Ekipmanlar

Sony FX3 Özellikleri ve Fiyatı

Sony , aynı zamanda grubun en küçük ve en kompakt fotoğraf makineleri olan Cinema Line’ın en son üyesi olan Sony FX3’ü duyurdu. Özelliklerinin çoğu, gövde tasarımında yatan temel farklılıklarla A7S III’den ödünç alınmış ve dahili bir fan sayesinde ek çekim süresine fayda sağlıyor.

FX3 bir 10.2 megapiksel, arka aydınlatmalı Full frame sensör ile güçlendirilmiş olduğunu vaat düşük gürültü ve 409.600 ISO ve debelenmeler-3’te dinamik aralığının 15+ durağa kadar yüksek duyarlılık. Bu kameralarda çekilen görüntülerle daha iyi eşleşmesini sağlamak için Venice, FX6 ve FX9’da bulunan S-Cinetone renk matrisini içerir. Ayrıca S-Gamut3 ve S-Gamut3 Cinema dahil olmak üzere on bir seçilebilir resim profiline sahiptir.

Yeni sinema kamerası All-I’de 600Mbps’ye kadar çekim yapabilir, XAVC S / H.264 veya MPEG-H HEVC / H.265’te çekim yapabilir ve saniyede 120 kareye kadar 4K yakalayabilir (10 Full Frame’den% görüntü kırpma) ve Full HD 1080p’de saniyede 240 kareye kadar. Video, tüm formatlarda 10 bit derinlikte ve 4: 2: 2 renk örneklemesinde yakalanabilir ve ayrıca HDMI çıkışı aracılığıyla 16 bit RAW video çekebilir. Son olarak, hem 1080p hem de 720p’de 10 bit ve 8 bit XAVC HS’de Proxy Kaydına izin verecektir.

Sony FX3 Özellikleri ve Fiyatı
Sony FX3

FX3, FX6’da bulunan ile aynı 627 noktalı odak düzlemi aşama algılamalı otomatik odaklama sistemine sahiptir. Tüm video modlarında kullanılabilen Eye-AF (video modlarında, Eye-AF yalnızca insan gözlerini destekler) ve Gerçek Zamanlı İzleme AF özelliklerine sahiptir. Dokunmatik izleme arka LCD’ye dahil edilmiştir ve kameranın nesneler arasında ne kadar hızlı netleme yapacağını değiştirmek için özelleştirilebilen kapsamlı otomatik odak kontrol parametreleri vardır.

Gövde, 5 eksenli sensör üzerinde görüntü sabitleme özelliğine (Cinema Line için bir ilk) sahiptir ve% 10’luk ek bir kırpma için Sony, dijital bir sabitleyicinin, onu önemli ölçüde iyileştirmek için sensör üzeri sabitleyici ile birlikte çalışabileceğini söylüyor. Aktif Mod olarak adlandırılan bu özellik, saniyede 120 kare ve daha yüksek kare hızı çekim modlarında mevcut değildir.

FX3 ILME FX3 Customisable button R Large 800x533 1
Sony FX3

Bu özellikler tanıdık geliyorsa, bunun nedeni A7S III’ün sunduğu ile hemen hemen aynı olmasıdır. FX3’ün A7S III’e karşı özellikleri sorulduğunda, bir Sony temsilcisi, belirli bir bakış açısından çok benzer göründüğünü kabul etti.

Bir Sony temsilcisi “Teknoloji açısından belki” dedi. “Kullanılabilirlik açısından çok farklı olduklarını düşünüyoruz.”

Sony, FX3 ve A7S III ile A7S III’ün hala yakalama özelliğine gerçekten ihtiyaç duymayan ancak kamera donanımlarında çalışmak üzere tasarlanmış bir gövdede video merkezli özellikleri isteyenler için farklı bir fayda teklifi yarattığını savunuyor. Bu fotoğraf çekemeyeceği anlamına gelmez: çekebilir. Tıpkı Alpha serisi gibi mekanik bir odak düzlemine sahip ancak Sony, sensörün hızlı okuma hızı sayesinde elektronik obtüratörünün de oldukça yetenekli olması gerektiğini söylüyor.

