Satın Alma Rehberi

2023’te Fotoğrafçılık için En İyi 10 Drone

Fotoğrafçılık için Dronlar

Hangi drone kamerasının fotoğrafçılık seviyenize uygun olacağına karar veremiyor musunuz? Doğru yere geldin. Bu makale size piyasada mevcut olabilecek en iyi seçeneklerden bazılarını sağlayacaktır.

Pek çok iş sektörü gibi kamera sektörü de yıllar içinde birçok gelişmeden geçti. 1975’te dijital kameranın ilk icadından sonra, bu endüstri yalnızca bir yükseltme gördü. Bu alandaki gelişmeler, kullanılan elektronik bileşenlerin türü ile ilgilidir. Bu evrim nedeniyle araştırmacılar, yalnızca yerden değil, yalnızca yerden kamera kullanan fotoğrafçılar için dokunulmaz olan açılardan da çekim yapmanın bir yolunu keşfetmeye başladılar.

Hava fotoğrafçılığı zamanın geçmesiyle değişti ve dronlar bunu söylemek için mükemmel bir örnek. Dronlar, kamera ve film endüstrisinde büyük bir darbe ile devrim yarattı. Uyumlu cihaz, dünyanın dört bir yanındaki fotoğrafçılara ve görüntü yönetmenlerine başka türlü kapsanamayacak açılardan çekimler ve çekimler yapma fırsatı sunar. Elbette bir pilot rehberliğinde yüksek kaliteli görüntüler ve video klipler üretiyorlar.

Fotoğrafçılık zamanın geçmesiyle değişti ve dronlar bunu söylemek için mükemmel bir örnek. Dronlar, sahnelerin güzel bakış açılarını daha yüksek açılardan ortaya çıkarma eğilimindedir. Bir etkinliğin farklı hava noktalarını yakalamak için dronları kullanmak, dünya çapında birçok fotoğrafçı ve videografçı için bir cephe hattı haline geldi. Bu makale, şu anda özellikleri ve özellikleri nedeniyle fotoğrafçılık için en iyi olduğu düşünülen drone kameralarının bir listesini sağlayacaktır.

Dron nedir?

Bir drone kamera, fotoğrafçılık ve videografi için yaygın olarak kullanılan taşınabilir bir uçaktır. Fotoğrafçıların ve kameramanların merceğiyle yakalanamayan görsel verileri ve havadan perspektifleri toplamaya yatkın hale getiren pervaneli normal bir kameraya sahiptir. Geleneksel olarak, bir uzaktan kumanda ile kontrol edilir veya bazı dronlar yönetim için mobil uygulamayı da destekler.

Bir Drone Nasıl Çalışır?

Bir drone, sahada bir kişi tarafından yönlendirilir ve kontrol edilir. Kamera ayarları uzaktan kumanda ile yapılır, böylece kişi kamerayı ayarlamak için her seferinde yere indirmek zorunda kalmaz. Kontrolör, drone’u WiFi sinyalleri veya radyo frekansları aracılığıyla bağlar ve çalıştırır. Gelişmiş dronlar genellikle radyo frekansları aracılığıyla çalıştırılır. Kontrolör daha sonra yukarı, aşağı hareket etmek ve her iki tarafa gitmek için talimatlar gönderir. Ayrıca, hem kamera hem de denetleyici bu şekilde tasarlanmışsa, kameraya talimat gönderebilir. Sonuç olarak, bir drone’u etkili bir şekilde uçurmak için, bazı drone uçuş bilgisine ve doğru açıdan çekim yapmak için bazı iyi fotoğrafçılık becerilerine sahip olmanız gerekir.

Bir Drone Kamerasını nerede kullanabilirsiniz?

Bu portatif insansız hava aracı, boyutları ve kolay kullanım özelliği ve deneyimli kamera ekibine sahip insanlı bir hava aracına göre daha ekonomik olması nedeniyle çok çeşitli kullanım alanlarına sahiptir.

