Foto Galeri

Görsel Antropolog : Aya Okawa

Sözcükler gezegenimizin esrarengiz genişliğinin öyküsünü anlatmakta yetersiz kaldığında, fotoğrafçı Aya Okawa‘nın fotoğrafları izleyicilere büyüleyici merak ve güçlü ifade hikayeleri sunuyor.

Medeniyetlerin ve kültürlerin anlaşılmasını derinleştirmek için imgelemenin gücünden yararlanan Okawa’nın hikaye anlatımı, soyut kalıpları, doğanın çeşitli dönüşümlerini ve doğal ve insan sistemlerinin ilgi çekici kesişimlerini vurgulamayı amaçlıyor.

Okawa , sosyal antropolojinin insanlığı incelemek amacıyla görüntüleri değerlendiren ve üreten bir alt bölümü olan görsel bir antropologdur.

“Tüm çekimlerim gezegenimizin güzel karmaşıklığını kutluyor. Her şeyi özümseme fırsatına sahip olmak bir ayrıcalık. Çekim yaparken pek çok kez tamamen şaşkına dönüyorum – gözlerime inanamıyorum ve bu sahnelere tanık olduğum için çok minnettarım,” diyor Okawa.

Okawa’nın ustaca hikaye anlatma teknikleri, Dünya ve tarihi için derinden içsel bir minnettarlık kazanmayı başarıyor.

Okawa şöyle devam ediyor: “Fotoğraf çekerken, bir sahnenin önünde yaşadığım merak duygusunu yakalamaya çalışıyorum – bu ister mahallem, ister yol kenarı, ister bir hava çekimi olsun,” diye devam ediyor Okawa. “Bu ilk merak duygusunu genellikle merak takip eder ve bu nedenle düzenleme sürecim araştırmayla derinden bağlantılıdır.”

San Francisco merkezli fotoğrafçı, gençliğinden beri seyahatlerinin anılarının korunması veya belgelenmesiyle ilgileniyor. Okawa, Canon Powershot bas-çek makinelerinden film kameralarına ve daha gelişmiş sistemlere kadar her şeyi kullandıktan sonra, fotoğrafçılık sürecinin kendisini içe bakış açısından ve daha büyük dünyada yeni zirvelere taşımasına izin verdi.

“Uluslararası yaşarken, dünya görüşümü en çok şekillendiren inançların, en azından alternatif koşullar tarafından aydınlatılana kadar, sahip olduğumun farkında olmadığım inançlar olduğunun farkına vardım. O zamanlar antropoloji okumaya başlamamış olsam da ilgim arttı […] İnsan davranışını şekillendiren güçlerin pek çoğu kelimelerle ifade edilmiyor veya günlük olarak bilinçli olarak düşünülmüyor.” diyor

Zamanla, Okawa için fotoğrafçılık, insanlığı ve kültürel eğilimlerini incelemeye yönelik önceki faydasından, kişisel ifade için takdir edilen bir erteleme ve çıkış noktasına dönüştü.

“Zihnimin gevezeliğini kapatmanın ve çevreme ve duyularıma uyum sağlamanın bir yolu haline geldi. Fotoğrafçılık benim için artık hayatımın ve içsel hizalanmamın önemli bir parçası olan bir dinleme ve gözlem pratiği.” Okawa açıklıyor.

Okawa’nın sergilediği kapsamlı perspektif genişletici görüntüler, perspektif genişletme ile ilgili kendi deneyimlerinin doğrudan bir aynasıdır.

“Yaklaşık 10 yıl önce küçük uçaklarla uçmaya başladığımda, ‘çok önemli’ hayatlarımızın yukarıdan bakıldığında aslında ne kadar küçük göründüğüne şaşırdım. Örneğin, şehrimin üzerinde ilk kez uçarken, onlarca yıldır yaşadığım bölge hakkında aslında ne kadar az şey bildiğimi görünce şok oldum.”

Daha sonra yürüyerek seyahat etti ve bir çitin veya bir tür bariyerin küçük detaylarının, mahallesine bakış açısını gerçekte olduğundan çok daha küçük tuttuğunu fark etti.

“Topluluğumun etrafındaki altyapının görüntülerini yakalamaya ve incelemeye başladım ve seyahat ettiğimde dünya çapındaki topluluklarınkiler, daha önce günlük hayatta pek düşünmediğim altyapıyı görsel olarak incelemek ve toplumlarımızın ve ekonomilerimizin temellerini tanımlayan insan yapımı sistemleri keşfetmek.”

Havadan görüntüler, şu anda çalışmalarını tamamlayan ve örnekleyen ayrıntılara karşı bir sevgi uyandırmıştı.

“Kurgu yaparken, yakınlaştırmayı ve görüntülerde ilk başta göremediğim küçük ayrıntıları bulmayı seviyorum – uzun pozlamada duran minik kuşlar veya kilometrelerce uzunluktaki tarlaların arasındaki yolda tek başına bisiklete binen bir çift gibi. […] Sadece düzenleme ve baskı sırasında bulduğum, resimlerde keşfedilecek bunun gibi beklenmedik ayrıntılar var, ”diye paylaşıyor Okawa.

Okawa, dünyanın hikayesini anlatmaya çalışırken infazlarında odaklanmış ve iyi planlanmış, ancak sürpriz keşiflere ve karşılaşmalara boyun eğdiğini kabul ediyor.

