Haberler

‘Dünyanın En Büyük Fotoğraf Yarışmasını’ Kazanan Fotoğraf Kurguymuş

'Dünyanın En Büyük Fotoğraf Yarışmasını' Kazanan Fotoğraf Kurguymuş
CEWE Fotoğraf Ödülleri 2023’ü kazanan fotoğrafın (solda) geleneksel bir Endonezya kafesinde çekildiği iddia ediliyor ancak aslında bir stüdyoda, kavramsal bir fotoğraf etkinliğinde diğer birçok fotoğrafçıyla birlikte çekildi (sağda).

SanalSergi’nin özel olarak öğrendiğine göre, “dünyanın en büyük fotoğraf yarışmasını” kazanan ve 25.000 doların üzerinde değere sahip büyük ödülü evine götüren bir fotoğrafçı , bu ödülü kurgulanmış bir fotoğrafla kazandı.

Endonezyalı fotoğrafçı Dikye Ariani, 21 Eylül’de Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen gösterişli bir törenle CEWE Fotoğraf Ödülleri 2023’ün genel kazananı oldu. Yarışmanın teması “Dünyamız güzel” idi ve Ariani’nin kazanan fotoğrafı, geleneksel bir fotoğrafın sahibini gösteriyor gibi görünüyordu. Warung Kopi olarak bilinen Endonezya kafesi coşkuyla kağıt oynuyor

CEWE bir basın bülteninde fotoğraf hakkında şöyle yazıyor: “Olay yerindeki tek kadın olan mülk sahibi, çeltik tarlalarında geçen zorlu bir günün ardından köydeki erkekleri karşılıyor.”

Ancak SanalSergi , görüntünün belgesel fotoğraf olarak sunulmasının açıkça yanlış olduğunu öğrendi.

Fotoğraflar aslında Fujifilm X-T5 kameranın 20 Kasım 2022’de Bogor, Endonezya’da lansmanını kutlamak için bir stüdyoda düzenlenen kavramsal fotoğraf çekiminde çekildi.

27704C3B 7E10 4B94 8CB1 912754E79915
Budi’nin stüdyosunda Fujifilm X-T5’i tanıtan etkinliğin broşürü.
Dunyanin En Buyuk Fotograf Yarismasini Kazanan Fotograf Kurguymus 001
Etkinliğin kamera arkası, birden fazla fotoğrafçının aynı fotoğrafı ve ışıklandırmayı çektiğini gösteriyor.

Stüdyonun sahibi Budi ( @boedi.tjapkodok ), konsept fotoğrafın CEWE yarışmasını kazanmasına “şaşırdığını” söylüyor.

Budi şöyle açıklıyor: “Waroeng Kopi konsepti, Fujifilm X-T5 fotoğraf makinesinin lansmanı için kamera distribütörleri ve Fujifilm ile işbirliği içinde evimde düzenlenen bir tanıtım etkinliği sırasında oluşturduğum bir konsepttir.”

“Mekan kurulumunu, ışıklandırmayı ve kostümleri organize etmenin yanı sıra yetenekleri hazırlayan bir mentor ve konsept oluşturucu olarak hareket ediyorum.

“Atölye katılımcılarımdan biri CEWE fotoğraf yarışmasını kazanan Dikye’ydi.”

Dunyanin En Buyuk Fotograf Yarismasini Kazanan Fotograf Kurguymus 002
Kadın, Mak Donna olarak biliniyor ve farklı konsept fotoğraf çekimleri için düzenli olarak Budi’nin stüdyosunda yer alıyor. | @boedi.tjapkodok

Budi, fotoğraftaki kadının stüdyosunda çalışan ve sevgiyle “Mak Donna” olarak anılan bir çalışanın annesi olduğunu ekliyor. Kafe sahibi değil.

“Atölyemin yakınında yaşayan sıradan bir insan. Kendisi bir model değil ama yüzü ve davranışları benzersiz olduğu için sık sık evime gelen fotoğrafçıların konusu oluyor” diye ekliyor.

Benzer Fotoğraflar

Atölyedeki tek fotoğrafçı Ariani değildi. Ödülü kazandığından bu yana, birden fazla fotoğrafçı aynı etkinlikteki çalışmalarını birbirine benzer fotoğraflarla çevrimiçi olarak paylaştı.

