Satın Alma RehberiÖne Çıkanlar

2023’un en iyi AI görüntü oluşturucuları

Şimdiye kadar mevcut olan en iyi AI görüntü oluşturucularla metinden görüntüye oluşturma olanaklarını keşfedin…

En iyi AI görüntü oluşturucular, geçen yıl yaratıcı dünyayı sarstı ve herkesin metin açıklamalarından hızlı bir şekilde görüntüler oluşturmasına olanak sağladı. Bunlar tartışmalı ve teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki bunun bizi nereye götüreceğini bilmek zor ama kesin olan bir şey var: fotoğrafçılar da dahil olmak üzere görsel sanatlarda çalışan herkesin onlar hakkında bilgi sahibi olması gerekecek.

AI yetenekleri, popüler fotoğraf düzenleme yazılımında zaten mevcuttu. Photoshop, Lightroom ve Luminar Neo gibi. Bu araçların bir görüntüdeki gökyüzünü veya nesneyi algılayabilmesi, istenmeyen nesneleri kaldırabilmesi veya yüz özelliklerini ayarlayabilmesi, makine öğrenimi yoluyla sağlanır. Ancak en iyi AI görüntü oluşturucular, yalnızca bir metin istemine dayalı olarak sıfırdan bütün bir görüntü oluşturabilir.

Bu makine öğrenimi modelleri, genellikle web’den taranan milyonlarca görüntü ve altyazıdan oluşan geniş veri kümeleri üzerinde eğitildi. Nasıl çalıştıkları ve neden tartışmalı oldukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için alttaki sorular bölümüne bakın. Ancak en iyi AI görüntü oluşturucu hangisidir? 

Çoğu benzer şekilde çalışır. Oluşturmak istediğiniz görüntüyü açıklayan bir metin istemi yazarsınız, parametreleri ayarlarsınız ve model işini yapar. Ancak sonuçların güvenilirliği, çözünürlüğü, kullanım kolaylığı, çok yönlülüğü ve fiyatlandırmasında farklılıklar vardır. Nasıl karşılaştırıldıklarını görmek için mevcut metinden görüntü oluşturucularını test ettik. 

Her araçtan, metin istemlerini kullanarak illüstrasyondan fotogerçekçiliğe kadar bir dizi farklı türde görüntü üretmesini istedik. Görüntüden görüntüye oluşturma araçlarını ve mevcut oldukları yerlerde düzenleme özelliklerini de test ettik. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, mevcut özellikler bir aydan diğerine genişleyebilir ve yakında daha fazla seçeneğin ortaya çıkması muhtemeldir, ancak şimdilik bunlar test ettiğimiz en iyi AI görüntü oluşturuculardır.

En iyi AI görüntü oluşturucuları

DALL E

01. DALL-E 2

Değerlendirme: 4.5 / 5.

Genel olarak en iyi AI görüntü oluşturucu


Özellikler

Geliştirici: OpenAI Platform: Tarayıcı tabanlı / API

Maksimum çözünürlük: 1024×1024

Fiyatlandırma: 115 kredi için 15 ABD doları (varsayılan ayarlarda yaklaşık 460 resim).

Ücretsiz deneme?: 50 ücretsiz kredi + her ay 15 kredi daha

Bugünün Fırsatları

Satın alma nedenleri

+ Sezgisel ve kullanımı kolay
+ Fotogerçekçi görüntüler de dahil olmak üzere çok çeşitli stiller üretebilir
+ Olası kötüye kullanıma karşı daha dikkatli bir yaklaşım benimser
+ Güçlü iç boyama ve dış boyama araçları

Kaçınılması gereken nedenler

– Ücretsiz krediler fazla uzağa gitmiyor
– Diğer görüntü oluşturuculardan daha kısıtlayıcı


DALL-E 2’nin, teknolojiyi keşfetmeye başlamak isteyen çoğu kişi için en iyi AI görüntü oluşturucu olduğunu düşünüyoruz. Mevcut araç grubunun en bilinenidir ve inanılmaz ayrıntılara sahip fotogerçekçi görüntüler de dahil olmak üzere çarpıcı sonuçlar üretme yeteneğine sahiptir. Ayrıca kullanımı çok kolaydır.

