Foto Galeri

Tüm Zamanların En Ünlü Fotoğraflarından Bazılarını Çeken Kameralar

William Anders’in Earthrise’ı ve Joe Rosenthal’ın Raising The Flag on Iwo Jima, tüm zamanların en tanınmış fotoğraflarından bazıları. Ancak çok az kişi bu ikonik görüntüleri çekmek için hangi kameraların kullanıldığını biliyor.

İşte tüm zamanların en ünlü fotoğraflarından bazılarının ve onları çekmek için kullanılan klasik kameraların bir listesi. Bunlardan bazıları:

Lee Harvey Oswald’ın Robert Jackson Tarafından Vurulması (1963) / Nikon S3

22 Kasım 1963’te Robert Jackson, Dallas Times Herald tarafından Başkan John F. Kennedy’nin Lee Harvey Oswald tarafından öldürülmesiyle sonuçlanan şehre ziyaretini haber yapmakla görevlendirildi.

İki gün sonra, Jackson’a Oswald’ın ilçe hapishanesine transferini fotoğraflamak için karakola gitmesi söylendi.

Jackson, Nikon S3 35 mm kamerasını kullanarak Oswald’ın Jack Ruby tarafından Dallas polis karakolunun garajında ​​vurulmasını fotoğrafladı.

Jackson’ın silah sesi duyulur duyulmaz çekilen fotoğrafı, Oswald’ın kurşundan etkilendiğini gösterirken, Oswald’a eşlik eden Dallas polisi dedektifi Jim Leavelle dehşet içinde tepki veriyor.

1964’te Jackson, Oswald cinayetini resmettiği için Pulitzer Fotoğraf Ödülü’ne layık görüldü.

Earthrise , William Anders (1968) / Değiştirilmiş Hasselblad 500 EL

Earthrise , Apollo 8 görevi sırasında 24 Aralık 1968’de astronot William Anders tarafından ay yörüngesinden çekilmiş, Dünya’nın ve Ay’ın yüzeyinin bir kısmının fotoğrafı. Şimdiye kadar çekilmiş en etkili çevre fotoğrafı olarak tanımlandı.

Fotoğraf, son derece değiştirilmiş bir elektrikli sürücüye sahip Hasselblad 500 EL ile çekilmiştir. Kamera, standart refleks vizör yerine basit bir nişan halkasına sahipti ve Kodak tarafından geliştirilen özel Ektachrome filmi içeren 70 mm’lik bir film dergisi ile donatılmıştı.

Hemen önce Anders, 250 mm’lik bir lensle ay yüzeyini fotoğraflıyordu ve ardından lens, Dünya’nın Doğuşu görüntüleri için kullanıldı.

Afgan Kızı , Steve McCurry (1984) / Nikon FM2

Fotoğrafçı Steve McCurry, 1984’te Sovyet-Afgan Savaşı sırasında Pakistan’daki bir Afgan mülteci kampında tüm zamanların en ünlü portrelerinden birini çekmişti. Afgan Kızı olarak bilinen portrede Sharbat Gula adında 12 yaşındaki bir kız çocuğu yer alıyor. National Geographic’in Haziran 1985 kapağında yayınlandıktan sonra, çarpıcı yeşil gözleri dünyanın dikkatini çekti.

Iwo Jima’da Bayrağı Kaldırmak , Joe Rosenthal (1945) / Hız Grafiği

Joe Rosenthal‘ın Raising The Flag on Iwo Jima filmi, 1945’te Pasifik savaşının son aşamalarına doğru çekildi ve altı Birleşik Devletler Deniz Piyadesinin ABD bayrağını dalgalandırdığını gösteriyor.

Rosenthal’ın imajı o kadar ikonik hale geldi ki, 100 tonluk bronz bir anıt olarak kullanıldı ve 1945 ve 1995’te iki kez ABD posta pulu haline getirildi.

Rosenthal bayrağın yükselişini bir Speed ​​Graphic kamerada fotoğrafladı ve ardından filmini geliştirilip basılması için gönderdi.

