Ekipmanlar

Qysea'nın Yeni Sualtı Drone'u Harika Görünüyor Ama Daha İyi Bir Kamerayı Hak Ediyor

Sualtı droneları konusunda sınırları zorlayan tek robot şirketlerinden biri olan Qysea, neredeyse her şeyi doğru yapan yeni, modüler, yapay zeka donanımlı bir su altı robotuna sahip. Ancak kamera arzu edilen bir şeyi bırakıyor.

Son birkaç yılda, insansız hava araçlarının popülaritesi, içindeki teknolojinin bir miktar durağanlaşması ve onları uçurmaya ilişkin kural ve düzenlemelerin onu hobiciler için daha az eğlenceli ve heyecanlı hale getirmesi nedeniyle yavaşladı. Belki de bu yüzden sualtı drone‘larındaki gelişmelere ilişkin hikayeler fotoğrafçıların ilgisini çekmiştir.

Ne yazık ki, su altı drone’larının geliştirilmesini zorlaştıran sorunlar var. Yeni başlayanlar için, radyo sinyalleri su altında zayıf bir şekilde iletilir, bu da dronların fiziksel olarak yüzeye bağlanması gerektiği anlamına gelir. Aksiyon kamerası şirketleri görünüşte bunu açıklamanın bir yolunu bulmuş olsa da, kameralar da yüzeysel olarak vasat görünme eğilimindedir.

Durum ne olursa olsun, çok az üretici su altı drone’larında sınırları zorluyor, bu da Qysea’nın Fifish serisini bu kadar çekici kılıyor. Şirket son birkaç yıldır düzenli olarak yeni su altı drone’larını piyasaya sürüyor ve en sonuncusu olan the Fifish E-G belki de en heyecan verici olanı.

Motor, aydınlatma, kamera ve pil için çıkarılabilir bileşenler içeren tamamen modüler bir tasarıma sahiptir. Büyük bir pençe gibi aletlerle bile donatılabilir. Bir şey kırılırsa veya yeni bir parçanın değiştirilmesi gerekirse şirket, bunun birkaç dakika içinde yapılabileceğini söylüyor. Hızlı şarjı destekleyen ve 50 dakikada %90 kapasiteye ulaşabilen çalışırken değiştirilebilir pilleri bile destekler.

Qysea'nın Yeni Sualtı Drone'u Harika Görünüyor

Qysea, Fifish E-GO’nun halka kanatlı motorlarının ek güç sağladığını ve makinenin su altı akıntılarına karşı sağlam direnci korurken üç deniz milinin üzerinde su altı hızlarına ulaşmasını sağladığını söylüyor. 

Hatta çekiç kafalı köpekbalığından ilham alan tasarımıyla zarif görünüyor. Qysea ayrıca su altı drone’unu etkileyici ses veren yapay zeka teknolojisiyle donattı. AI Vision Lock olarak adlandırılan E-Go, uyarlanabilir stabilizasyona sahiptir ve drone’un kontrol ekranındaki tek bir düğmeye dokunarak su altındaki hedef nesnelere kilitlenebilir.

Sualtı Drone'u Harika Görünüyor

Ayrıca görselleri optimize etmek için planktonu filtreleyen ve suyun daha net görünmesini sağlayan yerleşik bir algoritmaya sahiptir.

Ne yazık ki Qysea’nın E-Go’yu piyasaya sürdüğü kamera sistemi pek de heyecan verici değil. 146 derecelik ultra geniş görüş alanı sunan bir su altı drone’unda bulunan ilk 176 derecelik ultra geniş balıkgözü lens olmasına rağmen, oldukça küçük bir Tip 1/1,8 sensöre bağlanmıştır. Çoğu fotoğrafçının aşina olduğu sensör boyutuyla karşılaştırıldığında, Tip 1/1,8 sensör, Tip 1 sensörden (genellikle 1 inç olarak anılır) yaklaşık üç kat daha küçüktür. Yüzeyin üzerinde parlak ve açık bir günde kullanılıyor olsa bile bu çok küçük bir rakam. Bu kadar küçük bir sensörle elde edilebilecek çok şey var ve bu, birçok akıllı telefon kamerasının bile gerisinde kalacak.

Elbette ki bu küçük sensör, E-Go’nun, kameranın görüş alanından daha geniş bir alana 10.000 lümen ışık yayan ve doğal ortamın görünümünü yok edecek bir aydınlatma sistemi kullanma yeteneğine sahip olmasıyla destekleniyor.

FIFISH E GO Hi Res 3

Bu, E-Go’nun sanat üretmek isteyen fotoğrafçılar ve film yapımcıları için gerçekten mükemmel olmadığı ve daha çok su altında çalışmak için pratik bir araç olduğu anlamına geliyor. Bu muhtemelen Qysea için satış açısından daha mantıklı çünkü burası daha kanıtlanmış bir pazar, ancak burada sanatçıları cezbedecek daha fazla şeyin olmasını dilememek elde değil. Yapay zeka algoritmalarının ve modülerliğinin özellikle izleme ve ölçüm ortamlarına yönelik olarak pazarlanmasının nedeni budur.

Ancak E-Go’da kilitleme özellikleri, görsel filtre ve güçlü motorla birleştirilmiş daha büyük bir sensörün olanaklarını hayal edin. Doğru optik ve sensör kombinasyonuyla bu drone, yüzeyin altındaki yaşamın gerçekten harika görüntülerini yakalayabilir. Şans eseri, E-Go’nun tasarımı, eğer Qysea isterse, özellikle su altı yakalama için tasarlanmış bir dizi modül üretebileceği anlamına geliyor.

Fiyatı uygun ve kullanımı kolay su altı robotlarına yönelik bir talep var. E-Go hiçbir şekilde ucuz olmasa da ( 7.348 dolarlık bir drone ) BoxFish Luna gibi üst düzey sinema robotlarından çok daha uygun fiyatlı. Çalıştırılması da çok daha kolaydır.

Bu iki uç arasında bir orta yol olması gerekiyor ve umarım Qysea bunu görür ve bir çözüm sunabilir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.