Bir hesap oluşturmanız ve düzenli olarak kullanmak istiyorsanız kredi satın almanız gerekecek, ancak beta herkese açık olduğu için başlamak çok hızlı ve ana metinden resme işlevi yeterince sezgisel İşleri halletmek için öğreticiler aramaya gitmenize gerek yok. Gerçek görüntü oluşturma süreci de nispeten hızlıdır.

Bu listedeki tüm araçlarda olduğu gibi, DALL-E 2’nin bir dizi farklı türde görüntü oluşturma yeteneğini test ettik. Bu, fotogerçekçi sonuçlar elde etmeye çalışmak için belirli kameraları ve lensleri içeren istemleri kullanmayı içeriyordu. DALL-E 2’nin fotoğraflardan ayırt edilmesi zor olan son derece temiz görüntüler üretebildiğini ve sonuçların genellikle bilgi isteminde açıklananlara uyduğunu bulduk. 

DALLE-2’nin metinden resme oluşturucusu, daha fazla kontrol istiyorsanız biraz fazla sınırlı olabilir – 1024×1024 tuvalin boyutunu veya en boy oranını değiştirme seçeneği ve negatif bir bilgi istemi ekleme seçeneği yoktur (aşağıdaki Stable Diffusion bölümüne bakın) . Öte yandan, iç boyama ve dış boyama düzenleme özellikleri en gelişmiş özellikler arasındadır.

Birincisi, bir görüntünün bir bölümünü boyamanıza ve AI’nın onun yerine başka bir şey oluşturmasına izin verebilir. İkincisi, resmi orijinal çerçevenin ötesine genişleterek görüntülerin “kırpılmamasına” olanak tanır. Bu, bir görüntüyü çok fazla kırpmış olan veya ideal kompozisyonu yakalamak için yeterince geniş bir merceği olmayan fotoğrafçılar için bile faydalı olabilir.

DALL-E 2 artık ücretsiz değil, ancak nasıl çalıştığı ve neler yapabileceği hakkında iyi bir fikir edinebilmek için başlamak için yeterince ücretsiz kredi alıyorsunuz. Bundan sonra, her ay 15 ücretsiz kredi alırsınız. Uzağa gitmiyorlar ama en azından denemeye devam etmenize izin veriyorlar. Daha fazla kredi satın almak oldukça uygun maliyetlidir; yol boyunca istemediğiniz birçok görüntü oluşturma olasılığınızın yüksek olduğunu unutmayın.

2022'nin en iyi AI görüntü oluşturucuları

02. Stable Diffusion

Değerlendirme: 4.5 / 5.

Ücretsiz, açık kaynak erişime sahip en iyi AI görüntü oluşturucu


Özellikler

Geliştirici: Stability AI

Platform: Tarayıcı tabanlı / API

Maksimum çözünürlük: 2048×2048 (sürüm 2.0)

Fiyatlandırma: Ücretsiz (veya DreamStudio üzerinden kredi sistemi)

Ücretsiz deneme: DreamStudio’da 100 ücretsiz kredi

Kullanım: Ticari kullanıma izin verilir

Bugünün Fırsatları

Satın alma nedenleri

+ Ücretsiz olarak kullanmak mümkün 
+ Geliştiricilerin kendi uygulamalarında kullanmaları için hazır kod
+ Daha yüksek çözünürlük ve daha fazla ayar seçeneği

Kaçınılması gereken nedenler

– Ücretsiz kullanmak için biraz teknik bilgi gerektirir
– Kötüye kullanımı önlemek için kontrol eksikliği nedeniyle eleştirildi


Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi AI görüntü oluşturucu Stable Difüzyon’dur. Ancak bunun için biraz teknik bilgi gerekiyor. Açık kaynaklı bir program olarak, kod Github‘da ücretsiz olarak mevcuttur. AI görüntü oluşturmayı kendi uygulamalarına dahil etmek isteyen geliştiriciler arasında bir hit haline geldi. Kodla ne yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa Google ortak çalışmalarıyla Stable Diffusion’ı ücretsiz olarak da çalıştırabilirsiniz.(‘Bağlan’ı tıklamanız ve ardından ‘bağımlılıkları yükle’ ve ‘uygulamayı çalıştır’ üzerinde oynat’ı tıklamanız gerekir.)