Associated Press (AP) fotoğraf editörü John Bodkin, resmi görünce “İşte her zaman için bir tane!” ve görüntüyü anında New York City’deki AP genel merkezine aktardı.

Fotoğraf, yüzlerce gazete tarafından hızla ele geçirildi. “Rosenthal onu vurduktan sonraki on yedi buçuk saat içinde AP tarafından dağıtıldı – o günlerde şaşırtıcı derecede hızlı bir geri dönüş süresi.”

The Trinity Nuclear Testi, Berlyn Brixner (1945) / 50 farklı kamera

Manhattan Projesi’nin bir parçası olan Trinity nükleer testi, modern fizikteki en önemli bilimsel deneydi.

1945 patlaması o kadar hızlı ve o kadar parlaktı ki fotoğrafçı Berlyn Brixner, anı yakalamak için Los Alamos Laboratuvarı için bir dizi kamera kurdu.

Brixner, patlamadan 30.000 fit uzağa yerleştirildi ve çekimi tam hareketli olarak yakalamak için farklı konumlardan çalışan, değişen hızlarda 50 kameraya sahipti.

Guerrillero Heroico , Alberto Korda (1960)/ Leica M2

Guerrillero Heroico, Marksist devrimci Che Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen kesin bir fotoğrafıdır ve liderin kültürel bir ikon olarak sağlamlaşmasına yardımcı olmuştur.

Görüntü, 5 Mart 1960’ta Küba’nın Havana kentinde, La Coubre patlaması kurbanları için düzenlenen bir anma töreninde çekildi.

Guevara’nın bu klasik portresi, aslında bir palmiye ağacını ve Arjantinli gazeteci Jorge Masetti’nin profilini tasvir eden daha geniş görüntünün kırpılmış bir versiyonudur.

Fotoğrafı çekmek için Korda, Kodak Plus-X pan film yüklü 90 mm lensli bir Leica M2 kullandı. Yöntem hakkında konuşurken Korda, “Bu fotoğraf bir bilgi veya tekniğin ürünü değil. Gerçekten tesadüftü, tamamen şans.”

Hindenburg Felaketi , Sam Shere (1937) / Graflex Speed ​​Graphic

Sam Shere, transatlantik geçişinden dönen Hindenburg zeplin balonunun patlaması sırasında orada bulunan yüzlerce muhabirden biriydi.

Shere, bir Graflex Speed ​​Graphic kamera ile donatıldı ve Hindenburg’un gelişinin bir fotoğrafını çekti.

Aniden alev aldığında, dehşete kapılmış Sam kamerasına uzandı ve kamerasında kalan son filmle birlikte yanan Hindenberg’in bir fotoğrafını çekti.

Shere, fotoğrafı çekmek için o kadar acele ettiği için fotoğrafın nasıl çıkacağı hakkında hiçbir fikri yoktu ve onu bel seviyesinden çekti.

Şöyle dedi: “Büyük Hız Grafiğimde iki atışım vardı ama onu gözüme yaklaştıracak zamanım bile olmadı.

Fotoğrafçı daha sonra görüntünün ne kadar net çıktığını görünce şaşırdı.

D-Day , Robert Capa (1944) / Contax II

Robert Capa, D-Day olarak da bilinen 6 Haziran 1944’te, Omaha Sahili’ne yapılan saldırıların ilk dalgasında ABD askerleriyle birlikte kıyıya çıktı. Fotoğrafı çekmek için 50 mm lenslerle monte edilmiş iki Contax II kamera ve birkaç rulo yedek film kullandı ve Life dergisinin bir sonraki sayısı için son yayın tarihini karşılamak üzere saatler içinde Birleşik Krallık’a döndü.

Göçmen Anne , Dorothea Lange (1936) / Graflex Super D

Göçmen Anne , Amerikalı fotoğrafçı Dorothea Lange tarafından 1936’da Nipomo, California’da çekilen Büyük Buhran’ın ikonik bir görüntüsüdür. Lange, fotoğrafı Graflex Super D fotoğraf makinesiyle çekmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.