Haberler

TIME, Canon ve Sony Fotoğraf Makinelerini '2023'ün En İyi İcatları' Seçti

TIME, 2023’ün en iyi 200 icatını açıkladı ve tüketici elektroniği segmentinde üç kamera ön plana çıktı.

TIME, LG Signature OLED M 97 inç televizyon, Samsung Galaxy Z Flip5 akıllı telefon ve Intel Thunderbolt 5 gibi ürünlerin yanı sıra bir çift Sony kamerayı, Sony a7R V tam çerçeve aynasız kamerayı ve Sony FX3 sinema kamerasını tanıdı.

Listedeki üçüncü kameranın daha az tüketici odaklı olduğu açıkça görülüyor: SPAD görüntü sensörlü, dünyanın ilk ultra yüksek hassasiyetli değiştirilebilir lensli kamerası Canon MS-500. Canon ayrıca sanal gerçeklik (VR) içeriği oluşturmak için tasarlanan benzersiz Canon RF 5,2 mm f/2,8 L Çift Balıkgözü lensiyle geçen yıl TIME’ın en iyi icatları listesine girdi.

İcatları' Seçti
Sony a7R V

TIME, üç kamera seçimine ilişkin açıklamalarında, yapay zeka destekli otomatik odaklama sistemi nedeniyle a7R V‘yi övüyor. a7R V, kameranın çok çeşitli hareketli nesneleri hızlı ve doğru bir şekilde tanımlamasına ve izlemesine yardımcı olan özel bir AI işleme ünitesine sahiptir.

sony fx3
Sony FX3

TIME, Sony FX3’e gelince, kameranın film yapımcılığını daha uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirdiğini belirtiyor. FX3, ödüllü film yapımcısı Gareth Edwards ( Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi ) tarafından yeni bilim kurgu destanı The Creator’da yoğun bir şekilde kullanıldı. Gişe rekorları kıran filmin görsel efekt süpervizörü Jay Cooper ile sohbet etti ve Edwards’ın kompakt, hafif ve düşük ışıkta çok iyi olması nedeniyle FX3’ü kullandığından bahsetti.

Kamera seçeneklerini tamamlayanlar arasında, TIME’ın “En güçlü kamera” olarak adlandırdığı Canon MS-500 yer alıyor. 3,2 megapiksel kameranın geceleri bile kilometrelerce uzaktaki nesneleri görebildiğini açıkladı. SPAD sensörü son derece hassastır ve geleneksel CMOS görüntü sensörlerinin aksine SPAD sensörü, sensörün her pikseline ulaşan her ışık parçacığını ölçer.

canon ms 500
Canon MS-500

“SPAD sensörü, bir piksele giren ışık parçacıklarını (fotonları) sayan ‘foton sayımı’ olarak bilinen bir teknolojiyi kullanıyor. Gelen fotonlar elektrik yüküne dönüştürüldüğünde yaklaşık bir milyon kez güçlendirilir ve dijital sinyaller olarak çıkarılır, böylece küçük miktardaki ışığın bile algılanması mümkün olur.” diye açıkladı Canon Ağustos ayında.

TIME’ın 2023’ün en iyi 200 buluşunun tam listesi TIME’ın web sitesinde mevcut .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.