Stability AI’nin web uygulaması DreamStudio aracılığıyla Stable Diffusion’ı kullanarak bu güçlüğü önleyebilirsiniz, neredeyse DALL-E 2 kadar temiz ve sezgiseldir (ancak DALL-E gibi, kredi satın almanızı gerektirir). Her iki durumda da, Stable Diffusion’ın üretebileceği görüntü stilleri yelpazesi açısından DALL-E 2’ye çok yakın olduğunu ve hatta fotogerçekçilik söz konusu olduğunda belki de üstün olduğunu bulduk. 

Ayrıca, esnek en boy oranı, çözünürlüğü 2048×2048’e yükseltme yeteneği ve görüntüde görünmesini istemediğiniz şeyleri belirten olumsuz bir bilgi istemi ekleme seçeneği ile DALL-E 2’nin şu anda sağladığından daha fazla kontrol sunar. Ayrıca, bir neslin rasgeleliğini kontrol eden bir sayı olan çekirdeği de ayarlayabilirsiniz; bu, aynı istemi kullanırken aynı görüntüyü yeniden oluşturmanın mümkün olduğu anlamına gelir (aynı istemi kullansanız bile diğer oluşturucular her seferinde tamamen farklı sonuçlar üretebilir) . 

Ayrıca, mevcut bir görüntünün kompozisyonundaki derinliği çıkarabilen ve onu yeni bir yaratıma aktarabilen derinlikten görüntüye aracından da etkilendik. İşleri halletmek ve yol boyunca yeni terminoloji öğrenmek için zaman ayırmaya hazırsanız, Stable Diffusion mevcut en esnek yapay zeka görüntü oluşturucudur. DreamStudio’da kullanmanın en kolay yolunu izlerseniz, 1.000 kredi için 10 ABD doları tutarındadır; bu, varsayılan ayarlarda yaklaşık 5.000 görüntü oluşturmak için yeterlidir (üretimdeki çözünürlük ve adım sayısı ne kadar yüksekse, maliyet o kadar yüksek olur).

AI görüntü oluşturucuları

03. Midjourney

Değerlendirme: 4 / 5.

Güçlü bir topluluk için en iyi AI görüntü oluşturucu


Özellikler

Geliştirici: Midjourney

Platform: Tarayıcı tabanlı veya Discord üzerinden masaüstü

Maksimum çözünürlük: 2048×2048 (beta üst ölçek tekrarı)

Fiyatlandırma modeli: aylık 8 dolardan başlayan abonelik seçenekleri

Ücretsiz deneme?: 25 ücretsiz sorgu

Resimlerin kullanımı: ücretli aboneler için izin verilen ticari kullanım

Bugünün Fırsatları

Satın alma nedenleri

+ Güçlü topluluk ve başkalarının yönlendirmelerinden öğrenebilirsiniz
+ Abonelik modeli, çok sayıda görüntü oluşturanlar için iyidir
+ Ressam görüntüler oluşturmak için iyi

Kaçınılması gereken nedenler

– Discord tabanlı arayüz ilk başta sezgisel gelmiyor
– Çok sayıda resim oluşturmazsanız abonelik pahalı görünebilir
– Daha sınırlı görüş mesafesi


Karanlık fantezi sahnelerini ve fütüristik manzaraları neredeyse resimsel bir tarzda tasvir eden AI sanatını gördüyseniz, muhtemelen Midjourney’de yaratılmıştır. Bunun aracın özelliklerinden mi yoksa onu kullanan topluluktan mı kaynaklandığını söylemek zor – muhtemelen her ikisinin karışımıdır. Üretebileceği görüntü stilinde daha sınırlı bir yelpazeye sahip gibi göründüğünü ve en iyi resimsel stiller ürettiğini gördük. Ancak, biraz ısrarla etkileyici fotogerçekçi görüntüler elde etmeyi de başardık.

Stable Diffusion gibi, Midjourney de geleneksel masaüstü veya tarayıcı tabanlı uygulamalarda kullanılanlar için en sezgisel araç değildir. Midjourney web sitesinde betaya kaydolduktan sonra, video oyunu odaklı sosyal mesajlaşma platformu Discord‘a katılmanız gerekecek. Diğer birçok AI görüntü oluşturucuda olduğu gibi bir bilgi istemi kutusuna yazmak yerine, Discord’daki bir Midjourney botuna bir sorgu gönderirsiniz.