FX3 ILME FX3 Tally REC OSD R Large 800x465 1
Sony FX3

Hemen fark edilebileceği gibi (ve son iki hafta içinde ortaya çıkan sayısız sızıntı göz önüne alındığında muhtemelen sürpriz değil ), tasarım Cinema Line’ın özelliklerini Alpha serisiyle harmanlıyor gibi görünüyor. Sony, kameranın tek başına çekim rahatlığı için yapıldığını ve “olağanüstü farklı” bir el tutma deneyimi sunması gerektiğini söylüyor.

FX3, Sony’nin en kompakt Cinema Line kamerasıdır. Sony vizörü ve üst kadranları çıkardığından ve kart ve pil olmadan 640 gram (~ 22.6 ons), kart ve pille birlikte 715 gram (~ 25.2 ons) ağırlığında olduğundan kameranın üstü tamamen düz. Ne yazık ki, Cinema Line kardeşlerinin aksine, SDI konektörleri için yer yok ve aynı zamanda yerleşik nötr yoğunluk filtrelerine de izin vermek için çok küçüktü. Bunlar Sony’nin kamerayı küçük tutmaya karar verdiği ödünleşmelerdi.

FX3 ILME FX3 XLR Handle externalMic R Large 800x534 1
Sony FX3

Sonuç, A7S III’ten daha kompakt bir fotoğraf makinesidir. Aynı genişliktedir, ancak daha kısadır. A1 veya A7S III’ün vizör göz yuvasını sayarsanız, kameranın derinliği biraz daha azdır.

FX3 ILME FX3 card 02 800x484 1
Sony FX3

FX3, Sony’nin “optimum konumlandırılmış kontroller” dediği şeye sahiptir. Üst kısımda, başparmağın çalıştırılmasını sağlamak için üst yüze yerleştirilmiş sık kullanılan düğmeler ve sağ elle rahat kullanım sağlayan menü düğmesi ve odak büyüteci gibi diğer kontroller vardır. Sony, bir açma / kapama düğmesi yerine, elektrikli zum lensler için bu geçişi bir zum rocker ile değiştirdi. Ön kısımda özelleştirilebilir bir kayıt düğmesi bulunur ve kameranın arkasında tanıdık (A7S III’tekiyle aynı) 1,44 milyon noktalı eğilebilir dokunmatik LCD, atıcıya otomatik netleme kontrolü ve otomatik netleme seçimine erişim sağlar. Dokunmatik izleme, gerçek bir kontrol alanı haline gelmesine izin vermek için LCD’ye uygulandı. Ekranın sağ tarafında, kameranın arkasında ISO ve deklanşör kontrolü bulunur ve bunlar diğer düğmelerle birlikte kullanıcı tarafından özelleştirilebilir.

FX3 ILME FX3 top 800x439 1
Sony FX3
FX3 ILME FX3 terminal 800x507 1
Sony FX3

Sony, FX3’ün üçüncü taraf bir kamera kafesine ihtiyaç duymayan ve sistemin boyutunu ve ağırlığını azaltmak için birden fazla bağlantı noktası ekleyen bir kamera olmasını istedi. Gövde üzerinde, çevre birimlerin doğrudan montajına olanak tanıyan beş adet 1 / 4-20 inç UNC vida deliği ve birlikte verilen sapta üç adet 1 / 4-20 inç UNC vida deliği bulunur. Yivler sadece magnezyum izin kabinine delinmekle kalmıyor, aynı zamanda Sony’nin son derece güçlü ve destekleyici hale getirdiğini söylediği gövde içinde paslanmaz çelik bir alt yapı ile destekleniyor.

Belirtildiği gibi, XLR kolu, Cinema Line vurgusunun bir başka kanıtı olan bu kamera ile birlikte gelir. XLR / TRS kombinasyon konektörleri, dört kanallı 24 bit kayıt için dijital ses arabirimi ve 3,5 mm kulaklık girişi (FX3 gövdesindekine ek olarak) içerir. Bu tutamak bir mikrofon içermez, ancak FX3’ün gövdesinde yerleşik bir stereo mikrofonu vardır.

