Haberler

CEWE Fotoğraf Ödülleri, Kurgu Fotoğraf ile Kazananı Askıya Aldı

CEWE Suspends Winner 1
Soldaki kazanan fotoğraf, fotoğrafçı Dikye Ariani’nin ödülü Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen bir törende almasının ardından CEWE tarafından askıya alındı.

CEWE Fotoğraf Ödülleri, fotoğrafçının “yanlış ve yanıltıcı bilgi” vermesi nedeniyle 2023 yarışmasının genel kazananını askıya aldı.

Geçtiğimiz ay SanalSergi, dünyaya özel bir etkinlikte, “dünyanın en büyük fotoğraf yarışması”nın kazanan fotoğrafının sahnelendiğini ve şimdi de CEWE Fotoğraf Ödülleri organizatörlerinin harekete geçtiğini duyurdu.

CEWE’ye göre, “Jüri tarafından genel birinci ve aynı zamanda ‘İnsanlar’ kategorisinin birincisi olarak seçilen fotoğraf, fotoğrafçının beyanının aksine, gerçek bir çekim değil, bir stüdyoda sahnelenmiş bir sahne olarak yaratılmıştır.” sözcüsü yaptığı açıklamada bunu söylüyor.

CEWE, sahnelenen fotoğrafların yarışma şart ve koşullarını doğrudan ihlal etmediğine dikkat çekiyor; ancak fotoğrafçının verdiği yanıltıcı bilgiler, ödülün ertelenmesine neden oldu.

CEWE Fotograf Odulleri Kurgu Fotograf ile Kazanani Askiya Aldi
Kazanan fotoğraf, bu kamera arkası çekiminin gösterdiği gibi gerçek bir sahne değildi.

“Fotoğrafçı, ödül töreni sırasında bize ve CEWE Fotoğraf Ödülü jüri başkanına sahnede fotoğrafın yaratılışına ilişkin yanlış ve yanıltıcı bilgi vererek kamuoyunu yanılttı. Bu, CEWE’nin bir şirket olarak temsil ettiği değerlerle çelişiyor.”

CEWE ayrıca, fotoğrafın kullanım haklarıyla ilgili “yasal soruların” bulunduğunu, fotoğrafçının bu konuyla ilgili soruları “tatmin edici şekilde yanıtlamadığını” ve “kendisini kullanım haklarının sahibi olarak gösteren uygun belgeleri ibraz edemediğini” ekliyor.

Bu nedenle CEWE, “fotoğrafla ilgili hukuki durum tam olarak netleşene kadar” ödülü askıya aldı. Alman fotoğraf baskı şirketi, fotoğrafı kendi web sitesinde yayınlamayacak veya başka herhangi bir CEWE ortamında kullanmayacaktır.

Kurgulandı

Söz konusu fotoğraf, Warung Kopi , Endonezyalı fotoğrafçı Dikye Ariani tarafından çekildi ve geleneksel bir kafe sahibini, “pirinç tarlalarında zorlu bir günün ardından köyden gelen erkeklerle” kağıt oynarken göstermesi bekleniyor.

Ancak SanalSergi, görüntünün belgesel fotoğraf olarak sunulmasının açıkça yanlış olduğunu öğrendi.

Fotoğraflar aslında 20 Kasım 2022’de Bogor, Endonezya’da bir kameranın lansmanını kutlamak için bir stüdyoda düzenlenen kavramsal fotoğraf çekiminde çekildi. Fotoğraftaki kadın, stüdyoda çalışan bir çalışanın annesidir ve düzenli olarak stüdyodaki temalı fotoğraf çekimlerinde yer almaktadır.

Atölyede hazır bulunan tek fotoğrafçı Ariani değildi ve çok sayıda fotoğrafçı aynı etkinlikteki çalışmalarını çok benzer fotoğraflarla paylaştı.

CEWE Fotograf Odulleri Kurgu Fotograf ile Kazanani Askiya Aldi 001
Aynı etkinlikteki bir fotoğrafçı neredeyse aynı fotoğrafı çekti.

Asya merkezli seyahat fotoğrafçısı Etienne Bosson, yaşananların “münferit bir vaka olmaktan çok uzak” olduğunu söylüyor.

“Dijital fotoğrafçılık çağında, yarışmaları kazanmak için sahneler sahnelemek rahatsız edici derecede yaygın hale geldi. Cevabı aranan soru, sanat ile aldatma arasındaki çizgiyi bulanıklaştırarak hem jüri hem de izleyici nezdinde güveni zedelese bile, bu sahnelenmiş fotoğrafların neden yarışmalarda zafer kazanmaya devam ettiğidir” diyor.

CEWE Fotoğraf Ödülleri beyanının tamamı:

Jüri tarafından genel birinci ve aynı zamanda “İnsanlar” kategorisinin birincisi olarak seçilen fotoğraf, fotoğrafçının beyanının aksine, özgün bir çekim değil, sahnelenmiş bir sahne olarak bir stüdyoda çekilmiştir.Dışarıdaki fotoğrafçılar tarafından bunun farkına varıldık.

Sahnelenen fotoğraflar şartlar ve koşullarımızı ihlal etmez.Ancak fotoğrafçı ödül töreni sırasında sahnede bize ve CEWE Fotoğraf Ödülü jüri başkanına fotoğrafın yaratılışına ilişkin yanlış ve yanıltıcı bilgi vererek kamuoyunu yanılttı.Bu, CEWE’nin bir şirket olarak temsil ettiği değerlerle çelişmektedir.

Ayrıca fotoğrafın kullanım haklarına ilişkin hukuki sorunlar da ortaya çıkıyor.Fotoğrafçı bu soruları tatmin edici bir şekilde yanıtlamamış ve kullanım haklarının sahibi olduğunu gösteren uygun belgeleri sunamamıştır.

Bu nedenle fotoğrafa ilişkin hukuki durum tam olarak netleşene kadar ödül statüsünü askıya alacağız.Bu arada fotoğraf artık bizim tarafımızdan web sitemizde veya diğer CEWE medyasında görüntülenmeyecek.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.