Başlangıçta bu, aynı şeyi yapan diğer insanlarla dolu bir odadaki bir chatbot’a yazmak gibi geliyor. Birkaç kanal vardır ve botun içinde bulunduğu herhangi birini seçebilirsiniz (‘acemi’ kanallardan birini arayın). ‘\image’ eğik çizgi komutunu kullanın ve ardından isteminizi yazın. Kanaldaki diğer herkes isteğinizi ve sonuçları görebilecek ve diğer insanlar da sorgu yapacak. Bu, sizinkinin, oluşturmayı bitirdiğinde tekrar sona atlamadan önce beslemeyi yukarı taşıyacağı anlamına gelir. 

Sorgularınız istekler denizinde kaybolabileceğinden (turuncu renkle vurgulanırlar ve resimleri her zaman hesap profilinizde bulabilirsiniz) bu, aracın kullanımını zorlaştırabilir. Kanal meşgulse de yavaş olabilir. Ancak bu mekanizmanın avantajı, öğrenmenin harika bir yolu olan diğer insanların istemlerini görebilmenizdir. Bir abonelik için ödeme yaparsanız, kendi Discord sunucunuzda özel olarak bir bot kullanarak bundan kaçınabilirsiniz. Daha pahalı abonelik planları size daha hızlı nesiller sağlar ve 48-60 $/aylık ‘Pro’ planı, resimlerinizin üye galerisinde görünmesini durduran bir ‘Gizli’ komutunun kullanılmasına izin verir.

DALL-E 2 ve Stable Diffusion’da olduğu gibi, kompozisyonlar için referans olarak kullanmak üzere kendi resimlerinizi de yükleyebilirsiniz, ancak burada da sürecin diğer araçlardan daha dolambaçlı olduğunu gördük. Ayrıca, modelin kaynak görüntüyü daha az dikkate aldığını gördük; bu, Stable Difusion’da ince ayar yapılabilecek bir şey. 200 görsele kadar iyi olan temel üyeliğin aylık maliyeti 10 dolardır. Sınırsız görüntü size ayda 30 dolara mal olacak. Yıllık olarak faturalandırılmayı tercih ederseniz, fiyatlandırma daha düşüktür.

Craiyon

04. Craiyon

Değerlendirme: 3.5 / 5.

Hızlı ve kolay erişime sahip en iyi ücretsiz AI görüntü oluşturucu


Özellikler

Geliştirici: Craiyon LLC

Platform: Tarayıcı tabanlı ve Android uygulaması

Maksimum çözünürlük: 1024×1024

Fiyatlandırma modeli: Ücretsiz

Ücretsiz deneme?: Yok

Resimlerin kullanımı: Ücretsiz kişisel kullanım. Koşullara ve kredilendirmeye tabi ticari kullanım

Bugünün Fırsatları

Satın alma nedenleri

+ Özgür
+ Kurulum olmadan hemen başlayın
+ Android uygulaması olarak da mevcuttur

Kaçınılması gereken nedenler

– Görüntüler kabus gibi olabilir, özellikle insanlar
– Reklamlara katlanmak zorundasın
– Sınırlı özellikler ve işlevler


Teknolojinin sorunsuz ve ödemesiz nasıl çalıştığını öğrenmek isteyenler için en iyi AI görüntü oluşturucu Craiyon’dur. Bir hesap oluşturmaya, herhangi bir kod çalıştırmaya ve sohbet botlarıyla konuşmaya gerek yok. Sadece web sitesine gidin, büyük kutuya istediğinizi yazın ve Craiyon çalışmaya başlasın. Daha kolay olamazdı. 

Dezavantajı, ortaya çıkan görüntülerin garip, kusurlu ve bazen sadece korkutucu olabilmesidir. Eskiden OpenAI’nin kelimeleri olana kadar DALL-E mini olarak bilinen Craiyon, özellikle insan yüzleri olmak üzere karışık görüntüler yaratma eğilimi sayesinde neredeyse kendi başına bir tür haline geldi, ancak bu değişebilir. Daha iyi bir görüntü kodlayıcı üzerinde çalıştığını söylüyor.