  • Film yapımı – Dronlar, geniş bir havadan görünüm gerektiren video sahnelerinin çekilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hız takipleri, okyanuslar üzerinde çekim, aksiyon sahneleri, tüm sahnenin havadan görünümü vb.
  • Düğün- Fotoğrafçıların ulaşamayacağı kadar tüm sahneyi farklı bir açıdan yakalayabilmeleri nedeniyle, düğünler drone’ların yaygın olduğu bir başka ortak alan haline gelir. Unutulmaz bir olaydan çekilen sahnelere daha fazla dinamik katabilirler.
  • Reklam – Görüntüye dinamikler ve dramatik efektler ekleme yetenekleri nedeniyle, reklamcılar tarafından ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamak için oldukça sık kullanılırlar.
  • Emlak – Gayrimenkul geliştiricileri, tüm projeye bir bakış sağlayacak bir görüntü oluşturmak için drone kamerasını kullanabilir.
  • Haberler- Drone’lar , başka hiçbir şekilde ulaşılamayan alanları kolaylıkla tarayabilir. Bu tür alanlar, doğal afetin vurduğu yerleri veya çatışma altındaki alanları içerebilir.

Karar verme:

Doğru seçiminiz, satın alırken öncelik vermek istediğiniz özelliklere bağlı olmalıdır. Normal bir kameralı drone’un doğru kriterleri karşılaması için aşağıdaki temel özellikleri kontrol etmeniz gerekir:

  • Fiyat- Bütçeniz listenizi daraltacaktır. Bu nedenle, bir drone ararken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey budur. Tercih ettiğiniz özellikleri en uygun fiyat aralığında aramalısınız.
  • Pil ömrü – Drone için bu özellik önemlidir çünkü drone’nuzun içeriği yakalamak için havada olacağı zamanı belirler. Elbette yanınızda fazladan pil taşıyabilirsiniz.
  • Boyut ve Ağırlık – Taşıma kolaylığı için cihazın taşınabilirliğini artırdığından drone’nun boyutu ve ağırlığı önemlidir.
  • Rüzgar direnci- Bu aynı zamanda bir drone için alışveriş yaparken göz önünde bulundurulması gereken çok önemli bir faktördür. Yüksek rüzgar direncine sahip dronlar, uçuş stabilitesi ve yüksek kaliteli fotoğraf ve video klipler sağlar.
  • Kontrol seçenekleri- Çoğu dron, uzaktan kumandayla birlikte gelir, bazı dronlar yazılım uygulamalarını da destekler. Bu özellik daha çok kişisel bir tercihtir.

Fotoğrafçılık İçin Bir Droneda Hangi Özellikler Aranmalı?

Piyasada mükemmel sonuçlar ve yüksek kaliteli görsel içerik sağlayabilen çeşitli seçenekler mevcuttur. Özellikle fotoğrafçılık ve videografi için bir drone kamera satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli özellikler şunlardır:

  • Sensör boyutu- Sensörünüzün boyutu, sığabileceği pikselleri belirler. Daha büyük bir sensörle yakalanan görüntüler yüksek çözünürlüklü, daha keskin ve nettir. Büyük bir sensör, düşük ışık koşullarında bile net görüntüler yakalar.
  • Megapiksel- Yüksek piksel sayısına sahip bir kamera, görüntülerin daha ayrıntılı ve net olduğu anlamına gelir. Fotoğraf çekmek için drone satın aldığınızdan, bu dikkate alınması gereken önemli bir özelliktir.
  • Manuel Pozlama – Özellikle fotoğrafçılık için bir drone satın alırken, pozlamanızı, ayrıca ISO, diyafram açıklığı ve enstantane hızını kontrol edebilmeniz gerekir.
  • RAW’da çekim yapabilmeRAW‘da çekim yapabilen bir drone bulmanız gerekiyor. Bu şekilde fotoğrafın özü olan düzenleme yapabilirsiniz.

2023’te Fotoğrafçılık İçin En İyi Dronlar:

Seçiminizi kolaylaştırmak için teknik özellikleri ve açıklamasıyla fotoğrafçılık için en uygun dronların bir listesini derlemek için 2022 ve 2023’te Kapsamlı En İyi Dronlar listesini taradık.