FX3 ILME FX3 rightside handle 697x800 1
Sony FX3

FX3 gövde bağlantı noktalarından bahsetmişken, iki USB terminali (Tip-C ve mikro), bir kulaklık jakı ve bir HDMI Tip-A bağlantı noktası (tam boy) içerir. MicroUSB bağlantı noktası kontrol veya dosya aktarımı için kullanılabilirken, USB-C bağlantı noktasının fotoğraf makinesine sonsuza kadar güç sağlayabildiği durumlar için iki USB bağlantı noktası dahil edildi. A7S III gibi, FX3 de çift CFexpress Type A ve SD bellek kartı yuvalarına sahiptir. Sony, FX3’ten bellek kartı yazmak için temelde aynı gereksinimlerin A7S III ile paylaşıldığını söylüyor.

Arka LCD’nin arkasındaki hafif çıkıntı, Sony’nin FX3’ün aktif soğutma sistemini ve dahili fanını gizlediği yerdir. Fan, birden fazla çalışma moduna (Otomatik / Minimum / Kapalı) ayarlanabilir ve cihazı soğuk tutmak için kameranın ısı yayma yapısı ile birlikte çalışır. Alttan havayı alır, onu soğutucuya doğru hareket ettirir ve ünitenin yan tarafından dışarı üfler. Fan neredeyse sessizdir ve duyulabilecek kadar sessiz olduğu durumlarda, belirtildiği gibi kapatılabilir.

FX3 ILME FX3 Touch display R Large 800x539 1
Sony FX3

Yukarıda bahsedilen aktif soğutma sisteminin temel faydalarından biri, genişletilmiş kayıt süresidir: FX3, harici güçle eşleştirildiğinde saniyede 60 kare hızında “sonsuz” 4K kaydı destekler. Sony, kaydın sınırlarını aslında 13 saatlik sürekli çekim olarak buldu, ancak tüm amaç ve amaçlar için, bu, video çekicilerin ihtiyaç duyduğu kadar “sonsuz”.

Bir fanın eklenmesine rağmen, FX3 toza ve neme karşı dayanıklıdır (Sony,% 100 toza ve neme dayanıklı olmasının garanti edilmediğini ve XLR kolunun herhangi bir toz veya neme dayanıklılık özelliği olmadığını belirtmesine rağmen) teşekkürler tüm vücut bağlantı noktalarında, pil bölmesinde, ortam yuvalarında ve diğer alanlarda sağlanan sızdırmazlığa. FX3 ayrıca, toz ve parçacıkları temizlemek için otomatik olarak etkinleşen sensörün ön tarafındaki bir filtre aracılığıyla bir toz giderme sistemine sahiptir.

Sony FX3

Fotoğraf makinesi A7S III ile aynı pili destekler, ancak belirtildiği gibi harici olarak USB-C ile çalıştırılabilir. Ayrıca, S-Cinetone’un eklenmesiyle ( söylentilere rağmen) A7S III’ten (gövde tasarımının yanı sıra) farklılaşıyor.bu A7S III’e de geliyor) ve üç uyarı sinyali ışığı (biri önde, biri kayıt düğmesinin çevresinde ve diğeri arkada, tümü açılıp kapatılabilen). Ne yazık ki FX3, kullanıcı tarafından kurulabilir LUT’ları desteklemez ve SDI bağlantı noktalarına veya yerleşik ND’lere sahip değildir, bu da onu FX6’dan ayırır. Biraz tuhaf bir seçenekte Sony, deklanşör hızının deklanşör açısı olarak ayarlanmasına izin vermiyor, bu da bazı film yapımcılarını rahatsız edebilir. Ayrıca dalga biçimini veya vektörskopları desteklemez. Ancak pil ömrü A7S III’ten daha iyi olmalı çünkü güç tüketen EVF’yi çalıştırması gerekmiyor.

Sony FX3

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Sony’nin zihninde bu farklılıkların onu Cinema Line ve Alpha Line arasına mükemmel bir şekilde yerleştirmesi şaşırtıcı değil. Koridorun her iki tarafından gelen fedakarlıkları var, ancak sonuç, çok yetenekli, son derece kompakt, tam kare, video odaklı bir kamera.

Sony FX3 Fiyatı

A7S III’ten biraz daha pahalıdır, ancak küçük fiyat farkını açıklayabilecek dahili tutamaçla birlikte geldiğini unutmayın: Sony FX3 Mart ayı ortasında 3899,99 $ ‘dan piyasaya çıkacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.