Güvenilir olmayan sonuçlar, Craiyon’u iptal etmek için bir sebep değil. Oldukça makul görünen sürprizleri ortaya çıkarabileceğini bulduk. Ayrıca, çıktılarında şaşırtıcı derecede çeşitlidir, bu da onu yeni fikirler için bir sıçrama tahtası yapabilir. Bununla birlikte, özellikleri sınırlıdır. İç boyama veya dış boyama ve görüntüden görüntüye oluşturucu yoktur. Bir metin isteminden görüntü oluşturmaktan başka yapabileceğiniz tek şey, gerçekten beğenirseniz, tasarımlarınızın basılı olduğu tişörtlere sahip olmaktır.

Artbreeder

05. Artbreeder

Değerlendirme: 3.5 / 5.

Fotoğrafları “yeniden karıştırmak” için en iyi AI görüntü oluşturucu


Özellikler

Geliştirici: Artbreeder

Platform: Tarayıcı tabanlı

Maksimum çözünürlük: 2048×2048

Fiyatlandırma modeli: Ücretsiz / aylık 8,99 ABD dolarından başlayan abonelikler

Ücretsiz deneme?: Sınırlı işlevlerle ücretsiz plan

Resimlerin kullanımı: Ticari kullanıma izin verilir

Bugünün Fırsatları

Satın alma nedenleri

+ İki farklı araç sunar
+ Kaydırıcılar ve sürükle ve bırak işlevleriyle basit arayüz
+ Mevcut görüntüleri yeniden düzenleyebilir ve kolajlar oluşturabilir

Kaçınılması gereken nedenler

– Sınırlı görüntü türlerini işleyebilir
– Yüklenen resimlerin çok net olması gerekir


Artbreeder, şimdiye kadar bahsettiğimiz en iyi yapay zeka görüntü üreticilerinden farklı bir tür canavar. Yayılma yerine üretken rakip ağ (GAN) modellerini kullanan, başlangıç ​​için farklı bir teknolojiye dayanmaktadır. Ancak arayüzü ve yapabilecekleri de oldukça farklı. Çok farklı araçları var: Artbreeder Splice ve Artbreeder Collage. İlki, sitede zaten bulunan fotoğrafları veya kendi orijinal resimlerinizi yeniden düzenlemenize veya ‘gen düzenlemenize’ olanak tanır.

Bu aracın bazı tuhaflıkları var. Şu anda yalnızca portre ve manzara fotoğraflarını işleyebilir (diğer görüntü türleri için desteğin geleceği söyleniyor) ve görüntülerin çok temiz ve yüksek çözünürlüklü olması gerekiyor. DALL-E 2 veya Stable Diffusion’a bir fotoğraf yüklerseniz, en azından siz varyasyon oluşturmaya başlayana kadar beklediğiniz gibi görünecektir. Ancak net, yüksek çözünürlüklü portre çekimleri bile Artbreeder’a yüklendikten sonra eserlerle dolu olabilir. Öznenin gerçekten iyi aydınlatılması, yüzüne bakması ve temiz bir arka plana sahip olması gerekir. 

Yine de Artbreeder’in beğendiği bir fotoğraf bulun ve ayrıca portrelerde saç uzunluğu ve rengini, yüz ifadesini, cinsiyeti ve yaşı değiştirerek veya manzaralarda bitki örtüsü miktarını, su veya hava koşullarını değiştirerek çeşitli ince ayarlar yapabilirsiniz. Oynamanın çok eğlenceli olabileceğini düşünüyoruz ve bunu özçekimlerin eğlenceli dönüşümlerini oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bazı insanlar da bunun için profesyonel kullanımlar bulmuşlardır. Tasarımcı Daniel Voshart Artbreeder Splice’a Roma imparatorlarının büstlerinin fotoğraflarını yükledi ve bunları artık baskılarını sattığı fotogerçekçi görüntülere dönüştürdü.

İkinci araç olan Artbreeder Collage, bir kolaj oluşturucuyla birleştirilmiş bir metinden görüntü oluşturucudur. Kulağa tuhaf gelse de bir nevi işe yarıyor ve yukarıdaki araçlar gibi yalnızca metne bağlı olmaması ilginç. Şekilleri ve görüntüleri tuval üzerine çizer veya sürükleyip bırakırsınız (bu, yükleyebileceğiniz kendi fotoğraflarınızı içerebilir) ve ardından bir metin istemi yazarsınız. İlüstrasyonlara benzeyen görüntüler oluşturmak için iyi çalıştığını gördüm – Bir sinek kuşunun fotoğrafını yükledim, onu bir nehir görüntüsünün üzerine yerleştirdim ve bir Van Gogh tablosu istedim ve karikatürize olsa da temiz ama açıkça bir pastiş verdi. Van Gogh’un tarzı. Fotogerçekçi sonuçlara ulaşmak daha zordur.