1. DJI mInI 3 PRO:

Ürün Açıklaması:

Bu dronun çok hafif bir pakette tam bir profesyonel fotoğrafçılık işlevi seti olduğu kabul edilir. Drone son derece portatiftir ve katlanabilme özelliği sayesinde cebinize bile sığabilir. DJI tarafından bu taşınabilir varyantta sunulan MasterShot özelliği, fotoğrafçının önceden programlanmış uçuşlardan sonra hızlı ve kirli bir düzenleme yapmasını kolaylaştırır. Mini 3’te ayrıca dikey çekimler yapmak için kameranızı 90 dereceye kadar döndürebilirsiniz. Mini 3, 120 fps’de 1080K çözünürlüğe kadar ağır çekim videolar çekebilir.

Özellikler:

  • Kamera çözünürlüğü – 48 Megapiksel
  • Video çözünürlüğü – 4K/60 fps.
  • Ağırlık – 249g
  • Uçuş süresi – 34 dakika
  • Uçuş Menzili – 12 KM
  • Fiyat- 759 $

2. AUTEL EVO NANO+ :

Ürün Açıklaması:

AUTEL EVO NANO+, özelliklerle dolu hafif bir drone’dur. Dinamik ve dramatik video klipler çekmek için engellerden kaçınma ve otomatik uçuş modellerine sahiptir. Taşınabilir dron dört canlı renkte mevcuttur; Klasik Turuncu, Derin Uzay Grisi, Yanan Kırmızı ve Kutup Beyazı. Portatif tasarımı ve katlanabilme özelliği sayesinde taşıma ve seyahat etmeyi seven kişiler için kullanışlı ve uygundur. RAW ve JPEG formatında çekim yapabilirsiniz. Video, Standart ve D-log profillerinde yakalanabilir.

Özellikler:

  • Kamera çözünürlüğü – 48 Megapiksel
  • Video çözünürlüğü – 4K/60 fps.
  • Ağırlık – 249g
  • Uçuş süresi – 28 dakika
  • Uçuş Menzili – 10 km.
  • Fiyat- 899 $

3. DJI MAVIC 3 / MAVIC 3 CINE :

Ürün Açıklaması:

Mavic 3 Cine, taşınabilirlik ve görüntü kalitesi için en iyi kombinasyon olarak kabul edilir. Ana dörtte birlik kamera, JPEG ve Raw’da çekim yapabilen ayarlanabilir f/2,8 ila f/11 diyafram açıklığı ile harika görüntü kalitesi sunar. İkinci kamera, sabit f/24 diyafram açıklığına ve 28x hibrit yakınlaştırmaya sahiptir. Hareketsiz fotoğraflar hem RAW hem de JPEG formatında çekilebilir. Ana kameradan gelen video, 5,1K’dan 50 fps’ye kadar ve 4K’dan 120 fps’ye kadar kullanılabilir. Video çekerken renk derecelendirmesi için bayraklı D profillerinde çekim yapabilirsiniz.

Özellikler:

  • Kamera çözünürlüğü – 12 MP Zoom ile 20 MP.
  • Video çözünürlüğü – 1K/50 fps ve 4K/120 fps.
  • Ağırlık – 249g
  • Uçuş süresi – 46 dakika
  • Uçuş Menzili – 5 km
  • Fiyat-2,049 $

4. AUTEL EVO II :

Ürün Açıklaması:

Autel, drone’dan şık görünümü çalan ağır ve sağlam görünümlü bir kasa ile üretilmiştir. Cihazın tasarımının tüketici kullanışlılığı ile hiçbir ilgisi yoktur. Sadece cihazın uçuş süresi ile açıkça gösterilen pratik esaslara dayanmaktadır. Devasa 8K özelliği dışındaki büyük artısı, normal bir uçuşta kullandığı çok yönlü çarpışma sensörüdür. Bu drone’da 8K’nın 25 fps, 6K – 50 fps ve 4K – 60 fps ile sınırlı olduğunu belirtmekte fayda var. Kasabanın bu drone ile ilgili diğer konuşması, piyasadaki bazı iyi kameralı drone’lardan çok daha fazla olan 8GB dahili depolamaya sahip olmasıdır.