“Fotoğrafçılığın benim için en değerli yanı uyum içinde olmama izin vermek – tetikte, zihnimde sakin ve gözleme açık […] Eğer bu bir hava dizisiyse, havadaki bir pilotla bağlantı kurmak için lojistiği hallederim. alan, potansiyel uçuş planlarının planlanması[…] Uygulamada, elbette, planlar bozulmak için yapılır […] Havacılığın deneyimlenmesi inanılmaz olan açık keşfini seviyorum.”

Vizyonunun peşindeki zorluklara gelince, hava durumu, teçhizat ve zamanlama, çok yaygın ve yarı tahmin edilebilir bir düşman üçlüsüdür.

“Havadan yapılan çekimler için zamanlama, hava koşulları ve ekipman hazırlığı dikkate alınması gereken hususlardır. Orman yangını dumanı veya toz fırtınaları gibi hava veya görüş sorunları nedeniyle birçok uçuş iptal edilir. Ve havada bile, hava koşulları her zaman acildir.” Okawa devam ediyor.

“Uçuşta işler o kadar hızlı değişiyor ki, havada zaman kaybetmemek için ihtiyacım olan her şeyin parmak uçlarımda olmasını öğrendim. Pillerle (bu oldu) veya dolu XQD kartlarıyla (aynı zamanda oldu lol) uğraşarak uçuş zamanını boşa harcamak istemiyorum…Uçuş planı ve manevralar hakkında pilotlarla önceden hazırlık ve iletişim harika […] Ben Yıllar boyunca güvenle uçtuğum tüm harika pilotlara çok minnettarım!”

Ekipman türüne gelince, hedeflerine ulaşmak için ağırlığını tolere ederken görüntü sonuçlarını ve dinamiklerini destekleyen bir Nikon D850 ile çekim yapıyor.

“Ağır bir kamera ama onu ve onunla çekim yapmanın verdiği dokunsal deneyimi seviyorum. Aynasız moda geçmeye çalıştım ama özellikle havadan çekim için dijital vizör deneyimine alışmayı sevmedim, bu yüzden geri döndüm.”

Drone fotoğrafçılığı hakkındaki düşünceleri sorulduğunda , Okawa’nın şu ifadesi ilgisini çekiyor ancak şu anki çekim yönteminden memnun.

“Hiç denememiş olmama rağmen, dron fotoğrafçılığı yıllar içinde önemli ölçüde ilerledi. Görüntülerden bazılarını görmek çok heyecan verici — bir insansız hava aracından alınan uzun pozlamalar gibi! Hala uçaklardan hava görüntüleri çekmeyi tercih ediyorum […] Sadece havada olma ve keşfetme hissini seviyorum ve ilgilendiğim çekim türleri daha yüksek irtifalar için çok uygun. Ancak dron fotoğrafçılığının da nasıl geliştiğini görmek gerçekten ilginç.”

Nefes kesen görüntüleri, izleyicileri yaşadıkları manzaralar veya insanlığın onlarla nasıl etkileşime girdiğinin hikayesi hakkında soru sormaya çağırıyor, fotoğrafçının zevk aldığı bir merak döngüsü.

“Ne kadar çok fotoğraf çektiysem, hem insan yapımı hem de doğal ekosistemlerde ortaya çıkan büyüleyici desenlerden o kadar çok etkilendim ve fotoğraflardaki amacım bu huşu ve merak duygusunu başkalarıyla paylaşmak.”

Projeleriyle ilgili geri bildirimler, ilham verici olduğu kadar aydınlatıcı oldu çünkü izleyiciler, yaşadıkları alanlar hakkında farklı düşünerek veya çalışmalarının soyut yorumlarıyla ilgili benzersiz deneyimlerini paylaştı.

“Soyut resimlerle, insanların çağrışımlarını duymayı seviyorum. Nedense insanların aklına genellikle yemek geliyor! “Tıpkı brokoli gibi görünüyor…” veya karamel veya bir dilim domuz pastırması duydum […] Öte yandan, başka bir tema oyuncaklar: Legolara benzediğini duydum, Space Invaders’a benziyor, bir video oyunu. Her insanın tepkisinin ne kadar benzersiz olduğunu duymak çok ilginç!”

Fotoğrafçı için ufukta görünen şey, (son sekiz yıldır üyesi olduğu) National Geographic Your Shot topluluğuna daha fazla katkı sağlamak ve başka projeler üzerinde çalışmak.

“Bu topluluktan ve topluluğu kuran ve yöneten Nat Geo editörlerinden çok şey öğrendim ve orada yer alan çok çeşitli ve inanılmaz derecede yetenekli fotoğrafçılarla bağlantı kurmanın keyfini çıkarmaya devam ediyorum […] fotoğraflarımdan favorim mi? Yarın alacağım.’ Energyscapes & the Value of Trees dahil olmak üzere geçtiğimiz yıl üzerinde çalıştığım birkaç projeyi çekmeye devam edeceğim için şimdi heyecanlıyım.”

Aya Okawa’dan daha fazlası için Web Sitesini ve Instagram‘ı ziyaret ettiğinizden emin olun.


Tüm fotoğraflar Aya Okawa‘ya aittir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.