NightCafe Creator

06. NightCafe Creator

Değerlendirme: 3.5 / 5.

Farklı yapay zeka modellerini kullanma seçenekleriyle en iyi yapay zeka görüntü oluşturucu


Özellikler

Geliştirici: NightCafe Studio

Platform: Tarayıcı tabanlı

Maksimum çözünürlük: 8000×8000 (yükseltilmiş)

Fiyatlandırma modeli: 100 kredi 7.99$ / abonelik aylık 9,99$

Ücretsiz deneme?: Günde 5 ücretsiz kredi

Resimlerin kullanımı: Ticari kullanıma izin verilir

Bugünün Fırsatları

Satın alma nedenleri

+ Kullanımı kolay
+ AI modellerinin seçimi
+ Esnek fiyatlandırma

Kaçınılması gereken nedenler

– Sınırlı işlevsellik
– Başlamak için yalnızca beş ücretsiz kredi


Şu anda açık erişim sunan diğer AI görüntü oluşturucuların çoğu, listemizdeki ilk iki modeli temel alır. Yani, DALL-E 2 veya Stable Diffusion kullanıyorlar ve kendi kullanıcı arayüzlerini ve bazen de belirli görüntü türlerinde daha fazla eğitim ekliyorlar. NightCafe Creator ilginç bir seçenektir, çünkü hem DALL-E 2 hem de Stable Difüzyon dahil olmak üzere birçok model arasından seçim yapmanıza olanak tanır, ayrıca orijinal VQGAN+CLIP modeli ve daha uyumlu GLIP-kılavuz difüzyon modeli. 

Bu önceki modelleri biraz vurup özledik. NightCafe’in kendi sözleriyle, orijinal modelinin sonuçları “fizik yasalarına uymuyor gibi görünüyor”, örneğin konular gökyüzünde süzülebiliyor. Tutarlı model, fotogerçekçilikten daha güvenilir ama yine de iddialı kreasyonlar için daha iyidir. DALL-E 2 ve Kararlı Difüzyonla çalışan jeneratörler, beklediğimiz gibi daha güvenilirdir. Bunları NightCafe’de kullanmak bazı faydalar sağlarken bazılarını da kaybettirir. 

NightCafe, bu modellerin kendi kullanıcı arayüzlerinden daha çok elimizi tutuyor. Örneğin, daha fazla esneklik elde etmek için ‘gelişmiş modu’ açabilmenize rağmen, oluşturulacak bir görüntü türü seçmenize izin verir. Kaybettiğimiz şey, iç boyama ve dış boyama gibi daha yeni düzenleme özellikleri ve Stable Diffusion’ın görüntü derinliği aracı. Ve ücretsiz değil. Başlamak için yalnızca beş kredi alırsınız – yalnızca beş nesil için yeterli – ancak bunlar her gün tamamlanır ve belirli görevleri ve zorlukları tamamlayarak daha fazla kazanabilirsiniz. Daha fazla satın almak istiyorsanız, ekstra avantajlar için paket satın alabilir veya ayda 9,99 dolardan abone olabilirsiniz.


En iyi AI görüntü oluşturucuyu nasıl seçmeliyim?

Sizin için en iyi AI görüntü oluşturucuyu seçmek için dikkate alınması gereken birkaç şey var. Ne için kullanmak istediğinizi, kurulum için ne kadar zaman harcamak istediğinizi, ne tür sonuçlar beklediğinizi ve bunun için para ödemeye hazır olup olmadığınızı içerir. 

Daha önce bir yapay zeka görüntü oluşturucu kullanmadıysanız ve nasıl çalıştıklarını çok hızlı bir şekilde görmek istiyorsanız, hemen Craiyon’a atlayabilir ve istediğiniz her şeyi deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, kullanım kolaylığı ve sonuçların kalitesi arasındaki en iyi denge için, etkileyici fotogerçekçi görüntüler üretebilen DALL-E 2’yi denemenizi öneririz.