Özellikler:

  • Kamera çözünürlüğü – 48 MP
  • Video çözünürlüğü – 8K/25 fps
  • Ağırlık – 1174g
  • Uçuş süresi – 40 dakika
  • Uçuş Menzili – 9 km
  • Fiyat- 1495$

5. DJI MAVIC AIR 2 :

Ürün Açıklaması:

Bu dron, DJI’ın şimdiye kadarki çarpıcı icadı olarak kabul ediliyor. 34 dakikalık uçuşu sırasında engelleri tanımlayabilen ön, aşağı ve arkaya bakan sensörlere sahiptir. Bu drone ile ilgili gerçek anlaşma, yarım inç sensörlü ve 60 fps video kalitesinde 4K olan 48 Megapiksel kameradır. Bu drone, yüzünde akıllı telefon yuvası bulunan tamamen yeniden tasarlanmış bir denetleyiciye sahiptir, böylece cihazı kontrol ederken aynı anda görüntüleri de görebilirsiniz. Bu drone aynı zamanda, pozlamayı farklı sahnelere göre tekrar tekrar ayarlamak zorunda kalmadıkları için fotoğrafçılara rahat bir nefes veren Akıllı Otomatik Poz Basamaklama (AEB) özelliğine sahiptir.

Özellikler:

  • Kamera çözünürlüğü – 48 MP
  • Video çözünürlüğü – 4K/60 fps
  • Ağırlık – 570g
  • Uçuş süresi – 34 dakika
  • Uçuş Menzili – 18 km
  • Fiyat-2,999 $

6. DJI AIR 2S :

Ürün Açıklaması:

DJI AIR 2S, piyasadaki çeşitli fotoğrafçılık sınıfı dronlara karşı bir yumruk atıyor. 1 inçlik sensörü ve 20 MP kamerası ile daha yüksek çözünürlüklü sensörlere sahip dronlara karşı net fotoğraflar üretebilir. Bu taşınabilir cihazdaki kamera, 5K video kalitesini destekler. Cihaz, bazı ileri seviye rakipleri Mavic 2 ve 3 ile karşılaştırıldığında daha uyumlu olarak adlandırılıyor. Drone’daki Aktif İzleme ve kaçınma sensörleri, ona kendi yörüngesi üzerinde daha incelikli bir kontrol sağlıyor.

Özellikler:

  • Kamera çözünürlüğü – 20 MP.
  • Video çözünürlüğü – 4K/30 fps ve 4K/40 fps
  • Ağırlık – 595g
  • Uçuş süresi – 31 dakika
  • Uçuş Menzili – 5 km
  • Fiyat- 999 $

7. DJI MAVIC 2 / MAVIC ZOOM :

Ürün Açıklaması:

DJI MAVIC 2/MAVIC ZOOM, DJI geniş drone yelpazesi aracılığıyla özelliklerle dolu bir taşınabilir varyanttır. 20 Megapiksel 1 inç sensörlü kamera, yüksek kaliteli fotoğraflar üretebilir. Bu dronun kamerası üzerindeki manuel kontrol, 128.000’e kadar ISO seçimine izin verir ve video çıkışı gerçek zamanlı 10 bit olabilir. Bu drone’da f/2.8-f/11 diyafram açıklığı var, fotoğraf meraklılarının hepsi bu tür özellikler için var.

