpleriyle dünyayı dolaşarak, ışıkla boyamayı ve manzara fotoğrafçılığını inanılmaz yerlerde birleştiriyor ve yol boyunca tekniklerle ilgili her ipucunu paylaşıyor. Yolda olmadığı zamanlarda onu Montréal’de stüdyo fotoğrafçılığı yaparken ve 360 ​​derecelik tam kamera dizilimi ile 176 DSLR kullanarak ışıkla boyama yaparken bulabilirsiniz. Son yıllarda, o ve yaratıcı ortağı Kim Henry, tüp ışıkla boyama tekniğini mükemmelleştirdiler ve yeni başlayanlar için geniş çapta erişilebilir hale getirirken, çeşitli görseller oluşturmak için her zaman yeni hileler eklediler. Tek bir tüp, bir el feneri ve bir tüy kullanarak sadeliğin çoğu zaman anahtar kelime olduğunu gösteriyor ve insanları tüp kabilesinin bir parçası olarak bir araya getirmeye devam ediyor.

Kim Henry, hareketten, doğadan ve insanlardan etkilenen profesyonel bir çağdaş dansçı ve sanatçıdır. Hipnoz, meditasyon ve akış durumu gibi değişen bilinç durumlarına olan büyük ilgisi, bu deneyimleri sanatsal pratiğine ve yaratımlarına entegre etmesi için ona ilham veriyor. Çok yönlü ve meraklı biri olarak zamanını ve enerjisini, sınırlarını titizlikle, hassasiyetle ve şakayla zorlamasına olanak tanıyan projelere harcıyor. Serbest sanatçı olarak 2011 yılından bu yana 70’in üzerinde dans ve fiziksel tiyatro projesinde yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.