DALL-E 2 ayrıca iç boyama ve dış boyama olarak bilinen güçlü düzenleme özelliklerine sahiptir. İlki, bir görüntünün bazı kısımlarını boyamanıza ve bunları AI kullanarak başka bir şeyle değiştirmenize olanak tanır. Outpainting, bir görüntüyü orijinal sınırlarının ötesine genişleterek ‘kırpmanızı’ sağlar. Stable Diffusion, daha yüksek çözünürlük ve daha fazla kontrol sunar ve ücretsiz olarak kullanılabilirken, Midjourney belirli stiller söz konusu olduğunda etkileyicidir ve güçlü bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.

En iyi AI görüntü oluşturucuları nasıl çalışır?

En iyi AI görüntü oluşturucuların çoğu, görüntüler ve metin arasındaki ilişkiyi tanımak için eğitilmiş makine öğrenimi modellerine dayanır. Ne oluşturmak istediğinizi açıklayan kısa bir metin istemi yazarsınız ve AI modeli, üzerinde eğitildiği resimlere ve başlıklara dayalı olarak bu resmi oluşturmaya çalışır. 

En yeni AI görüntü oluşturucular, difüzyon modellerini kullanır. Rastgele noktalardan başlarlar ve görüntünün özelliklerini tanıdıkça son çıktıya doğru ilerlemek için bu gürültüyü değiştirmeye başlarlar. Bazı oluşturucularda, modelin kaç adım atmasını istediğinizi seçebilirsiniz; bu, bir görüntünün oluşturulmasının ne kadar süreceğini etkiler.

Bir AI görüntü oluşturucudan en iyi sonuçları nasıl alabilirim?

En iyi AI görüntü üreteçleri bile gerçekten korkunç sonuçlar üretebilir. Doğası gereği bir tesadüf unsuru vardır ve çoğu üreticide harika bir görüntüyle sonuçlanan aynı istemi bir kez kullansanız bile, onu tekrar kullandığınızda size aynı görüntüyü vermez. 

Genel olarak, bilgi isteminde ne kadar fazla bilgi olursa o kadar iyidir. Ayrıntı eksikliği etkileyici olmayan sonuçlar doğururken, fotoğrafın stili ve hatta bir kameranın marka ve modeli ve bir merceğin odak uzaklığı gibi şeylerden bahsetmek, fotogerçekçiliği hedefliyorsanız daha iyi sonuçlara yol açabilir. Bazı kişiler istemlerde ‘Graflex’ kullanarak DALL-E 2’den harika sonuçlar aldıklarını bildirdi.

Son olarak, en iyi yapay zeka görüntü oluşturucuların bile hala pek çok tuhaflığı vardır ve geleneksel görüntü düzenleme yazılımında düzeltmek isteyeceğiniz garip eserler içeren görüntüler üretirler. İnsan figürleri özellikle bükülmeye eğilimlidir ve yanlış sayıda parmakla veya farklı yönlere bakan gözlerle sonuçlanabilir. Yüzlerle ilgili sorunlar genellikle Adobe’nin Nöral Filtreleri kullanılarak Photoshop’ta düzeltilebilir.

En iyi AI görüntü oluşturucuları neden tartışmalıdır?

En iyi AI görüntü oluşturucularının tartışmalara neden olmasının birkaç nedeni var. Ana sorunlardan biri, şiddet içeren, taciz edici veya pornografik içerik oluşturmak için kötüye kullanılma korkusu ve ayrıca insanların AI tarafından oluşturulan görüntüleri gerçekmiş gibi göstermeye, sahte haberler yaymaya veya ünlüleri karalamaya çalışabilecekleri korkusudur. 

Telif hakkı hakkında da büyük sorular var, hem birisinin yapay zeka kullanarak oluşturduğu bir görüntünün telif hakkına sahip olup olamayacağı, hem de yapay zeka modellerini orijinal yaratıcılarının izni olmadan web’den trolle alınan görüntüler üzerinde eğitmenin yasal olup olmadığı. Son olarak, bazı insanlar, bazı yaratıcı sektörlerdeki işlerin geleceği için ne anlama gelebilecekleri konusunda endişelere sahiptir.

Bunları da sevebilirsiniz:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.