Özellikler:

  • Kamera çözünürlüğü – 12 MP Zoom ile 20 MP
  • Video çözünürlüğü – 4K/30fps
  • Ağırlık – 905g
  • Uçuş süresi – 31 dakika
  • Uçuş Menzili – 8 km
  • Fiyat-1.499 $

8. Parrot Anafi FPV:

Ürün Açıklaması:

Parrot Anafi FPV, katlanabilir özelliği ile taşınabilir ve seyahat dostu bir drone’dur. Drone ile ilgili en çok öne çıkan özellikler, GPS destekli otomatik kalkış, iniş ve eve dönüş özelliğidir. Aynı zamanda, DJI modellerindeki bazı kontrol cihazlarıyla karşılaştırıldığında kullanımı daha kolay olan sabit bir telefon tutuşuna sahip son derece güçlü katlanabilir kontrol cihazına sahiptir. Cihazdaki engellerden kaçan sensörler çok rekabetçi değil, bu dronun uçuşu sırasında engellerden kaçınmak pilotun ellerine bırakılıyor. Bu cihazdaki kamera çözünürlüğü, bazı rakip modellere göre nispeten daha düşük olmasına rağmen, yine de net ve HD fotoğraflar üretebilir.

Özellikler:

  • Kamera çözünürlüğü – 21 MP
  • Video çözünürlüğü – 4K/30 FPS
  • Ağırlık – 310g
  • Uçuş süresi – 25 dakika
  • Uçuş Menzili – 4km
  • Fiyat- 800 $

9. SONY AIRPEAK 1:

Ürün Açıklaması:

Sony Airpeak, tam çerçeve aynasız kameraları taşıyabilen mümkün olan en küçük drone olarak kabul ediliyor. Bu drone’un sahip olduğu özellikler göz önüne alındığında, kendi başına kamera maliyeti ile eldeki pahalı bir drone. Drone ve kamera ayrı ayrı kontrol edilebilir. Pilot, kamera operatörünün çekime odaklanabileceği cihazın uçuş kontrollerine odaklanabilir. Drone üzerindeki gimbal ve monte edilmiş kamera 360 derece dönebilmektedir.

Özellikler:

  • Kamera çözünürlüğü – Sony A1, A7 ve A9’u taşıyabilir
  • Video çözünürlüğü – Kullanılan kamera modeline bağlıdır
  • Ağırlık – kamera hariç 3144g
  • Uçuş süresi – 22 dakika
  • Uçuş Menzili – 2 km
  • Fiyat- 9000 $

10. DJI INSPIRE 2 :

Ürün Açıklaması:

Bir drone cihazının kameraları değiştirip seçtiğiniz kameralara uymasını istiyorsanız, bu sizin için doğru seçim olabilir. Merceği değiştirme esnekliğinin bir bedeli vardır ve taşınabilirliği merceği değiştirme yeteneğiyle değiştirmenin pahalılığı vardır. Bu drone daha çok profesyonel bir tarafta. Bu dronun 2 yönde engellerden kaçınma vardır. Tasarımla artan zeka DJI, Spotlight Pro da dahil olmak üzere çok sayıda akıllı uçuş modu ekledi ve deneyimsiz pilotlara dramatik ve dinamik video klipler çekme olanağı verdi.

Özellikler:

  • Kamera çözünürlüğü – 20 MP
  • Video çözünürlüğü – 2K/30 fps
  • Ağırlık – 4250g
  • Uçuş süresi – 27 dakika
  • Uçuş Menzili – 7 km.
  • Fiyat- 3,299 $

Son sözler:

Kamera ve fotoğrafçılık endüstrisinde ilerlemeden önce, havadan görüntüleri yakalamak için son derece deneyimli kamera ekibine sahip insanlı bir uçak kiralamanız gerekiyordu ve aksi takdirde görüş noktaları kaydedilemezdi. Drone’lar, kolay kontrol özellikleri ve taşınabilirlikleri ile bu iki kişinin işini elinden almış durumda. Dünyanın dört bir yanındaki fotoğrafçılar ve kameramanlar, müşterilerinin görsel deneyimini geliştirmek ve içeriğe dinamiklik katmak için dronları kullanıyor.

Ancak bu amaç için doğru bir drone seçimi yapmak şarttır. Bu makale size kullanabileceğiniz en iyi drone kameralarından bazılarının listesini sağladı. Gereksinimlerinize uygun özelliklere veya bütçenize uygun fiyat aralığına göre seçiminizi değerlendirebilirsiniz, seçim tamamen sizin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.