Dunyanin En Buyuk Fotograf Yarismasini Kazanan Fotograf Kurguymus 003
Aynı etkinlikteki bir fotoğrafçı neredeyse aynı fotoğrafı çekti.

Görünüşe göre aynı etkinliğe katılan başka bir fotoğrafçı da aynı sahnenin fotoğraflarını, “doğrudan kameradan çıkmış” fotoğraflarla dolu bir kontakt sayfası da dahil olmak üzere yayınladı.

Üstelik Budi’nin Instagram sayfasında aynı sahneye ait birden fazla fotoğraf var. Ama kahretsin ki, aynı modelin tamamen farklı sahnelerdeki fotoğrafları ve videoları, fotoğraftaki kadının “geleneksel bir Endonezya kafesinin sahibi” olmadığını doğruluyor gibi görünüyor.

Same Woman
Ariani’nin ödüllü fotoğrafındaki kadının aynısı burada tamamen farklı bir konsept fotoğraf çekiminde görülüyor. | @boedi.tjapkodok
Same Model2
Burada bir grup oyuncuyla satranç oynuyor. | @boedi.tjapkodok
Same Model
Dünya Kupası temalı bir fotoğraf çekiminde de kadın yer alıyor, değil mi? | @boedi.tjapkodok

Yarışma Kuralları İhlal Edildi mi?

CEWE Fotoğraf Ödülleri web sitesinde, gönderilen fotoğrafların “motifi ve temel görsel içeriğini değiştirilmemiş ve gerçekçi bir şekilde temsil etmesi” gerektiği belirtiliyor.

Ariani’nin herhangi bir kuralı çiğneyip çiğnemediği belli değil ancak fotoğrafın yanlış bir şekilde sunulduğu kesin.

Yapay Zeka Suçlamaları

Görüntünün yapay zeka (AI) tarafından oluşturulduğuna dair suçlamalar vardı; bu ortamda fotoğrafçılar giderek daha fazla karşı karşıya kalıyor.

Ancak bunun bir nedeni, küçük bir aile şirketi olan “Warung”un Endonezya’da giderek daha nadir görülmesidir.

İsminin gizli kalmasını isteyen Endonezyalı bir fotoğrafçı, Ariani’nin kazanan fotoğrafında tasvir edilene benzer sahnelerin mevcut olduğunu; Yaşlı bir kadının kumar oynaması, bunu son derece nadir hale getiriyor, çünkü genellikle küçük dükkanlarda sadece bir grup erkek var. Warung’ların aydınlatması da genellikle zayıf olacaktır.

Küresel Kapsam

CEWE Fotoğraf Ödülleri büyük bir olay. SanalSergi‘nin yanı sıra The Guardian, DPReview ve National Geographic de kazananları haber yaptı.

CEWE Photo Award 2023 Awardverleihung Photopia Hamburg Overall Winner 1
Dikye Ariani, ödülünü Eylül ayında Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen törende aldı. | CEWE

Ödüller, kazanan kareyi “hayatın içinden güçlü bir fotoğraf” olarak övdü. CEWE yönetim kurulu üyesi Thomas Mehls, fotoğrafın “muhteşem çekimiyle Endonezya’daki günlük hayata özgün bir bakış” sunduğunu söyledi.

Fotoğraf ödülleri, gönderilen her fotoğraf için hayır kurumlarına 10 sent bağışlayarak bir iyilik yapmayı amaçlıyor. Bu yıl SOS Çocuk Köyleri’ne 54.000 Dolar (50.961 Euro) bağışta bulunuldu.

Dünyanın en büyük fotoğraf yarışması olduğunu iddia eden CEWE, bu yıl yarışmaya yarım milyondan fazla fotoğrafın katıldığını belirtiyor.

Hikaye, birkaç yıl önce Malezyalı fotoğrafçı Edwin Ong Wee Kee’nin 2019’da prestijli Hamdan Uluslararası Fotoğraf Ödülü’nü (HIPA) kazandığı hikayeye benziyor. Kendisine 120.000 dolarlık büyük ödül verildi ancak kamera arkası sonrasında tartışmalı olduğu ortaya çıktı. fotoğraflar daha sonra çekimin sahneleneceğini ortaya çıkardı.

CEWE Fotoğraf Ödülleri ve Dikye Ariani ile yorum yapmak için birçok kez iletişime geçildi ancak iki taraf da yayınlanmadan önce yanıt vermedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.